Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Frieza or Cooler


CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #61


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Baieti(si fetite,doar in caz)hai sa lasam putin puterea si sa ne indreptam atentia si spre altceva ce tine de personaje.

In serie ne intalnim de 3-4 ori cu aceasta familie ciudata dar periculoasa.In DBZ il vedem pe Frieza de 2 ori si de inca de vreo doua ori in timpul filmelor.In GT dam o singura data peste el,atunci cand Goku este prins in Iad.Cooler apare in doua filme(o data "normal" si o data in forma metal).Am auzit ca mai apare intr-un film dar are asa o calitate slba ca nici eu nu-mi pot intinde nervii destul cat sa-l urmaresc.
Voi incerca o mica inspectie a acestor doi frati si o comparatie cu tatal lor.
In legatura cu varsta celor doi stim deja ca,Cooler e mai in varsta decat Frieza,fiind transformat inca de cand planeta Sayanilor inca exista,ceea ce inseamna o varsta aproape dubla decat Frieza avand in vedere ca acesta se transforma cu mult inaintea fratelui sau mai mic,probabil vreo 2-3-4 ani inainte de distrugerea Sayanilor.Frieza a avut nevoie de inca vreo 30 de ani pana cand sa aiba motivatia sau puterea necesara sa evolueze.Intrebarea ce apare aici este:Frieza si Cooler se mai pot transforma inapoi la forma lor originala odata ce au schimbat nivelul?Probabil ca nu deoarece odata cu transformarile lor veneau mari modificari de putere si in structura interna a corpurilor pentru ca acestea sa fie in stare sa sustina atata putere.
Se pare insa ca Frieza ii este inferior lui Cooler nu numai din punct de vedere al puterii si varstei cat si a inteligentii sale,a maturizarii sale mintale.Desi se vede clar ca Frieza a atins maturitatea fizica,mintal...lucrurile nu stau chiar la fel.Se comporta asemenea unui copil,crezand ca totul i se cuvine,ca este cel mai bun.O dovada a acestui lucru este felul in care se comporta atunci cand distruge planeta Vegeta.Se bucura asemenea unui copil,nefiind atent la ce se mai putea intampla.Aroganta sa i-a si a adus sfarsitul,ani mai tarziu la mana celui ce a scapat masacrului:Goku. Un al doilea semn al infantilitatii sale,cand ajunge pe Pamant,insotit de tatal sau si de o armata intreaga.Frieza este un simbol al maturizarii incomplete,al fiintei constienta de puterea sa dar nu si de limitarile sale.Sentimentul ce-l poate caracteriza pe acesta cel mai bine ar fi ura si aroganta,ambele intunecandu-i judecata si ducand la moartea sa.Un ultim lucru de spus despre acesta este faptul ca nu are onoare:implora mila si-si ucide proprii oameni,oameni ce au doar un respect din frica pentru el.Cooler pe de alta parte se pare ca are admiratia oamenilor sai.Cooler 1 - Frieza 0.
Cooler,fiind mai in varsta decat Frieza da dovada de mult mai multa minte si dorinta de a fi cel mai bun.Sentimentul sau predominant ar fi dragostea si respectul pentru familia sa,ce o considera rusinata de infrangerea fratelui sau.Cu aceste lucruri in minte el ataca Pamantul pentru a-l gasi pe
agresor.Cooler da dovada de aceeasi aroganta ca si fratele sau in momenul in care trece la forma sa suprema,dupa a patra transformare.Atunci nu-si mai recunoaste limitarile si este impins in aceeasi nebunie ce i-a fost fatala fratelui sau,moment in care isi subestimeaza adversarul.
Desi dureros de asemanator fratelui sau,Cooler este in acelasi timp si foarte diferit de acesta.Frieza era inca un copil jucandu-se cu vietile celorlalti,fara sa tina seama de consecinte pe cand Cooler isi evalueaza situatia si foloseste mai multe trucuri pentru a-si invinge adversarul,pentru a aduce balanta in favoarea sa(ex:atacul micut care ii distrage atentia lui Goku de la el si-i da ocazia sa creeze un Death Ball,fiind in stare sa stranga mai repede energie decat fratele sau).La acest personaj negativ(preferatul meu chit ca apare doar in filme)observam o oarece urma de onoare,puternic legata de vointa sa.Nu implora mila,nici cand este in fata sfarsitului sau,nemaiavand cale de scapare(sfarsitul filmului Metal Cooler).Vointa sa il tine in viata in intunericu spatiului dupa ce viziteaza expres Soarele si tot vointa sa il ajuta sa-si insuseasca acea nava ce incepe sa se reconstruiasca,absorbindu-l si pe el(cel mai bun exemplu de un alt personaj ce face ceva asemanator:Ubuu&lt;&lt;sau Uub cum e pronuntat in DBZ&gt;&gt;in interiorul lui Baby Vegeta).Personajul atince o oarece complexitate chiar daca este construita in doar doua filme.
King Cold este tatal celor doi frati rivali.Fiecare pare sa aiba ceva de la el:Frieza - lasitatea,Cooler - dragostea pentru onoarea familiei.Acesta nu avanseaza peste cea de-a doua forma a sa din lipsa de motivatie sau,cine stie,de interes.Totusi,acesta isi iubeste fiul,neaccepatand ca acesta sa fie invins de un Sayan,rasa fata de care si acesta simte sila si repulsie(oare de ce?).Dar asemenea lui Frieza,isi subestimeaza adversarul(trasatura de familie) si moare ca vaca.Pacat,deoarece ar fi putut avea un potential imens in serie,dand dovada de civilizatie(vinul rosu si limbajul sau).Cred ca cel mai bine King Cold seamana cu un barosan cu influenta si putere.
Una peste alta,aceasta familie reprezinta insasi esenta raului(coarnele alea nu-s degeaba),nemilosi si sentimente pentru altii in afara de ei.Impreuna,formeaza un tot unitar,unic de altfel in serie(mai sunt ratatii aia din Gt cu dansul dar nu intra in discutie,prea penibili).

Daca ati de acord as mai putea incerca asa ceva si pentru alte personaje,pozitive sau negative.Astept pareri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #62


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Si inca ceva pentru Bejita:Prin
QUOTE
touche
m-am referit la faptul ca aveai dreptate pe moment si ai atins o coarda.Dar dupa cum scrie in postarea de mai sus,mai sunt multe lucruri de spus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #63


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



BRAVO CYBER !!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #64


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



M_Vejita,iti mai schimbi de multe ori semnatura? :D :D :D :D :D
Oricum,te-as ruga sa-mi dai un raspuns concret(la postarea despre Frieza si Cooler) si sa nu faci spam pe topicul meu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #65


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



Bravo Cyber! Mishto caracterizare si comparatie intre cei trei membrii ai dinastiei frigiderului :lol: Nu, pe bune, mi-a placut, dar cred ca ai spus cam tot ce se putea spune la subiectul asta.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #66


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Si eu care credeam ca tocmai am deschis un nou front de discutii pe subiectul asta.BAKA,Baka,BAKA :head_bash :head_bash
Eh,asta e.Eu unul nu cred ca am incheiat subiectul.
Scorpio said
QUOTE
Intotdeauna mai e ceva de spus

Ai nevoie doar de putina imaginatie. :twisted: :twisted: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Omu-Negru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #67


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: --
Member No.: 137
Points: 2



Super tare ! E printre cele mai complexe caracterizari de pe acest forum(deocamdata-astept sa vad ce face Scorpio )!
QUOTE
Pacat,deoarece ar fi putut avea un potential imens in serie,dand dovada de civilizatie(vinul rosu si limbajul sau).Cred ca cel mai bine King Cold seamana cu un barosan cu influenta si putere.

Si cu ce l-a ajutat faptul ca era civilizat ? Cu absolut nimic!! Intr-un univers dominat de powerlevel crezi ca esti in siguranta daca esti doar civilizat?
Dupa parerea mea ,asta (vinul,limbajul)era doar o alta metoda de a-si arata asa- zisa superioritate ! Asta era o masca pe care o purta ca sa se dea mare ,ceva de genul:"Uitati-va la mine, io sunt ala rafinatul ,nu aveti nici o sansa daca va puneti cu mine ! "
Ai vazut ce repede a renuntat la masca si cat de repede a inceput sa cerseasca indurare cand a vazut ca nu-i poate face fata lui Trunks?
Asta e o dovada de lipsa de personalitate, zic eu.
Macar de ar fi murit cu onoare pe care i-o impunea statutul(u know: King Cold - the leader of the most powerful family in the universe)!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #68


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



Yeah....the leader.....da' doar atat......
Cold nici nu vroia sa se lupte.......cel putin asa am inteles io........lui ii placea sa aiba pe altii care sa se bata pentru el, si cu cat mai puternici, cu atat mai bine.....n-ati vazut ce ii zicea lui Trunks dupa ce l-a omorat pe Frieza.....ca sa fie el fiul lui s.a.m.d.......asta ar putea sa fie si o evitare de a se bate cu el, Trunks fiind un adversar pe masura.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Omu-Negru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #69


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: --
Member No.: 137
Points: 2



Atunci ce rost mai avea sa-l care Frieza pe ramolitu ala de tasu pana pe Pamant daca oricum era asa inutil?
Si sa nu-mi spui ca avea nevoie de nava si ca a lu tasu era singura functionala de pe planeta ca nu te cred!
Cred ca Freiza gandea ca King Cold era ultima sansa de a reda familiei onoarea pierduta in caz ca el ar fi dat gres din nou(ceea ce a si facut).
Little did he know that Trunks o sa spele si cu tasu pe jos aswell!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #70


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Baieti,va multumesc pentru aprecieri. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
De n-ar fi cald ca dracu in sala asta as zice ca rosesc.

Oricum,eu mai mult cred ca Frieza il aduce pe bosorog doar din frica.Ce onoare?Ce familie?Aduceti-va aminte de ce grimasa de frica face atunci cand mai vede un SSJ.Cum tremura in momentul in care vede aceeasi ochi ca si la Goku.Asta e tot.El se temea mai mult de Goku decat de orice altceva si nu mai avea chiar aceeasi incredere in fortele proprii ca inainte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #71


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



eu cred ca doar cooler stia ce e aia onoare!!!dar ni9ci el nu stia prea multe....king cold era de umplutura pe langa freeza...vrejeala!!!:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #72


Unregistered









Cred ca nici un villain din DB/Z/GT nu avea ceea ce numiti voi ONOARE.Poate doar Cell avea a mia parte din ea.Nu uitati ca pana si Vegita(care era..good guy) l-a lovit pe Goku miseleste pe la spate in Babidi Saga.
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #73


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



sethi,vegeta nu a fost niciodata a good guy !e in sangele lui sa fie majin!parerea mea e ca cell si cooler mai aveau asa ..urme usoare de onoare.restu bad guyilor au fost special creati asa,ca sai puna intro lumina buna pe eroii nostri!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 21 2004, 06:21 PM
Post #74


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Daca prin onoarea lui Cell tu te referi la faptul ca le lasa 10 yile bombalailor aia sa se pregateasca inainte de Cell Games,tin sa te contrayic total.Acolo el nu arata onoare ci doar instinctul de sazan din sangele lui care se manifesta.Sa nu uitam ca avea celule de la Nappa si deci in concluyie avea si doprinta de a avea adversari puternici.De asta le da timpul nu ca veyi draga Doamne ar fi marlanie sa+i omor la cat de slabi is.
Vrei sa yici ca da dovada de onoare cand le da drumul bombalailor aia mici pe luptatori cand stia ca nu au nici o sansa?Unde+i onoare atunci cand il omoara pe Trunks in chip miselesc?E onoare cand se aliaya cu Frieya in Gt impotriva lui Goku?Repet,Cell nu are onoare!!
Cooler e singurul care mai cunostea onoare,atat.[/b]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Feb 21 2004, 11:07 PM
Post #75


Unregistered









Si asa ajungem la ce am zis eu:nici un bad guy din dbz nu poseda elementul abstarct numit "onoare".

Majin Vegita :arrow: cum poti spune ca "Vegita e majin in sange?".Cand era mic habar nu avea ce-i aia majin si nici cand s-a batut prima data cu goku sau cu androizii.Tu chiar nu stii ce spui? :P
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Feb 22 2004, 07:02 PM
Post #76


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



QUOTE
Majin Vegita  cum poti spune ca \"Vegita e majin in sange?\".Cand era mic habar nu avea ce-i aia majin si nici cand s-a batut prima data cu goku sau cu androizii.Tu chiar nu stii ce spui?  

sethi,nu ai inteles ce am vrut sa spun.majin = evil nu?
prin ''majin in sange''am vrut sa spun ca el era evil din nastere,rau,distrugator,ca un adevarat saiyan.dar daca tu nu intelegi e problema ta.daca itit amintesti,singurul motiiv pt care vegeta sa facut majin a fost pt a redeveni cum fusese :rece,dur,crud,un saiyan adevarat!
sa aiba puterea sal invinga pe kakarotto!
p.s.:topicul e despre fratii cold, asa ca postati despre asta sau nu mai postati!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post Apr 19 2004, 10:36 PM
Post #77


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



DA...good point...topicu' e despre fratii cold...si cred ca am avut o revelatzie depre ei....
Am inceput sa ma uit la DBZ pe americana (ca yo-l vazusem pe nemti si nu intelesesem chiar toate replicile), si din cate am inteles, Cooler e cel mai puternic, apoi Frieza si la urma King Cold... de ce?
Cooler: Zice in film
Frieza: Dupa ce l-a dus King Cold la reanimare, doctorii care efectuau operatzia i-au spus acestuia ceva de genu': "With the cybernetic enhancements, Frieza will be able to generate power levels far greater than he could in his pure biological form. Your son will soon REESTABLISH HIMSELF AS THE MOST POWERFUL BEING IN THE UNIVERSE" (insa in afirmatia asta probabil nu il ia in considerare pe Cooler - probabil inca un motiv pentru sustinerea afirmatiei ca filmele n-au legatura cu seria)
Eu nu cred ca aveau tupeu doctorii aia sa-i spuna lui King Cold verde-n fata ca Frieza a fost si va fi mai puternic ca el, daca asta nu era adevarat....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Apr 20 2004, 08:01 AM
Post #78


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



sincer nu imi amintesc faza in care doctorii ii spun lui King ca fiul lui o sa fie mia puternic ca inainte..in ce film e frate?{filmele nu leam mai vazut de multisor...rusine sami fie!}dar un lucru era sigur:king cold era mult inferior fiilor sai!
de ce spun ca King Cold era mai slab?pai trunks la omorat dintro singura lovitura.iar cadf freeza face death bol -ul si il arunca spre trunks cold pare putin stresat de energia pusa de freeza in atak.parca nu ar fi fost constient de forta fiului sau.iar cooler a rezistat cel mai bine impotriva lui kakarotto {acre era mai puternic decat trunks}.deci dupa prestatia lor in filme si serii ordinea e urmatoarea:
1.Cooler
2.Freeza
3.King Cold
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post May 2 2004, 11:18 PM
Post #79


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



Faza aia nu era in niciun film...era in serial...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post May 3 2004, 09:30 AM
Post #80


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



uups..my bad.dar in versiunea pe care o am eu nu apare faza asta.am cautat.cred ca imi lipseste ep...ciudat..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:25 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |