Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> James Cameron->avatar-> Gunm


KittyTeea
post Apr 22 2010, 07:51 PM
Post #41


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Personal ador Avatar, grafica e superba si imi place povestea. Da, seamana cu Pacahontas si naiba stie ce alte filme, dar e o varianta reusita. Mi se pare stupid sa compari un film sf-fantasy cu Cetateanul Kane. Nu cred ca regizorul a vrut sa faca Titanic II, pur si simplu de data asta a prezentat un alt tip de film.
Si in plus aici e un site pentru fanii manga/anime. Adica de cate ori n-ati vazut aceeasi idee reciclata in 100 de variante, important e cum e expusa povestea, iar James Cameron s-a descurcat superb.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 23 2010, 07:26 AM
Post #42


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Ce-as fi vrut eu sa nu fi fost mediatizat Avatarul atata ca sa ma pot bucura de el singura fara zecile de persoane care dau hate pe gratis. Apropo, Animal, ca ziceai de moda, si asta devine o moda... Nowadays everybody is anti-Avatar since you must be a simpleton to like Avatar, according to what you said.

Nu stiu de ce tot luati Oscarul ca reper. Unu la mana, Oscarul nu e Iisus si multe filme care castiga la Oscar is hollywood pe banda rulanta. Doi la mana, voi v-ati uitat asa de chestie ce premii a castigat? Art Direction, Cinematography si Visual Effects. Prin urmare, ceea ce si lauda lumea la el, nu povestea. Toata lumea stie ca asta e punctul slab, dar pentru asta nu trebuie sa dati in film din cauza ca media pretinde ca e nush ce capodopera. Why are you people so easy to brainwash? Judecati filmul singuri, nu in functie de ce pretinde media. Now I know Newton said that for every action there is an equal reaction, but really now... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Apr 23 2010, 09:11 AM
Post #43


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



I appreciate Cameron for his camera artwork which is awesome.. la toate filmele lui imaginile filmate si secventele alese sunt geniale. Incepand de la Alien si terminand cu acelas Titanic. La fel e si Avatar, are un camera work incredibil si imagini pe care nu le uiti. sunt de acord cu Sparkle here. And actually enjoyed the moovie very much. Si ma mir ca pe un forum de anime multi is impotriva acestui film cand majoritatea animeurilor au a lot of storyless moe in ele si tot sunt apreciate si vazute. or asta inseamna ca toti de aici ne uitam numa seinen si cyberpunk and stuff like that ? Pana si moe-ul poate fi art sometime. :) anyway goes back to wrk :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 23 2010, 11:57 AM
Post #44


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



" Nowadays everybody is anti-Avatar since you must be a simpleton to like Avatar, according to what you said."

Nu am zis asta...am zis doar "bravo lor eu totusi cred ca un film bun trebuie sa aiba mai mult decat atat".

"Nu stiu de ce tot luati Oscarul ca reper. Unu la mana, Oscarul nu e Iisus si multe filme care castiga la Oscar is hollywood pe banda rulanta. Doi la mana, voi v-ati uitat asa de chestie ce premii a castigat? Art Direction, Cinematography si Visual Effects. Prin urmare, ceea ce si lauda lumea la el, nu povestea. Toata lumea stie ca asta e punctul slab, dar pentru asta nu trebuie sa dati in film din cauza ca media pretinde ca e nush ce capodopera."

Oscaru este un festival ce premiaza cele mai bune filme...as fi preferat sa dea premiul unui film mai vechi dar care merita in loc sa il dea lui Avatar. Cinematography? Nu merita...sincer...clisee peste clisee. Daca bani multi automat = calitate...nu stiu ce sa zic...
Art Direction si visual effects merita...e totusi un pas tehnologic.


"Why are you people so easy to brainwash? "

De ce as fi brainwashed daca am o parere proasta despre Avatar?

"Judecati filmul singuri, nu in functie de ce pretinde media."

Media pretinde ca e filmul mileniului...nu cred ca ma influnetat foarte mult ce pretinde media ca e Avatar. Daca nu crezi ca am "judecat" singur nu am ce argument sa iti dau sa iti dovedesc una sau alta. Doar iti zic ca eu consider ca Avatar e un film foarte prost. Mi-am expus argumentele, cum ai facut si tu :) nu trebuie neaparat sa ajungem la aceaiasi idee/concluzie. Gusturile difera si eu personal am regretat cele 2 ore si ceva irosite pe avatar...ma plictisit ingrozitor(aka mi sa parut un film foarte slab).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Apr 23 2010, 01:40 PM
Post #45


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



QUOTE
eu personal am regretat cele 2 ore si ceva irosite pe avatar...ma plictisit ingrozitor


Atunci trebuia sa vezi trailer-ul intai sa te scutesti de atata plicitseala :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Apr 23 2010, 02:13 PM
Post #46


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



"Oscaru este un festival ce premiaza cele mai bune filme"
Nu mai e de mult adevarat, ca si Eurovisionul.
In primul rand nu stiu de ce se cramponeaza toata lumea asa de tare de Oscar, in fond e un premiu care e dat de americani nu de toata lumea. Romania nu a avut nici un cuvant de spus la premiile astea. In al doilea rand Oscarul e dat de niste critici de film care sunt de mult expirati, cel mai important e box officeul si pun pariu ca si partea a doua va avea acelasi succes. Si in al treilea rand singurul motiv pt care celalat film, pe care apropo ma indoliesc ca l-a vazut cineva de aici, a luat atatea Oscaruri e ca este despre razboi si multi soldati americani mor in Iraq.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 23 2010, 02:33 PM
Post #47


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Pe langa adevarul grait despre Oscar, Hurt Locker (nu inteleg de ce ti se pare improbabil ca cineva de aici sa fi vazut filmul, is sigura ca nu is singura) a fost aclamat datorita americanilor de acasa, ca ma indoiesc ca daca ar fi putut soldatii aia sa decida ar fi ajuns Hurt Locker la 1000 de km de Oscar. Daca e pana la urma, Hurt Locker e mai absurd si fantezist ca Avatar, that is NOT reality. Daca tot e Oscarul legea, Animal, atungi pune la indoiala Hurt Locker, care nu are niciun merit special ca sa ajunga pe primul loc la Oscar, si nu un film care nici macar nu a castigat Oscaruri care sa il proclame cel mai tare ever.

Acuma cu box office-ul e discutabil. Pana la urma tot ce arata e ca filmul are succes la mase, ceea ce nu e intotdeauna un semn de calitate. :P Dar sunt mereu filme care pot fi apreciate de orice categorie de oameni si in care poti gasi totusi ceva intelesuri ascunse. Daca esti prea ocupat sa fii dat pe spate mai greu, e drept. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Apr 23 2010, 02:43 PM
Post #48


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



io, voi chiar va exagerati cu aberatiile pe o tema care nu e demna de atea discutii imho...
both oscar and box office are shit. only wu-tang speaks the truth!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 23 2010, 03:01 PM
Post #49


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Are you accusing us of speaking nonsense? Are you? Are you?! You're threading on thin ice, mortal... you are! do not incur the wrath of... the ones who were talking before you! Plus, it's a forum :) A dead one at that. Ce alt loc mai bun pentru discutii de genul?

Wu-tang is a doper haha.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 23 2010, 03:21 PM
Post #50


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(Kratozz @ Apr 23 2010, 09:11 AM)
Si ma mir ca pe un forum de anime multi is impotriva acestui film cand majoritatea animeurilor au a lot of storyless moe in ele si tot sunt apreciate si vazute. or asta inseamna ca toti de aici ne uitam numa seinen si cyberpunk and stuff like that ? Pana si moe-ul poate fi art sometime. :) anyway goes back to wrk :P
*



da, dar acele storyless moe nu sunt nominalizate la oscar B) . Aici e marea diferenta. Pt un film cu vreo 10 nominalizari la oscar, si la atata... "zgomot", ma asteptam la ceva mai mult.
Si mai conteaza si genul. Anumite asteptari ai de la o comedie usoara si altele de la o poveste ce se vrea epica

@Moonsparkle"

"Nu stiu de ce tot luati Oscarul ca reper."

pai, pana una alta, e cel mai important premiu din lumea filmului :P , care ar trebui sa premieze "best of the best"

"multe filme care castiga la Oscar is hollywood pe banda rulanta"

niste exemple ?
pt ca problema mea cu oscarul e ca premiaza prea mult filmele artistice. Beleaua e ca in fine, cand este nominalizat un film "hollywoodian", acesta se nimereste sa fie unul teribil.
Piratii din Caraibe e mult peste Avatar, dar Academia nici nu s-a uitat la el. Iar despre Dark Knight nici nu mai vorbesc

"voi v-ati uitat asa de chestie ce premii a castigat"

da, dar mai conteaza si nominalizarile. B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 23 2010, 03:40 PM
Post #51


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Stii ce acuma, I don't wanna say it, but I'm gonna say it :D it's your own fault for being so easily fooled. Cine v-a pus sa mergeti cu asteptari de film epic (eu stiam doar ca se vrea fantasy, nu epic...) doar pentru ca media a facut tam-tam? Eu m-am dus cu anumite dubii pentru ca stiam ca se exagereaza.

Si exagerarile cu Oscarul lovesc din nou. :P A avut doar 6 nominalizari la Oscar, dintre care doar Directing si Best Motion Picture arata cat de bun e filmul in intregime. Faptul ca au fost nominalizate si The Blind Side si An Education la Best Picture arata cat de mult valoreaza nominalizarile...

edit in response to edit:

Bine, ce sa zic... "ar trebui" e in aceeasi barca cu "daca" si cu "poate". Si vezi, ti-ai raspuns singur la care-i problema cu Oscarurile. Cine trece peste Dark Knight pentru Bollywood e rau la cap. :P

Yes, Ecstasy, Wu-Tang may be the best. The best doper that is. ahahaha v02.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Apr 23 2010, 03:45 PM
Post #52


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Apr 23 2010, 03:01 PM)
Wu-tang is the best.

FIXED :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 23 2010, 05:30 PM
Post #53


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Stiu foarte multa lume care a vazut Avatar luat de pe torente filmat cu camera in sala de cinema si bineinteles ca parerea lor e una foarte proasta despre film. Astia au investit milioane in efecte speciale exact cu scopul de a impresiona ochiul privitorului. Cand il vezi pe calculator sau intr-un cinema de 2 lei bineinteles ca nu experimentezi nimic din ce a vrut sa-ti arate filmul.
Inainte sa vad filmul nu stiam prea multe despre el decat ce vazusem in trailerul care il dadeau inaintea celorlalte filme. Nu vad de unde acel 'marketing' a reusit sa-mi creeze impresia ca-mi place filmul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Apr 23 2010, 06:01 PM
Post #54


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



@ Emanuel:

It's not abt Oscar at all... faceam o asociere cu animeuri din punct de vedere nu a premiilor luate, si nici nu vroiam sa compar direct forma ci sa compar modalitatea. De exemplu, si asta in doar in conceptia mea, consider Hellsing TV absolut moe. nu are story foarte complex, e axat mai mult pe "cool"(aka moe curatInsa il consider un anime foarte reusit si interesant anume prin alte detalii care m-au facut sa uit complet de aceste mari neajunsuri. a avut coloana sonora superba, grafica si modalitatea de de desen a fost bine executata si in ton cu actiunea si povestea. Si ca sa fac comparatie, OVA-ul Hellsing, care e apreciat ca are povestea dupa manga, fails la mai toate criteriile de calitate ce tine de imagini si sunet chiar si personaje. Astfel si avatar, e un storyless moe, care are mecha si pisici de 2 metri, care insa a excelat prin imagini senzatii oferite si simplitate. Si again camera art work a fost geniala, si aici nu cred ca exista argumente impotrva :P

vis a vis de marketing, poate si exista un efect de turma pe undeva pe acolo insa cine mai priveste TV in ziua de azi ? (eu nu am tv de 6 ani) sau credeti toate "senzatiile" de la stiri sau ziare... it's just a good movie and that's it :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Apr 23 2010, 08:12 PM
Post #55


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Zisei sa ma arunc si eu cu o parere pe aici, avand in vedere ca vad ca se discuta oleaca pe marginea subiectului asta(and because I'm seriously bored...). Eu unul am avut ghinionul sa vad Avatar de-abia dupa ce am auzit si eu ca ca se vorbeste de el de parca e a 15-a minune a lumii or something. Plus ca am vazut stirea aia la TV cu 'fanii Avatar vorbesc deja fluent limba Navi' and I was like "uat za fac?" :blink:
In fine, l-am vazut si sincer, trebuie sa recunosc ca m-a cam vrajit binisor cu efectele si prezentarea lumii de pe Pandora si am ajuns pe la jumate sa zic "It's not half bad." Pe la final insa am inceput sa ma scarpin in cap si sa ma intreb "But what was so great about it anyway?" Sigur, efectele si prezentarea foarte buna fac ca filmul sa merite cu siguranta vazut, dar mai mult de atat nu prea merita. Are una dintre cele mai folosite, uzate, pline de clisee si fumate povesti de la nasterea Americii incoace. Even from anime standards, povestea e total neoriginala...
Dar in orice caz, ceea ce vroiam sa spun si ceea ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult e asta: s-au format clar doua tabere, unii care zic ca e cel mai bun film ever bla bla bla si altii care se CHINUIE atat de mult sa arate ca lor nu le-a placut absolut deloc filmul asta, i-a luat somnul pe la jumate frate, ei nici macar nu au vazut Avatar inca dar stiu ca e un shit total atunci cand il vor vedea etc, etc, etc. Nu e filmul secolului, nici al deceniului, nici al anului... dar nici sa te dai asa de anti-Avatar doar pentru ca ai impresia ca "mama ce destept sunt eu ca m-am prins ca filmul asta de fapt n-are nik original in el." Filmul e bunicel, merita vazut, e cu atat mai interesant pentru fanii anime ca e aproape 3 sferturi din el numai efecte speciale si CGI stuff si cu tot felul de personaje de zici ca sunt rupte din cele mai hardcore fantasy-uri anime. Buttom line is: uitati-va la film, merita vazut, dar nu considerati ca e capodopera mileniului in lumea filmului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Apr 23 2010, 08:12 PM
Post #56


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



c'mon de unde atat marketing. a avut cateva trailere ca orice alt film si in ziar s-a scris despre efectele care sunt intr-adevar de ultima ora si de succesul la box office atat.

Terry are dreptate nu va duceti la film cu fanteziile de acasa ci apreciati ceea ce este cu adevarat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 23 2010, 10:19 PM
Post #57


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"c'mon de unde atat marketing. a avut cateva trailere ca orice alt film si in ziar s-a scris despre efectele care sunt intr-adevar de ultima ora si de succesul la box office atat."

Trailere pe toate site-urile,reclame gen pop-up cu avatar, reclame pe site-uri gen Adobe.com cu flash-uri avatar, la absolut toata posturile de tv a aparut macar o stire cu Avatar(defapt au fost mult mai multe dar macar 1/post)si au aparut in absolut toate cinematografele cu 2 luni inainte postere cu avatar. Pana si reclama la televizoare samsung avea imagini din Avatar. Asa a fost in Romania unde e saracie ganditiva in tari normale ce publicitate a fost. Ca sa nu mai zic ca a fost facut si un joc Avatar lansat pentru publicitate in acelasi timp cu filmul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Apr 24 2010, 04:38 AM
Post #58


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Animal, vis a vis de reclame, eu as zice ca in multe tari normale nu se face reclama atat de agresiv cum e la noi, si personal a trecut pe langa mine tot valul asta, sau cel putin nu l-am luat ca atare. Nu e vorba de cat marketing s-a facut, ca puteai sa faci mai mult promotion la un alt film, si nu lua asa amploare. E vorba ca, cum a zis si terry mai jos, polarizarea asta in cel mai bun si cel mai prost e gresita, pentru ca e o cearta care tine despre importanta unor valori. Cineva pune story-ul pe primul loc, si pentru el acesta va fi un film prost, iar cineva pune efectele pe primul loc si acesta va fi un film bun. Insa si astfel e gresit sa gandesti, pentru ca te reduci la experientele personale si reduci filmul la mi-a placut sau nu. Astfel daca nu mi-a placut story-ul si story sucks, toti cei care le-a placut filmul suck because they like stupid things si la fel cu efectele e gandirea. Corect este sa analizezi mai multi factori deodata, in comparatie cu alte filme, fara sa le dai importante diferite. Astfel se analizeaza story, character developement, visuals, music etc etc... si sunt sigur ca daca faci acest lucru filmul nu va fi nici "super prost ca nu inteleg de ce turma il apreciaza asa" si nici "foarte nice and to hell haters". it's just a good movie.. that is all :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 24 2010, 06:19 AM
Post #59


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



@kratozz mi-am expus argumentele legate de calitatea filmului in posturile precedente. In ultimul post doar am argumentat ca a fost mediatizat destul de agresiv.

Ai reluat mai multe "controverse" pe care le-am argumentat in posturi precedente si nu vreau sa ma repet...

Anyway daca ai ratat "my" bottom line is: "Daca nu crezi ca am "judecat" singur nu am ce argument sa iti dau sa iti dovedesc una sau alta. Doar iti zic ca eu consider ca Avatar e un film foarte prost. Mi-am expus argumentele, cum ai facut si tu , nu trebuie neaparat sa ajungem la aceaiasi idee/concluzie. Gusturile difera si eu personal am regretat cele 2 ore si ceva irosite pe avatar...ma plictisit ingrozitor(aka mi sa parut un film slab)."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Apr 24 2010, 08:52 AM
Post #60


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Ma rog...nu stiu exact cat de mediatizat a fost la tv pentru ca nu prea ma uit. Eu am vazut vreo 2 trailere pe net si un articol in ziar in care vorbea de incasari cam atat. Cat despre trailerele de la cinema astea se dau pt toate filmele. L-am vazut pe cel pt Alice din decembrie, cand filmul a aparut in martie-aprilie. Nu mi se pare asa exagerat comparativ cu celelalte filme. In prezent am vazut reclama la Clash of the Titans si in metrou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 02:33 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |