Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> NOIR


Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



10:54 PM 12/17/03
Tocmai am terminat de vazut seria "Noir"...ma chinui sa o vad de ceva vreme...dar nu am avut timp { scoala,gasca...stiti cum e... }...Nu stiu daca ce voi scrie de acum in colo va merita sa fie citit de voi,dar din lipsa de ocupatie,poate o sa va aruncati ochii peste txt meu...
Seria per ansamblu e una xtrem de buna,excelan la capitolul sound track , story si "grafica",seria fiind ff bine "desenata"..Despre pers am sa vb la final...
O sa incep cu saound-ul...ff bine ales pt un anime ca "Noir",nu ff strident,uneori chiar relaxant...In timpul luptelor dintre diferiti combatanti,muzica te ajuta f mult sa intri in actiune si spre deosebier de alte animeuri,nu devine obsesiv de repetitiva.Soundul de pe fundal se contopeste aproape 100 % cu sunetele din actiune,asa ca ele pot parea dupa un timp chiar f naturale.Tenta frantuzeasca a soundului da un anumit farmec ...Vocea de pe fundal apartine lui Yuki Kajiura pe care am mai auzito in cateva amv-uri la "Ayashi no Ceres"{pe langa cei de la Nightwhis}......
Despre "grafica"nu pot spune decat ca e superba,pot spune chiar perfecta{poate am exagerat putin..}Peisajele sunt dea dreptul mirifice,lasandute fara rasuflare..Diferitele incursiuni ale pers in natura te fac sa uiti ca esti in fata pc-ului...te fac sa visesi la pajistile verzi ale Alpilor...Personajele sunt destul de bine conturate,un lucru insa revenind obsesiv:hainele purtate de cele 3 Noir:Chloe,Kirika si Mireille...Imaginile in care sunt redate monumente reale din Paris sunt f fidele ralitaii,aproape fiecare amanunt fiind redat...
Story-ul e unul bun,care nu se bazeaza doar pe violenta{kite de ex} ci si pe anumiete probleme ale pers , conflicte sentimentale,indecizii....Desi dupa cum incepe seria nu iti lasa impresia a fi un anime cu tenta psihologica...La prima impresie "Noir"poate fi considerata sora mai mica a "Kite"-uli,deoarece seamana destul de mult{asasina,multe cadavre,si pot spune tipele arata f misto! :D} Dar cred ca sub "invelisul" violent al serie sa ascunde o problematica destul de comuna noua tuturor,greutatea cu care facem anumite decizii....greutatea cu care hotaram e e bine si ce e rau.....Seria se termina "in plop" {parerea mea :D}..cele 2 focuri de arma putant inseman atat sfarsitul celor 2 asasine,cat si eliberarea lor de un destin deja scris....
Despre pers e ff mult de discutat dar am sa incerc sa schitez cat de cat personalitatea fiecarui pers importat{Chloe,Kirika,MIereille,Arnena}.
~~~Mireille,fiica Corsicai,fata de "soldat" ,ajunge sa lupte impotriva "familiei" "sale,pe care o considera vinovata de moartea parintilor sai..Pana la aparita Kiricai in viata ei ea nu pare sa aiba nici un sentiment,exceptie facand ura sa pt soldati..reuseste so ierte pe Kirika care e rsponsabila de moartea parintilor ei...
~~~ Kirika,amnezica,un asasiun impecabil,omoara fara remuscari..adevaratul Noir...isi face un adevarat prieten in Mireille,desi la unn moment dat sunt in tabere opuse...
~~~Chloe,adevaratul Noir...crescuta de Artena, asasina fara cusur,rapida,perfectionista{si cu un sictir mai mare ca ea! :D}
11:51 PM 12/17/03
~~~~~hm....mai mult de atat nu mai pot scrie....mie somn si maine tre sa revad dragonballz....daca am batut campii prea tare dati semnalul de alarma...parerea mea e ca am facut doar un mare SPAM..spre bucuria lui sethi...alt motiv sa se ia de viata mea...
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 24 2004, 10:15 AM
Post #2


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
OK,partea de final e spam dar restul e bine scris.De vreme ce tu citeai ce scriam eu la Eva ma simt obligat sa citesc ce scrii si tu.Per asamble(sorry,my French sucks):ai facut un review destul de bun.Chiar daca nu ai punctat decat pe caracterele pozitive ale seriei ai lucrat ff bine.Mare parte din lucrurile spuse de tine se potrivesc perfect cu anime-ul in sine.Mie nu-mi place Franta deci nu pot fi de acord cu descrierea ta a peisajelor.

[quote]10:54 PM 12/17/03[/quote]
HEHEHE,tot eu-s mai bolnav.A lucrat in timpul noptii de Revelion la caracterizarea Asukai. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
P.S:Daca Sethi considera asta SPAM atunci ma lec eu putin de viata lui :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 26 2004, 10:15 AM
Post #3


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Majin, parerea mea este ca un review trebuie sa fie macar putin profesional. Gandeste-te la ce nota ai primi la romana pe un eseu facut in genul asta si realizeza ca trebuie sa mai umbli putin la exprimare. Ar trebui sa fie ceva semi-oficial nu discutie la un pahar de bere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 26 2004, 12:45 PM
Post #4


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



ai dreptate,dar avand in vedere ora la care a fost scris eu zic ca e destul de binisor..mai ales ca e si primul...cu timpul am sa mai evoluez nu????
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zugu
post Feb 8 2004, 04:38 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 156
Points: 28
Gender:



Oameni buni, un review se face profesional sau nu mai este un review. Pentru ca sa vedeti cum ar trebui sa arate un review complet si foarte bine pus la punct, incercati www.animeworld.com
Si intr-adevar, atentie la greselile de gramatica sau la exprimarea de chat-isti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DjSpider
post Feb 16 2005, 08:46 AM
Post #6


Enlightened Demon
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: --
From: On Death Row...
Member No.: 799
Points: 208
Gender:



Bonjour, mes ami!!!
Dupa ce am vazut Noir am simtit nevoia sa scriu un review.
Pot spune ca Noir abordeaza multe probleme incepand cu cele de familie si terminand cu cele religioase. :shock:
Personajele sunt bine realizate(grafic si mental), desi Chloe care ar trebui sa fie personaj principal apare de-abia pe la mijlocul serialului. :?
Asasinatele si tradarile clientilor dau o actiune minunata, Kirika si Mirelle reusind sa iasa cu bine din toate incurcaturile.
Sfarsitul este tare, mai ales moartea Altenei. :twisted:
Quote:
"Thought we live in darkness, we will search for the light."
Sper ca aceste randuri sa nu fie spoiler pentru unii care nu l-au vazut. :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 10:40 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |