Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ghost in the shell - innocence


Muza chan
post Feb 20 2007, 10:42 AM
Post #41


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Emanuel:
QUOTE
pentru a-l vedea de mai multe ori trebuie sa iti fi placut prima data


Bineinteles... sunt de acord cu asta... dar asta e un gen de film pentru care nu cred ca exista cale de mijloc: adica iti place mult sau nu-ti place deloc. Iar cei carora le place mult, il vor vedea de mai multe ori si-l vor aprofunda.

Cat despre citate, ei, bine, nu cred ca s-a avut in vedere partea cu distractia! :P Ideea cu citatele nu e originala, ea a mai fost folosita intr-un film de aceeasi factura cu Ghost in the Shell de Andrei Tarkovsky, in The Stalker (daca nu l-ai vazut pana acum ti-l recomand... s-ar putea sa-ti placa... si chiar daca nu.. e o experienta care trebuie avuta). Si in cartea lui Frank Herbert, Dune. Si acolo se folosesc mult citate, la inceputul fiecarui capitol, cu idei care se regasesc in capitolul respectiv.

Si hai ca nu e chiar asa... relativ la chestia cu enciclopedia... sunt foarte multi care probabil au sarit peste citate si au urmarit actiunea... intelegerea citatelor nu e esentiala pentru intelegerea filmului... doar aprofundeaza niste lucruri. E un film cu mai multe nivele de intelegere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 20 2007, 10:58 AM
Post #42


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



oki, am exageat un pic :D . Innocence ramane un film interesant, fara discutie, si merita vazut macar pentru vizual, care e fantastic. Eu as fi preferat sa fie mai mult ca primu - ceva mai multa actiune (mai mult major Kusanagi :( ) , dar...Sunt curios cum va fi SAC si second Gig - ca primu film sau al doilea ? (am de gand s ma apuc de prima serie ).
Am auzit de the Stalker si cred ca am sa il caut - mai ales ca, daca nu ma insel, e horror :rolleyes: . cat despre dune - nu uita ca este o carte - la o carte e mai usor sa te opresti si sa reflectezi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 20 2007, 11:08 AM
Post #43


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



The Stalker (cunoscut la noi sub titlul de Calauza) e un SF, facut dupa cartea fratilor Strugatsky, Picnic la marginea drumului (dar nu respecta cartea, parerea mea e ca scenariul filmului e mult superior cartii). E unul dintre cele mai bune SF-uri care s-au facut vreodata, film de arta, cum numai rusii stiu sa faca.
http://imdb.com/title/tt0079944/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 20 2007, 07:14 PM
Post #44


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... tovarasi este GITS aci :P... sf-uri la carti, filme sau diverse...

... hmm... Innocence a fost un exercitiu grafic inferior indiferent de progresele tehnologice in arta animatiei digitale aparute fata de opera lui Oshi... a lipsit o regie buna si asta se vede in momentul transpunerii scenariului in imagine... SAC Si 2ndGIG dezvolta personajele din section 9 accentuand-o si mai mult pe Kusanagi ... pt GITS sunt importante din p.d.v. detaliilor epice... +we get to see the "little cute" funny Tachikomas in action :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 20 2007, 09:27 PM
Post #45


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Era off topic, dar erau niste informatii care tin de cultura... iar discutia era interesanta. E un gen de discutie care ar trebui lasata libera, pentru ca altfel, se umple forumul de informatii fara valoare, oamenii nu mai discuta, ci se emit doar sentinte.

Mai bine incearca sa fii constructiv si argumenteaza-ti afirmatiile, ca sa ma lamuresc si eu de fapt ce-ti place si ce nu, ca asa din 3 cuvinte e cam greu! Nu de alta, dar parerea ta mi se pare originala, cel putin cea referitoare la grafica. :P

QUOTE
grafica cgi putin exagerat implementata...

QUOTE
Innocence a fost un exercitiu grafic inferior indiferent de progresele tehnologice in arta animatiei digitale

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Okami
post Mar 15 2007, 05:02 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 15-March 07
From: Timisoara
Member No.: 3.952
Points: 74
Gender:



In filmul acesta se vede clar ca au lucrat si cei de la Ghibli.Am observat ca multi fani s-au plans pentru ca lipseste actiunea din film. Structurarea temei : om-robot e abordata complex prin intermediul filosofiei, lasand actiunea pe un plan secundar.Cred ca producatorii au vrut sa scoata in evidenta mai mult problematica de viitor ce o implica aceasta relatie,centrandu-se pe o dezbatere axata pe concepte.

In ciuda criticilor unor fani, mie mi s-a parut cel mai reusit film din serie, atat din punct de vedere grafic cat si din punct de vedere conceptual.Metafora papusii m-a incantat in mod placut, fiind perceputa ca o punte de legatura intre om si robot.Insa, mi-a lipsit mult Motoko.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 19 2007, 01:44 PM
Post #47


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... okami, ti-a lipsit mult motoko !?:lol: ... oare de ce, din moment ce ai afirmat ca ti se pare ca este cel mai reusit film din serie!? :P... probabil te refereai la seria de filme... pt mine Motoko este GITS... restul sunt doar completari...
... hmm, zici ca sunt dator cu explicatii muza-chan!? ... ok... nu-ti dau :P ... pot sa-ti recomand sa privesti scenele contemplative din Gits-ul lui Oshi si pe cele din Innocence...
ps: nu-mi place sa argumentez afirmatiile decit in simbolistica mea haotica :lol: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 19 2007, 02:03 PM
Post #48


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Nu, ma lipsesc de explicatiile tale... oricum, in stilul tau :P , cu 20 de cuvinte din care 5 onomatopee, nu cred ca ai fi capabil sa duci o discutie care sa ma intereseze! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Okami
post Mar 19 2007, 05:11 PM
Post #49


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 15-March 07
From: Timisoara
Member No.: 3.952
Points: 74
Gender:



Sidonix, ma refeream la serie cand vorbeam de Motoko.

Ar fi interesant sa discutam despre simbolul "papusii" din film si o paralela a papusii cu robotii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 19 2007, 06:03 PM
Post #50


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... intr-adevar... sunt plictisitor in discutiile care nu ma atrag intens :lol: muza-chan... plus ca imi place sa aberez :P ...
hmm... okami... acum imi scapa... ar trebui sa-l revad... sunt doi ani de cind l-am vizionat :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Apr 20 2009, 11:02 AM
Post #51


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Am vazut acest film acum cateva zile (dupa vizionarea primului Ghost in the Shell movie, bineinteles). Ce pot spune...ce pot spune despre ambele filme: foarte complexe, foarte bine realizate atat din punctul de vedere al actiunii, cat si al povestii. In acesta au fost atatea referinte la diferite pasaje de la Confucius pana la pasaje din biblie, astfel daca vrei intr-adevar sa intelegi povestea trebuie sa te documentezi serios. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |