Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum cititi manga-uri "electronice"?

Daca nu se poate pe hartie...
 
[ 65 ] ** [77.38%]
[ 4 ] ** [4.76%]
[ 10 ] ** [11.90%]
[ 5 ] ** [5.95%]
Total Votes: 84
Guests cannot vote 

Grief Angel
post Jan 15 2007, 11:54 PM
Post #21


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 11-January 07
Member No.: 3.585
Points: 17
Gender:



JPG-uri sau PNG-uri sau ma rog... imagini! Am avut ghinionul sa iau Hellsing de pe net si m-am trezit ca era PDF... oribil! Mi se pare okay sa citesc carti propriu-zise in format PDF dar cand e vorba de benzi desenate... mai bine lipsa :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Feb 1 2007, 11:11 PM
Post #22


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



I guess .cbr counts as jpeg or png. Oricum eu in general prefer varianta cbr avand in vedere ca imaginile raman arhivate si nu ma chinui. Sau cum a fost in cazul Gunnm(Battle Angel Alita) a fost pdf, dar erau high quality. Era o problema cu imaginile pe doua pagini si isi dadea automat zoom out. Dar nu a fost o problema majora.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Feb 1 2007, 11:32 PM
Post #23


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



well.... most of them .jpg . cel putin asa le iau, dar nu ma plang :lol: m-am obisnuit q formatul asta si mi-ar fi un pic greu sa ma obisnuiesc cu altcva
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ghitza
post Feb 2 2007, 12:23 AM
Post #24


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 1-February 07
Member No.: 3.703
Points: 93
Gender:



Rar am vazut manga in .cbr... mai mult bd american.. jpg ma enerveaza uneori din cauza dimensiunilor imaginilor, nu incap pe ecran si necesita scroll. Sunt prea lenesh pentru asta, imi strica experienta :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Feb 2 2007, 12:44 AM
Post #25


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



.cbr-urile se fac mai usor decat crezi. iei un .rar sau .zip sau orice alt format arhivat si ii schimbi extensia in .cbr. De exemplu eu asa am citit Blame! si Death Note. Si titlurile astea doua asa le-am tras de pe torente. La fel si Berserk-ul este tot cbr. Exceptia de la formate cred ca fac cele arhivate cu uHarc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ghitza
post Feb 2 2007, 01:17 AM
Post #26


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 1-February 07
Member No.: 3.703
Points: 93
Gender:



hmm, suna promitator, imi amintesc cand citeam ah my goddess, si tot trebuia sa apas pe butonul ala si sa scrollez in image viewerul default de windows, ca sa vad toate detaliile.. mersi pentru solutie!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Feb 2 2007, 07:25 AM
Post #27


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



De obicei le am in format .jpg si .png, dar se mai intampla sa le gasesc si in format .gif si .bmp sau .pdf... nu ma prea deranjeaza formatul cat timp sunt de calitate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Feb 9 2007, 01:44 PM
Post #28


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



deobicei nu ma deranjeaza formatu, fie jpg, fie png, works for me, deobicei downloadez volume arhivate .rar/.zip si le deschid cu CDisplayEx, dar tre sa recunosc n-am dat pana acum de vreun manga in pdf, cred ca un pain in the ass sa citesc in formatu ala, sau poate ma insel :huh: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Feb 10 2007, 11:06 PM
Post #29


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



jpg este cel mai comodsi sper sa ma obisnuiesc cu el . De cartus nici nu ma gandesc sa il consum pe asa ceva , am lucruri mai importante . Desi eu fiind soarece de biblioteca mi-ar conveni mai bine sa stau lejer in pat si sa citesc , dar ce sa faci ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 13 2007, 10:04 PM
Post #30


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(reactive @ Feb 9 2007, 02:44 PM)
deobicei nu ma deranjeaza formatu, fie jpg, fie png, works for me, deobicei downloadez volume arhivate .rar/.zip si le deschid cu CDisplayEx

Same here! Oricum, pana acum eu am gasit doar arhive pe net si prefer sa le deschid cu CDisplay decat sa stau sa le dezarhivez. Sunt cam lenes eu :P
Plus ca pot sa le vad mare, pe tot ecranul asa, si merge chiar bine, nu are lag sau ceva de genul din cauza ca citeste direct din arhiva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noi chi
post Jun 14 2007, 11:46 AM
Post #31


Someone..
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: 31-December 06
Member No.: 3.525
Points: 1.585
Gender:



majoritatea pe format jpg asa cred ca leam citit pe toate daca ma gandesc bine dar oricum nu ma deranjeaza nici formatul pdf ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Jun 26 2007, 10:05 PM
Post #32


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



la mine pdf-urile imi merg ....rau de tot , nu am rabdare sa citesc nici macar o carte la care derulezi incet in jos , ce sa zic de manga .
in rest nu am probleme cu nici o extensie , dezarhivez manga in total commander (absolut orice extensie), tot procesul are loc intr-un folder temporar , se deschide ACDSee , citesti manga , dupa care folderul temp se sterge singur , deci ramai numai cu arhiva initiala . zic eu ca e convenabil
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Feb 14 2008, 10:48 PM
Post #33


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Nah, sa le luam pe rand...
Folosesc Windows picture and fax viewer sau ACD (de amandoua sunt la fel de multumita, nu am mari pretentii mai ales ca nu citesc prea des) si iau manga-urile in format .jpg sau .png (rezolutia variaza, bineinteles).
Nu am printat niciun manga. O.O Nici nu mi-a venit prin minte :lol: . Sunt prea lenesa pentru asa ceva. :P
Am cumparat manga din Germania. A fost in jur de 5 euro sau asa (volumul, bineinteles). Cam toate manga-urile se roteau in jurul acestui pret.
Daca s-ar gasi manga in Romania...ei bine, depinde si de ce manga s-ar gasi si de ce calitate ar fi. :) Probabil ca as da la fel de multi bani cat dau si pe carti, dar ceva mai des avand in vedere ca la unele ar fi mai multe volume.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Feb 14 2008, 11:18 PM
Post #34


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Am votat ultima varianta - nu citesc ce nu pot tine in mana :P

Pur si simplu ma fura peisaju si am tot timpu mana pe mouse/ taste si tendinta de a le folosi in alte scopuri decat reading :lol:
Prin urmare, prefer manga "tangibila" :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Feb 15 2008, 01:52 AM
Post #35


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Dar cine-a zis că nu se găseşte manga la noi? Există mangashop.ro. Eu cumpăr de la ei dar destul de rar, mai mult Otaku Magazin şi cadouri pentru prieteni. Nici nu-s chiar aşa de īmpătimit manga. Dar cīnd citesc, citesc cu asta. Că tot era vorba īn poll de ţinut īn mīnă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kaminari
post Apr 10 2008, 08:13 PM
Post #36


Aoi_hana
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 14-March 08
From: -.-
Member No.: 6.383
Points: 53
Gender:



Prefer sa citesc manga pe computer. E foarte scump sa printezi toate volumele unui manga, dar cred ca as incerca la Blood The Last Vampire Manga pentru ca are putine capitole_doar 6_.

Normal formatul e jpg. Asta pentru ca nu am downloadat inca un volum manga_le salvez ca pe niste poze_.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

V3N0M
post Apr 10 2008, 10:58 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 3-April 08
From: Behind you *,*
Member No.: 6.520
Points: 48
Gender:



Uneori am norocul sa pot imprumuta niste manga si sa citesc in real life, nothing's better. Dar in rest citesc fie online ca sa nu-mi umplu calcu, sau dak am nevoie urgenta il downloadez...



still prefer hands on though...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Apr 11 2008, 10:02 AM
Post #38


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Kreatur, daca pdf-urile iti merg greoi, adobe reader e de vina! Nu stiu cum au putut sa-l strice in asa hal, primele versiuni erau ok, desi tot prea mari. Acum folosesc Foxit Reader, care are vreo 2M, se incarca imediat si e foarte rapid.

Acum cativa ani cand am auzit de hartia electronica m-am gandit instantaneu la mangauri. Are cineva un dispozitiv cu asa ecran?

(IMG:http://edupaper.nl/sites/edupaper.nl/files/images/iRex-iLiad_trein.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 12 2008, 02:34 PM
Post #39


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Mă īndoiesc. Tehnologia se pare că a fost adusă recent la un nivel folosibil, dar īncă e prea scumpă. Un book reader cu ecran de tip electronic paper costă cīteva sute de dolari, ori la banii ăştia deja poţi cumpăra un PDA obişnuit cu care să mai faci şi alte lucruri, sau chiar un laptop.

Ce-i drept, am citit articole şi se pare că au avantaje clare. Tipul respectiv de afişaj se vede la fel de clar īn orice fel de lumină şi nu consumă curent decīt atunci cīnd schimbi conţinutul ecranului ("dai pagina"). De unde şi asocierea cu hīrtia clasică. Pe de altă parte, e clar că asta īl face bun aproape exclusiv pentru book reader, nu ca PDA de uz general.

Alte probleme sīnt faptul că producătorii se cramponează să producă nişte hibride care fac diverse alte chestii (cum ar fi rularea de MP3-uri), sau bagă diverse scheme de protecţie care nu permit decīt folosirea de anumite e-books, cumpărate de la cineva anume, şi pe care nu le poţi īmprumuta etc.

Deci īn condiţiile astea chiar nu merită să dai atīţia bani. Book readers or să prindă atunci cīnd or să fie ieftine (mă gīndesc la vre 50$), cu suport de card SD sau CF, să ţină bateria măcar 12 ore, ecranul să fie suficient de mare cīt să nu te chinui (vreo 100 cm pătraţi) şi să se priceapă la nişte formate de bun simţ (TXT, PDF, HTML şi nişte formate din alea inventate de diverşi, gen LIT). Şi evident să aibă nişte chestii de bun simţ (să te lase să alegi fontul şi culorile, să poţi pune semne de carte pe unde vrei, să ştie unde ai rămas īn fiecare carte etc.)

Apropo, dacă un aparat e bun de book reader nu īnseamnă că e adecvat şi pentru manga. Deci tot un PDA sau handheld second hand rămīne baza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alcyndore
post Apr 14 2008, 10:19 PM
Post #40


...
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 19-November 07
Member No.: 5.595
Points: 743
Gender:



Pai mie mi se pare obositor de citi manga pe calculator?
Am incercat sa citesc Sanctuary si dupa primul voulm m-a luat capu' si n-am mai putut sa ma concentrez. E obositor dupa o zi de munca sa poti sa mai stai cateva ore cu ochii in calculator. Cat despre print: sunt o ecologista convinsa si nu cred ca se merita sa stric atata hartie cand o am pe calculator! E altceva cand o cumperi din magazin!
Si daca as avea ceva mai multi bani si mai putine datorii, i-as da pe manga! Cand eram studenta mereu imi cheltuiam ultimii bani pe carti!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:48 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |