Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Neon Genesis Evangelion


CyBeR
post Jan 25 2004, 09:51 AM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Titlu : Neon Genesis Evangelion
Anul aparitiei : 1995
Producator : Gainax
Producers : Noriko Kabayashi(TV Tokyo)
Yutaka Sugiyama
Director : Hideaki Anno
Production : Tv Tokyo
NAS
Episoade : 26 : 20 min + 2 OAV(The End of Evangelion)
Gen : Mecha

Neon Genesis Evangelion reprezinta unul dintre anime-urile de referinta ale genului Mecha si in acelasi timp se ridica deasupra altor reprezentanti ai genului prin faptul ca este un anime orintat mai mult spre psihologie decat pe luptele cu robotii.
1.Grafica anime-ului este standardul 2D.Superb realizata cu detalii coplesitoare in acelasi timp,grafica nu oboseste ochiul niciodata si reda fidel un viitor nu foarte indepartat dar care inca se reface de pe urma unui cataclism.Robotii,daca pot fi numiti asa,sunt desenati pana in cel mai mic detaliu,dandu-li-se un aspect operational si in acelasi timp estetic,neprezentand detalii inutile sau lucruri ce sa nu-si aiba apartenenta in constructia robotului.Aici poate fi adaugata si animatia care insoteste robotii si inamicii lor:fluenta si extrem de natural realizata,nu provoaca deranj celui ce priveste si nu da unitatilor Eva aspect butucanos,potrivindu-se cu constructia acestora.Practic,corpuruile se indoaie natural sau alearga cum nu se poate mai normal,fara a da urme de ingreunare,poate doar atunci cand permite povestea,din cauze ce tin de intriga seriei in sine.
Totusi,nici din acest anime ce se vrea cat se poate de serios nu puteau lipsi vesnicile clisee ale expresiilor faciale din partea personajelor.
Un ultim lucru ce ar putea fi considerat de unii aiurea tine de intriga povestii iar cateodata grafica se simplifica pana ajunge sa fie abia creionate imaginile,lucru ce reprezinta starea mintale a personajului in acel moment si perceperea sa asupra lumii.
In concluzie:grafica este realizata pentru a se potrivi cu atmosfera si in acelasi timp sa fie si functionala fara a parea rigida sau nenaturala.
2.Sunetul este realizat de multe ori ireprosabil.Zgomotele facute de impacturi sunt redate realistic,la fel si tipetele oamenilor.De multe ori sunt redate sunete ce subliniaza atmosfera sau mediiul in care se desfasoara actiunea,
Zgomotele pe care le fac unitatile Eva ce scapa de sub control sub cu adevarat infricosatoare de multe ori iar cele ce sunt produse in momentul ranirii unui adversar sunt excelente.
Vocile personajelor au fost alese bine,aproape excelent.
La soundtrack-ul seriei,se vee ca s-a lucrat destul de mult deoarece melodiile ce apar pe parcurs se integreaza perfect in actiune,aproape bazate pe regulile hazardului.Fiecare intervine cand trebuie si nici o melodie nu se repeta incat sa devina enervanta.
In concluzie:sunetul a fost bine lucrat,mai putin in anumite momente cand poate deveni stresant.Dar acele momente sunt rare,chiar foarte rare.
3.Atmosfera este creata in concordanta cu circumstantele in care are loc actiunea,in urma unui cataclism,crezut initial natural.Momentele de maxima tensiune din cadrul anime-ului sunt create prin intermediul graficii careia ii este data o alte valoare de sobrietate sau luminitate decat in md normal,si cu ajutorul sunetului care se muleaza pe cartilajul povestii ce se tese incetul cu incetul.
Uneori intunecata,fara speranta sau vreo licarire de lumina,plina de trstete si mohorare;alteori mai domoala dar niciodata de-a dreptul luminoasa,atmosfera merge si se modifica in pas cu firul povestii.
4.Personajele sunt punctele centrale ale serialului.
Fiecare personaj este puternic individualizat dar venind in completarea altora sau lasandu-se completat de altii.Fiecare personaj are o fire a sa ce nu se schimba pe parcursul seriei,ci mai degraba evolueaza,devenind constient de lucruri noi.
Fiecare personaj isi are propriul background si motivele pentru care face lucrurile pe care le face.In aceasta serie nu exista eroi,nu exista un tip perfect de om ci doar tipuri diferite,fiecare jucandu-si rolul sau tragand sforile ce i-au fost incredintate.
Desi povestea ce anima fiecare om are o influenta puternica asupra respectivului,aceasta se poate schimba,ducand la intorsaturi de situatii sau de sentimente.Niciodat nu poate fi ghicit urmatorul pas ce va fi facut de un personaj decat atunci cand il face.
Desi excelent realizate,firile unor personaje sunt duse pana la extrema,fiind cateodata asa de exagerate ca nu mai pot fi considerate ca avand pic de realism in ele.
Exemple:
-Shinji Ikari-teama sa de succes si neputinta sa de a infrunta lumea pe picioarele proprii.
-Asuka Langley-setea de victorie ce o duce la riscuri inutile si infrangeri rusinoase.
-Rey Ayanami-servitudinea ei fata de cei de la conducere si spiritul ei de sacrificiu,in speial a propriei persoane.
5.Poveste este punctul forte al acestui anime,pe langa psihologie.Povstea isi are radacinile in urma cu 15 ani de actiune propriuzisa a anime-ului.Este interesanr de observat cum aceasta evolueaza si invaluie personajele nascand noi relatii intre acestea cu fiecare pagina intoarsa.Astfel iau nastere sentimente de dragoste,ura,respingere,acceptare,atranctie pur fizica si chiar tradare,cel din urma avand motive si "inaintea" povestii din serie.
Iinteresant in NGE este faptul ca apar adesea nume imprumutate din Biblie carora li se pastreaza intr-o anumita masura valoarea fara a parea ridicole sau de prost gust.
6.Posibil,cel mai important punct din anime,testele psihologice prin care trec personajele in timp ce urca pe axa povestii,aceste teste sunt greu de inteles de catee privitor ca si povestea in sine.Dar odata prinse intelesurile ascunse ale acestora se poate face o analiza perfecta asupra firii fiecarui personj,asupra ceea ce-i mana mai departe,indiferent de voita sau convingerile lor.Din pacate,autorul incearca sa faca insusi o analiza si in acelasi timp o maturizare a personajului principal in sfarsitul original al seriei.Desi nu reuseste intru totul tot da la suprafata cateva lucruri noi si de-a dreptul simple despre personaj si despre relatiile lui cu ceilalti.
7.Violenta apare foarte bine ilustrata aici,in combinatie cu grotescul uneori.In timpul episoadelor cur rauri intregi de sange iar luptele sunt in general foarte dinamice,neaparand doual identice astfel ca pentru fiecare trebuie abordata alta tactica atat de catre pilot cat si de cei la control.
Inima si vointa pilotilor este de multe ori pusa la incercare iar fata de unele personaje realitatea de zi cu zi(ma refer la viata lor din serie)este de-a dreptul nemiloasa(pentru exemplu si mai multe informatii : threadul NGE topicul Personaje si Relatii).
Totusi,aceasta violenta nu este lipsita de rost de multe ori ajutand la observarea mai exacta a unor lucruir ce tin de firile personajelor si felul in care se impaca cu situatia in care sunt puse.

Dupa urmarirea seriei este neaparat necesara urmarirea END OF EVA deoarece acolo sunt scoase la iveala unele lucruiri ascunse complet in timpul seriei(ca o paranteza,End of Eva a fost creata ca urmare a esecului ce a fost primul sfarsit destinat seriei).Povestea scoate la iveala trasaturi noi ale situatiei si chiar a unor personaje,

Per total,seria Neon Genesi Evangelion este printre cele mai bune create si ar trbui detinuta de catre oricine se considera fan anime.Un must have pentru oricine si chiar o recomandare pentru multi.

PARERE PERSONALA:
Mie personal mi-a placut foarte mult seria si nu din cauza graficii,sunetului cat din cauza povestii,personajelor si a relatiilor ce se nasc intre acestea.In unerle momente,seria este atat de imersiva incat personajele nu se mai afla doar pe monitor ci sunt fiinte reale si vii,suferind.Relatiile ce se nasc intre diferite personaje au mai multe laturi si pot fi intelese in mai multe feluri,dupa inima fiecarui privitor si chiar dupa puterea sa de intelegere.Totul este construit intr-un mod uimitor,fiind o combinatie reusita de elemnte SF si de altele realiste,formand un unicat al genului si o referinta.
Una dintre cele mai bune serii ce se afla in colectia mea si o recomand tuturor.

Notare:
9 - Grafica
9 - Sunet
10 - Poveste
10 - Atmosfera
10 - Personaje
10 - Impresie generala
----------------------------
9.66 - Nota finala

Grad de violenta - 4
Grad de nuditate - 1

P.S.Avand in vedere ca acesta este primul meu review la un anime,astept sugestii sau observaii,pareri chiar.Sper sa va placa munca mea si sa scuzati unele aberatii(e 4:15 dimineata,mi se inchid ochii de somn si deci e clar care-i faza).Oricum,va rog sa-mi spuneti daca merita sa mai incerc sau sa ma las pagubas.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 19 2004, 07:38 AM
Post #2


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Mie-mi place.

Cu unele completari:

1. Neon Genesis Evangelion nu are nici o legatura cu Religia. Asemanarile si trimiterile se opresc la istoria si folosirea unor anumite nume. EVA, INGER (si numele acestora).

Ca totul sa fie cat mai clar, pana si realizatorii au spus ca serialul nu are conotatii/semnificatii religioase.

2. Pe un alt plan, la fel de pline de semnificatii sunt si numele personajelor. Au istorii interesante si se formeaza o anumita paralele cu traiectoria acestora.

3. Ironic, spunem serie 'mecha', dar Ingerii nu sunt decat 99.9% oameni... Pentru ca nu au vazut toti serialul, nu insist.

4. Coloana sonora este ENORM ajuta de clasici (Beethoven, Bach, Dvorak, Pachelbel).

5. Majoritatea personajelor intra in categoria antieroului.

6. Serialul este astfel realizat incat, la sfarsit, te intrebi cu cine au luptat intr-adevar personajele centrale.. cu Ingerii, omenirea (iar in End of Evangelion mai explicit nici ca se putea) sau cu ele insele (totuna cu istoria lor).

7. Ceea ce mi-a placut enorm este ca uneori nu se pune accentul pe unele detalii care, cred, in alt context, la alt studio, ar fi fost imediat aruncate pe ecran: imaginea lui Toji in pat, cand ii lipseste un picior, de exemplu. Asuka are, in sfarsitu lui End of Evangelion, culoarea ochilor lui Misato bla bla bla.

In ultimele episoade, cand Shinji devine schita, nu inseamna mai mult 'pierdera personalitatii' sau 'pierder', pur si simplu? Se simte mai distant de el si lume ca niciodata. //E pe undeva la thread-ul Neon Genesis.

Eu tot nu am gasit raspunsul la intrebarea asta: de ce in serial, la sfarsit, apar secventele cu moartea unor personaje din End of Evangelion. Misato sangereaza undeva langa un zid, doctorul pluteste intr-o mare de lichid galben...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 20 2004, 03:23 PM
Post #3


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



In legatura cu ultima ta intrebare:pot doar presupune ca producatorii se asteptau la aceasta reactie din partea fanilor si-si pregateau terenul.Eu unul consideram ca lucrurile alea-s normale inainte sa aflu ca End of Eva a fost lansat doi ani mai tarziu.Totusi,conteaza cu adevarat??Nu pentru mine.

Totusi,eu n-am reusit sa inteleg ce ai vrut sa spui prin unele lucruri:
QUOTE
3. Ironic, spunem serie 'mecha', dar Ingerii nu sunt decat 99.9% oameni... Pentru ca nu au vazut toti serialul, nu insist.  


Si,chiar si cu comentariul din partea producatorilor eu unul nu pot sa nu fac legatura cu religia.Mi se pare imposibil sa nu vezi o legatura.Chiar si titlul de Neon Genesis te duce cu gandul la asa ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 21 2004, 07:16 AM
Post #4


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Eu atunci te rog sa-mi dai un exemplu de credinta in NGE.

Te asigur ca NU exista asa ceva. Sunt doar nume.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 21 2004, 09:28 AM
Post #5


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Jeez,ma declar invins.Nu-mi sta in fire sa ma bat pentru ceva la care oricum nu vom ajunge.Exemplu nu pot da deoarece nu exista.Ai dreptate,sunt doar nume dar pentru mine e de ajuns sa ma gandesc la Biblie.Asta-i tot,nu trebuia sa-mi sari la gat pentru un asa lucru.

P.S:Am modificat Review-ul!
P.S2:Tot nu mi-ai zis la ce te refereai prin punctul 3.Ai tasta gresit sau ceva ca eu nu reusesc sa inteleg.Pune-l sub forma de spoiler raspunsul daca iti faci griji in legatura cu asa ceva desi nu vad de ce.Asta-i un review,cei ce citesc sa se astepte la spoilere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 21 2004, 01:25 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



eu cred ca numele au fost alese tocmai pentru a sugera ideea de religie, pentru a ne duce cu gandul la Biblie ( cuvand care e mentionat in opening ), etc dar aceasta nu pentru ca s-au dorit realizate anumite conexiuni cu subiectul respectiv ci, pentru a ne atrage noua atentia. Nu cred ca s-a dorit trimiterea la religia crestina ci doar au vrut sa confere acestui anime un ceva in plus pentru a fi interesant. La fel si Rah Xephon, ne duce cu gandul la Egiptul antic , dar pana la urma nu sunt decat nume.

E foarte interesant ce ai scris la acest review, doar ca ai omis o parte esentiala, review-ul in sine. Tu ai facut o analiza , un comentariu la acest anime, care normal e binevenita si pentru cei ce n-au vazut anime-ul si pentru cei ce l-au vazut. dar un reviw e pentru cei ce nu au vazut un anime, si vor sa vada cam cu ce se mananca un anime, si hotarasc daca vor sa-l vada sau nu. Ori o asemenea persoana nu are rabdar sa citeasca prea mult. Iti recomand sa adaugi un scurt rezumat, ceva de ganul " cum sa-l conving eu pe asta sa se uite la Eva in 3-4 randuri".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 21 2004, 05:13 PM
Post #7


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



OK,ce zici de asta:

"Neon Genesis Evangelion,un anime de referinta a genului mecha.Actiunea se petrece in anul 2015,15 ani dupa un cataclism aparent natural.Povestea graviteaza in jurul personajului Shinji Ikari ce devine pilot pe robotul Eva 01,pentru a lupta impotriva unor inamici numiti Angels.
Actiunea nu se rezuma doar la luptele dintre roboti uriasi ci se refera foarte mult la psihologia personajelor,personaje construite foarte complex.
Grafica este acceptabila,la fel si sunetul.Anime-ul este o recomandare pentru fanii mecha si psihologic."

Cu un asemenea discurs am convins 3 oameni sa vada NGE(lor le-am mai raspuns si la intrebari dar ideea e ca la 2 am dat deja Eva,al 3-lea asteapta :lol: ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 21 2004, 05:50 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



mie mi-a placut ce ai scris..e foarte util pentru cei ca mine carora le e lene sa gandeasca si asteapta sa le explice altii ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 22 2004, 12:04 PM
Post #9


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



QUOTE
mie mi-a placut ce ai scris..e foarte util pentru cei ca mine carora le e lene sa gandeasca si asteapta sa le explice altii ^_^

Eu cred ca glumesti.Daca asa ar trebui sa criu cate o nchestie ca sa fie utila atunci ma duc sa ma izbesc cu capu de pereti pentru faptul ca am stat 16 ore la o caracterizare(o gasiti la threadul NGE).
Oricum,ma bucur ca ti-a placut si se pare ca am inteles in cele din urma cu ce greseam eu(la asta imi tot atragea atentia profa de rom :lol: ).


Offtopic:stie careva de la adresa pot lua si eu OST NGE.Tot ce am reusit sa gasesc pana acum ar fi Opening Theme,o varianta remixata a Angel Thesis si o partitie da Bach care mi se pare ca apare in Death & Rebirth.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 23 2004, 08:28 AM
Post #10


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



: ) Eu ma bucur ca ai scris un review atat de stufos, mai ales ca, daca ai observat, lumea cam fuge de el.
Si fii sigur ca nu iti 'sar la gat' (acum nu ma fa sa-mi para rau pentru cele spuse.. : ? )

Cat la punctul trei... e un pic ironic. Serie mecha, dar Ingerii si Evele sunt diferite forme ale oamenilor. Nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 28 2004, 12:21 PM
Post #11


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Aha,acum inteleg.Si duma e ca ai dreptate.Ma mir ca nu mi-am dat seama si eu.Eh,cat traieste omul invata si eu nu fac exceptie.

Pai,ma bucur ca v-a placut ceea ce am scris pe aici.Imi pare bine sa vad ca munca mea e apreciata(de cineva).

Nu-ti fa griji in legatura cu afirmatia aia.Nici nu m-am suparat si nici nu intentionez sa te fac sa-ti para rau pentru cele scrise.Nu-i stilul meu.Eu omor cu ranga :twisted: :twisted: (kidding)

Inainte sa ma apuc de alte review-uri as vrea sa intreb daca este cineva nemultumit de notare.Gradele pentru nuditate si violenta sunt luate dupa bogdragon,le gasiti tot pe la sectiunea asta pe undeva.
Astept!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 28 2004, 10:59 PM
Post #12


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



La violenta cred ca i-ai putea da si maximul. Sunt rare anime-urile in care urletele/plansetele/violenta fizica au fost anulate de cea psihica (sa-i spun astfel).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 29 2004, 10:11 AM
Post #13


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



As fi de acord dar eu m-am referit doar la violenta fizica,care desi extrem de intensa nu ajunge sa fie chiar exagerata.De asta i-am dat 4 si nu 5(notarea lui Bogdragon e printre ultimele postari de la Review format).

Daca ar fi sa ne referim la violenta "psihica" ,da as putea da nota mare,daca ma gandesc la ce sunt supuse personajele(ex:Asuka).
Desi aici e mai mult vorba despre stres emotional decat despre altceva=> nu vad rostul sa adaug si asta.Mi se pare ca se intelege si din doua episoade din NGE.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Mar 26 2004, 06:22 PM
Post #14


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Hm! Eu am fost convinsa chiar usor sa ma uit la Evangelion(cred). Dupa cateva episoade nu-l mai puteam lasa din maini. Ce pot sa zic decat ca a avut o mare influienta asupra mea(imi vin mereu imagini in minte si aproape tot ce se intampla ma duce cu gandul la Eva). Ideea este ca ridica anumite intrebari. As mai scrie dar ma bat la cap colegii ca trebuie sa plec. Revin cat de curand sa-mi termin ideea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Mar 30 2004, 02:17 PM
Post #15


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Postez tot eu. As vrea sa-mi continui ideea. Apropo de implicatii biblice: sunt doar nume dar aceste nume au devenit demult simboluri si nu numai - multe nume si cuvinte devin simboluri. Ex:"From the earth comes man, from the soil."(spune la un moment dat Rei)-te duce cu gandul la religie si chiar mai mult la Biblie pt. ca Coranul spune ca omul se trage dintr-un cheag de sange sau "What is human? A creation of God?". Este adevarat ca nu pomeneste direct despre o religie anume dar in general in orice vezi gasesti asemenea aluzii la religiile lumii. Niciodata n-am vazut pe cineva care sa nu se gandeasca la Biblie in momentul in care pomenesti de Adam sau de Eva, ca sa nu mai zic de ingeri. Poate ca nu are nici o legatura, si nu prea are, dar subconstientul face legatura si fara sa vrei faci legatura cu conceptiile prestabilite. Sper ca n-am suparat pe nimeni. :lol: puteti sa va razbunati criticandu-mi mult prea lunga caracterizare :lol: Despre Evangelion se pot spune multe si fara indoiala se pot face multe asociatii, dar asta-l face mai interesant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 31 2004, 03:25 PM
Post #16


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu inteleg de ce v-ar critica cineva pentru punctele de vedere.


Si astea fiind spuse: sunt de acord ca numele cu semnificatii religioase il fac mult mai interesant; si mai sumbru; e un artificiu reusit; dar adevarate mesage sau semnificatii in sens religios nu are. :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Mar 31 2004, 06:20 PM
Post #17


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Cred ca orice ai vedea si care te duce cu gandul la religie sau mitologie sau conceptie prestabilita este deja un artificiu reusit. Chestiile interesante sunt cele care te fac sa gandesti sa faci legaturi. Oare daca am gasi alte nume normale sau inventate seria ar mai fi asa interesanta? Da dar ceva s-ar pierde si s-ar pierde chestii importante! De aceea spun ca gasim o oarecare conceptie religioasa. Dar daca stam si ne gandim bine peste tot in jurul nostru gasim astfel de implicatii si nu numai religioase ci si din diferite mitologii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Apr 1 2004, 06:14 AM
Post #18


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



In NGE numele desi cu semnificatii religioase nu trebuie percepute in sensul biblic si facut analogii cu asta. Omenirea cand a intalnit ceva/cineva "superior" i-a inzestrat imediat cu puteri supranaturale. Si da bine pe monitor contrastul intre cum arata acei ingeri razboinici cu ideea noastra de ingerasi calmi pufosi si inocenti. Este un mic soc, ceva care te pune pe ganduri. Si daca stai sa te gandesti de fapt ca ingerii biblici au si luptat ... incepi sa-ti pui intrebari (iar) despre cat ce si cum referitor la unui din cele mai mari mituri ale omenirii Biblia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Apr 1 2004, 04:19 PM
Post #19


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Eu am vazut un documentar referitor la Biblie si la originea lumii in care argumentau ca in Biblie s-ar gasi toate raspunsurile care trebuie doar interpretate. Cica, toate raspunsurile la intrebarile despre fenomene naturale. Chiar si faptul ca Pamantul este rotund ar fi existat ca fapt dar nimeni n-a stiut sa interpreteze asta.
Nu prea tine de topic da' era interesant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Apr 20 2004, 01:26 PM
Post #20


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Revenind la Eva mi-am adus aminte de un episod interesant: cel in care un robot iese de sub control si Misato incearca sa remedieze situatia. La sfarsit codul "hope" merge. Cine a planificat asta?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:12 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |