Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gantz


Tezeu
post May 2 2006, 10:19 PM
Post #41


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Incep prin a am plange: scenele de actiune erau nesincronizate demi-atemporale si a-spatiale. Numai mie mi s-a parut sau am dreptate? Sau poate este prezentarea terorii care juca farse si asupra prezentarii actiunii?

Despre serie... in final cred ca am inteles ce oferea Gantz: sansa de a muri luptand (parca Mika zice chestia asta prin ultimele episoade). Cel putin asa interpretez eu finalul. Chiar si Kurono moare, toti mor in final, pentru ca ei erau sortiti pierii (adica vietile lor erau ale lui Gantz, ca asa toti murim), dar mor luptand, nu mor in accidente de masini, sinucigandu-se sau injunghiati etc. Desigur, exista si exceptii, dar putem sa spunem ca aceste exceptii intaresc regula? Eu sper ca putem. (desi explicatia data de tine Scorpio cu privire la existenta lui Tetsuo este foarte interesanta, pentru ca nu numai ca nu mai era folositor in cadrul familiar dar nici in cel social, deoarece gasca lui de mtociclisti suferise de alienism, adica daduse ortu' popii)

Cat despre personaje negative/pozitive etc... Eu l-am dispretuit pe Kurono din momentul 1, dar probabil l-am dispretuit pentru ca seamana prea mult cu mine, si desigur ca l-am apreciat pe Masaru deoarece el era liderul, bunul samarinean, tipul care incerca mereu sa faca binele dar ce mai scapa si el pe din laturi (lucru care atesta ca personajul simuleaza perfect firea umana si nu un o existenta fantasmica, liniara). Consider ca dintre toti Masaru merita sa traiasaca. El a fost cel care a luptat pentru altii chiar si in momentul mortii (atat initiale cat si finale, si recunoasteti ca Gantz a tras de timp big time doar ca sa nu-l aduca pe Masaru inapoi). Poate imi spuneti ca sunt dobitoc... poate sunt :D, nu ar fi ciudat sa fac un obicei din a ma atasa de personajele nesuferite, dar simbioza care s-a legat intre Kurono si Masaru, inter-dependenta evolutiilor celor doua personaje este clara. Defapt, nu fac decat sa-si prezinte unul altuia ce este curajul. As putea chiar spune ca Masaru este pentru Kurono (pers. principal) the gost of christmast past, adica icoana propriei entitati dintr-un trecut sters de adolescenta si de societate.

Seria este foarte bine cladita si puterea narativa a creatorilor este de apreciat, reusind sa creez chiar is pentru personajele mai putin insemnante entitati palpabile dar folosindu-se de ele pentru a prezenta diferite conceptii/moduri de actiune in momente de criza etc.

P.S. Super Shooter este una dintre cele mai mishto melodii pe care am avut ocazia sa o aud intr-un anime. (nu am ascultat tot OSTul si nu-l pot lauda, mai ales ca sunt si alte multe OSTuri care integral sunt dementiale dar ce nu au o melodie mai speciala, cum e cazul Super Shooter :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 2 2006, 11:21 PM
Post #42


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
Incep prin a am plange: scenele de actiune erau nesincronizate demi-atemporale si a-spatiale. Numai mie mi s-a parut sau am dreptate? Sau poate este prezentarea terorii care juca farse si asupra prezentarii actiunii


Cred ca e ora inainta + oboseala + bere da eu n-am prea inteles ce-ai vrut sa spui prin asta. Ca erau prezentate unele scene inaite de a avea ele loc? Daca asta ai vrut sa spui nu-i nimic gresit in asta.....eo tehnica care se mai foloseste prin anime-uri....interpunerea de secventi trecut/prezent/viitor pt sublinierea anumitor elemente. Daca nu asta ai vrut sa spui .... astept explicatie ca sa stiu si eu ce raspund :D

Nu se stie daca Kei moare in final.....asta ramane un mister....poate a terminat jocul si a revenit la viatza. Gantz dispare asta e un semn ca rolul lui s-a terminat, ma indoiesc ca asta s-a intamplat ca nu mai existau jucatori, asa cum au aparut atatia mai apareau si altii.

Esti primul care spune ceva placut de Katou.....mie unul mi-a displacut total personajul.....singurele faze de apreciat au fost cand s-a dus s-o salveze pe aia de viol, cum il bate pe poponarul ala si cum se comporta ca lider....dar in rest este mult prea slab, mult prea idealist.

Gantz trage de timp si cand moare Maki si asta e o enigma: De ce au exista delay-uri din partea lui Gantz? Poate pana la urma toti astia erau folositi de Gantz ca sa elimine anumite tinte care il incomodau...ceva de genul mob hits....sau payed asasins....si-asa deja erau morti....numai puteau sa protesteze nimic....decat sa se lase folositi si atunci cand numai era nevoie de ei se dispensa.

Stateam sa ma gandesc la ce-a facut Kei cand s-a intors in camera....a tras in Gantz......next mission : Kurono Seijin. Ciudat nu? un jucator devine tinta prin simpla atasare a cuvantului Seijin. Te face sa te gandesti cam cat de reale erau si celelalte tinte.

Singurul lucru care nu mi-a placut la Kei sau mai exact nu am inteles de ce nu a facut ceea ce mie mi se parea destul de normal a fost : sa-i imprastie pe pereti pe nataraii aia 2 de homeless hunters cand i-a vazut in camera. Eu unul decoram camera cu ei....scapam de-o durere de cap.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 3 2006, 10:23 AM
Post #43


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Mai, o fi tehnica aia de care zici tu, eu n-am mai dat de ea pana acum (mai toate bataile pe care le-am vazut sunt liniare dpdv. temporal) de aceea mi-era si mai greu sa inteleg scenele de lupta (mai ales atunci cand Masaru fuge dupa primul Tanaka, la inceput fuge perpendicular cu podul pe care stateau aia si se uitau la lupta ca prostii, si indepartandu-se de el, ca mai apoi, in secventa urmatoare, ne este aratat ca fuge paralel cu podul, probabil pentru ca Kei sa ajunga mai repede in ajutorul lui Masaru).

Despre existenta lui Gantz ce pot sa zic... explicatia lui Nishi nu prea tine (in totalitate, adica devine clar ca securitatea/organizatia din care facea parte tatal lui nu-l controla pe Gantz), odata ce Gantz ajunge sa ceara eliminarea lui Kurono ce fizic (desi ar fi dorit distrugerea/uciderea lui Gantz) nu ar fi fost in stare sa-l raneasca in vreun fel pe Gantz, si dupa cum vad lucrurile bila neagra si cu glume proaste, dupa parerea me, o fi fost vreun experiment al Securitatii pierdut de sub control care nu avea ce face si se juca cu oamenii ce si asa erau morti eventual eventual omorand Alieni care nu aveau nimic cu societatea umana (Se vede clar ca nici Onion Alien, nici Tanaka si nici statuetele nu omorau oameni... ci doar oamenii omorau oameni... that's dumb for human kind)

Atata vreme cat Masaru isi indreapta momentele de ipocrizie si reusesta sa traga, eu nu am nimic impotriva statutului sau de idealist. Ce e rau in a fi idealist? Ce e rau in a expune si a incerca sa-ti urmezi propriile principii. El este exemplul oricarui misionar, isi expune ideile oral iar apoi prin actiuni dar nu le impune, lasand libertatea de alegere tuturor celor carora propovaduieste.
Eu nu vad personajul asta decat cu mai putina putintade lupta decat Kei. Uneori ipocrit la inceput, dar in anime-ul asta nu exista personaje perfecte dar unele evolueaza (si Masaru este unul dintre acestea, zic eu)
App. moartea lui Masaru e trasa de par chiar si daca nu punem la socoteala timpii lui Gantz. Adica, sa fim seriosi, Kei supravietuieste fara o mana si fara un picior vreo 10 min. iar Masaru nu supravietuieste 5 secunde cu ceva in inima...? (dar probabil atunci drama lui Kei nu ar fi fost la fel de usor de gustat :twisted: )

Era si el doar om. Si nu ucisese niciodata oameni. Doar Alieni care cica faceau rau omenirii si ii aduceau lui puncte. Eu nu inteleg de ce i-a pasat de ceilalti atunci cand Gantz l-a anuntat ca fiind alien. Eu m-as fi asteptat sa-si bage picioarele sa nu le zica astora nimic, sa-i omoare, sa-si ia punctele si sa plece acasa. (dar probabil intervine aceeasi problema, a faptului ca ei erau oameni si nu alieni).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 3 2006, 11:57 PM
Post #44


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Tehnica am mai intalnit-o in Misaki Chronicals (Divergence EVE 2) acolo e mai bine expusa si pe alocuri poate deveni foarte ametitoare, oarecum te obliga sa gandesti ceea ce vezi nu doar sa vezi.

Eu unul raman la idea ca Katou e slab, el trage in ceasul al 13-lea in plus acele scene patetice cu el plangand si vaitandu-se despre lumea care il inconjoara mi se pare total aiurea. N-am inteles la ce naiba a trebuit sa faca atata tragedie din moartea boschetarilor alora.

Sunt de acord cu partea ca Kei ar fi trebuit sa-i omoare pe toti cand aflase ca el e tinta, ma rog eu personal o mai pastram pe Maki.....what the heck....i want some action too :twisted: :twisted: :D , dar probabil a vrut sa dovedeasca ca poate sa-i ia locul lui Katou sa devina un lider.

Vb de faze aiurea mi-am adus aminte cum moare Big Tits. Mi se pare total patetic si lipsit de orice logica. Daca ea a avut timp sa ajung la Katou si sa-l imbratiseze....ma indoiesc ac el nu ar fi avut timp sa se fereasca. Oricum acest freezing mi s-a parut cam lung si cam aiurea....adica da cand ceva vien spre tine ai cateva miimi de secunda in care esti paralizat, dar iti trece si pe urma reactionezi. Da nu asta sta si admira cum vine acidul spre el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 4 2006, 02:59 PM
Post #45


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Adevarul e ca uneori devine patetic si incepe sa planga ca o fetitza dar daca i se cere, reuseste sa gaseasca puterea pentru a lupta si a-i ajuta pe ceilalti, infrangandu-si temerile si uneori chiar principiile in fata vietii si a prieteniei.

Hai ca nici chiar asa de pervers nu era, desi si-a tras-o cu aia in hol. App. nu e cam lunga scena aia pentru un beginer? Sau poate m-am tampit eu... :blink:
Eu nu cred ca dorea sa dovedeasca ceva, ci doar era manios pe Gantz si incerca sa faca tot posibilul pentru a-i strica jocul mingiutzei.

Poate acidul ala avea vreo putere hipnotizatoare :D Eu zic ca autorii pur si simplu se saturasera sa tot deseneze sani mari care fluturau in vant si s-au hotarat sa scape de personaj. Cat despre sarutul ala de dupa ce ea a fost impartita in jumate... bleah! Drakului, nu a avut si ala timp sa o sarute cat era intreaga, s-a trezit tocmai cand a ramas doar cu jumate (sau poate una intreaga era prea mult pt. el?).

App. de Kei... fata aia era foarte ciudata. Ba-l iubeste pe Masaru ba e geloasa ca Kurono a gasit pe altcineva... nici ea nu stia exact ce vroia de la viata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 4 2006, 04:51 PM
Post #46


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



For the record..presupun ca ai inteles ca eu cand zic Kei ma refer la Kurono nu la Big tits :D

Nu cred ca a fost prea lunga scena.....n-a durat mai mult decat cateva secunde....ca au facut 2 numere asta e altceva....da n-a acuma....e anime :D Oricum Kei are raectiile cele mai naturale dintre ei.....si atunci cand arata ca si-o trage cu Big Tits pt moment am crezut ca e pe bune....pe urma cand au arata ce s-a intamplat cu adevarat i was like : wooow real reaction.

Anime-ul e primul in care am vazut aspecte mai mult sau mai putin tabu preazentate poate natural....pt ca asa sunt ele in realitate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 4 2006, 05:53 PM
Post #47


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Am inteles... mie mi-e mai usor sa-i zic ei Kei si lui Kurono (ca-mi tot suna in minte Kurono Alien :D)

A fost dementiala scena aia cu saracu' singuratic :lol:... dar adevarul este ca toata faza e cam penibila. Sa stai cu o tipa pe care o vrei in aceeasi camera atata vreme, e prea exagerat. Eu as fi turbat. Una e sa stai cu o tipa care ti-e doar prietena si pe care o percepi si care te percepe astfel si alta e atmosfera din relatia Kurono-Kei.

Pe de alta parte, mi se pare ciudat faptul ca, desi Kurono pare un pampalau cand vine vorba de relatiile cu domnisoarele, are destula "tarie de caracter" incat sa ceara sex cu doua ocazii. Asta arata oare ca nu era apt sa iubeasca si se conducea doar dupa nevoile carnale? (dar oare cine nu face astfel...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 7 2006, 11:05 AM
Post #48


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Mmm...pai el cere direct......pe fatza ca sa zic asa.....adica omu stia ce vroia. Si pana la urma urmai atractia fizica este cea care da imboldul pt a incepe o realatie. Primul lucru pe care-l vezi e fizicul. Poate Kurono wanted to get laid before he died :D .

Oricum in al doilea caz e foarte interesant. Cand tipa accepta il intreaba de ce a intrabat-o....si el a zis : pareai tipul care sa spuna DA ... si ea spuna : pari tipul care sa puna intrebarea. Cei s-au citit foarte repede desi se vazusera numai cateva minute. Aici e si o nuantza de maturitate, ceea ce Big Tits nu avea....asta era inca o copila.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 7 2006, 01:24 PM
Post #49


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Hai mai, nu pot sa zici ca Kurono era matur dpdv. sexual... eu zic ca era doar destul de frustrat si disperat incat devine destul de nesimtit pentru a cere asa ceva.
In traducerea mea parca dupa ce raspunde el ca: "Pareai persoana care sa spuna da" ea spune mahnita ca: "Asa am crezut si eu". (ori au tradus aia prost, ori nu-mi aduc eu bine aminte...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jul 18 2006, 04:48 AM
Post #50


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Kurono e genul ala de teenager mai pervers din fire. Just look at his room si fiind el asa, era logic s-o intrebe ce a intrebat-o, tipa statea cu el in pat by her own free will dar nu facea nimic, si el pe langa perversitatea lui s-a gandit so intrebe inainte sa ia masuri.
Credeam ca GANTZ se incadreaza in action anime mai mult decat drama dar in fine... unele reactii sunt chiar idioate (majoritatea reactilor lui Katou).Story este bun dar lasa multe chestii nelamurite. credeam ca la farsit macar se va zice de unde draq a aparut GANTZ si dc naiba face asta, dar nu sa intamplat asta. si dupa ce a murit Kurono (dak a murit ca nici asta nu se stie) GANTZ *poof* a disparut nobody knows why???
Animeul e bun dar ii lipseste ce lipseste majoritatzi animeelor adik sfarsitul bine pus la punct. Nota 8.50 de la mine :)
ja ne!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jul 22 2006, 04:21 PM
Post #51


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Try using your brain si poate o sa afli si raspunsurile.....anime-ul e conceput exact cum trebuie si are finalul perfect pt poveste......TE LASA SA-TI IMAGINEZI TU FINALUL sa interpretezi dupa cum crezi tu.....daca nu poti....nu e vina anime-ului sau a noastra....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Killer
post Jul 23 2006, 12:06 PM
Post #52


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 29-September 05
Member No.: 1.837
Points: 54
Gender:



Nu pot decat pentru ca sa iti dau dreptate Scorpio. Dupa tot jocul psihologic prezentat in serie, un final cu o explicatie(mai mult sau mai putin stupida) nu ar fi facut altceva decat sa strice din frumusetea jocului. Intreaga serie se bazeaza pe joc, psihologie si imaginatie si te invita, te provoaca sa participi............asta daca ai un pic de imaginatie...... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jul 23 2006, 01:25 PM
Post #53


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"TE LASA SA-TI IMAGINEZI TU FINALUL sa interpretezi dupa cum crezi tu.....daca nu poti....nu e vina anime-ului sau a noastra...."


Hmmm ... eu vad altfel situatia de la sfarsitul anime-ului.Da e evident ca poti sa nui dai credit directorului care a facut Gantz si sa zici ca a facut un final ambiguu ce lasa la mana celui ce vizioneaza sa isi imagineze un sfarsit.Eu personal ii dau credit directorului si am ajuns la o concluzie care mi se pare foarte plauzibila. La inceput Kurono fuge de tren ... de moarte de o intelege superioara.Insa la sfarsit el fuge spre tren.Infrunta moartea si destinul sau.A fost teleportat in aceiasi situatie de la inceput.Insa nu mai erau oamenii nu mai erau opiniile altora,societatea si oamenii din jurul sau care il criticau de naivitatea sa de a salva acel om.Pe tot parcursul anime-ului Kurono are o calatorie spirituala.Invata sa iubeasca oamenii(pe care ii critica dur la inceput si ii considera foarte enervanti)si sa construiasca relatii cu altii.Invata sa isi infrunte problemele si sa nu se lase batut.
La sfarsit dupa ce a batut pe ala(nu mai stiu numele lui) este teleportat pe acea sina de tren si incepe sa fuga spre tren spunand ca a inteles si ca a invatat sasi accepte destinul si sasi infrunte problemele.


*Edit* Toata povestea cu "Gantz" cred ca poti sa il vezi ca pe un loc dintre viata si moarte in care iti infrunti demonii...un fel de purgatoriu.De ce?Ei nu puteau fi vazuti de alti cand erau in "gantz".Aveau convingerea ca inca sunt vii desi stiau ca au murit o data(este o idee standard pentru fantome ... in toate cartile,etc. respectivele spirite cred ca inca sunt in viata).Punctajul poate fi ceva gen o balanta a "faptelor"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jun 7 2007, 11:11 AM
Post #54


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Unul dintre cele mai bune anime-uri.. dupa parerea mea... in primul rand pentru ca totul e atat de real, personajele se comporta ca in viata. Contine observatii fine despre natura umana, despre cum se comporta oamenii atunci cand sunt pusi in situatii deosebite, cand sunt confruntati cu extremele. Este un anime despre supravietuire. Si despre ce inseamna sa fii om. Pentru ca eroii nostri care ezita sa traga sunt cat se poate de reali. Foarte multa lume, pusa in situatia respectiva nu ar putea sa apese pe tragaci. Pentru ca tine de natura umana (am vazut niste studii facute de niste sociologi, care spuneau, ca in caz de razboi, un procent foarte mic dintre soldati trag, in prima lupta. Cei care nu reusesc, mor. Cei care reusesc prima data, sunt supravietuitorii.) E drept, aici erau niste extraterestrii, in mod normal puteti zice ca e mai usor. Nu cred ca e cu mult mai usor, sunt niste fiinte, nu poti pur si simplu sa-i zbori capul. Cine zice ca poate, e copil teribilist... foarte putini dintre noi, am putea de fapt sa facem asta. De asta spuneam ca anime-ul e cat se poate de real.

S-a tot vorbit despre Kato. El e idealist, si el e real. E plin de bune intentii, dar din cauza lui mor oameni. Pentru ca ezita, pentru ca idealismul lui il face slab. Din cauza lui moare Nishi, care ar fi putut fi ajutat, si moare Kishimoto, care se sacrifica pentru ca el a ramas intepenit. Nu e un lider, n-a fost niciodata. Dar e un om bun...

Kei e sinucigasa, e normal sa se poarte asa cum se poata. S-a indragostit de Kato pentru ca a salvat-o... probabil s-ar fi indragostit de oricine ar fi facut asta. Pana la urma, iubirea ei a fost totusi reala, m-am intrebat o vreme daca chiar e reala.

Am si eu o varianta de final:

Dupa ce Gantz a trisat si a oprit counter-ul, ca sa moara Mika, Kurono e teleportat in statia de metrou.
Intai e observator, pentru ca se vede pe el, apoi i se da o a doua sansa. Interesant ca nu are pe umar pe homeless, pe umar o are pe Mika, pe Mika vrea s-o salveze. Eu am privit totul ca pe un joc nebun, nu stim cine sau ce e Gantz, cum functioneza sau de unde vine. Dar un lucru este sigur, Gantz creeaza un mediu cu propriile reguli. Se pare ca are voie sa modifice count down-ul dupa propria placere. Dar se pare ca exista si o cale prin care Gantz poate fi infrant. Eu cred ca Kurono l-a invins pe Gantz, totul a inceput in momentul in care Gantz l-a ales ca tinta. Acolo Gantz a riscat totul. Kurono putea fi o victima si ar fi murit ca si ceilalti. Sau putea sa invinga... asa cum, din punctul meu de vedere a facut-o. Cum a invins? Evoluand... de la pustiul de la inceput caruia nu-i pasa decat de el, tipul omului obisnuit, atat de real incat toti avem ceva din Kurono in noi, la cel de la sfarsit care a zis: Ne intoarcem toti acasa. Nemaipomenit a evoluat Kurono, e unul din personajele mele favorite. Cand s-a oprit si a zis Bang, atunci s-a schimbat totul. Pentru ca nu a acceptat sa moara, a zis ca nu va accepta sa moara. Nu a acceptat regulile lui Gantz. Atunci l-a infrant pe Gantz, care dupa aceea a si disparut. Asa vad eu sfarsitul... pentru mine e cumva optimist...

Scorpio:
QUOTE
Gantz dispare asta e un semn ca rolul lui s-a terminat, ma indoiesc ca asta s-a intamplat ca nu mai existau jucatori, asa cum au aparut atatia mai apareau si altii.


Poti s-o vezi in mai multe feluri: Ori Kurono a castigat si Gantz a disparut de tot; Ori jocul s-a terminat doar pentru Kurono pentru ca a invins si si-a recapatat viata. Sau poate tot grupul din care a facut parte a patit la fel, poate toti care erau in statia de metrou. Iar Gantz va juca in alta parte, cu alti jucatori. Ambele variante mi se par la fel de posibile...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 25 2007, 09:25 PM
Post #55


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Stiu ca exista deja un topic pentru Gantz, dar e vorba de manga, inca nu era animeul si e din 2004, asa ca m-am gandit sa deschid un nou topic.
Nu am citit manga,dar animeul mi s-a parut foate bine realizat. M-am uitat la el fiindca de fiecare data cand era vorba de violenta in vreun topic
Muza chan mentiona Gantz si m-a facut curios. In general iubesc violenta, dar aici mi s-a parut chiar exagerat, de-aia l-am pus la dementia. Am vazut tot animeul intr-o zi si ii dau 10 la grafica, poveste si character development.
Daca nu ar fi excesul de violenta cred ca ar fi ajuns in top, anyway sunt curios sa vad cum vi s-a parut si voua, poate sunt eu prea slab de inger?(si eu credeam ca Elfen Lied e violent...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 26 2007, 07:26 AM
Post #56


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



S-a discutat ceva si despre manga, nu insa mai mult ca la alte serii. In cea mai mare parte, topicul se refera la anime. :)

Cat despre gen, e destul de controversat. Cel care l-a facut la Drama-Psihological-Slice of life a considerat, probabil, ca trairile personajelor sunt mai importante. Un anime pe aceeasi tema, Red Garden, vad ca e pus tot aici. (Apropo de Red Garden, incearca cateva episoade, poate-ti place. Povestea nu e atat de buna, dar s-ar putea sa te atraga personajele. Mai ales ca am vazut ca-ti place shoujo. :) ) Revenind la gen, si Dementia merge, dintr-un anumit punct de vedere. Se poate pune insa si la Action Seinen. O sa las insa topicul unde era inainte, deoarece deja este destul de mare.

Sa-ti raspund la intrebare. E adevarat ca este foarte violent. Dar nu violenta ma atrage pe mine la acest anime, ci personajele. Cred ca violenta a dat un plus lucrurilor care-mi plac mie. Face credibila lupta pentru supravietuire. Daca ar fi fost prezentata altfel, probabil ca trairea ar fi avut intensitate mai mica.

Interesant de discutat in continuare interpretarea finalului. Exista deja cateva pareri interesante.

Ia uitati-va aici ;) :
http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...%3DXO0%26sa%3DN
http://www.hlj.com/product/YMT33867
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 26 2007, 04:33 PM
Post #57


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Mersi pentru tipul cu Red Garden. Intr-adevar evolutia personajelor e prezentata excelent, dar avand in vedere ca l-am vazut pe tot intr-o zi, momentul cand au murit toate personajele principale(nu pot sa realizez in cate ep a avut loc)m-a socat pur si simplu. E primul anime(care l-am vazut eu) care-si ucide eroii chiar asa fara nici un pic de mila. Cel mai rau mi-a parut de Big Tits, in general nu ma implic deloc afectiv in povestea unui anime, nu ca nu vreau, dar nu pot, I'm such a cold person, ma uit doar ca sunt ff interesante, dar aici chiar mi-a venit sa plang, si tocmai cand in mintea bietului Key are loc such a big change ramane ciung si olog si nu poate decat sa vada cum ii mor toti prietenii. Really it's just too evil.

Singurul personaj care mi se pare ca nu s-a schimbat deloc ( cu exceptia faptului ca acum are mai multe impulsuri de violenta) e Katou, nene da toti isi schimba ideologia fata de viata, se vad cu alti ochi, se iubesc, se urasc, numai nenicu asta ramane un sfant si vrea sa plece cu toti acasa, o pupa si el pe Big Tits abia cand s-a transformat din 110-60-90 in 110-0-90. Dar tre sa fie si un astfel de personaj nu?

Si despre violenta ai dreptate Muza chan, nu cred ca ar mai fi avut aceeasi intesitate fara ea. De fapt daca ma gandesc mai bine chiar se potriveste violenta ca un booster pentru realitate si dezvoltare personaje si toate si etc ca sa nu incep sa spun baliverne.

Asa si voiam sa spun un alt lucru care mi-a placut mult in Gantz: nu s-a pus accentul pe un singur personaj ci ii arata pe toti prin toate greutatile si moentele prin care trec, lucru pe care in alte animeuri nu il gasesti. E intersant faptul ca in calitate de privitor esti omniscient, cunosti toate pesonajele, planurile ,gandurile , yet habar nu ai ce se va intampla in clipa urmatoare.
Anyway great anime! I mean it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Oct 30 2007, 10:10 PM
Post #58


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Gantz:

Animeul m-a lasat cu o stare nu foarte "dulce,". Nu pot nega faptul ca mi-a placut enorm de mult , dar unele scene ma lasau masca.
Ceea ce pot spune e ca nu am avut nici un personaj favorit.Toate ma enervau la culme . Nu m am atasat de absolut nici unul
Poate singurul era bietul caine..It was really sweet.
Kurono era genul de baiat tamp , egoist si pervers , din cate imi amintesc eu .Apreciez totusi fapta lui buna de a-l salva pe aurolacul din metrou , poate e singurul lucru bun care l-a facut.
Katou era genul de erou care o da in bara..nici pe el nu l puteam suferi ,

Unele scene nu au avut parca nici o mila fata de cel care le urmarea.Ramaneam absolut socata , faceam o pauza si ma gandeam "Chiar asta s a intamplat?"

Nu pot spune ca animeul a fost unul dintre favoritele mele , dimpotriva nu mi a dat o senzaatie prea placuta .In schimb am apreciat mult , personajele diferite , fiecare cu modul sau de gandire.
Mi a placut mult Ost -ul -Sper Shooter rullz-si 5 more minutes ; dar si grafica. , care era foarte speciala.

Sfarsitul a fost genul ala de sfarsit in care ramai perplex si verifici daca e cu adevarat ultimul episod.
Inteleg ca era la alegerea mea cum sa interpretez sfarsitul , darle prefer pe cele clare gen " a murit" " a scapat" "a trait fericit".

Un anime bun , dar nu pe gustul meu..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 1 2007, 03:12 PM
Post #59


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



scarz08:
QUOTE
momentul cand au murit toate personajele principale


Pai cred ca trebuia sa ne pregatim de asta de la primele secvente, in fond ei erau deja morti! :P

Asa e, Katou nu se schimba, el are putine idei, dar fixe. Si eu l-as fi omorat pentru asta, mai ales ca ezitarile lui te scot din minti. In fond, pentru moartea fetei el este vinovat, sta acolo intepenit ca prostul si asteapta ce?

Ai zis tu mai sus ca personajele sunt bine conturate, chiar cele secundare. Asta e unul din marile merite ale anime-ului, pentru ca chiar daca unele personaje mor foarte repede, ai o idee clara despre ele. Si prin prisma asta, poti judeca eroii principali, ma rog, atata cat traiesc si astia.

Mitsuki Chan:
Vai, eu am detestat cainele ala... pentru ca-mi incurca logica. Daca erau acolo pentru a face ceva, pentru a se schimba, pentru a evolua, ce naiba cauta cainele ala?

Ziceai ca nu te-ai atasat de personaje. Mi se pare normal, pesonajele sunt un pic mai neobisnuite in sensul ca nu sunt facute sa fie placute. Sunt personaje reale, daca vrei, cu mai multe lipsuri decat calitati. Eu am avut avantajul de a-mi fi placut Kurono inca de la inceput, asa ca am urmarit anime-ul urmarindu-l pe el, ma rog, un punct de vedere subiectiv, dar totul e subiectiv in lumea asta. Iar evolutia lui a fost pe gustul meu.

Ce mi-a placut la postul tau e ca ai spus ca e un anime bun, chiar daca nu ti-a placut. Putini oameni fac asta. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ChillyWilly
post Nov 24 2007, 12:17 AM
Post #60


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 6-October 06
Member No.: 3.084
Points: 30
Gender:



Din cate tin minte citisem pe undeva ca sfarsitul a fost grabit din cauza fondurilor.....pacat.

Mie imi placea kurono, nu stiu de ce dar imi placea. Ma enerva la un moment dat mosul idealist care vroia sa salveze anumite personaje ce nu meritau nici negrul de sub unghie.

Sfarsitul m-a facut sa vreau sa citesc manga-ul si asta probabil e cel mai bun lucru pentru ca e superior animeului......

Ca un p.s asa, imi poate recomanda careva un anime similar care sa-si omoare "eroii" ca pe muste si cu atata sange ca i s-ar taia pofta pana si lu' Dracula? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:12 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |