Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> manga.ro

Propunere indecenta: unirea comunitatilor (concept)
 
[ 3 ] ** [8.57%]
[ 24 ] ** [68.57%]
[ 8 ] ** [22.86%]
Total Votes: 35
Guests cannot vote 

z-kun
post Jan 8 2004, 12:53 AM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



Buna,

Dupa cum bine stiti sunt adminul activ de pe manga.ro.
In timpul incidentului cu Lother, mai multi membri ro-anime s-au refugiat pe manga.ro unde au fost binenteles bineveniti.

O 'problema' de abordat ar fi cea a rivalitatii dintre forumuri. In primul rand manga.ro niciodata nu a privit roanime ca pe un rival, ci ca pe un afiliat, care are acelasi scop. Vreau sa stiu pozitia roanime in raport cu manga.ro

A doua 'problema' ar fi cea discutata de mine si Urfe, o problema mai conceptuala: Unirea celor doua comunitati. M-am decis sa abordez tema asta pentru ca mi se pare mai oportun acum, cand nu mai exista nimic de 'pierdut'. Exista 3 solutii: migrare globala spre manga.ro, unirea comunitatilor sub un nou nume si pastrarea a doua forumuri separate. Prima varianta are deja un avantaj, mai multi membri deja mutandu-se pe manga.ro si au inceput deja cu intregirea forumului cu posturi valoroase, plus existenta unui domeniu, si in curand (10jan) unui site interactiv, care va avea nevoie de sprijinul membrilor. Zic ca este conceptual, pentru ca trebuie discutate multe chestii la primele doua variante, iar la ultima nu ramane decat sa ne ajutam reciproc sa dezvoltam cele doua comunitati.

Astea fiind zise, astept pareri / sugestii / solutii ^^'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 8 2004, 02:00 AM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sincer...io zic sa pastram forumul asta...mai ales ca Chibi se chinuie ..si reuseste sa mute posturile de pe forumul vechi!! Te inteleg ca vrei sa ramana forumul de pe manga..ca doar de acolo vii :wink: ...insa mie nu prea imi comvine..
Acum..nus daca posturile de pe Manga..se pot compara..cu...."romanele" de pe forumul vechi!!

Fuziunea e binevenita!!!...Insa ..ar trebui sa mai asteptam putin..pana se cumpara domeniu ro!!!

Io as zice un nou nume...si look in acelasi timp!! 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Jan 8 2004, 10:53 AM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



<rant>

1. evident in cazul migrarii pe manga.ro coyotee s-a chinuit degeaba pentru acest forum, dar poate sa intre in echipa de la manga.ro unde poate sa faca imbunatatiri oricand

2. manga.ro nu se compara cu 'romanele' de pe roanime pentru ca comunitatea manga.ro in afara de cativa membri sunt ultra newbies. Oamenii care au intrat acolo au intrat cu intrebari de genul 'ce-i aia GITS?' Este nevoie de oameni cu experienta pentru ca o comunitate sa evolueze. La urma urmei, omul sfinteste locul, ne?


</rant>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 8 2004, 11:25 AM
Post #4


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Deocamdata eu sunt pentru doua forumuri diferite... s-a investit prea mult timp si efort in Ro-Anime pentru a-l fuziona.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 8 2004, 12:32 PM
Post #5


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Bine ca ai ridicat problema Z-kun ... io tot nu reusesc sa vorbesc cu coyotee dar am sa imi dau cu parerea aici :

Sunt pentru unirea celor doua comunitatzi sub un nou nume .. pentru ca, dupa cum am mai zis, si asa suntem putzini si daca ne mai impartim in cete nu putem decat sa fim slabi ... dupa cum propunea si urfe s-ar putea separa oarecum in 2 categorii mari .. anime si manga sub un nou nume .. si propun ca roanime sa ramana "arsa" si din cenusa ei sa se nasca O comunitate mult mai puternica.

Aici ar mai fi loc de Polluri, cum sa se numeasca, cine sa fie admin (MARU DISCORDIEI IAR) .. dar eu propun un raspuns simplu: un grup de oameni activi care se ocupa de sait/forum/host care depun eforturii si timp sau bani si care au tot dreptul sa decida de comun acord ce se intampla cu munca lor .. cat despre domeniu ve fi tot la latitudinea lor tinand eventual cont de sugestiile celorlalti

Tot ce vreau sa te intreb Z .. ce are de spus Otaku despre toate acestea ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Jan 8 2004, 12:50 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



^_^

pai otaku a lasat la latitudinea mea tot ce tine de forum. In cazul unei fuziuni sub alt nume, linkul de forum din viitorul site sa arate spre noul URL, de exemplu... O sa vorbesc cu el in detaliu despre tot, dar deocamdata chestia fiind la un stadiu de ideea, nu l-am deranjat / nu am avut timp nici eu.

Mie-mi convine oricare din variante
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 8 2004, 03:02 PM
Post #7


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Cum sunt in ambele comunitati ^_^ eu am votat pt unirea sub un nume nou. Otaci :oops: suntem toti ... acum problema ar fi numele ...si structura ...asta daca ajungem la un acord .. asa ca va rog votati cat mai repede..macar ceva sa facem si noi odata fara sa pierdem timpul. Este nevoie de o decizie rapida ... in mai multi e mai bine ... parerea mea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 8 2004, 03:10 PM
Post #8


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Dupa cum am mai zis.. doresc o comunitate cat de mare si cat de unita... ca am avea toti de castigat din asta... si sunt super de acord cu un merger
. Nu stiu though de nume. :oops: s'a mai discutat... so...

MANGA.RO ( Domeniul ) poate foarte bine sa devina un alt site al forumului ... ce va veni. 8) Cat despre hoster... nu stiu... any ideas?! :!: :idea: :?:

Ar fi bine sa fie facut un poll si pe Manga.Ro si continuat asta de aici.. si in final vom face dupa cum se decide .. huh.. huh. what 'cha say ppl?! :roll:

Doar ziceti'mi cu ce pot ajuta!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 8 2004, 06:16 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Sunt pentru unirea sub un nume nou, bineinteles. Avem numai de castigat si nimic de pierdut. Nu vad nici un beneficiu (a se citi ZERO) in pastrarea cele doua comunitati separate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Jan 8 2004, 07:06 PM
Post #10


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Daca in Romania ar fi mult fani, cele doua comunitati si-ar avea rostul, pentru ca manga.ro are un caracter mai comercial si mai pentru incepatori, in timp ce ro-anime e mai underground si are un caracter mai personal.

La cati suntem unirea e lucru cel mai logic.

Dar ce inseamna unire defapt? Trebuie sa ne schimbam sediul si sa semnam contracte? Nu, singurele lucruri sunt cumpararea unui domeniu.ro cu un nume la care sa cada de acord ambele comunitati, si domeniul sa arate spre forumul asta, care-si va schimba la randul lui sigla. Zic forumul asta pentru ca e nou noutz si arata foarte bine. Iar host-ul e deocamdata foarte bun.

Eu stiu ce ar vrea z-kun sau otaku. Ca forumul sa se mute pe serverul pe care acum e manga.ro, dar sa aiba un alt nume. Dar asta ar insemna ca forumul sa devina parte din "Afaceri Prospere S.R.L.", ceea ce mie nu-mi prea convine. Forumul trebuie sa ramana al fanilor.

In concluzie cei care sunt aici sunt deja pe forumul unit! Manga.ro sunt bineveniti oricand sa-si schimbe linkul incoace.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Jan 8 2004, 07:15 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



hm... forumul nu va deveni niciodata proprietate Afaceri Prospere SRL (omg ce ma enerveaza numele asta) si nici nu intentionez sa fie un site / forum comercial.

Noul site manga.ro (tinut secret, se lanseaza in 2 zile) se numeste manga.ro UNDERGROUND. NU stiu exact ce ar semnifica asta, dar nu prea suna a comercial pentru mine. Oricum mie nu mi-ar conveni sa fie un site comercial.

Din cate stiu eu, manga.ro e inregistrat de otaku, dar mai trebuie sa intreb care este legatura cu afaceri prospere.

O sa vorbesc cu otaku despre merging, ca se pare ca asta vi optiunea cea mai buna. O sa postez un poll si pe manga.ro dupa ce vorbesc cu Otaku.

Ja ne~
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ecstasy_pill
post Jan 8 2004, 07:25 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 80
Joined: --
Member No.: 30
Points: 11
Gender:



cu cat mai multi si mai bine organizati cu atat mai bine!:)

gramada organizata rulz!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 8 2004, 07:32 PM
Post #13


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Ce vad eu intr-o unire nu este doar o redirectare si un domeniu nou .. trebuie sa luam ce este mai bun de la fiecare, sa lasam in urma ce e rau, sa le bagam la blender, sa le aruncam in sufragerie pe covor si sa vedem ce iese ... Nimeni nu are o idee clara inca ce ar insemna si lucrurile sunt inca in faza incipienta .. tocmai de asta s-a facut un topic public sa discutam si sa cadem deacord (eventual) :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jan 8 2004, 08:22 PM
Post #14


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



pai sincer depinde de ce fel de oameni sint acolo. daca sint good fellas da, dar daca sint numai idioti (desi ma indoiesc puternic) nu. in principiu da
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 8 2004, 11:05 PM
Post #15


Unregistered









UNIREA UNIREA UNIREA !!!!
Sunt categoric pentru o unire intre cele doua comunitati.
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 8 2004, 11:14 PM
Post #16


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Imi cer scuze. Postul de mai sus imi apartine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Jan 8 2004, 11:49 PM
Post #17


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



N-am vrut sa sugerez nimic. Numele "Afaceri Prospere S.R.L." nu e inventat de mine. Este firma care a cumparat domeniul www.manga.ro. Eu nu ma indoiesc de intentiile bune ale lui Tudor, dar cred ca manga.ro a fost inceput ca un proiect - si este unul - fie ca e sub sau pe pamant. Pentru a deveni o comunitate are nevoie de noi. Ceea ce e ok. Dar daca discutam, sa o facem cu cartile pe masa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Jan 9 2004, 12:16 AM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



WHO TF is Tudor? :shock:

domeniul nu apartine de afaceri prospere :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Jan 9 2004, 12:40 AM
Post #19


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



% whois :
% Este INTERZISA folosirea datelor de pe acest server in oricare
% alt scop decat operarea retelei. In special este INTERZISA
% folosirea lor in scopuri publicitare.

domain-name: manga.ro
description: Afaceri Prospere S.R.L.
description: str. Horia nr.485
description: Loc. Purcareni
description: Brasov
description: Purcareni
description: Postal Code: 2249
description: Country: RO
description: Phone: +40268412868
description: Fax: +40268412868
description: E-mail: afaceriprospere@pcnet.ro
description: Registration/ID Number:
description: Fiscal Code: CF:r1278567


Sorry, e vorba de Bogdan Tudor, sysop-ul serverului pe care e stocat manga.ro. Credeam ca el e otaku, dar n-are nici o legatura.

Sunt paranoic, asa ca nu luati prea in serios ce scriu aici.
Orice lucru care aduce mai multi fani si care e pentru raspandirea anime-ului in randurile romanilor e un lucru bun. Asa ca ce mai pierdem timpul cu discutii?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 9 2004, 01:52 AM
Post #20


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ok...hai sa gasim un nume pt noul sit/domeniu!!!!
Ce ziceti de
animemania.ro?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:26 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |