Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ergo Proxy


Rezo The Red Priest
post Mar 12 2006, 07:11 PM
Post #21


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Dupa primul ep: pai muzica il scoate din poop big time. Nu prea exceleaza in op mea. Story-ul este interesant si atrage desi nu pot spune ca e sclipitor. Grafica e......interesanta cam intunecata ptr mine. Imi place ca are multa muzica. Nu are intro <_<.
Dupa mine aia sunt autoraves ca se aude destul de bine. Proxy-ul de unde ati tras concl ca e un autorave? Eu nu mi-am dat seama sa fie asa. Bine la mine ep mi-a dat dureri de cap ca a avut nishte suburi infecte (e de la jelly caption). Sper ca 2 o sa fie mai bun ca altfel fac alergie.

Question: cine e tipul ala in rosu care a examinat un autorave. Are o functie parca dar nu prea am priceput; il cheama Vincet Low care clar difera de Law care e noul sef al ceva. Si de ce i se adreseaza un mos lui Lir cu Ojou-sama? si cam atat :D

Per total e interesant dar nu prea exceleaza la mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cdg
post Mar 14 2006, 03:18 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 54
Joined: 11-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.255
Points: 110
Gender:



Am vazut si eu ambele episoade .Ce sa zic cum zicea cineva , cam intunecat ...personajele secundare cam sterse in comparatie cu Lir.
Mi-a placut faptul ca nu e prea multa actiune nelalocul ei .Storyline-ul mi se pare bine inchegat .


1. Mie mi se pare ca Ril seamana aproape perfect cu tipa de la Evanescence,
Mai ales cum arata pe coperta albumului " Falen ".
(IMG:http://i44.photobucket.com/albums/f38/cdg_18/ergo-evales.jpg)

2. Cred ca exista o legatura intre virus si prezenta cuvantului Ergo. Unul dintre cele mai faimoase citate ale lui Descartes este " Cogito ergo sum " ( Gandesc , deci exist ) . Asta e si premisa virusului Cogito - autoraves (mai mult scalavi) sunt infectati si incep sa arate gandire libera ( deci constatarea existentei lor ca fiinte )
Si cred ca Proxy are o legatura cu "trezirea" lor , pt ca traducerea (grosolana cei drept ) a " Ergo Proxy " este - asadar , inlocuit -
Si intradevar , actiunea virusului este de a inlocuii mintea lor supus cu ideea de libertate .

Cred ca asta e principala idee a storyline-ului ...si anume libertatea pe care Proxy o va aduce asupra Autoraves.

Ar mai fi cateva similaritati cu chesti din mitologie , sau din trecut ....Dar nu cred ca au o legatura semnificativa cu actiunea .

Pe dealta parte ..la sfarsitul primului episod apar 2 Proxy ...sau mai bine zis Proxyul scapat din laborator , si inca o fiinta asemanatoare ...

Anyway ...nu e un anime stralucit dar misterul povesti cel putin pe mine ma face sa-mi doresc sa vad mai mult .


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Mar 19 2006, 04:25 PM
Post #23


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



am vazut ep 3 :D...ff tare openingul "u complete my faith :-" "...nu stiti cine canta?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 19 2006, 11:21 PM
Post #24


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Suuuper! era si cazul sa aiba un opening. Multe anime pot castiga mult cu un opening atragator. Cred ca si aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 25 2006, 11:29 AM
Post #25


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Vazut eps 3 si 4.

Ergo Proxy incepe sa-mi dea din ce in ce mai mult senzatzia de Blade Runner, un film de prin '82, cu roboti care ajung sa semene f mult cu oamenii... but that's just me. :P
Imi place ca nu explica de la inceput care este situatzia si afli putin cate putin pe parcurs (situatie similara in Karas).

Era de asteptat ca Vincent Law sa nu moara. Pare a fi un pers destul de important in serie. Din cate am inteles eu, pers care ajungeau in afara Romdeau contactau un fel de boala care ii putea omori (si Vincent supravietuieste... cu o coma de 10 zile).
Alt personaj interesant mi se pare Daedalus. Ink nu am reusit sa-mi dau seama daca el chiar vrea sa o ajute pe Lil sau nu...

Si marea mea curiozitate este ce s-a intamplat cu lumea... Sper doar sa nu utilizeze clisee-ul super folosit al poluarii planetei...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Mar 25 2006, 01:07 PM
Post #26


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



QUOTE(Kisa @ Mar 25 2006, 09:29 AM)
Si marea mea curiozitate este ce s-a intamplat cu lumea... Sper doar sa nu utilizeze clisee-ul super folosit al poluarii planetei...
*


Pai, hate to burst yer bubble here, :rolleyes: , but (pt ca trebuia sa existe si acest BUT), nu cred ca ar putea folosi altceva...Tinand cont de nivelul dezvoltarii tehnologice(Not really enviromental friendly, I would say), unde mai adaugi si "Misterious Diseaseus"(incercare esuata de adaptare latineasca a unor cuvinte englezesti :rolleyes: )>>care, by the way,inca incerc sa ma decid daca sa o consider un mit sau Nu (fiecare are motive sa minta...sper sa vad pe parcurs daca am dreptate sau nu...). :unsure:
Botton Line :
Nu cred ca exista o alta metoda de a explica de ce lumea era asa de "chitita" pe a NU pleca din "their SAFEHeaven"...Nu m-ar mira sa fie ceva asemanator "Aeon Flux"-si ma refer aici la film(da...that's right..i did not see the cartoons :P )>>>in sensul ca e o musamalizare doar pentru a pastra aprentele sau pentru a fi bine pt niste "Anumiti indivizi"(l-as nominaliza aici pe bunicul lui Lill, dar..sa nu sarim la concluzii) :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 28 2006, 09:53 PM
Post #27


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Dupa 2.....oaaaaaaa ce mistooooooo. Poate ca si suburile bune si muzica de care incep sa ma inebunesc l-au facut mai bun.

Niste pareri care sa nu fie "conspect": devine mai interesant. Pasul se mareste. Actiunea creste. Apare violenta care m-a lasat pe spate. O scena banala de crowd push se termina intr-un adevarat cosmar care m-a impresionat prin realism (trist, trist..tipa care moare e cumva legata de tipul ala mare si tare?). Incepe si el sa capete substanta si intrevad un viitor stralucit.

Dar am si eu niste chestii de clarificat....asta daca v-ati prins de ele ca vad ca dureaza ceva :D: tipul urmarit il cheama Low nu? Seful mare e Law? Asta-i singura chestie neclara...a da si ce-i cu statuile care se misca!!!! de la gramps' place? Si e Lir sau Lil?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 15 2006, 09:26 AM
Post #28


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



well ... cum zboara timpul ... am ajuns la eps 5 si pe aici e o liniste de mormant ... asa ca vin sa o stric :P
actiunea devine interesanta, nu stiu ce sa cred ... oare se naste o frumoasa poveste de iubire intre Lil si Vincent? ... cine stie
oricum ca idee si mic spoiler
am aflat, courtesy of Kisa, ca a gasit pe undeva prin niste note ca numele lui Lil ar fi de fapt "Real". a mai auzit/vazut/gasit cineva ceva legat de asta? ca sunt curios, plus ca mi se pare ca ar avea o oarecare semnificatie daca ar fi asa


hmm ... si sunt curios ... oare
Vincent este unul din proxy?
ce credeti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 15 2006, 10:12 AM
Post #29


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



Atentie! ....continuarea discutiei cu axi:P...wannabe spoiler

pai pe ANN scrie Real....da dak intrati pe ergoproxy.com...sau pe WOWOW...acolo scri in jap...si dak citesti in jap scrie RIRU....care ...ar veni LIL sau RIL...k dak era REAL ar fi scril ...REARU


si la a 2a afirmatie....si eu tind sa cred k vincent e proxy...pt k a aparut la casa lui riru:P ... si zice pe la inceput k ii cam place lui de ea...si e faza aia ...si observatia lui riru...k ...oriunde mergi tu apare si proxy...



edit by axi ... pune bre spoiler tags ca nu te doare mana, ca poate altii sunt deranjati ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Apr 19 2006, 11:56 PM
Post #30


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Eu zic ca e Lir....asa aud. In ep 1 era Lir in 2 (nu mai stiu de la cine e) zice Lil. Ar fi intradevar interesant sa fie Real...da nu suna a Real. Io o tin cu Lir :P Cu ocazia asta mai inteb odat >< ce-i cu chestiile (statuile) care se misca la bunicu' lu Lir?? Or fi robots? Ppl? Dak nu aveti idee ziceti macar ca sa nu mai intreb aici ca prostu' :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 20 2006, 11:22 PM
Post #31


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



So..am vazut 5 episoade si am citit 2 pagini. Si ma mir ca abia acuma v`a venit sa va puneti intrebarea:
oare Vincent e Proxy?
Sincer, eu m`am gandit sigur ca este cel care a lacrimat de cand a gasit Lil/Lir/Real (btw de asta, in 3 episoade, de la aceeasi subberi, am gasit toate 3 variante...) medalionul sau crucea lui Vincent.


Rezo, pe ala il cheama Vincent Law. Atat. Statuile nici eu nushtiu de ce se misca .. Sa nu mai zic de mosii aia in ce hal arat..gosh ><

Mi`a placut explicatia lui cdg a titlului. Mi se pare plauzibila. Si chiar inclin sa cred ca Proxy va elibera lumea de Entourage. Btw, toata lumea a pomenit de autoraves(nu sunt nici autolaves nici autsclaves), dar de Entourage nu a zis nimeni nik. .. nu ca ati avea ce :D

Am ramas socata de lumea reala. Cand au deschis usa Romdeaului si am vazut ce fel era in exterior, i was wtf man?:blink:. Ma asteptam la orice altceva. Si foarte interesant cum lumea a devenit trashul lui Romdeau

Oricum, concluzia mea este ca exista Proxy bun - Vincent si Proxy rau. Se vor lupta si Proxy bun va aduce lumea cum era etc. Basme...

Imaginatia mea e atat de bogata incat am ajuns la un scenariu.. Unde sunt parintii lui Lil? Dc nu se zice nimic de ei... Oare.. Proxy?

Ayway, Daedalus e fata sau baiat? Arata a fata la mine.. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 21 2006, 10:38 AM
Post #32


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



e fata...verisoara lui riru park:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post Apr 25 2006, 10:04 PM
Post #33


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



1. Doctorul Daedalus Yumeno e un tip si nu e varul u REAL*asta e numele ei nu Lil si in nici un caz Lir, sub`urile sunt de vina*;
2. Vincet Law e pers principal...nu faceti fetele alea mirate daca ati vazut pana la ep 7 stiti dc :lol: ;
3. Asa, cat despre titlu as vrea sa va aduceti aminte k in primul ep se vorbea despre un virus numit 'Cogito' care aparea la roboti, iar titlu se numeste Ergo Proxy...in alte cuvinte se formeaza contextul 'Cogito Ergo sum' adik 'Gandesc deci exist', teorie aparuta in anul 1637 si scrisa de un filozof francez, acum cred k se face legatura dintre virusul robotilor si aceasta mica filozofie*mai e un hint numele tipe e Real e ceva mic dar e totusi ceva ^_^*

Si acum parerea mea despre el: IT RULEZ! Este considerat cel mai bun anime din sezon mai ales pt mister si design`ul dark and angsty :P...ce puteam sa ne asteptam de la creatorul seriei Samurai Champloo decat alt anime de nota 10 :D yes manglob you rock :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 26 2006, 12:00 AM
Post #34


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



ok..then...daedalus is gay k are voce de tipa <_< sec

normal k vincent e pers pricipal:P ...doar apare primul in op :D
...cat despre nume nush ...ril real lil...nush c sa cred...numele pe site-ul oficial e riru ...puteti interpreta cum vreti voi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Apr 26 2006, 10:50 PM
Post #35


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Ms VirginBlood...cat despre titlu interesant melanj de termeni si notiuni plus multe trimiteri. Cogito - gandesc. Sum - sunt. Proxy - personaj misterios. Virusul se leaga perfect de zicala. Notiuni contrastante dar o sa se rezolve pana la sfarsit. Cred ca explicatia cu proxy care o sa lupte cu sistemul e cea mai buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 26 2006, 11:13 PM
Post #36


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



pe mine personal dupa 6 eps vazute, cel mai tare ma intriga Pino.
ea este exponatul practic al efectelor virusului cogito, iar evolutia ei e interesanta din toate punctele de vedere.
in rest, vincent law si real au o groaza de aventuri ... si sincer nu ma asteptam ca pe real sa o aduca fuuba in oras, ma gandeam ca precis vincent iar face pe eroul pe acolo si bate pe toti :P
eps 7 nu a aparut deocamdata decat raw, deci mai stam un pic :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Apr 27 2006, 09:17 PM
Post #37


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Um....poate e cam inutil dar vreau sa aduc niste laude intro-ului. Este superb! daca il vedeam fara sa fi vazut nimic din anime at luam animeul imediat. Imi place foarte mult. Si am mai obs ceva: cum nu ma prea pricep eu (si cu ocazia asta cer si niste ajutor PM me pls) la companii si studiouri si doar recunosc niste nume care se repeta am distins Wowow care l-am vazut si la Trinity Blood si Geneon la Hellsing. Nu prea stiu ce face fiecare decat ca pana acum unde au aparut mi-a placut ce am vazut asa ca pls help sa ma lamuresc. Oricum inca un bravo ptr intro :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 28 2006, 11:28 AM
Post #38


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



OK! dovezi incontestabile:P... in ep 7 ...daedalus se uita pe un ecran si scrie RE-L MAYER:D da - ii liniutza de la A...da nu inteleg dc nu o scris A klumea ...ii liniutza si cand da zoom la ecran se vede k ii de la A...da din departare pare RE-L...


(IMG:http://i14.photobucket.com/albums/a310/seraph_comb/untitled2.jpg)
(IMG:http://i14.photobucket.com/albums/a310/seraph_comb/untitled.jpg)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Nemesis
post Apr 28 2006, 03:51 PM
Post #39


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 27-April 06
From: Under your skin..
Member No.: 2.490
Points: 30
Gender:



Scuze ca ma bag in seama ....dar dupa ce am citit mi se pare genial serialu'..... VREAU SI EU ... la ce episod a ajuns.. ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 28 2006, 03:57 PM
Post #40


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



7 subate...si nesubate...vreo 20 si ceva
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:01 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |