Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Love Hina


Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Love Hina
An aparitie: 2000
Studio producator: XEBEC
Nr episoade seria TV: 25 (25 x 25 min)
Gen: comedie, romance, ecchi
Mai exista si
3 OVA -Love Hina ?Kanako?
-Love Hina ?Keitaro?
-Love Hina ?Naru?
2 specialuri -Love Hina Christmas Special
-Love Hina Spring Special

Review:
Keitaro Urashima, in urma cu 15 ani, a facut o promisiune prietenei sale din copilarie: atunci cand vor creste vor intra la Universitatea din Tokyo (Toudai) impreuna. Dar Keitaro a picat examenul de intrare la universitate de mai multe ori, iar cand totul parea sa se prabuseasca in jurul lui bunica sa care detinea Hinata Inn (dormitoare doar pentru fete) pleaca in calatorie si il lasa pe el manager.
Adevaratele probleme apar in momentul in care Keitaro este inconjurat de multe fete frumoase dintre care doua dau si ele la Toudai. Din pacate Urashima nu-si aminteste nici fata, nici numele prietenei din copilarie, deci nu poate stii daca e una din fetele de la Hinata Inn.

Parerea autorului :
Love Hina e un anime care iti aduce zambetul pe fata atunci cand il urmaresti. Cel putin asa a fost in cazul meu. Fiecare fata din Hinata Inn are ceva special (de fapt pot zice ca sunt descrise printr-o singura trasatura de caracter), cel putin asa le-am perceput eu :
-Naru : aparent o fata simpla si capricioasa ascunde multe trasaturi frumoase de caracter..de-a lungul seriei evolutia ei (daca se poate numi evolutie :P ) e cea mai interesanta.
-Kitsune : e cea mai buna prietena a lui Naru. Prezentele sale tot timpul sunt interesante si chiar intrigante.
-Motoko : stie sa manuiasca foarte bine sabia..chiar prea bine spre nefericirea lui Keitaro
-Shinobu : reprezinta un simbol al puritatii..o fire introvertita care incet, incet cu ajutorul celor din jur se deschide
-Koalla : este o fetita cu sclipire de geniu pot spune prin masinariile pe care le construieste..desi e o prezenta placuta, care te face sa razi sufletul ei ascunde ceva
Desi la prima impresie Love Hina e doar un anime comic, in ea gasim si o poveste de dragoste care mai ales la sfarsit te poate atinge.

Continut sexualitate: 2
Continut violenta: 2 (faimosul ?Naru Punch?, sau tehnica lui Motoko dar si masinariile lui Koalla )

Note :
Animatie : 9
Sunet : 9
Poveste : 9
Personaje : 10

Nota finala : 9.25
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Sincer nu sunt eu cea mai in masura sa fac review-ul la Love Hina (mai ales ca l-am vazut cam demultisor)..dar mi-am pus in cap mai demult..asa ca am si facut chestia asta..
oricum seria asta merita a fi vazuta..cu toate ca la sistemul meu de notare asta poate ca nu prea pare..orice aveti de criticat, adaugat..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Jan 28 2004, 11:44 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



La TV au fost difuzate 24 de episoade, dar pe DVD s-au lansat 25 in total.
Mai este un ep. dupa 24. Pare destul de disparat, fara prea multe legaturi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Feb 8 2004, 06:51 PM
Post #4


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Imi cer scuze..ai dreptate andrixnet (mersi ca ai spus)..sunt in total 25 de episoade la Love Hina (cu toate ca ep 24 si 25 nu au legatura intre ele..ep 25 exista) ..nefiind acasa sa vad sigur cate ep m-am uitat pe animenfo.com ..acolo sunt date 24 ep. Oricum am editat postul acum. gomen
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Mar 6 2004, 11:41 PM
Post #5


Unregistered









Doi copii se joaca in nisip.Un baiat si o fata.Se plac, sunt prieteni de cand se stiu.Isi promit unul altuia sa fie impreuna pentru totdeauna, sa se intalneasca la Tokyo University, peste ani.Totul sa fie perfect...
Amintirea se spulbera.Keitaro nu stie daca este vis sau realitate.Isi aminteste vag o fetita si un baietel, jurandu-si dragoste vesnica unul altuia. Baietelul este el, dar fetita nu o recunoaste...Totusi, incearca sa intre in Tokyo University.Incearca trei ani la rand, dar fara succes...
Isi gaseseste ca locuinta o camera la hanul bunicii sale, locul in care si-a petrecut copilaria, Hinata Sou.Acum este un dormitor de fete, condus de catre matusa sa.Keitaro nu isi poate crede ochilor:este pentru prima data in viata cand este inconjurat de atatea fete, una mai draguta ca alta...Totusi inima ii spune ca Naru Narusegawa, o senioare a hanului are o oarecare legatura cu el;sa fie ea oare fata din promisiune?

Firul povestii se scurge lin catre final, totul intr-un amestec de romantism cu umor din belsug.Intamplarile prin care trec personajele sunt hilare la inceput, dar pe masura ce incerci sa le patrunzi descopewri ca sunt pline de substanta si de sensibilitate.Fiecare personaj are o viata a sa, cu particularitatile ei, cu bucuriile si tristetile de zi cu zi...Fiecare fata de la han il place in felul ei pe Keitaro, chiar daca o arata in mod diferit.Nu conteaza ca vorbeste toata ziua cu el, ca ii face de mancare sau ca il bate in continuu...
Lumea din Love Hina este o impletire a realului cu fantasticul, in sensul ca actiunea se petrece in Japonia anilor '90, dar multe locuri apartinand realitatii sunt inconjurate de povesti pline de mister specifice imaginarului.Magia si tehnica SF au un loc aparte in Love Hina.Cine poate sti ce efect poate avea un Mega Psionic Positronic Cannon?Sau in ce consta legenda despre un castel stravechi?Toate acestea la un loc formeaza universul Love Hina...


Grafica:9/10
Poveste/Romantism:8.5/10
Actiune/Umor:10/10
Muzica:9/10
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Mar 7 2004, 10:18 AM
Post #6


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Hmmmm,interesant.
Daca am lua-o matematic:review Claudia U review Sethi=review perfect.

Bravo la amandoi.
Personal am vazut seria intr-o noapte dar n-am mai dormit 2 zile dupa aia.Am juarat sa nu mai vad anime-uri romantice cat as trai.Nici nu m-am mai uitat la Love Hina Again.

Serios acum:amandoi ki se pare ca ati lucrat excelent,dand doar informatii vitale,fara a-l aglomera pe cititor si fara a supraincarca review-ul in sine.

Sethi>notarea putea fi putin mai bine aleasa.Sunt de acord cu notele date de Claudia.

Bravo din nou!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Mar 20 2004, 11:02 PM
Post #7


Unregistered









Cyber, multumesc pentru laude!Notarea data de mine a fost astfel pt ca, la data la care am scris acest review, Love Hina era inca anime-ul meu de capatai.Acum lucrurile s-au schimbat, oarecum.Nu am inteles ceva:ce nu-ti place la anime-uri romantice?
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Mar 21 2004, 09:10 AM
Post #8


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Hai doar sa zice ca am la fel de mult romantism in mine ca un bolovan cazut pe fundul unui lac.Pur si simplu nu pot aprecia o situatie romantica si nu-mi place deloc cand lucrurile se complica prea mult,prea inutil ca in cazul unei povesti de dragoste.Nici nu m-am putut uita la Sakura Diaries.

De,h am zis eu ca nu ma maio uit la anime-uri romantice dar am vazut Video Girl Ai si culmea...mi-a placut.

Probabil am sa ma uit la Love Hina Again dupa ce n-o sa mai am ce vedea dar nu prea o sa se intample in perioada imediat urmatoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:45 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |