Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Otaku Festival 2010 (14-16 Mai)


tzahranul
post May 11 2010, 07:06 AM
Post #21


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 7-May 10
From: Romanesti,Bucuria
Member No.: 9.698
Points: 23
Gender:



ce frumos ar fi fost daca pe 14 nu era sedinta la scoala si pe 16 nu era ACDC
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post May 11 2010, 12:59 PM
Post #22


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



QUOTE(tzahranul @ May 11 2010, 08:06 AM)
ce frumos ar fi fost daca pe 14 nu era sedinta la scoala si pe 16 nu era ACDC
*



Concertul de pe 14 incepe de la ora 20:00, iar concertul AC/DC de pe 16 incepe de la ora 18:00. Timp este :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mattebu
post May 16 2010, 06:30 PM
Post #23


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 118
Joined: 1-September 06
Member No.: 2.930
Points: 565
Gender:



Vad ca nu prea a scris lumea pe aici, asa ca vorbesc eu. Editia 2010 a Otaku Festival mi s-a parut destul de... mediocra (sa fiu bun).

Trebuie sa spun pentru inceput ca vineri nu am fost la concert (s-a tinut macar? nimeni nu a zis nimic...), deci o sa incep cu ziua de sambata.

Nu uitati ca e parerea mea si poate sa nu corespunda cu a celorlalti.

Am ajuns sambata pe la ora 12, cred, si m-am infricosat de lumea care era la parter. Ma rog, ma asteptam, tinand cont ca anul trecut prietena cu care m-am dus era sa lesine din cauza aglomeratiei.
La parter era un stand al Otaku cred (erau acolo Otaku Magazine si Cosplay Gen, deci nu cred ca ma insel), un mic spatiu cu un televizor al Animax, inca ceva complet neinteresant si un stand de unde mai puteai cumpara si tu ceva merchandise. Oricum, la acest capitol Otaku Festival a stat foarte slab. Este prima editie de la care am venit cu mana goala. Singurul lucru interesant erau portofele, dar am deja destule (pacat ca n-am si ce sa pun in ele). Probabil daca nu era criza mi-as fi luat un Death Note de 50 de lei, sau un ceas de alchimist la 60. Dar, deh, asta e.
La etajul 1 nici nu mai stiu ce era. Era un spatiu MIC unde lumea desena si nu prea imi mai amintesc altceva. Parca la sfarsit acolo facea lumea karaoke, ceea ce a fost destul de interesant. La 2, in afara de sala de spectacole era muzica. Si cativa gameri. La trei tot gameri.

Daca am omis ceva, sau am deteriorat adevarul, n-am vrut.

Cel mai mult timp mi l-am pretrecut in sala de spectacole. AMValentine bored me so very much. Sa nu mai zic ca in spatele meu era o tipa care vorbea intr-una. :| Am sperat ca cosplayul individual va fi raza de soare a zilei, dar m-am inselat. In afara de prezentatori (Silviu a facut o treaba buna), totul a fost slab. Cam toti se bataiau pe muzica. Majoritatea spectatorilor nu a fost multumita de clasamentul final, dar mie personal nu prea mi-a pasat (nu a fost nimeni sa ma dea pe spate, deci sa castige cine vrea). Apoi a venit prezentarea GameX TV care a fost mai putin plictisitoare decat ma asteptam, iar OVAurile din Genshiken care au fost difuzate mai tarziu au fost cea mai buna parte a zilei pentru mine.

In ziua a doua deja era mai putina lume. Chestiile cumparabile (de cei care au ce risipi) se ispravisera, deci m-am dus direct in sala de spectacole. Dupa ce am mai vazut o data prezentarea GameX TV, a inceput cosplayul pe echipe. Asta a fost bun. Mult mai bun. Poate mai bun decat cel de anu trecut de la Nijikon (desi nu prea imi mai amintesc cum a fost). Si prezentatorii au facut o treaba mai buna decat ziua precedenta si totul a mers bine. Concursul de AMV a fost si el dragut. Editorii romani incep sa prinda meseria. Iar melodia aia cu laurentiu dermatologul a fost geniala. (poate imi face cineva rost de ea *puppy eyes*). Apoi am plecat. Ziua 2 > Ziua 1! (sau 3 > 2, cum vreti).

Eh, chiar daca nu a fost cine stie ce, iar videourile se mai blocau din cand in cand (ala era pentium 3?) si microfoanele dadeau rateuri (desi, parca mai putin decat in anii anteriori), un festival anime ramane un festival anime, si te simti bine printre oameni "dubiosi" ca tine.

O colectie MICA de poze care au iesit PROST puteti gasi aici: Un link dragut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

eyeobs
post May 16 2010, 08:17 PM
Post #24


Advanced Member
***

Group: V.I.P.
Posts: 112
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 433
Points: 238
Gender:



hi!

am fost, mi-a placut, am facut poze: arhiva poze

sper sa fie ok, pana cand apar cele profi



andrei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 16 2010, 10:21 PM
Post #25


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Felicitari organizatorilor a iesit un festival dragut si multe chestii se imbunatatesc in fiecare an. Au fost lucruri si care nu au mers bine au fost lucruri si care au fost faine. I liked cosplay which improved a lot :) In general am ramas multumit! Imi pare rau ca am ratat workshopurile si am vazut ca cineva facuse si suhi la un moment dat de unde tot nu am prins nimc :) . Anyway o sa revin cu un feed back mai pe larg.

GG guys ! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 16 2010, 10:48 PM
Post #26


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



din motive mai presus de mine, nu am putut prinde mare parte din festival (nici azi si nici ieri) (IMG:http://www.cute-factor.com/images/smilies/onion/7f5341cc.gif), dar per ansamblu mi-a placut. nu am apucat sa vad nici mare parte din cosplay, dar cat am prins mi s-a parut destul de reusit :D poate un pic cam mic spatiul pentru amploarea evenimentului...
hope i'll enjoy it at the fullest next year!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post May 17 2010, 06:45 AM
Post #27


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



QUOTE(mattebu @ May 16 2010, 06:30 PM)
Eh, chiar daca nu a fost cine stie ce, iar videourile se mai blocau din cand in cand (ala era pentium 3?) si microfoanele dadeau rateuri (desi, parca mai putin decat in anii anteriori), un festival anime ramane un festival anime, si te simti bine printre oameni "dubiosi" ca tine.



Partea de blocare, daca te referi la AMVuri ( ca in rest nu stiu sa fi fost probleme ) a fost de bad encoding care nu a fost verificat in VLC(wich i think its crap, dar printre putinele care ruleza poze. La "repetitie" totu era win in MPC dar deh .. .asta e.

Chestie informativa pentru mine : In afara de faza la amv ( ca ziceai ca ai stat mai mult prin sala de proiectii ) ai mai sesizat si alte bube pe partea de vizualizare ? :)

( nu era un p3 :P, din pacate )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Inari
post May 17 2010, 06:50 AM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 64
Joined: 24-January 10
Member No.: 9.400
Points: 176
Gender:



Sincer si eu am ramas profund dezamagita. A fost cald , iti venea sa-ti bagi picioarele in sonorizare iar programul de la colsplay a fost slabut plus ca am asteptata o gramada . Nu au fost destule echipe de colsplay anu asta si au bagat faze very very boring in timp ce te treceau toate apele . Singura activitate pe care am desfasurat-o a fost sa desenez ( 4 desene) ca in rest nu aveam decat sa ma frec prin aglumeratie.
Nici nu am mai fost atat de entuziasmata ( la cat eram in prima zi de dimineata sa dus la nervi , oboseala , plictiseala. ). La sfarsitul primei zile nu vroiam decat sa ajung acasa si sa fac un dus desi aveam alte asteptari de la mine ( vroiam sa astept cu nerabdare a doua zi si sa ma gandesc numai la asta asa cum a fost la celelate festivaluri). A doua zi a fost naspa si am plecat dupa concursul de colsplay simtindu-ma groaznic .
In concluzie, Otaku festival nu si-a meritat nici banii, nici publicitatea facuta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post May 17 2010, 07:47 AM
Post #29


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



De curiozitate, stie cineva cati oameni au fost la Fest? Sunt si eu curios cati otaci avem prin bucuresti.

Plix don't answer unless you really know ze magic numba`.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post May 17 2010, 08:27 AM
Post #30


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



QUOTE(Inari @ May 17 2010, 06:50 AM)
Sincer si eu am ramas profund dezamagita. A fost cald , iti venea sa-ti bagi  picioarele in sonorizare iar programul de la colsplay  a fost slabut  plus ca am asteptata  o gramada . Nu au fost  destule echipe de colsplay anu asta si au bagat  faze very very boring in timp ce te treceau toate apele . Singura activitate pe care am desfasurat-o  a fost sa desenez ( 4 desene) ca in rest nu aveam decat sa ma frec prin aglumeratie.
     Nici nu am mai fost atat de entuziasmata ( la cat eram in prima zi de dimineata  sa dus la nervi , oboseala , plictiseala. ).  La sfarsitul primei zile  nu vroiam decat sa ajung acasa si sa fac un dus desi aveam alte asteptari de la mine ( vroiam sa astept cu nerabdare a doua zi  si sa ma gandesc numai la asta asa cum a fost la celelate festivaluri). A doua zi a fost naspa  si am plecat  dupa concursul  de colsplay simtindu-ma groaznic .
     In concluzie,  Otaku festival nu si-a meritat  nici banii, nici publicitatea facuta.
*



No daca tot dai feedback negativ (care dupa mine este bine venit ) poate ar trebui sa spui si cam ce ai fi vrut sa gasesti la event.
I mean ... toti vreti eventuri , proiectii, etc , se fac si dupa .... "a ca nu a fost cum am crezut , etc ". Spune cum ai vrea sa fie, ce ai vrea sa gasesti and so on iar la anu ai putea fi placut surprinsa sa gasesti ce ceri.
Legat de cosplay .... again ( toti se plang ca nu e ) , pe voi ce va opreste sa faceti ? Daca toti cei care se plang la tema asta ar face ( tentative reusite , mai putin reusite ..... ) cosplay atunci toti ar fi fericiti.
De asemenea la capitolul acesta ignoratii pe ( ca sa nu folosesc termeni duri ) domnii care trolleaza ca e naspa, urat bla bla. Daca ei zic ca e naspa de ce nu fac ei un cosplay mai bun ? ( poate cine stie, atunci o sa zicem noi ca e naspa ce au facut ei :P )
Also as a side note: Lucru care l-am observat si am si intrebat. Au fost multi care au facut cosplay , costume hand made foarte reusite care mi-au spus ca nu au intrat in concurs pentru ca nu vroiai sa fie huiduiti. (lucru care este destul de deprimant sa il auzi)

Anyways waiting for your desires so we can do better next time.
Despre caldura ( preoteasa e saraca iar fluxul de oameni a fost foarte mare ) iar despre sonorizare ( that MISTAKE will NEVER happen again ).

@animal : inca se calculeaza la o cafea si tigara :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post May 17 2010, 02:46 PM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Mie mi-a placut destul de mult la Otaku, imi pare rau ca n-am vazut decat concursul de cosplay individual. Despre standuri erau intr-adevar mai putine decat la Nijikon, dar tot am mai gasit niste lucruri dragute.
Iar despre concert a fost destul de misto, m-am mirat sa vad atat de putini oameni, dar printre ei erau si cosplayeri asa ca a fost bine. Singura parte nasoala a fost ca am asteptat vreo 15 minute la autografe, pe urma au spus ca nu mai dau, am plecat, dar a doua zi am aflat ca pana la urma au dat. Mi-am luat teapa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

valexa
post May 17 2010, 03:26 PM
Post #32


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 8-July 06
Member No.: 2.731
Points: 71
Gender:



Mie mi s-a parut ok.
Pe mine m-a interesat mai mult ce s-a intamplat in sala de spectacole. In rest...putine standuri si .... :( fara postere cu anime.
Cosplay-ul mi s-a parut mai bun. The best au fost cei cu "The Ring". Sorry, dar chiar am ramas socata de cat de naturali puteau sa fie cei doi. I-am vazut si la sedinta foto.

Legat de juriu. Eu as zice ca atata vreme cat cosplay-ul e inca cu suzeta, sa nu mai puneti in juriu persoane care au ochiul format pentru arta. Adica inca nu se poate juriza la nivel profesionist. Din cauza asta se pot demoraliza usor cei care vor sa faca cosplay.

Am auzit ca au fost probleme tehnice. Hmm...weird eu n-am observat nimic :P Hai sa fim realisti, oriunde se intampla dinastea. Important e cum reactionezi.

Ar trebui totusi sa-i aplaudam pe "blue guys" pentru ca au facut fata situatiilor aparute si in final a iesit un show frumos. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post May 17 2010, 04:13 PM
Post #33


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Ma tenteaza prea tare, so o sa dau si io feedback. Din ce-am vazut printre picaturi, specificul "Otaku" (cu majuscula) a fost vizibil si de data asta. Mai putine chestii clasice, mai multe artistice/originale. As fi foarte tentat sa critic asta si sa zic ca lumea vrea sa cumpere manga, nu sa faca workshop-uri daca n-ash fi aruncat o privire pe panourile cu desen la liber. Pe scurt, it worked. Multe desene de nota "wow", si vizibil mai faine decat in anii trecuti. N-am idee exact ce-au facut oamenii de la celelalte activitati artistice, dar zvonurile spun ca nici ei nu s-au plictisit. So, scopul a fost atins, oamenii creativi au fost satisfacuti.

Pentru restul, otaku obisnuiti ca mine, intr-adevar ar fi fost frumos un stand de manga si inca unul de merchandise. Dar am supravietuit si fara ele, si a fost prea mult cosplay ad-hoc ca sa ma plang.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mattebu
post May 17 2010, 04:42 PM
Post #34


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 118
Joined: 1-September 06
Member No.: 2.930
Points: 565
Gender:



QUOTE(LordMethos @ May 17 2010, 06:45 AM)
Partea de blocare, daca te referi la AMVuri ( ca in rest nu stiu sa fi fost probleme ) a fost de bad encoding care nu a fost verificat in VLC(wich i think its crap, dar printre putinele care ruleza poze. La "repetitie" totu era win in MPC dar deh .. .asta e.

Chestie informativa pentru mine : In afara de faza la amv ( ca ziceai ca ai stat mai mult prin sala de proiectii ) ai mai sesizat si alte bube pe partea de vizualizare ? :)

( nu era un p3 :P, din pacate )
*



Da, in general de AMVuri zic. Si s-a mai blocat si pe la Genshiken un pic, iar, din cate am inteles, sambata dimineata a fost o problema mai mare p-acolo (nu stiu, n-am ajuns asa repede).

In rest, ceea ce s-a proiectat si cum s-a proiectat mi s-a parut ok. I liked the pedo bear! XD

Ah, si VLC sucks big time. Chiar m-am mirat cand am vazut ca in asta rulati videourile. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 17 2010, 04:53 PM
Post #35


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Umm, sa dau si eu cu parerea. Incerc pe scurt. A fost nice ca am vazut ceva nou : vezi dansurile din ziua a doua de dinainte si dupa concursul de cosplay.

Si apoi sa ma leg de partea de cosplay. Legat de ce zicea Methos, mi se pare destul de dificil sa iti vina sa faci cosplay atunci cand nu esti asa creativ la partea de scenete de ex. si personajul tau nu e unul care topaie in anime ^.^ . Prin alte parti concursul la individial consta in defilarea pe scena si prezentarea costumului timp de 30 secunde de ex. Da o sansa egala concurentilor. De asemenea exista si o impartire pe categorii :experti, incepatori.
La noi vad ca nu se pune de loc accent pe confectionarea manuala si personala a costumului. In cazul in care imi cumpar un costum super tare de pe ebay , nu e a bit unfair fata de unul care si-a confectionat singurel costumul? Cam asta ar tbui sa fie cosplayul de concurs - minim x0% costum facut, nu cumparat.
Si ca mi-am adus aminte, ce a fost faza cu ruperea diplomei pe scena? sau era un afis, nu am vazut bine....oricum urat. La fel ca si gesturile gen : ciupit de fund, rificat fusta in sus, aratat chilotii la public... Vad ca nu exista niste reguli in acest sens, desi sunt sigura ca au fost prezenti si minori in sala.
Legat de scenete , nu vad rostul unor scene de sarut intre 2 personaje de acelasi sex doar asa de a face totul mai picant. Daca era Romeo x Juliet mai intelegeam.
Sceneta din The Ring a produs un impact puternic asupra publicului prin scena de inceput . Mai departe m'a lasat rece. Care a fost ideea? Preotul nu tin minte sa faca parte din film.
La individual au fost atatia care au simulat cantecul si au topait ca m-am plictisit ingrozitor. Iar costumele nu m'au dat pe spate. Prea luuuungi momentele.
Au fost si exceptii prin concurs - la capitolul costume. Acum imi vin in minte tipa cu sabie si rochita albastra (sry, nu stiu animeurile) si cele 2 surori (rochii inspirate din renastere). Concurenti care zic eu au facut progrese de anul trecut :).
Momentul din Kuroshitsuji l'as fi vazut mai bine la concursul de grup.

Si uitasem, pentru ca inevitabil intr-un concurs de cosplay sunt si personaje amuzante dar cu un costum mai neinteresant, ar putea exista categoria premiului : cea mai amuzanta prezenta, par example. Parerea mea e ca ar fi mai echitabila o impartire a premiilor pe categorii:cel mai bun costum, cea mai buna interpretare, premiul de popularitate (dupa reactia publicului).. si ce mai vreti sa premiati.

In camera - vestiar - dezastru. Nu inteleg de ce fiecare doreste sa lase urme pe acolo pe unde trece. La fel a fost si la Nijikon anul trecut. "DUPA MINE POTOPUL" cam asta ar fi deviza.

Cam atat pt. moment. Astept rosiile <_< Nu a fost scurt ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post May 17 2010, 06:38 PM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



@ Usagy: Chill.. nu o sa dea nimeni cu rosii, mai ales ca ai contribuit cu o opinie foarte folositoare imo.

4 ani de fest/con-uri si inca se invata si se adapteaza... Anumite lucruri au mers mai bine iar altele inca necesita reevaluari si ajustari. Cum a spus si Methos, daca aveti o idee acum e momentul cat thread-ul privit de multi oameni care poate au la randul lor o parere sau o idee sau pot lua decizii in a schimba ceva pe viitor.

Head is to empty to write something about the fest itself. Now this is a first :|
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 17 2010, 07:03 PM
Post #37


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Am uitat sa mentionez un lucru de laudat :rolleyes: : imaginea personajului proiectata la concursul de cosplay individual. As duce ideea mai departe si as propune un filmulet de prezentare , mai cuprinzator zic eu pentru a creiona caracterul personajului :rolleyes: (pentru cei ca mine care nu au auzit macar de animeurile/ personajele respective)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post May 17 2010, 07:54 PM
Post #38


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Filmarea de la concursul de cosplay:

individual si grupe

Torrent: http://tracker.anime-club.ro/?category=anime-club (8 giga)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reenheart
post May 17 2010, 07:57 PM
Post #39


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 6-December 08
Member No.: 8.008
Points: 103
Gender:



Pentru ca am multe de spus, am sa incerc sa-mi combin "speech"-ul meu cu diverse comentarii, completari sau lamuriri legate de posturile anterioare.

Concertul de vineri seara s-a tinut si mi s-a parut mai mult decat fain XD Numarul de participanti nu mi s-a parut mic deloc. Nu a fost sala arhiplina; a fost okay. Bad parts am remarcat doua la numar: sonorizarea proasta si confuzia de la autografe. Good points: way too many to count :D Concertul a fost mega-awesome, instrumentatia a fost de nota 10, muzica nu zgomot; ca se auzea cam prost in boxe e alta chestie. Baietii si-au facut treaba cu seriozitate: solistul Shindy a pus cat se poate de mult feeling in miscarile scenice, chitaristii Yohichi si Masatoshi au fost un duo epicly awesome (mai ales la fazele de sincron in miscari), tobosarul Kiyozumi si-a dat si sufletul pe scena (la final de concert avea parul ud, curgeau apele de pe el si respira cu greu, da zambea cu toata gura, dragutul de el XD), iar cel de-al treilea chitarist, Takuma, a fost cireasa de pe tort: cele mai bestiale solouri de chitara i-au apartinut XD Atmosfera a fost foarte misto, lumea topaia, urla, aplauda, maini pe sus, tot tacamul. Trupa, of cours, visual-kei de sus pana jos XD <3
Intr-un final concertul se termina, baietii ies de pe scena, dar publicul nu se misca. Se scandeaza numele trupei s-apoi, pret de cateva minute, "En-co-re!", pana revine tobosarul, intr-un tricou cu logul trupei si distreaza sala cu un solo luuuuuung, sa fii avut vreo 10 minute? Anyway, treptat apar pe scena si restul membrilor si mai baga vreo 3 melodii \o/ Fain, foarte fain!
Sa mai mentionez ca solistul si unul din chitarist au aruncat sticlele de apa catre public, iar tobosarul betele pentru tobe? <333 daaa, bun gust avea apa aia ^_^<3

In ceea ce priveste festivalul Otaku, tin sa mentionez ca am facut voluntariat la cosplay, deci, de data asta, nu-mi pot da cu parerea despre atmosfera si 'pulsul' festivalului. Nici macar atunci cand faceam ture intre parter si sala de spectacole nu am avut timp sa apreciez starea de spirit a otacilor (practic alergam pe scari, so.. yeah). Totusi, in graba mea de a ajunge din punctul A in punctul B nu prea m-am impiedicat de lume, deci amplasarea meselor mi s-a parut foarte okay.

Mattebu spunea ca la etajul 1 spatiu dedicat desenelor a fost mic. Acelasi spatiu a fost alocat si anul trecut, iar atunci mi s-a parut aerisit. Inseamna ca anul acesta au venit neasteptat de multi oameni talentati la desen; nu vad cum putea fi anticipat acest lucru, dar e bine de tinut minte. XD

Kratozz spunea ceva de workshop-uri si de sushi: sa nu se creeze confuzii - in cadrul festivalului Otaku nu s-au tinut workshopuri de sushi and whatnot. [Kratozz, bento-urile alea erau facute de Saru, din initiativa proprie, pt voluntari. Cuz she's awesome like that \o/ :D]

Pot sa spun ca am dus dorul standului cu manga (oh well, life' tough) si al japonezelor cu shodo. Sper sa revina la urmatorul eveniment ^_^

La partea tehnica v-a raspuns Methos deja asa ca am sa trec la subiectul culminant, cosplay, unde am experienta vizitatorului, a cosplayerului si, mai nou, a voluntarului de cosplay.

Sa faci cosplay nu e ushor. Si sa faci un cosplay bun e al naibii de greu. Cert e ca otacii romani si-au invesiti mai mult timp si mai multi bani anul acesta pentru cosplay si s-a vazut. Nu-mi dau seama daca au fost mai multi cosplayeri, dar au fost mai multe costume (unii si-au schimbat personajele de cate 2 ori pe zi!) Am vazut mai multa recuzita, mai multa atentie acordata detaliilor (arme cu lumini incorporate, tatuaje elaborate) si in general un nivel mai inalt al calitatii.

Inari spunea ca nu au fost destule echipe de cosplay. Am sa corelez explicatia pt aceasta afirmatie cu postul lui Methos. Au fost putine echipe, da, dar au fost multi cosplayeri in cadrul festivalului. Oamenii se tem de trolling si de critica dura in general. Nu au nici un interes sa investeasca bani si timp in a crea un costum pentru un concurs unde vor fi disconsiderati. Mai degraba fac parada cu el prin cladire si stau la poze, unde sunt apreciati de otaci si simt ca efortul lor a meritat. Daca fiecare cosplay prost ar primi o critica mai constructiva, atunci ar fi motivati sa participe la concurs intr-un numar mai mare si costume mai bune (vezi cazul echipei Cosplay Society si evolutia lor in cadrul Nijikon 2008 - Nijikon 2009)

La cosplayul individual inca se lucreaza, inca se invata. Dupa cum spunea si valexa, nu putem sa aplicam inca retete straine pana nu ne maturizam putin participantii la cosplay.
Poate o alta abordare a jurizarii ar fi mai fericita: in loc de clasament (locul 1, 2, 3) sa se acorde premii separate pt costum, pt interpretare, pt impresia asupra publicului, pt whatever, sugerata si de usagy.

Cosplayul de grup are intotdeauna mai mult success, for obvious reasons: e mai entertaining in grup si diverse greseli de sambata sunt rectificate pt duminica. Inclusiv prestatia prezentatorilor. Acum, acest capitol este si el in continua schimbare. Nu-mi amintesc un eveniment unde lumea sa nu se fi plans de acest aspect, insa putini sunt cei care vin cu sugestii. Ah well, noi incercam, schimbam, mai incercam, rectificam si invatam continuu.

Dansatorii pe muzica lui Gackt mi-au placut. Nu s-au sincronizat ei intotdeauna, dar deh. Au fost o noutate, au distrat lumea. Some girls fangirled XD

Ca si Methos, as aprecia atat comentarii (we gonna know what to fix to make it better) cat si sugestii. Noi putem anticipa dorintele vizitatorilor (karaoke!!), dar circumstantele se mai si schimba (vezi fluxul neasteptat de oameni talentati la desen care au s-au inghesuit la etajul 1). Am putea avansa mai rapid daca am sti exact ce asteptari si sperante aveti de la astfel de evenimente, atat dpdv al organizarii cat si al actvitatilor.

Si ca tot am vorbit de cosplay, am aprecia si feedback pt revista CosplayGen, prima revista de genul ei din Romania. Personal, acest proiect m-a entuziasmat inca de la inceput, pentru ca abordeaza exact ceea ce il intereseaza cel mai mult pe vizitatorul otac. I mean, really, majoritatea celor care vin la Otaku si Nijikon vin in primul rand pentru cosplay. Iar revista se ocupa strict de acest subiect. Feedback am lasat organizatorilor si in privat, dar am sa ma repet in ideea ca vor exista completari din partea altor membri A-C.

Posterul A2 is love! It's huge, it's colorful, calitatea detaliilor e ridicata! ... pacat doar ca trebuie sa aleg ce fata sa expun pe perete. Eh, poate il intorc periodic XD
Hartia e de calitate, mata (rlly, I can't stand shiny pages), densa si detaliile costumelor au iesit foarte foarte bine. Major eyecandy, right there :D Si coperta... oh me ge *drool*
Selectia cosplayerilor e partea mea preferata, mai ales k ii stiam aproape pe toti de pe deviantart si cunosteam nivelul ridicat al cosplayului lor.
Foarte faina ideea de a include un articol scris de un fotograf specializat pe cosplay photography, precum si segmentele "Do it yourself" si "Beginner's Corner". Deci poti sa si inveti ceva din CosplayGen, nu doar sa lecturezi.

Singura chestie care mi-ar fi placut sa fie diferita este numarul paginilor ^_^I wantz moar! XD daaar, e lipsita de publicitate [ \o/ \o/ \o/ ] deci de inteles.

A, si o intrebare pt Otaku Entertainment: cand iese urmatorul numar? :D <3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post May 17 2010, 08:55 PM
Post #40


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



QUOTE(mattebu @ May 17 2010, 04:42 PM)
Da, in general de AMVuri zic. Si s-a mai blocat si pe la Genshiken un pic, iar, din cate am inteles, sambata dimineata a fost o problema mai mare p-acolo (nu stiu, n-am ajuns asa repede).

In rest, ceea ce s-a proiectat si cum s-a proiectat mi s-a parut ok. I liked the pedo bear! XD

Ah, si VLC sucks big time. Chiar m-am mirat cand am vazut ca in asta rulati videourile. :D
*




da . ne-a crapat hddu extern cu tot ce era pt proiectii :) si a trebuit sa improvizam.... yey us.
oricum ty de info .. wont happen again.
iar vlc tot asa .. am ajuns sa il folosim din motive de improvizatie deoarece pierdusem fisierele cu ce aveam pregatit.
iar despre pedobear .. was ok ... dar am cam abuzat de el , spre sfarsit deja devenise boring. ( problem wich ill solve @ nijikon :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |