Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jyu Oh Sei, Jyu Oh Sei


friderika
post Aug 5 2006, 12:54 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 146
Joined: 13-February 06
Member No.: 2.176
Points: 322
Gender:



Jyu Oh Sei



Titlu- Jyu Oh Sei
Anul- 2006
Genul- Aventura,Actiune,Sci-fi
Durata- 11 episoade
Regia- Itsuki Natsumi

(IMG:http://img82.imageshack.us/img82/3962/197075851e8499e801am1lw0.jpg)


Introducere


Acesta este un alt exemplu de serial pe care il iau doar uitandu-ma la o singura poza, cu personajul principal, de pe anidb :). Iar curiozitatea m-a indemnat sa iau cele 11 episoade ale sale, ca sa vad cat de mult pot sa dezvolte povestea - de obicei, la sfarsit imi doresc mereu al n+1 -lea episod.

Povestea Action/SF a serialului a fost creata de o companie "obscura" - Itsuki Natsumi, dar animatia si productia a fost realizata de Bones, care mai are cateva nume relativ cunoscute la activ: Escaflowne, RahXephon, Wolf's Rain, Scrapped Princess, si Fullmetal Alchemist Movie. Dupa cum se poate vedea, Bones poate sa produca atat catastrofe, cat si animeuri de calitate, deci ramane de judecat cum a iesit Jyu Oh Sei (il puteti gasi scris si legat, Juuousei).

Poveste

Thor si Rai sunt doi frati gemeni care traiesc intr-o colonie spatiala, si isi gasesc intr-o zi ambii parinti morti. Mai mult, nici nu au timp sa afle ce s-a intamplat de fapt, ca se trezesc trimisi cu o naveta pe o planeta straina. In aceasta lume cu vegetatie luxurianta, si populata de condamnati la moarte, Thor descopera ca singurul mod de a parasi planeta este sa devina cel mai puternic in lupta, primind titlul de Jyu Oh Sei (King of Beasts). Inarmat cu singura arma gasita in naveta: un cutit laser, Thor isi propune sa se reintoarca in lumea sa, si sa afle cine i-a ucis parintii, chiar daca va trebui sa ucida pentru asta.

Personaje

(IMG:http://img204.imageshack.us/img204/4231/1970758534dab8de014m1ny2.jpg)

Thor
El mai are un frate geaman, Rai, dar care nu poseda aceeasi tarie de caracter ca si Thor, si din acest motiv, sansele sale de supravietuire pe planeta nu sunt grozave. Thor este insa hotarat sa scape din acel loc, si nu se teme de nimic: ataca atat plantele cat si oamenii care nu-l lasa in pace, si reuseste destul de repede sa devina o persoana temuta si respectata de restul. Are probleme insa cu Tiz, pentru ca nu e pregatit pentru modul in care gandesc oamenii din aceasta noua lume, pe care el vrea sa o schimbe.

(IMG:http://img143.imageshack.us/img143/5808/197075854fe23174192m1ud4.jpg)

Tiz
Este o fata draguta si indrazneata din Sun Ring, una din comunitatile de oameni de pe planeta, si din primul moment in care il vede pe Thor, si-l alege ca sot. Numarul mic de femei de pe planeta le confera anumite drepturi, printre care si acesta, dar bineinteles ca Thor o refuza, acceptand-o doar ca prietena, si mai tarziu ca secund in conducere si sora. Tiz are totusi rabdare, si intelege ca Thor are nevoie de timp pentru a se obisnui cu modul de viata in lumea ei, asa ca se tine scai de el :) .

(IMG:http://img143.imageshack.us/img143/6609/1970758556db0d387c8m1cb4.jpg)

Third
Este un personaj foarte carismatic, dar si viclean, si in mod misterios, se afla in centrul tuturor necazurilor care apar. Nici macar nu isi cunoaste propriul nume, sau nu vrea sa-l divulge, dar se arata increzator in fortele lui Thor, iar cand Thor se decide sa formeze propriul Ring (comunitate), Third este omul din pozitia pe care o arata numele sau. Cu Thor pe post de Top (comandant), Tiz Second (mana dreapta :) si Third pe post de... Third, ei devin o forta politica si militara care in scurt timp ajunge la conducerea intregii planete, dar se pare ca Third are si o anume agenda personala de realizat, pe care nu o banuieste nimeni...


Grafica

Cel mai mult mi-a placut modul de desenare al personajelor, in special cele din anturajul lui Thor: Tiz si Third. Va dura destul de mult timp pana sa-l vedeti pe Thor in toata splendoarea din prima poza, pentru ca el e doar un copil la inceput, dar este desenat mai bine in aceasta ipostaza: ochii albastri si parul argintiu chiar sunt o combinatie buna :). Toate personajele au fetele foarte atent desenate, si privirile expresive, iar zambetul lui Tiz este omniprezent. La fel si accesoriile de imbracaminte, cum ar fi pelerinele, curelele de toate marimile, si esarfele sau bandajele de pe maini/picioare. Stilul se potriveste cu Final Fantasy, si universurile urban jungle moderne, asa ca mi-a placut destul de mult.

Peisajele sunt superbe cateodata, in special din cauza vegetatiei abundente si de toate tipurile: liane, flori, copaci, plante carnivore, etc. Nu sunt cine stie cate tipuri de plante "enumerate" activ, dar cele pe care le veti vedea sunt interesante, si nu sunt doar parte din decor. Pe planeta Chimera sunt doua anotimpuri: ziua si noaptea (lol. comparabile cu vara si iarna polara), asa ca pe timp de zi va veti bucura de diverse efecte de iluminare, dintre care amintesc de polenul stralucitor (particule, si chiar foarte multe), si reflexii ale apei, iar pe timp de iarna, va ninge si veti vedea si furtuni de zapada. In rest, vor mai fi explozii, sange de toate culorile, si preferatul meu, sclipirea lamei sabiei Jed... errr... vreau sa zic Blade Knife.

Chiar daca nu este un numar impresionant de eye-candy grafic, scenele sunt totusi memorabile prin efectul vizual al vegetatiei, si al arhitecturii cladirilor, scop in care vor fi cateva imagini panoramice "la comanda". Nu veti vedea prea multe arme, si nici nu sunt chiar atat de detaliate, cu exceptia cutitelor - este totusi vorba despre o planeta a condamnatilor, deci de unde sa aiba si arme?!? Sunt cateva mitraliere si Uzi, dar cutitele si sabiile sunt mai impresionante.

Sunet

Serialul are doar 1 OP si 1 ED, dar sunt bine realizate: "Deep in your heart", cantat de Koichi Domoto, si "Te wo tsunaide", de Younha, care a mai cantat si un ED de la Bleach.

Director de sunet a fost Masafumi Mima, care s-a mai ocupat si de Armitage III OAV, Chobits, serialul Fullmetal Alchemist, Legend of Crystania, Macross, Shaman King, chiar si Pokemon, dar si de productii mai vechi gen Metropolis sau Tokyo Godfathers.

Hiroaki Sano a fost angajat pe postul de music producer pentru acest serial, in ciuda faptului ca jumatate din serialele sale la care a lucrat sunt cu tenta hentai, cum e BloodShadow, sau Night Shift Nurses. Urmeaza sa vedem ce ne mai rezerva viitorul :). Muzica a fost excelenta, dupa parerea mea, si nu am mai dat de multa vreme peste un serial la care sa stau sa ascult la fiecare episod si OP-ul si ED-ul. Pur si simplu, mi-a placut foarte mult melodia "Deep in your heart", iar secventele surprinse se regasesc in majoritate si in serial.

Impresii

Nu am putut sa nu observ o asemanare cu o carte citita acum multi ani, numita "Sfera" (nu-mi amintesc autorul, totusi), si care descria o lume ciudata, in care plantele erau forma de viata predominanta, iar oamenii incercau din greu sa supravietuiasca. Desi "distrugerea omenirii" si "civilizatia adusa in epoca medievala" sunt deja subiecte care se intalnesc destul de des, la fel ca universul post-apocaliptic, mie tot mi s-a parut interesanta povestea.

... mai ales pentru ca Thor este un fel de Jedi Knight autentic, in caz ca nu v-ati dat deja seama, dupa cutitul cu lama laser ajustabila :). Bineinteles, relatia sa cu Tiz ramane incerta, dar era de asteptat. In orice caz, 11 episoade sunt prea putine. Si veti realiza asta atunci cand se termina ep 10 si vedeti ca inca... nu s-a atins punctul culminant. Iar un episod e prea scurt pentru a prezenta atat punctul culminant al actiunii, deznodamantul, si epilogul. In acest caz, am ramas oarecum in stare de asteptare dupa final, pentru ca nu puteam crede ca au indraznit sa faca asa ceva: "they wouldn't! they couldn't have... they did?!?! omfg. WHY!?!?"

In orice caz, acest mini serial a meritat atentia mea, si am ramas incantat de vizionarea lui. Daca va place genul Actiune, cu putin SF, aveti grija sa nu-l ratati. In fond, e destul de mic.

P.S.Astept sugestii si corectari,astept parerea voastra despre acest film,si va doresc vizionare placuta B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:28 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |