Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cosplayuri


liantasse
post Aug 4 2005, 12:46 AM
Post #41


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



DMW, you made my day cu poza aia!!! :lol: E super-super!!! :D
Gata, dupa ce am vazut poza asta nu mai am nici o scuza!! :)

Nu sint sigura ca vreau sa ni-l arati pe tipul Sailor Venus :rolleyes: :D dar ar fi foarte binevenite ceva poze cu "cosplay-ul bestial" care ti-au placut tie... Pretty please, daca le ai! :) Sau pune linkurile. :)

S-a uitat cineva pe articolul lui John? Aici e arhiva cu raspunsurile lui la diferite intrebari: Ask John

Omul asta mi se pare un exemplu foarte fain de persoana care stie sa ofere opinii "informed" si sustinute cu argumente solide, cu o atitudine foarte frumoasa de respect, chiar si pentru cei cu pareri sau gusturi foarte diferite de ale lui. Cel putin din ce am citit pina acum :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 4 2005, 09:45 AM
Post #42


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



link-urile nu le mai stiu. o sa pun insa cateva poze chiar acum.

banuiam ca poza o sa-ti placa ^_^

pentru cine vrea sa vada cosplay in general, si bun si rau,
http://cosplay.theotaku.com is the place to go.


recomand:

http://cosplay.theotaku.com/view.php?actio...d=247&image=785

(mai are 2 poze jos, si in ultima se vede ca nu are parul cum trebuie, pacat, considerand ce important e asta pt Mireille)

vedeti toate pozele ei, sunt bune: http://cosplay.theotaku.com/user.php?id=171343
(Jessy din Pokemon anyone? :lol: )

+ Rinoa
http://cosplay.theotaku.com/view.php?actio...d=269&image=868
whoa... incredibil! :)
si uitati-va la toate cosplay-urile ei, at all costs! mai ales Lenne
http://cosplay.theotaku.com/user.php?id=157347

mai e si...
http://cosplay.theotaku.com/view.php?action=retrieve&id=279

eh, atat. din cele hidoase nu dau azi. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Apr 25 2006, 09:32 PM
Post #43


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Nu inteleg de ce in momentul in care nu suntem de acord cu ceva sau e ceva diferit spunem ca aia nu sunt normali la cap.
Cosplay nu inseamna sa stai toata ziua imbracat asa sau sa te comporti tot timpul ca acel personaj. Pur si simplu o placere, o diversitate si mie una mi-ar place sa incerc asa ceva. Ziceti ca personajele sunt imaginare si de aia? Dar teatrul ce mai e? Oare nu sunt tot personaje fictive? Mai mult sau mai aproape de realitate?
Mie asta mi se pare un fel de tatru, fiindca o ora sau 2 nu mai esti tu ci un alt personaj, asa cum si un actor isi joaca rolul sau.
Sa nu fiu intreaga la minte ar insemna sa ma comport asa toata ziua, ceea ce nu e cazul.
Daca ar fi vorba de asa ceva in anii viitori, count me in :D
Probabil ca un costum mai simplu, nu din cauza de priviri si opinii precum cele de mai sus, ci din cauza de fonduri si materie prima.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 25 2006, 10:19 PM
Post #44


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cat ears => moe. Punct. B) Iertată-mi fie superficialitatea. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jun 19 2006, 03:35 PM
Post #45


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Mi se pare amuzant - am vazut si un filmulet cu....cosplayuri. M-am distat uitand-ma. Nu ma vad facand asa ceva, dar cu siguranta imi place sa ma uit la alta lume cand se prosteste (in sensul bun, la urma urmei este o joaca).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miroku-san
post Aug 30 2006, 02:12 AM
Post #46


ex TheAnimeGod / 100% Berserk!
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 11-August 06
From: Raiul meu..undeva..prin anime...
Member No.: 2.852
Points: 83
Gender:



ooo sa va uitati la pozele cu cosplayurile de la Otakon 2006 ca muriti.... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zugu
post Sep 18 2006, 02:31 PM
Post #47


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 156
Points: 28
Gender:



Citeam si eu threadul asta si am observat ca Ranma-kun incepuse bine, cerand o parere obiectiva despre treaba asta cu cosplay-ul, dupa care incepe si spune ca "haterii" sunt nelalocul lor. In fine, daca era atat de "in favoarea", putea sa deschida un topic special pentru cei carora le place.

In alta ordine de idei, si eu sunt de parere ca oamenii respectivi sunt deranjati.

Pe de alta parte, nu pot sa imi imaginez un personaj dintr-un anime, in carne si oase. E treaba aia cu 2D transpus in 3D. Filmele din seria Final Fantasy au reusit intr-o oarecare masura sa faca asta, dar cu personaje mai apropiate ca infatisare de niste oameni adevarati.

Nu cred ca nu exista oameni care sa faca cosplay cum trebuie. Dar majoritatea sunt absolut dizgratiosi. Prapastiile care rasar intre figura/sexul/conformatia cosplay-erului si a personajului intruchipat sunt de multe ori peste limita a ceea ce pot suporta. Iar cand ma gandesc la figurile pe care le-am zarit prima si singura oara cand am venit la o intalnire a membrilor acestui forum, cred ca imi repugna si mai mult ideea.

Ma uit la anime de mult si cred ca am sa ma mai uit mult timp de acum inainte. Dar cred ca exista o limita la orice. Cand incepi sa te crezi unul din personaje, ai o problema. Cand incepi sa te costumezi singur, de nebun prin casa, ai o problema maricica. Dar sa te costumezi oribil in fata atator oameni, sa te lauzi cu asta si sa te faci ca nu-ti vezi suncile care ti se preling peste fustita pana peste parul de pe picioare... Atunci ai o problema foarte mare.

Now flame me.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Sep 18 2006, 04:05 PM
Post #48


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Oameni dezinvolti (sunci, par si burice sunt vizibile si la mare - sau numai la nudisti? Hm... ). Daca se distreaza, smulg zambete, nu vad care ar fi problema.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 18 2006, 05:50 PM
Post #49


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



E good clean fun, daca pe mine nu ma pasioneaza arunc cu piatra in cei carora le place? Ar fi deplasat... Urfe , iti impartasesc parerea si nu vad de ce preconceptiile unora ar trebui sa le strice distractia altora.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 18 2006, 06:19 PM
Post #50


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



E un comportament tipic la noi de a avea prejudecati si de a iti bate joc fata de cei care fac lucruri diferite fata de tine.

Insa chiar fanii anime de care cel putin o data in viata lor si-a batut cineva joc pentru ca se uita la anime sa se comporte asha e ridicol.

Daca vreti sa postati aici incercati sa va tineti strict de topic fara sa participati la controversele de aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zugu
post Sep 19 2006, 09:06 AM
Post #51


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 156
Points: 28
Gender:



Ranma-kun, m-ai dat pe spate.

Hai sa nu intram in faptul ca te victimizezi de fata cu toata lumea, hai sa nu ne mai privim unii pe altii de sus si sa lasam elitismul deoparte.

Cu toate ca ti se pare exact invers, eu nu am atacat pe nimeni in ceea ce am spus. Daca tolerez ceva, nu inseamna ca imi place acel ceva sau ca sunt de acord cu acel ceva sau ca as face acel ceva.

Cel care confunda notiunile esti chiar tu. Dupa ce intelegi exact ce doresti, te lansezi in atac la persoana. Ba mai mult, in loc sa intretii o discutie care mie mi se pare interesanta si demna de a fi dezvoltata, ameninti cu inchiderea topicului in cazul in care iti raspunde cineva. Hai sa lasam asadar discutia sa curga, cred ca toata lumea va avea de castigat din asta. La urma urmei, v-ati fi dorit un topic cu trei posturi in care toata lumea sa spuna "cosplay e marfa" si atat? Unde e diversitatea?

Back on topic. Incompatibilitatea de idei apare exact in momentul in care vine vorba de dezinvoltura. Asa cum am spus initial, sunt de parere ca exista o limita pentru orice. Insa haideti sa stabilim niste lucruri.

Mai mult ca sigur sunteti de acord cu mine ca haina face pe om, iar stilul vestimentar este un foarte bun vehicul pentru transmiterea de mesaje. O tipa imbracata intr-o fusta foarte scurta si cu un decolteu generos, indiferent de ce ar vrea ea sa transmita, transmite un mesaj sexual. Oricat de dezorientata ar fi, orice ar sustine, mesajul ese clar ca buna ziua pentru masculi. De ce insa multe astfel de tipe se supara cand sunt apostrofate pe strada de diversi indivizi?

Pentru ca nu si-au dat seama de continutul mesajul transmis prin vestimentatie. Asta inseamna a te imbraca fara noima. In liceele romanesti pustoaicele se revolta "ca de ce nu ne lasa cu fuste scurte, e o tara libera si-apoi, nu vin dezbracata complet la scoala". Vedeti cum se ignora din nou continutul, cum vestimentatia este redusa la folosinta ei de baza? Singura diferenta: de aceasta data se procedeaza voit.

Cospalyerii. Cineva zicea mai sus ca sunt oameni dezinvolti si ca nu exista nici o problema cu ei, atata timp cat se distreaza, smulg zambete etc. Si chiar avea dreptate. Insa numai daca aceste sesiuni de cosplay nu se intampla la conventii si/sau in spatii publice. Pentru ca mesajul estetic nu va mai fi transmis pe o cale privata, ci pe toate canalele disponibile.

In momentul in care transmiti un mesaj public, fi pregatit sa accepti consecintele, printre care intotdeauna apar si cele de dezaprobare. Este ceva logic, normal si cat se poate de democratic sa dezaprobi o persoana/idee etc. As putea chiar sa-mi infiintez un club de cosplay hateri, sa zic, si n-as fi cu nimic in afara drepturilor mele.

Ignorantii si intolerantii sunt cei care se victimizeaza cand primesc feedback negativ de la altii. Asadar, grow up.

Si da, imi repet afirmatia de dinainte, majoritatea cosplayerilor sunt dizgratiosi pentru mine. Asta inseamna ca le-am lezat sentimentele? Probabil, insa nu e problema mea.

S-a suparat cineva cand am zis ca am vazut numai urati cand am venit la una din intalnirile anime-club? Si eu ma consider urat, dar nu mi-e rusine sa o spun in gura mare. Wtf is wrong with you people?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 19 2006, 09:46 AM
Post #52


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Zugu ... tovarashu Ranma are mici probleme cu notiunia de democratie si cu altii care au pareri diferite fatza de ale lui.....are si el un singur izvor de placere pe lumea asta si tu vrei sa i-l seci....n-are fi democratic.

Si ca sa postez si eu on-topic ca vad ca discutia a evoluat mai mult decat ma asteptam. Sunt de acord cu ce zice Zugu in societate haina face omul...dar acuma depinde si intelegi prin asta. Ptr snobi si baietetii si fatucele care se cred trendy asta inseamna ca daca n-ai tzoale de firma pe tine esti un nimeni.....snobis...limitare...idiotzenie. Pt mine (si cred ca si pt majoritatea) nu firma ma intereseaza ci haina in sine daca e frumoasa si daca este asortata cu restul vestimentatiei.

Ce ziceai tu ca se ataca tipele pe strada.....eh....putem intra in detalii da parca nu e on-topic discutia ;)

Si eu am vazut destul costplay pics......and jeeez....problema nu e atat de mult ca arata ca niste personaje de anime ci calitatea hainelor.....poate n-ati fost atenti...(sau n-am vazut eu)....dar toate hainele sunt din materiale sintetice de cea mai proasta calitate. Nu stiu cand vad un costum din ala ma gandesc ca poate daca eram mic si fara cunostintze l-as purta zambind....da asa..... :blink: Pe langa faptul ca unii mai si strica imaginea personajului pe care vor sa-l interpreteze (mai ales fetele....am vazut niste urate imbracate ca Mai din KOF.....vai.....nici macar nu avea pe ce sa stea costumul....daca tot te imbraci ca un personaj....macar ceva asemanare sa existe)

In plus sa nu ma apuc sa fac o analiza psihologica a unei persoane care se apuca sa se imbrace ca un personaj de anime si sa mai fie si mandru de acest lucru.....ar fi ceva asemanator cu fanatici SW.

Ce zice Zugu e corect....daca te manifesti public...acceptati responsabilitatea faptelor si consecintele.....if you can hendel it....don't do it e simplu nu?

ps: zugu referitor la intalniri....nasol ca n-ai prins vremea cand veneau si niste fete chiar dragutze ;)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 19 2006, 09:54 AM
Post #53


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mai eu sunt satul ca toate lucrurile care tin de cultura otaku sa fie criticate .
Scorpio isi batea joc de notiunea Otaku la topicul de otakufestival, si a iesit cearta, acuma aici voi(mai de graba noi) va certati pe tema de cosplayers.
Sunt nishte lucruri care fac parte din toate comunitatile anime mari.

Nu inteleg de ce chiar fanii anime se comporta in privinta unor lucruri care tin de anime-fans ca si cei care ne critica pentru ca ne uitam la anime.

Normal ca ma supar, la fel ca si cand cineva isi bate joc de mine ca ma uit la anime reactionez dur, asha voi face si cu voi.

Daca nu va place ceva spuneti ca nu sunteti de acord, nu incepeti sa va luati de cei carora le place. Este un comportament idiotic si n-are ce cauta pe acest forum.

Si pentru ca multe dintre pozele de pe net care le vedeti voi sunt proaste pentru ca unora li se par funny, nu inseamna ca majoritatea cosplayerilor arata asha, la fel si la costume.

Voi criticati ceva despre care n-aveti habar, ati fost vre-o data la un festival anime mare, unde sunt multi cosplayeri, sa-i vedeti din aproape.

Chiar zilele trecute, de vineri pana duminica s-a organizat in Germania Connichi 2006, cel mai mare festival de gen din Germania. Eu l-am vazut prin 2002 live in .de .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 19 2006, 10:09 AM
Post #54


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



noh Ranma, hai sa nu exageram, ok? Zugu a argumentat foarte bine si mi se pare destul de matur in posturi. Nu cred ca e cazul sa intretinem certuri fara rost, atata timp cat opiniile contradictorii sunt expuse intr-un mod care nu lezeaza bunul simt. Si eu ii dau dreptate in multe din punctele pe care le-a expus. Hainele reprezinta intr-adevar un stil de viata si spun multe despre cel care le poarta. Cosplayul e ok atata timp cat e facut intr-un anumit mediu. Pe mine sincer ma amuza sa vad cosplayeri, insa n-as incerca niciodata chestia asta pentru simplul motiv ca nu ma prinde deloc acest stil si nici nu ma caracterizeaza. Am vazut de multe ori cosplayeri care lasau pur si simplu impresia de dorks. Mai sunt si exceptii, fireste (am vazut niste poze cu cateva fete super simpatice care faceau cosplay). Daca as vedea pe strada cosplayeri, cu siguranta m-as tavali pe jos de ras, dar - cred - inca nu s-a ajuns la asa ceva. La o conventie anime, cosplayul are farmecul lui, insa, cum spunea si Zugu, o mare contributie o are si persoana in cauza (atata timp cat nu-ti lezeaza simtul estetic, that is :lol: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 19 2006, 10:12 AM
Post #55


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ranma daca sunt fan anime....asta inseamna ca identitatea mea ca persona sociala trebuie sa fie inghititza de acest concept de fan anime? Daca se aplica in cauzul tau sa fie la tine acolo.....animele pt mine nu sunt nici o sursa de existentza....nici un lucru indispensabil....sunt doar un hobby...un mod de a-mi petrece timpul liber. Sunt om real si traiesc in realitate.....valorile si ideaile mi le iau din mediul inconjuratori nu din niste imagini dimamice pe monitor.

Nu vad cine se cearta....in opinia mea se poarta o discutie cu argumente pro si contra....mi se pare o discutie normala cu argumente reale....sau daca cineva zice Nu cand tu zici Da....inseamna ca e cearta?

Daca-ti place sa te duci la astfel de conventii...ok...alegerea ta....dar asta nu inseamna ca noi nu avem dreptul sa ne spunem opinia cu privire la aceste lucruri....si pe bune..eu prefer sa ma duc la CERF si la SIAB si sa ma uit la fatuci jumate goale sau imbracate provocator decat sa ma intalnesc cu o tipa care se vrea Mai si nu are nici macar sanii klumea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 19 2006, 10:20 AM
Post #56


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ruxi, nu ma refeream la Zugu ci mai mult la posturile anterioare, iar cand am recitit topicul de la inceput mi s-a facut rau.

Nu e vorba aici de vestimentatie si ceea ce reprezinta. E doar un lucru legat de unii fani anime care aduc un tribut personajelor lor preferate. Nu e un lucru strange, multi se imbracau inca din anii 70 ca figuri din StarWars, apoi Star Treck, Matrix, Blade etc.

Iar cei care sunt actori ce fac, nu se imbraca ca diverse personaje, pe ei de ce nu-i criticati, multi dintre actorii din filmele vechi ni se par ca arata ridicoli in costumele care le purtau pe atunci. Insa de aia tot au primit diverse oscar-uri si au intrat in istorie.

In plus vreau sa va intreb atat, voua cum vi-ar placea daca cineva ar veni sa va spuna ca: cei care se uita la anime sunt inapoiati mentali cu probleme psihice etc. etc. etc. . Voi fix asta faceti la adresa cosplayerilor.

Later Edit:

Problema celora care critica cosplayerii atat de dur e ca sunt prea batrani si au o mentalitate intepenita si putreda cauzata de diverse influente externe.

Sunt sigur ca daca ati mai fi copii sau macar adolescenti 12-16 ani ceva de gen, ati fi mult mai deschisi ideii si nu ati incepe sa va bateti joc de ea.

Tineti cont ca la ora actuala exista foarte multi fani anime in romania care sunt sub 14 ani, mai multi decat noi batranii. Si pe viitor cum Romania evolueaza si se aproprie de occident, sunt sigur ca vor exista festivale cu, cosplayeri si la noi. Cum exista in Ungaria de prin 2000 .

Ce veti face la otakufestival sau cum se vor numi festivalele de gen de peste cativa ani in .ro cand o sa vedeti zeci sau sute de teenagers imbracati ca personaje anime. O sa va bateti joc de ei si o sa le explicati cat de retardati sunt ei ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 19 2006, 10:31 AM
Post #57


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
Iar cei care sunt actori ce fac, nu se imbraca ca diverse personaje, pe ei de ce nu-i criticati,
:lol: Hai ma asta e argument? SUNT PLATITI pt asta...it's their JOB....si daca ai stii tu cati se duc la psiholog on a regular bases....pt a nu se pierde in personajele interpretate. Si in plus ei nu se expun public in costumatii (ma rog in afara de SF-uri si filmele de epoca nici un alt gen de film nu necesita costume speciale...restul sunt haine normale)

Asta cu tributul mi se pare putin exagerat....e cam aiurea sa aduci tributuri onor personaje fictive....unul culori si forme pe o foaie de hartie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 19 2006, 10:31 AM
Post #58


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



stai stai stai ca incurcam borcanele. nu e vorba aici de a fi anime fan, ci de a face cosplay. eu ma uit la animeuri (ce-i drept am lasat-o moale rau din lipsa de timp), insa nu as face cosplay. sunt 2 lucruri destul de diferite din punctul meu de vedere. poti foarte bine sa te uiti la animeuri si fara sa faci cosplay. iar daca cineva mi-ar spune ca sunt inapoiata mintal pentru ca ma uit la animeuri, l-as lasa in durerea lui si gata. :lol: si asta pentru ca pentru mine manga/anime reprezinta un hobby, nu un stil de viata. incurajez chestii gen otakufestival pentru ca e nice sa vezi un astfel de event si la noi. in plus, acest event nu se axeaza pe cosplay, ci pe promovare. in fine, nu vreau sa divaghez ca nu e locul potrivit pentru asta.

edit: eu nu sunt printre cei care critica foarte dur cosplayul. pe mine pur si simplu ma amuza - fara a fi sarcastica de data asta :) Oricum, respect punctul de vedere al celorlalti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zugu
post Sep 19 2006, 10:37 AM
Post #59


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 156
Points: 28
Gender:



Ranma-kun, inca o data, nu se cearta nimeni cu tine aici, mie mi se pare o discutie foarte interesanta si pana la urma cat se poate de on-topic. Se discuta despre cosplay, motive si oameni.

Cosplay este legat de anime foarte mult in afara si in unele cazuri este o parte integranta a comunitatilor, conventiilor etc. La fel cum sunt proiectiile, discutiile si seminarele despre arta si cultura japoneza si cate si mai cate.

Dar de ce vrei sa luam toata chestia asta cu "otakudom" (as in "fandom") ca un tot?

Eu ma uit la anime si ascult j-pop, dar nu-mi place cosplay si nu mi-as dori sa ma fi nascut in Japonia, de exemplu. Exista genuri de anime care pur si simplu nu-mi plac. Cu alte cuvinte sunt selectiv - la o asemenea varietate e normal sa am gusturi, preferinte si antipatii, ca oricare alt om.

@Scorpio: prin exemplul dat am incercat sa demonstrez ca stilul vestimentar trimite mesaje. Care pot fi de toate felurile. Un om respnsabil se imbraca pe masura a ceea ce vrea sa exprime despre el insusi. Un fel de "you are what you eat".

Later edit: @"Ce veti face la otakufestival sau cum se vor numi festivalele de gen de peste cativa ani in .ro cand o sa vedeti zeci sau sute de teenagers imbracati ca personaje anime. O sa va bateti joc de ei si o sa le explicati cat de retardati sunt ei ?"

Ce sa le fac? Nu le-as face nimic, e treaba lor, eu voi fi venit la conventie pentru alte chestii, nu pentru cosplay.

@"In plus vreau sa va intreb atat, voua cum vi-ar placea daca cineva ar veni sa va spuna ca: cei care se uita la anime sunt inapoiati mentali cu probleme psihice etc. etc. etc. . Voi fix asta faceti la adresa cosplayerilor."

Stii cum e cu "vai, doamna ce frumos e copilul", cand de fapt seamana cu o maimuta? Asta este, unii sunt dizgratiosi, ce vrei, sa-i incurajez ca sa ma oripileze si in anii urmatori?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 19 2006, 10:45 AM
Post #60


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Discutiile de gen se numesc flame-uri, pronesc din controverse si degenereaza, nu prea sunt agreeate pe forumuri.
Incercati sa va sustineti parerea fara sa discutati despre sanatatea psihica a celora care fac aceste lucruri.
Nu e frumos sa spui ca cineva e dezinvolt, are probleme psihice etc numai pentru ca se imbraca intr-un anumit fel.

Fashion-ul e un lucru care tine de taste-ul fiecaruia, lucruri care nu se discuta. Fiecare se imbraca diferit, numai pentru ca unora le place sa atraga atentie prin asta nu inseamna ca trebuie sa-i trimiteti la psihiatru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:55 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |