Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anohi Ni Kaeritai-i Want To Return To That Day, ...love hurts...


Sidonix
post Sep 29 2005, 04:11 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Filmul I want to return to that day pune capat si sigileaza destinul celor trei caractere care timp de 48 de episoade ne-au prins in jocurile, magia, nebunia si capriciile lor... Filmul se detaseaza total de tonul seriei... daca seria impreuna cu oav-urile radiaza inocenta si zimbete I want to return to that day devine o drama romantica... trista... inchisa... Toate extra caracterele care completau seria sunt foarte putin prezente in film... se renunta total la manifestarea capacitatilor extrasenzoriale ale familiei Kasuga pt a accentua si mai mult realitatea ce inconjoara... Evolutia lui Kyosuke, Madoka si Hikaru surprinde pe cei obisnuiti cu felul lor de a fi din serie...
... fermecatoarea Madoka Ayukawa se transforma... eram obisnuiti sa o vedem intotdeauna protejind-o pe Hikaru, acum devine malitioasa soptind in urechile lui Kyosuke condamnarea la "moarte" a lui Hikaru... siguranta si stapinirea de sine se metamorfozeaza intr-o Madoka debusolata... fragilitatea necaracteristica ei provine din gelozie...
... Hikaru explodeaza pur si simplu in film... sclipirea geniala a lui Izumi Matsumoto ii da incandescenta... helpless Hikaru arde intens, plinge lacrimi de furie... exact ca o leoaica ranita... visele ii sunt sfaramate in momentul in care Kyosuke ii spune ca o iubeste pe Madoka... confruntarea lor e plina de violenta fizica si verbala... Hikaru dezvolta o fortza dramatica de o intensitate extraordinara... refuza sa se trezeasca din pasiunea ei oarba pentru Kyosuke...
... Kyosuke dupa indecizia ce a durat 48 de episoade Kyosuke isi calca pe inima si se hotaraste sa-i confeseze Madokai sentimentele ascunse in atatea sovaieli neincetate... multi au contestat indecizia lui Kyosuke mentinuta pe tot timpul seriei... eh... eu cred ca geniul lui Izumi M straluceste si transforma intr-o arta acest teasing... multi fani Kimagure Orange Road din contra nu au acceptat filmul pt faptul ca strica magia seriei... ei nu accepta inevitabilul... eu pot calatori in ambele universuri fara sa resping ceva din ele... se completeaza perfect... nu poti ramane vesnic tinar... inocenta are nevoie de maturitate...
... Frumusetea realismului sentimental ce se emana in acest film este de o simplitate geniala... I want to return to that day este locul unde inima este intinsa, apoi atarnata intr-un joc al sentimentelor in care actorii joaca un rol cu un final predestinat si nerebdator de asteptat...
... recomand acest film de o frumusete artistica si scenaristica rar intilnita in lumea anime tuturor iubitorilor de romantic anime si numai.

ps: trebuia mai de mult sa-i fac topic dar am omis...:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Sep 30 2005, 08:33 AM
Post #2


Unregistered









Bravo, Sid, te-ai depasit pe tine cu review-ul asta! ;) Mi-a placut comparatia Hikaru = leoaica ranita, mai mult ca imagine poetica, din punctul meu de vedere Hikaru fiind departe de ideea de leoaica.

Sunt totusi intr-o dilema.Titlul original al filmului nu e "Ano Hi Ni Kaeritai"?
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 30 2005, 09:04 AM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...corect Ano Hi Ni Kaeritai...am rectifcat...nu pot scrie exact pt nu-mi permite spatiul in titlu...
...in film Hikaru isi schimba personalitatea...pt prima data iese din umbra lui Madoka si lupta pe cont propriu...stim ce urmeaza si cum evolueaza situatia...fiecare isi urmeaza destinul...o sa fac un topic si pt Summer's Beginning...curind sper :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 18 2006, 12:01 AM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Eu d-abia am vazut anime-ul, dar cu mana pe inima pot sa spun ca este super...
Dupa ce am terminat de vazut cele 48 de epiosoade tv si am fost mai mult decat multumita cu finalul (yay asa rasturnari si asa explicatii pentru evenimente mai rar..) ma gandeam ..oarecum "indoita" de ce ar putea sa aduca nou filmele si episoadele oav...
Cu sentimentul de "de ce naiba au mai facut si filmul asta?" am inceput sa ma uit...nu stiu ce anume m-a impresionat mai mult...nu stiu nici macar cand am inceput sa plang, dar cu siguranta m-am oprit dupa ce s-a terminat filmul..
Dupa sentimentul ala de "totul se termina cu bine" reflectorul se intoarce spre Hikaru (pe care eu -ca sa rezolv totul-la final mi-o imaginam cu yosuske) si lumina nu mai e roza si difuza...si aduce in fata si partea mai nediscutata de obicei in seriile cu happy end...ce se intampla cu ceilalti?..in timp ce cuplul pleaca mana in mana ...inimile zdrobite nu se vindeca "peste noapte" si hoatararile nu sunt mereu usor de acceptat...ufff
Super film si , la randul meu, consider ca merita vazut...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:06 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |