Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mai HIME


Kisa
post Jul 27 2005, 09:10 AM
Post #1


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



M-am uitat pe forum si nu am gasit un topic despre My HIME. Daca este si nu vad eu bine, imi cer scuze pt un al doilea topic despre acelasi anime si rog un admin sa-l stearga.
Anyway, am inceput sa ma uit la My HIME si mi se pare destul de dragutz (am ajuns la eps 8). Mi se pare putin ca aduce cu Sailor Moon (asta poate din cauza ca e vorba - din nou - despre highschoolgirls cu puteri supranaturale). Parca ar aduce si putin cu Scryed (stiu, fac nishte legaturi cam ciudate). <_<

Uitati si un review de pe AnimeNewsNetwork:
Alternative title:
舞-HiME (Japanese)
My-Hime
Age rating: Teenagers (May contain bloody violence, bad language, nudity)
Genres: Comedy, Drama, Fantasy, Romance, Shounen
Plot Summary:
Being a teenager is hard enough, Mai Tokiha knows this well, But when juggling Life, Love,a Sickly Brother,a Job, and the mysterious Power of a "HiME"(Highly Advanced Materialising Equipment) to manipulate Matter, you can see why her life is difficult, Add to that a Bitter consequence when a "HiME" gets defeated and you can understand why the "HiME" Power is no more a blessing than a curse.
Tokiha Mai and her sickly younger brother, Takumi, have received a scholarship to attend the prestigious Fuuka Academy. On the way, the ferry they are travelling on becomes the site of a destructive battle between two girls wielding apparently supernatural powers. This is only the beginning of their troubles, as Mai learns that she herself possesses these powers - the powers of a HiME.

Ce mi se pare mie f interesant la acest anime (din ce am vazut pana acum) este ca aceste fete puteau sa summon or smth un "child" (o creatura care apara aceste hime). Partea interesanta este ca daca acest "child" moare, atunci hime isi pierde puterea si "ceea ce are mai drag pe lume". Pretty nice, isn't it? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jul 27 2005, 11:23 AM
Post #2


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ai facut topicul prea devreme daca inca n-ai terminat de vazut seria.
Eu sunt putin alergic la serii de mai tarziu de 2000-2001. Mai Hime m-a surprins. Literalmente, m-a surprins. Intr-adevar, e tipicul "highschool girls with super-powers" dar e realizat in asa fel incat accentul nu cade pe acele puteri sau in momentul in care puterile devin centrul actiunii, sunt scoase in evidenta lucruri mult mai intunecate decat ne-a obisnuit genul.
Povestea mi-a placut foarte mult. Poate sunt eu sadic dar mi-a placut foarte mult cum tot e torturata Mai, fiecare eveniment zdruncinand-o pana la limita in care se pierde cu firea...momentul in care in final scapa lucrurile de sub control e facut foarte bine.
Muzica semnata Yuki Kajiura se ridica mereu la un nivel foarte inalt si merge bine cu atmosfera anime-ului. Designul creaturilor si animatia a fost foarte reusita iar luptele au fost dinamice.
Ultimul ep a fost tras de par. Nu pot sa spun ca m-a dezamagit finalul dar m-a lasat putin cam uimit de felul in care au ales sa-l incheie producatorii.
Un anime usor de digerat, distractiv, cu o poveste reusita...mi-a placut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jul 27 2005, 11:45 AM
Post #3


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Hmm, hmm, sunt destule serii noi reusite, Cyber. :)

Si pe mine m-a atras My HiME. Dar faptul ca e cu "highschool girls cu superpowers" nu mi se pare un motiv cu greutate pentru a putea fi asemanat cu Sailor Moon. SM e alta mancare de peste... acolo se pune cel mai mare accent pe sentimente and so. Ce-i drept, si My HiME are momentele ei silly... :P

Mi-a placut atmosfera seriei... Nu prea reusesc sa explic... Nu multe serii au atmosfera aceea magica si linistita(!) care reuseste sa te captiveze si sa te faca sa uiti ca te afli de fapt in fata calculatorului. Mai in vine in minte Kokoro Library, dar acolo actiunea e cu totul alta.

In fine, nici eu n-am terminat seria, mai am cateva episoade (ca ma uit la anime pe cum downlodez si se face ghiveci in capul meu). Si cred ca ar trebui sa revin si peste ce am vazut pana acum. Au trecut cateva luni si am cam uitat ce si cum. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 27 2005, 02:52 PM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Hime e simpatic, amuzant cu o seriozitate retinuta...mi s-a parut relaxant desi nu ma omor dupa chestiile gen digimon...probabil fustitele m-au tinut sa vad 26 de ep :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Jul 27 2005, 05:20 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Mie mi-a placut sfarsitul la fel si totata seria..probabil vroiati ceva mai tragic!? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jul 28 2005, 08:52 AM
Post #6


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Unul din putinele animeuri care mi-a facut placere sa le vad in ultimiul timp. Nu mi-au placut fustitele. Nu m-am innebunit dupa animalutele lor fantastice. Mi-a placut povestea. Nu foarte geniala dar relaxanta. Mi-a placut ca accentul nu s-a pus pe lupte ci pe personaje. Si nu doar pe una. Povestea te acapareaza incetisor. Pe la inceputul animeului eram gata gata sa-l sterg. in schimb sfarsitul a fost mult prea happy. Iar reinvierile care ma dispera prin animeuri. Bine ca n-a fost complet happy end .. altfel se ducea toata placerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 28 2005, 09:43 AM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mi-e nu mi-a placut sfirsitul...adica din atata durere la sfirsit toata lumea tzopaie fericita ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat...nu pot accepta asta...daca se mentinea tendinta dramatica ar fi iesit ceva acceptabil :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WRCDriver
post Jul 28 2005, 10:41 PM
Post #8


Outcast
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 944
Points: 50
Gender:



se merita vazut sau nu?:) ca il tin pe hdd de vreo 3 luni si tot nu stiu cu ce se mananca :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ICE
post Jul 29 2005, 02:21 AM
Post #9


pipiru piru piru pipiru pi
***

Group: Members+
Posts: 121
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 815
Points: 148
Gender:



WRCDriver, parerea mea este ca se merita enorm! cel putin eu sunt de parere ca este foarte reusit... adevarul este ca eu prefer ceva mai tragic...
au fost unele momente care pur si simplu te ia pe neasteptate... vedeti ep 15 :P.
eu unul dabea astept a 2 a serie care sper sa aiba momente cel putin la fel de triste. :D

pt. fani :P
http://www.animemusicvideos.org/members/me...nfo.php?v=81591
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 29 2005, 10:13 AM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



daca nu ar fi avut happy ending ar fi iesit ceva interesant...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Jul 30 2005, 09:07 AM
Post #11


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



lol ... ma uitam la el de cand era ongoing ... mama ce crize faceam ... can ma lasa in aer .. nu ca acum nu as face la serrile care le am (btw azi tre sa pun mana pe gundam :P )
revenind
my hime ... a fost marfa .. ma prins inca de la ep1 vazand primele 6 eps instant ... pana l-am adus la zi si am inceput sa fac crize ... anywayz .. person mi-a placut ideea , pot sa zic ca e un fel de amestecaturi .. SM / pokemon :P ahahhhaha
dar unu reusita .. are momente funny , actiune , faze stupide ... deci are tot ce vrei si ce nu vrei :-) merita vazut
acum astept seria II cu nerabdare sa vaz ce animale or mai scoate fetele acum ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jul 30 2005, 03:09 PM
Post #12


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Mda...as prefera sa nu iasa un al doilea sezon...au inheiat-o ei si asa destul de stangaci cu prima serie. Totul mergea numai bine daca nu reinviau toate si mai ales daca nu era faza de la final in care lesina pustoaica de foame. Oricat de nostim s-ar fi vrut acel moment a picat ca nuca-n perete, de altfel cam ca tot episodul final.
Da, as fi vrut ceva mai tragic...s-a terminat mai ceva ca Sailor Moon si asta nu da bine la mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 1 2005, 06:20 PM
Post #13


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am terminat seria. And what was that? Si astia sufera de sindromul Sailor Moon (adik hai sa inviem pe toata lumea)? :angry: Totul era asa dragutz, lumea murea :twisted: si deodata gata! Se intorc toti! Si parca asta n-ar fi destul, nici viatza amoroasa (ca sa zic asa) a lui Mai nu se termina prea clar (atat Reito, cat si Shiho apar din nou in peisaj)...
:blink: Cam dezamagitor finalul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 1 2005, 09:43 PM
Post #14


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Mai HiME e interesant prin multe lucruri inclusiv prin ending pentru ca in foarte putine animeuri vezi asa ceva. Stiu ca multa lume ar vrea sa vada ceva tragico-dramatic dar sa fim seriosi... dar faptul ca e diferit inseamna ca e ceva deosebit. Avem personaje bine conturate si puternice indiferent de suferintele lor... si sufera si tragedii puternice, chiar daca la sfarshit totul se schimba, eu nu m'am asteptat la un final fericit pentru toti.

Imi place cum e surprinsa forta dragostei... si mai ales cum influenteaza faptul ca apare o Alissa Sears ... Si mai ales cum prevesteste cantecul ei povestea animeului !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 1 2005, 09:59 PM
Post #15


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Tragedii puternice zici? Ma rog, si eu as zice puternice, dar nu inteleg cum Mai poate suporta moartea lui Tate si mai ales a fratelui ei asa de usor. Adik ar trebui sa fie mai devastata if u ask me. Eu am un frate si nu stiu cum as reactiona daca ar da coltul, mai ales stiind ca e si vina mea pe acolo pe undeva... O_o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 2 2005, 08:27 AM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mi mi s-au parut interesant accentuata drama lu Mai...pina in momentul in care toti se trezesc fericiti unul peste altul...nu am inteles de ce au facut un astfel de sfirsit...poate pt a lasa loc de sezonu 2?...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 2 2005, 08:53 AM
Post #17


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Chiar si cu toata lumea prezenta, ce vor face in sezonul II? Vine o creatura divina si le ofera puterile de hime inapoi? <_< Geezzz...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 2 2005, 09:34 AM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



cine stie ce scenariu ultra interesant mai au in creier tovarasii scenaristi...probabil e nevoie de ceva care sa umple spatiul la tv-urile nipone...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 2 2005, 09:48 AM
Post #19


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Probabil. Ca altfel nu vad ce ar mai putea scoate din seria asta. Doar sa prezinte povestea lor ca nishte simple muritoare care se lupta cu viata dura de liceu. <_< Ceea ce binenteles ca ar fi total plictisitor, avand in vedere ce s-a intamplat pana acum.

P.S. Eu sustin in continuare ca pers care au murit, ar fi trebuit sa ramana moarte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 4 2005, 11:10 PM
Post #20


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Se poate spune ca au murit... dar daca sunteti atenti au fost distruse creaturile materializate de HiME'uri si mai apoi din persoanele care dispareau se nastea un pillar in altaru ala sau ce era... Deci si presupunerea ca au fost fortate intr'un alt fel de existenta e la fel de corecta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:32 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |