Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> The Fountain


akasha
post Nov 16 2007, 11:41 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



Un film bun,care merita vazut.Un film cu o poveste complexa,captivanta,tratata si narata la mai multe niveluri.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_fountain
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

schumiholic
post Jan 28 2008, 02:06 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 26-January 08
Member No.: 6.043
Points: 19
Gender:



L-am vazut, dar mi s-a parut cam ciudat... :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jan 28 2008, 02:17 PM
Post #3


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



QUOTE(schumiholic @ Jan 28 2008, 02:06 PM)
L-am vazut, dar nu l'am inteles... :rolleyes:
*



fixed
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

schumiholic
post Feb 5 2008, 06:10 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 26-January 08
Member No.: 6.043
Points: 19
Gender:



L-am vazut, l-am inteles, dar mi s-a parut ciudat. Si te rog, daca tot ma citezi, sa imi citezi cuvintele mele!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Feb 7 2008, 03:13 PM
Post #5


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



ce draguta esti knd te enervezi :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

schumiholic
post Feb 7 2008, 03:52 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 26-January 08
Member No.: 6.043
Points: 19
Gender:



<_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Feb 7 2008, 11:26 PM
Post #7


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



:wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alesa_666
post Feb 8 2008, 03:43 AM
Post #8


Just a little bitch
***

Group: Members+
Posts: 118
Joined: --
From: nu mai stiu
Member No.: 906
Points: 205
Gender:



...E bun de vazut dak n-ai ce face si ti-a dat mama natura multa rabdare....nu zic ca e crappy rau....doar ca e genul de film care se vrea deosebit si nu-i iese.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Feb 8 2008, 11:23 AM
Post #9


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



alesa, inseamna k u nu o sa ai rabdare sa te uiti las "A tale of two sisters" pana la final
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mado_chan
post Apr 1 2008, 01:10 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 31-March 08
Member No.: 6.500
Points: 88
Gender:



filmul asta m`a zapacit de tot si nu am inteles mai nimica din el.ma gandeam ca sunt eu tampita,dar am observat ca mai multe persoane care l`au vizionat au aceeasi impresie.nu stiu daca as mai avea rabdare sa ma mai uit la el a doua oara sa`i descopar ,,farmecul''.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Apr 3 2008, 03:29 PM
Post #11


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



@mado: de curiozitate kti ani ai? Am o vaga presimtire vis'a'vis de vsta ta, dar nu vreau sa'mi dau cu presupusul.
Filmul ce'i drept, e un pic mai greu d inteles in mare parte si din kuza felului in kre sare de la o poveste la alta.

Cele 3 povesti sunt:

- in trecut, un conquistador mayas cauta copacul vietii pt a'si salva regina sa.
- in prezent, un doctor cercetator experimenteaza cu o substanta dintrun anumit copac (same tree from the past). El inceark sa gaseask un leac pt a'si vindek sotia, kre moare inainte de a apuk sa testeze leacul lui. El pana la urma vindek 'moartea' folosindu'se de copacul vietii.
- in viitor un calator spatial, calatoreste spre o stea muribunda, intro nava in forma sferica, avand in centru the same tree from the other 2 stories.

Filmul atinge teme gen reincarnarea, the meaning of life, love si viata eterna. Deasemenea, k orice film bun, nu'ti da o expliktie clara (kre d obicei va multumi o parte din oameni in timp ce va lasa nemultumiti si mai multi) ci lasa totul la latitudinea privitorului.
De ex,
poti spune k doctorul din prezent e acelasi cu space traveller-ul din viitor (dupa moartea sotiei, planteaza the tree of life pe mormantul ei si apoi incepe sa'i manance scoarta, fapt c ii prelungeste viata facandu'l nemuritor).


Deasemenea filmul e o provokre filosofica... ce e mai important pt voi, sa va petreceti timpul alaturi de cel drag care nu mai are mult d trait sau sa incerkti sa petreceti fiekre secunda pe kre cel apropiat o mai are, departe de el/ea, dar incerknd sa'l vindekti. Filmul avanseaza mai multe teme, dupa cum am spus, gen reincarnarea si the meaning of life.

Nu vreau sa va impun eu k filmul ar fi bun, dar vad k parerea unanima aici e k filmul e varza si n'are niciun sens. Sincer, dak l'as fi vazut in anii de liceu, cred k as fi avut aceeasi parere. Anyway, imo e un film f bun, kre lasa loc d multe interpretari si per ansamblu e bine realizat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mado_chan
post Apr 3 2008, 10:00 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 31-March 08
Member No.: 6.500
Points: 88
Gender:



am 18 ani.nu stiu cati ani ai crezut ca am,poate credeai ca sunt si mai mica,si ca probabil de aia nu am inteles filmul.dar mie nu mi se pare ca trebuie sa am mai mult de 16-17 ca sa apreciez un film la adevarata sa valoare.
si pentru mine filmul e de departe a fi o arta cinematografica. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Apr 3 2008, 11:42 PM
Post #13


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Da, recunosc, am crezut k esti mai mik. Multi inainte, si crede'ma conteaza varsta. Nu percepi lucrurile la 20+ ani la fel cum le percepeai la 15-16 ani. Altfel vezi lucrurile dupa ktiva ani.. iti spun asta din experienta. Nu ti s'a intamplat vreodata sa revezi un film (sau kiar sa recitesti o carte) si sa descoperi subtilitati pe kre nu le vazusei knd ai vazut filmul in urma cu ktiva ani? Sau kiar sa intelegi altfel povestea.

In alta ordine de idei, "pentru mine filmul e de departe a fi o arta cinematografica." - aici esti incoerenta. Nu pot decat sa deduc k ai vrut sa spui k pt tine filmul e departe de a fi o arta cinematografik? Sau ai vrut sa spui k filmele in general sunt o arta? Orice ai fi vrut sa spui, la 18 ani tre' sa inveti sa te exprimi ceva mai coerent.

In fine, vis'a'vis de film, dupa cum am explikt pe scurt in campurile markte cu spoilere, actiunea filmului se deruleaza in paralel pe 3 planuri si nu e greu de inteles ce se intampla. Cat despre "de ce se intampla" asta e legat de temele pe kre le propune filmul, teme ce pot fi dezbatute la nesfarsit fara sa gasesti un raspuns 'corect'.
Asa k dak nu intelegeti un film, nu mai spuneti k e naspa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Apr 4 2008, 09:19 AM
Post #14


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Am vazut si eu filmul (acum vreun an parca :P). A duar intr-adevar ceva timp pana am inteles cele trei planuri de care vorbea Shuin. Dar per total mi s-a parut un film bun si filosofic. Si mai ales trist pentru un motiv ca i-a trebuit atat de mult timp conquistadorului /doctorului /calatorului sa inteleaga ca in loc sa se lupte pentru un leac trebuia sa petreaca cat mai mult timp cu iubita lui, sa faca cat mai multe amintiri.

Si Shuin avea dreptate cand a spus ca e dificil filmul. Nu cred ca l-as fi inteles sau apreciat cum trebuie daca l-as fi vazut cand aveam 15 sau 16 ani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jun 24 2009, 02:27 PM
Post #15


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Eu l-am vazut ieri si mi-a lasat o impresie foarte placuta, e cu siguranta un film reusit si care merita vazut, daaar oricat mystical shit esti dispus sa inghiti, there are things that simply don't add up, sorry. :P

SPOILERS AHEAD

Ok, in primul rand eu nu am vazut "a treia poveste" ca o a treia poveste, adica un plan la acelasi nivel ca celelalte doua, ci ca ceva atemporal, o reincarnare a lui, un fel de avatar. Adica isi amintea vietile lui anterioare (doar nu degeaba s-au folosit aceiasi actori :P). In al doilea rand, un astronaut in a soap bubble spacecraft?! :lol: Really now, shuin. He was floating into outer space meditating, reaching an after world in the form of an ancient star, together with a yummy tree, how's that in any way related to science? De fapt cel mai mult sens face ideea ca era sufletul lui care astepta sa fie reincarnat. Acuma de ce ea era un copac nu stiu.

Am avut mai multe probleme cu copacul ala pe parcursul filmului. :D In prima poveste e clar copacul vietii, dar nu e ea. In a doua poveste, apare un copac, care nu e copacul vietii (adica com'on, nu plantezi pur si simplu o castana pe mormantul cuiva si devine copacul vietii), dar e ea. In final NU poate fi copacul vietii pentru ca acel copac moare si daca copacul vietii moare atunci I'll be damned if anything else makes sense. Decaaat daca ne intoarcem iarasi in deja ametitorul cerc de moartea -> viata, dar tot e aiurea.

All in all, tema filmului mi-a placut foarte mult si nu cred ca is multe filme cu un continut atat de mare de romantism la care un barbat sa fie tentat sa se uite. :D

Vizual arata iarasi foarte bine, scena mea preferata a fost cand el isi apropia degetele de copac si se ridicau perii in raspuns. ^^

I dunno, daca esti dispus sa ai o atitudine vaga si spirituala, totul are sens, dar un pic daca incerci sa cercetezi mai bine deja pierzi firul. I mean mystical shit is mystical shit.

ps: shu-chan, i kno what you mean about growing up, cata agresivitate in tine anu' trecut :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jun 25 2009, 07:46 AM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



da, fainut filmu, si mult mai lejer decat pi :)
ce nu mi-a placut la el e emotia turnata pe gat cu palnia
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AnimeNerdz
post Jun 25 2009, 12:29 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: 3-June 09
From: My Imagination
Member No.: 8.696
Points: 129
Gender:



filmul sux..si sa nu sariti ca "esti prea prost sa-l intelegi etc"...l-am inteles...din prima...dar tot nu mi-a placut..si nici cand l-am revazut dupa 2 ani nu mi-am schimbat parerea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jun 25 2009, 12:53 PM
Post #18


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



and your reply suxs even more. you don't just throw out there opinions like "this sux/rulz" unless you wanna be labelled as someone who's not coherent enough to actually write a sentence and bring arguments. so? o rectificare, ceva? is chiar curioasa de ce nu i-ar placea cuiva filmul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jun 26 2009, 10:52 AM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Mă filmul e tare, mai ales soundtrack-ul, mi se pare una din cele mai bune soundtrack-uri facute de Mansel, de la Requiem for a Dream încoace. Dar totuşi nu trebuie sa ignorăm imaginea pe care ne-o lasă filmul în final şi anume: Deci lasa-mă să înţeleg, e un film cu Wolverine, şi e chel, şi zboară prin spaţiu, cu un copac, într-un clăbuc de săpun?... Nu ştiu ce fumează scenaristul, dar vreau şi eu!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:18 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |