Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rurouni Kenshin


Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Unregistered









Kenshin...Nu cred ca exista otac care sa nu fi auzit de el.Povestea sa este plina de dramatism, dupa parerea mea...Nu vreau sa-i sperii pe newbies.Japonia mijlocului secolului al XIX-lea...O epoca tumultoasa...O caravana a negustorilor de sclavi traverseaza tara.Deodata, banditii sar din tufisuri...toti sunt masacrati...un singur baietel scapa, fiind salvata de un miterios barbat ce poarta o pelerina alba pe umeri."Cum te cheama?"intreaba barbatul."Shinta..."raspunde baiatul printre lacrimi."Prea copilaresc pentru un luptator...De azi inainte, numele tau va fi Kenshin.Considera-te norocos...".Peste cativa ani, baiatul de odinioara participa la prima sa "lovitura", demonstrandu-si "talentul" de ucigas platit.Ironia face ca sangerosul ucigas adolescent sa se indragosteasca de logodnica primei sale victime.In final este tradat si haituit.Fata moare salvandu-i viata, cu toata ca stia totul despre trecutul sau...Urmeaza razbunarea.Zece ani de crime sangeroase, zece ani de teroare la auzul numelui de "Battousai".Dar iata ca intr-o dimineata insorita in orasul Tokyo intra un drumet, un calator...Parul rosu, haine de samurai...poarta o sabie chiar daca guvernul Meiji a interzis portul armelor...pe obrazul stang are o cicatrice unica, ce numai cel cunoscut odinioara sub numele de "Battousai" o avea.Sa fie chiar el?Nu...Nu mai este de mult.Acum a devenit un alt om.Nu mai este spintecatorul ce teroriza Kyoto-ul, este Kenshin, cel ce isi apara prietenii cu pretul propriei sale vieti.Nu mai vrea sa ucida.S-a saturat de viata pe care a dus-o.Vrea sa devina persoana de la polul opus.Dar viata sa de dinainte nu il lasa in pace;il urmareste pretutindeni.Fratele primei fete pe care Kanshin a iubit-o, fata care s-a jertfit pentru el, a venit sa-si caute razbunarea.Dar Kenshin nu mai poate lupta...Boala pe care o are l-a slabit...Cu un ultim avant reuseste sa-si salveze sotia...Finalul epopeii il surpeinde pe fiul lui Kenshin antrenandu-se cu maestrul tatalui sau...Si totul pare sa se reia...


Din cate am mai vazut eu pe aici, cred ca trebuie sa dau si niste note...Hmmm...
Poveste:9
Actiune/Lupta:9
Coloana sonora:10

Cam atat...Stiu ca, din pacate, nu voi reusi sa-i conving pe cei care sunt hotarati sa nu vada povestea completa sa faca contrariul.Eu doar am vrut sa-mi spun parera mea despre el sub foarma aceasta de review.
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Destul de bun review-ul. Mie imi place.

Ma amuza insa :
QUOTE
Deodata, banditii sar din tufisuri...


Dupa cum ai scris , mai mult decat dramatic pare comic: o alta plimbare linistita prin parcul Cismigiu duminica seara ... dar cineva sare din tufisuri...apoi....
Cam asa ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Unregistered









Nu-mi amintesc sa fi zis ceva in review despre parcul Cismigiu...Poate doar despre Carol sau Herastrau...:)
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Ba eu cred ca n-ai inteles analogia.....boscheti , banditi , Cismigiu.....sa zicem ca n-ai experientza in domeniu :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Review-ul tau chiar m-a surprins. Nu pt nu te consider capabil sa scrii asa ceva, ci pt ca sunt obisnuit cu postarile tale un "pic" cam scurte (he...he...). Ceea ce ai scris despre Samurai X e la obiect, dar in acelasi timp si plin de sentiment. M-a impresionat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



hmmm....interesant...
bravo Sethi....sugoi! :)

Tostusi....stiu ca OVAurile se termina cu imaginea fiului lui Kenshin...care merge cu cativa pasi inaintea posibilei sale iubite.....uitanduse la Sakura.....care tocmai au inflorit....Minunata imagine btw......plina de intelesuri......

Oricum....nice job Sethi.Ai reusit sa transmiti ce simti despre acest anime...asa cred...


[img]http://img.rubberslug.com/user/474e4317a2694d928be0d3125c9ea5cb/51876-6153615-KenshinChainTN.jpg[/img][img]http://img.rubberslug.com/user/474e4317a2694d928be0d3125c9ea5cb/51870-7142908-ChibiKenshinTN.jpg[/img][img]http://img.rubberslug.com/user/474e4317a2694d928be0d3125c9ea5cb/51894-9447399-TomoeProfileTN.jpg[/img][img]http://img.rubberslug.com/user/474e4317a2694d928be0d3125c9ea5cb/51916-3316853-kenshinScarfTN.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Oct 19 2004, 05:34 PM
Post #7


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Nice review.Chiar mi-a placut.
Kaoru,ultimul OAV nu se termina cu fiul lui,ci chiar cu el,cand moare in bratele lui Kaoru Kamiya.(care era Kaoru Himura,deoarece se casatorisera).Am retinut bine faza de final,pt ca nu mi-a placut.Sad ending.Kenshi nu a fost rapus in lupte,ci de boala.Yuk!Endingul asta sucks.
Parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Oct 19 2004, 06:17 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Finalul e foarte trist intr-adevar dar cred ca este cel mai realist tinand cont de mentalitatea personajului. Eu personal nu as fi fost de acord ca el sa moara de sabie sau de viata buna. Este o drama si se termina ca o drama.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |