Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ayashi no Ceres


Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Titlu: Ayashi no Ceres
An aparitie: 2000
Studio: Studio Pierrot
Categorie: Serie TV
Episoade: 24
Gen: Action, Adventure, Romance
Titluri altenative: Mysterious Ceres, Unearthly Ceres, Ceres Celestial Legend

Review: Aya si Aki Mikage sunt frati gemeni, iar cand implinesc varsta de 16 ani li se pregateste o petrecere in casa bunicului lor. Dar aceasta petrecere le va schimba la amandoi viata. In fiecare generatie Mikage, in membrele familiei se poate trezi puterea zanei (tennyo) numite Ceres, cand acestea implinesc varsta de 16 ani. Ceres vrea moartea ‘patriarhului’ familiei Mikage, si va face tot ce ii sta in putere sa atinga acest tel. Ca urmare, Mikage au omorat toate descendentele care s-au dovedit a fi Ceres. La petrecerea din casa bunicului, unde erau toti membrii Mikage Aya nu face fata testului, in ea fiind reincarnat spiritul lui Ceres care dorea distrugerea familiei Mikage. Aya este despartita de fratele ei Aki, si ‘vanata’ de propria familie. Aya va scapa ? Ce se va intampla ? Sunt intrebari la care raspunsurile se gasesc prin vizionarea seriei.

Parerea autorului :
Este o serie pe care am urmarit-o cu sufletul la gura, n-am putut sa ma dezlipesc de pe scaun din fata monitorului. Povestea cuprinde mai multe aspecte ale vietii, cu toate ca pare a fi un basm multe elemente sunt foarte realistice. In spatele dramei se ascunde si o poveste de dragoste, intre Aya si Touya (omul pus de Mikage sa o captureze). De asemenea, pana in ultimele episoade seria este invaluita in mister, mister care impreuna cu actiunea si romantismul fac un anime superb.

Continut sexualitate : 2
Continut violenta : 3

Note:
Animatie: 9
Sunet: 9
Poveste: 10
Personaje: 10

Nota finala: 9.50
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



nu pot spune nimik alceva in afara de BRAVO Claudia!!!!
desi pare copiata putin{gomeneeeeeeee!!!!!}
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Mar 6 2004, 11:12 AM
Post #3


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Mie personal nu mi se pare copiata.Si am si verificat,n-am gasit un alt review asemanator.Poate n-am cautat destul de bine :twisted:
Bravo Claudia,dar ai fi putut sa dai ceva mai multe informatii,nu doar strictul necesar.Asa ai doar prezentarea sa,ca o reclama TV.Ceva despre stilul grafic,sunet,stii tu.

P.S>Excelent puse notele,reflecta realitatea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Mar 6 2004, 12:52 PM
Post #4


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



MajinVejita..copiata?? :? mm..interesant..stiu ca m-am uitat la mai multe review-uri facute seriei inainte de a ma apuca de el..dar asta doar pentru ma informa, ca sa nu dau informarii gresite...in fine..desi nu e copiat crezi ce vrei..
Cyber..n-am vrut sa ma pierd in amanunte (nu ca grafica sau animatia ar fi amanunte)..intentia mea era sa fie ceva usor de digerat pentru cititori, nu mult stuff..care sa ii plictiseasca..daca consideri necesar si asta..posteaza informatiile..caci pentru asta e facut topic, ca sa se aduca completari, sa se atraga atentia asupra eventualelor greseli...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post Nov 11 2006, 12:03 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



Bravo!
si mie mi-a placut ayashi no ceres si l-am urmarit cu sufletul la gura. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Nov 13 2006, 11:31 AM
Post #6


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



animeul e foarte fain, adevarat, dar review-ul... Practic, in cea mai mare parte a review-ului povestesti animeul ( ceea ce este de fapt sinopsisul, nu reviewiul propriu zis) apoi foarte pe scurt iti prezinti parerea.
Cred ca ar fi trebuit sa detaliezi mai mult a doua parte - sa iti expui mai mult parerea personala ( la urma urmei asta inseamna review). De ex. - de ce a-i dat la poveste 10 ? dece este storyul din Ayashi asa de bun ? prin ce se deosebeste de altele ? e original, complex... La fel si pt personaje, animatie, sunet
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 06:48 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |