Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kimagure Orange Road


Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Titlu: Kimagure Orange Road
An aparitie: 1987
Realizator: Studio Pierrot. Toho
Episoade: 48
OVA: 8
Filme: 2
An aparitie pentru ultimul film: 1996
Gen: Comedie, Drama, Romance

Review:
Kasuga Kyosuke are probleme mari cu femeile.
In primul rand se indragosteste de fromoasa si totodata misterioasa Ayukawa Madoka, dar nu stie daca ea ii impartaseste sentimentele
Pe de alta parte el este urmarit de Hiyama Hikaru, o tipa draguta si extrem de dulce(poate prea dulce cateodata), care si-a luat libertatea sa ii zica "Darling" si sa ii spuna ca vrea sa fie sotia lui.

Problema este urmatoarea. Madoka si Hikaru sunt prietene foarte bune din copilarie, ceea ce complica viata amoroasa a lui Kyosuke.

Pe langa viata lui sentimentala, el trebuie sa aiba grija de surorile sale ce sunt urmarite de doi maniaci sentimentali (prieteni de-ai lui). Si sa nu uitam de Yusaku, un prieten de copilarie al lui Hikaru. El devine extrem de gelos cand datorita comportamentului acesteia ceea ce il face sa il hartuiasca pe Kyosuke.

Atat Kyosuke cat si surorile sale au puteri paranormale (telekineza, telepatie, precognitive, etc) mostenite de la mama lor. Totusi, daca cineva le afla secretul, ei vor fi nevoiti sa se mute in alt oras. De fapt, pentru Kyosuke, puterile reprezinta mai mult o sursa de necazuri, adesea ducand la situatii amuzante.

Parerea autorului:
Este o serie extrem de frumoasa care merita vazuta desi este destul de veche. Pe mine m-a impresionat foarte mult. Este foarte interesant sa urmaresti evolutia personajelor si situatiile in care se pun, si odata ce te-ai apucat sa te uiti nu poti sa nu iti pui intrebarea "Cu cine va ramane?".
Eu am vazut cateva episoade mai demult, pe Italia 1 (la ei seria se numea "E quasi magia per Johnny".), dar nu am reusit niciodata sa vad finalul.

Totodata, filmele sunt superbe, ele continuand povestea, si aratand intrigile care s-au nascut in urma alegerii facute de Kyosuke.

Continut sexualitate: 1
Continut violenta: 1

Note:
Animatie: 9
Sunet: 9
Poveste: 10
Personaje: 9

Nota finala: 9.25
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Kata si cind ma gindesc ca era sa ma cert cu tine...acuma esti my best otaku friend outta of my city.... :lol:
Rewieul e bine facut... ...Felicitari....
Ps: as fi vrut sa adaugi si Nota dramatism pt Filmu I want to return to that day.....eu ii dau pt perfectiunea transpunerii din realitate 10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Jan 28 2004, 11:47 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



Desi primul film (Ano hi ni kaeritai) nu poate fi vizionat fara serial, el merita intr-adevar o nota separata.
Cine a vazut serialul si vede filmul, acesta este extrem de dur si dureros, si poate unul dintre cele mai realiste realizari anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 29 2004, 05:49 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Despre "I want to return to that day":
Daca mie, care nu am vazut decat o mica parte din seria TV, acest film mi s-a parut extraordinar, imi dau seama cat de apreciat trebuie sa fie de fanii seriei. "I want to return to that day" se numara printre putinele filme, facute dupa un serial, care nu e ca un episod mai muncit din punct de vedere tehnic, ci chiar are ceva de spus.
Filmul este o prezentare cat se poate de concreta, fara inflorituri, si de aceea dureroasa a deciziei finale a baiatului in legatura cu cele doua fete. Una din ele va suferi, alta va fi in culmea fericirii, dar o bucurie amara, caci cea care sufera e prietena ei cea mai buna... "I want to return to that day" descrie cu melancolie, tristete si realism o decizie pe care cu totii trebuie sa o luam la un moment dat in viata pentru a putea merge mai departe. Pentru a lua aceasta decizie trebuie chiar sa renuntam la ceilalti, sa le calcam in picioare sentimentele. Nu putem fii cu totii fericiti. Bucuria noastra se hraneste, in mare parte, din durerile altora.

Am si eu o intrebare: al doilea film chiar merita vazut?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 29 2004, 06:25 PM
Post #5


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Sincer, mie mi s-a parut al doilea film mult mai bun decat primul. Eu ti-l recomand din toata inima. Nu am de gand sa iti zic de ce mi-a placut mai mult decat primul pentru ca poate ti-as strica farmecul. Aste pt sa il vezi si dupa aia sa vedem ce parere ai.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 9 2007, 04:15 PM
Post #6


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



hmmm, nu prea sunt de acord cu review-ul tau Kata.
First - animatie 9 ???????? - Sfinte Sisoe, banuiesc ca te-ai uitat la Cowboy Bebop si din greseala ai scris la KOR, altfel nu pot sa inteleg. Animatia din KOr e proasta, dated... de ex. - urmareste cate still shots apar in fiec. episod.
Poveste - 10 :blink: . Kata, spune-mi si mie, ce poveste ? Ca afara de primele episoade si de ultimele 2, restul de 40 de episoade sunt just fillers, fara absolut nici o legatura unu cu altu, completelly random, fara sa aduca nimic nou.
Evolutia personajelor ? - da, are loc in ultimele 2 episoade. In rest - personajele sunt exact ca in primele episoade. De fapt, poti sa te uiti la primele 6-7 eps apoi la ultimele 2 si nu pierzi mare lucru.
"cu cine va ramane ?" - nu-i nici un pic de mister. Din primele episoade este clar ca Kyosuke nu are ochi decat pt Madoka - there is no competition (chiar si cand Kasuga o invita pe Hikaru la un concert, sfarseste prin a i se adresa... Madoka - mintea lui era tot la bruneta). Cat despre personaje, am scris parerea mea despre ele la topicul Kor
Acum nu te supara pe mine, dar daca tot dai niste note asa de mari, ar trebui sa aduci si niste argumente serioase pt sustinerea lor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kobra
post Jan 9 2007, 06:03 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 178
Joined: --
Member No.: 991
Points: 374



lol shi acum sa-tzi sara in cap totzi fanii kor cu mine inclusiv XD :lol: ... aasha deci hai sa vdm ... zici d animatzie slaba si still shots ... tu acum realizeaza k animeul este vechi si animatzia la fel ... cel putzin eu acum am inceput sa ma uit ala gundam seed ... is la destiny momentan shi ce still shots ... is la reused animations(nu shots) in seria aia d m-am saturat .... si totushi e gundam deja se trec cu vederea ... ooricum revenind ... avand in vedere anul (1987-88) eu zic k nu e un asha mare lucru. cat despre poveste .. nu crezi k i se potriveste 10? asta inseamna un singur lucru ... k nu eshti un fan al acestu gen ... nu-i mare lucru numa k nu zice k e slab doar k tie nu iti place ... shi chiar t rog sa ma contrazici shi sa-mi zici o serie de genul kor kre sa fie mai buna (acum eu ash zice maison ikkoku kre mi-a placut la fel de mult numai k tot parca ar veni dupa kor in topul preferintelor) .... dar la fel cum ai cerut si tu iti cer si eu "argumente serioase" ... in rest that's bout it astept sa vad c sa mai zice :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 9 2007, 07:46 PM
Post #8


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



dragul meu, in primul rand nu eu am facut reviewul si am dat niste note stelare (numai 9 si 10) - asa ca nu eu trebuie sa argumentez notele. Cand am sa fac eu un review, atunci va trebui eu sa argumentez ratingul pe care il dau.
ok, animeul e vechi. si ? asta inseamna ca tre sa dam nota mare la animatie doar pt ca saracu a fost facut in anii 80' ? Nu uita ca akira a fost facut tot in acea perioada - stiu ca e film dar totusi...
poveste : problema e exact invers : kataracta a zis ca e super tare fara sa aduca argumente. cum am zis, e revieul lui, deci sa justifice. Si cred ca eu am dat un argument foarte serios : 3 sferturi din kor e doar filler - in primele eps cunoastem pers., se stabilesc relatiile, si apoi...NADA - esp nu au nic io legatura, nu exista nici o continuitate. Eroii nostri merg la plaja, la munte, fac scenete .etc etc - pur si simplu umplere a timpului. Si ce-i mai rau e ca personajele nu se dezvolta de loc - asa cum sunt la inceput asa raman pana la sfarsit. Relatiile dintre ele nu se modifica nici cu un cm (e de-a dreptul frustrant sa te uiti la 40 eps si sa vezi ca nu se intampla nimic).
Ex. de anime similar dar muullt mai bun : Kimi ga nozomu eien - e tot un shounen romance cu un love triangle, doar ca mai serios - Uite acolo o poveste interesanta (desi si la kimi ga m-as feri sa dau la poveste 10) - exista o continuitate intre episoade, astepti sa vezi ce se intampla mai departe, exista o intrriga ce iti mentine interesu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kobra
post Jan 9 2007, 10:56 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 178
Joined: --
Member No.: 991
Points: 374



mda nu-mi zice k dai nota mai mare la telenovela aia decat la kor k deja totushi shi gandeshte-te cum adik ce dak e din anii 80? tu chiar t ashteptzi k ei sa faca totul ca akira? .. akira a fost unul shi revolutionar ... doar nu vroiai sa fie toate celelalte la fel iar k nu se intampla nimic? ... sa shti k shi asta e un gen anime in kz k nu shtiai ... ii zice slice-of-life iar in kor normal k n-ai cum sa ai char development in toate ep. dar nici numa fillere nu-s. pt k in toate acele multe ep nu se dezvolta doar relatzia dintre madoka shi kiousuke dar is evenimente din viatza de zi cu zi .... aaanyhow ma opresc aici k nu ma pricep la comentarii shi o sa m-apuc sa spun prostii XD ... anyhow ideea ramane seria e f buna shi dupa mine ishi merita nota fiind a doua in topul preferintzelor mele dupa aria ... preferata pan acum :P ... acum asta e depinde d gusturile fiekruia :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 10 2007, 01:07 AM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



.... nu inteleg de ce vreti voi sa dezgropati mortii aici ?! e topic de 3 ani sa nu mai zic de raposatul membru Kata :) ... Emanuel stiu parerea ta despre K.O.R si este proprie si personala pt ca ti-am zis si la thread privesti dintr-o perspectiva total eronata acest anime... K.O.R a "inventat" love-triangle si genul romantic-comedy fiind predecesorul unor anime-uri ca Love Hina, Kimi(etc)... nu ai cum sa transpui sfarsitului anilor '80 in 2k reality... aprecierile fata de animatie sunt facute conform perioadei... insa personajele, story-ul OST-ul sunt de 10 inca si astazi...

ps: daca tot ne cramponam de note Akira are grafica si animatie de nota 10... neegalata inca daca ne raportam la capacitatile CG sau la bugetele studiourilor de astazi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jan 10 2007, 10:24 AM
Post #11


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



KOR ul este un anime realizat acum "ceva vreme", ca sa fiu mai evaziv*(some members where not even born yet), si este natural si normal, zic eu, ca animatia sa para invechita; s-au descurcat oamenii cu ce-au avut...Insa pentru perioada in care a fost facut, animatia nu cred ca era chiar asa de "suparatoare", cum probabil ca o gasesc unii**(eu am vazut KOR in 2000 mi se pare, si la inceput animatia mi se parea antica si de demult, asta pentru ca cel care mi-a sugerat animeul nu mi-a mentionat anul de "fabricatie", iar eu eram d-abia la inceput in ceea ce priveste domeniul, asa ca informatiile le luam numai de la el***nu aveam net la vremea aia acasa).Dar eu am recunoscut inca de la inceput meritele acestui anime, acela de a se numara printre parintii unui gen...Si acest lucru nu se va schimba in ochii mei.Cred ca notele isi pierd din semnificatie numai pentru acest lucru...Ar trebui sa "respectam" acest anime pentru ceea ce e: un deschizator de drumuri.

P.S.:I need Coffee. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 12 2007, 12:26 PM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



de acord, si din aceasta cauza poate fi considerat un clasic. Din pacate, eu l-am vazut anul trecut si nu prea ma impresionat... poate daca l-as fi vazut acum vreo 10 ani.... era alta treaba, dar asa, <_< . Cat despre animatie, la vremea respectiva poate nu era prea rea, dar noi traim in prezent si ne raportam la prezent, deci sub nici o forma animatia nid kor nu-i de 9 - daca asta-i 9, sunt curios cum arata o animatie de nota 5 :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jan 12 2007, 12:51 PM
Post #13


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Jan 12 2007, 12:26 PM)
de acord, si din aceasta cauza poate fi considerat un clasic. Din pacate, eu l-am vazut anul trecut si nu prea ma impresionat... poate daca l-as fi vazut acum vreo 10 ani.... era alta treaba, dar asa, <_< . Cat despre animatie, la vremea respectiva poate nu era prea rea, dar noi traim in prezent si ne raportam la prezent, deci sub nici o forma animatia nid kor nu-i de 9 - daca asta-i 9, sunt curios cum arata o animatie de nota 5  :blink:


Dupa cum zici si tu, dupa standardele de azi, KOR n-ar mai primi nota respectiva, dar tzinand cont ca review-ul a fost facut la inceputul lui 2004.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Jan 13 2007, 06:23 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



E clar ca fiecare ar face review-ul diferit (inclusiv eu) fiindca pe fiecare ne-a emotionat intr-un fel sau altul DAR nu o sa accept sa vina cineva sa spuna ca are animatie slaba, stil invechit etc. si sa creada ca astea sunt "argumente". Vrei animatie? Pentru ce? Am inteles ca este vechi si are un motiv sa aiba o animatie mai slaba, dar pana la urma nu vad pentru ce ii trebuie o animatie mai buna. Nu am vazut nici o comparatie valabila iar Akira, pe langa faptul ca este un film (puteai sa compari cu I want to return to that day, o capodopera) dar mai este si mult mai dinamic deci exista un motiv pentru o animatie mai buna. In KOR avem accente pe comedie, romance, drama. Nici una nu necesita o animatie fluenta, din contra cu o animatie prea serioasa nu ai fi putut obtine acea doza de comedie. Cat despre stilul vechi in care sunt desenate personajele pot spune ca si eu am facut o mica pauza prima oara. Aceasta pauza a fost cauzata de stilul vechi si de faptul ca imi parea ceva cunoscut (cand eram mic, la tara la bunici am vazut pe o revista cu intrebuintari casnice pe Madoka). Dupa ce am terminat seria (stadiul de obijnuinta trecuse de mult) am facut o pauza si m-am intrebat: Ce e asa deosebit la acest stil "vechi" si de ce a inceput sa imi placa asa mult? Raspunsul a venit la fel de natural ca si intrebarea: libertatea de exprimare. Cu notiunile tehnice legate de stilul anime dobandit pana acum pot spune ca anime-urile noi sunt reduse ca varietate. Sa dezvolt putin. Se stie ca anime-urile, asa cum le stim azi, isi au originea in desenele animate (d.a.) sau cartoons (desi talentul asiaticilor a fost dovedit cu mult inainte :twisted: ). Un lucru pe care d.a. il au mai deosebit e libertatea oferita la crearea personajelor. Este perfect normal ca un personaj de d.a. sa aiba un nas maaare ce se intalneste cu barbia, cap mic si niste antebrate mutant (daca mai spun ca are si pipa deja e clar). Odata cu maturizarea anime-ului stilul s-a departat din ce in ce mai mult de aceasta abordare. Standard-ul "proprietar anime" si-a castigat dreptul de a renunta la acele asemanari cu d.a. care a redus partial varietatea de personaje abordabile. Nu pot spune decat ca sunt fericit cand vad cate o serie ca Akagi care iese din tiparul "nou" (cauta manga si o sa afli de ce). Spuneai ceva la un moment dat de still shots.. ar trebui sa cauti si in cele mai noi acest lucru... te lasi usor pacalit. La fel am vazut ca folosesti termenul "filler" incorect. Desi exista un numar bun de episoade de umplutura in serie acestea abordeaza subiectul la fel ca originalul dar lipsesc acele rasturnari de situatie esentiale povestii (nu stiu cum de nu le-ai observat). Personajele nu sunt conturate? Ti se pare ca scapa ceva? Ok. Madoka este un personaj destul de controversat si mereu descoperi ceva nou legat de ea(mai putin din fillere). Hikaru a fost criticata mereu pentru simplitate, stupiditate si multe altele.. (pe langa faptul ca multi din acestia au o parere prea buna despre ei) e adevarat ca nu prezinta cea mai complexa personalitate din serie.. dar sa nu exageram.. Va recomand sa urmariti o capodopera de Akira Kurosawa, "Ikiru". Daca vreti filmul imi dati pm si vedem ce se poate face. Nu o sa va spun mai multe despre Hikaru fiindca acest film face cat o mie de cuvinte si e cea mai buna explicatie" pe care o pot da. Kyouske este personaj-narator (cred ca asta e termenul corect daca nu va rog sa ma corectati). Avem ocazia sa il cunoastem si dinauntru. Il descoperim din deciziile luate dar avem ocazia sa stim si ce parere are el legat de ceea ce se intampla. Umorul nu lipseste din aceste mici insertii dar nici drama. Si o sa incerc sa fiu politicos, dar cum naiba NU sunt personajele conturate cand ai episod dedicat unui personaj din plan secundar(Manami), episod in care vezi cum erau in copilarie si de ce s-au schimbat, episod in care vedem istoria familiei Kasuga si familiei lui Madoka.... tu te-ai obosit macar sa vezi toata seria? <_< . Si totusi nu m-as enervat asa rau daca nu ai fi spus ca nu are poveste.. Nu esti nici primul nici ultimul care o sa se planga de o grafica slaba sau de mai stiu eu ce.. dar sa spui ca nu are poveste... nu pot decat sa cred ca nu esti prea inaintat in varsta sau ca ai ratat niste experiente adolescentine (sau poate chiar pre-adolescentine). Avem ceea ce se numeste "slice of life". O poveste romantica, un triunghi amoros. Desi simplul fapt ca acest anime este printre primele de acest gen il propulseaza in topul marilor capodopere, o sa fac abstractie de acest lucru. Daca ar fi sa ignoram cele spuse inainte Kimagure Orange Road tot ar iesi in fata prin povestea neegalata nici pana in ziua de azi (nu iau in calcul si "lumea shoujo" unde love tringle gasesti foarte des deci e posibil sa existe ceva mai bun, iar eu nu am vazut prea mult din aceasta lume). Te rog sa iti aduci aminte de orice vacanta, iesire in oras, etc. petrecuta cu un numar mic de prieteni foarte apropriati, acea selectie care da sens intimului. Cuvintele nu sunt intotdeauna necesare intr-o astfel de relatie iar fiecare este darnic si egoist in acelasi timp.. fiecare isi daruieste prietenia acelor persoane dar uneori ceilalti vor mai mult de la tine sau poate tu esti cel care cere mai mult. Vor sa le fii un prieten mai bun, desi acest lucru produce un dezechilibru... nu poti sa dai mai mult cand deja ai oferit tot, fiecaruia in mod egal. Va trebui sa iei dintr-un loc si sa pui in altul. Kyouske este destul de amuzant fiindca el e in mijlocul unui ocean si se lasa purtat de doi curenti. Si Madoka si Hikaru au o autoritate (unica in felul lor) ce il depasesc cu mult pe Kyouske. El pur si simplu nu spune "NU!". Nu exista un mod mai frumos ca acesta de a da voie unei povesti sa curga. Este clar ce a vrut sa fie aceasta poveste: un album cu memorii. Sunt clipele frumoase petrecute de un grup de prieteni si cand vei invata sa privesti acest anime ca propriul tau album foto vei intelege mult mai mult. Iti doresc tie si tuturor celor care nu s-au bucurat de serie, in cazul in care mai vrei sa o vezi odata, se te bucuri cel putin cat m-am bucurat eu de ea. Restul stiu ca aduc un tribut acestui anime prin fiecare clipa petrecuta alaturi de cei mai buni prieteni ai lor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 13 2007, 07:03 PM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



domnu Notorius, stiu foarte bine ca kor e un romance comedy, deci nu e nevoie de animatie stelara - problema care am ridicat-o eu este : este animatia din KOR de nota 9 (adica aproape perfecta ) ? daca esti sincer, vei recunoaste ca nu, oricum ai intoarce-o. animatia este slaba si stilu invechit, fie ca acepti tu sau nu. Ca asta nu prea deranjeaza serialu, pt ca e un romance-comedy,asta-i alta chestiune.
- sa stii ca am vazut toata seria. Si te rog sa imi spui unde am afirmat eu ca personajele nu sunt bine conturate ? Am spus ca personajele nu EVOLUEAZA - Kyosuke este exact in aceiasi dilema ca si al inceput (desi se pare ca seria se intinde pe intreaga durata a liceului :blink: ). Relatiile dintre cei 3 nu au evoluat aproape de loc, aceleasi poante (Kasuga incearca sa se confeseze, intervine ceva, etc...pt a 100a oara).
povestea din Kimagure nu a fost egalata nici pana azi ? :D ma rog, asta-i parerea ta, eu as putea sa iti dau niste exemple, dar repet, asta tine de gusturi. Eu am vazut anime de acest gen muult mai faine, asa ca faza cu neegalata <_< .
cum am zis, povestea sufera de prea multe fillere, stiu foarte bine ce inseamna "slice of life", dar totusi - stiu faza cu iesirea in oras cu prietenii - problema e ca in 3 sferturi din kor nu se intampla practic nimic - relatiile dintre pers nu evolueaza aproape de loc, de aceea am zis ca povestea nu-i grozava.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kobra
post Jan 13 2007, 07:52 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 178
Joined: --
Member No.: 991
Points: 374



rotfl ... shtiu k o sa fie un post mic da is chiar curios ia zi dom' emanuel cateva exemple d animeuri "muult mai faine" k nu pot sa zici asta fara sa t explici <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 13 2007, 08:57 PM
Post #17


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



unu deja l-am amintit : Kimi ga nozomu eien. alte exemple : Ah my goddess (in special ova), chobits, fruits basket.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jan 13 2007, 09:00 PM
Post #18


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



:mellow: album cu memorii.... nici n-as fi putut exprima mai bine...
animatia nu mi se pare slaba. si eu am vazut destule animeuri in genul kor, cu love triangle etc. - serii scurte, dar majoritatea fara substanta si fara farmecul kor. noile serii ori sunt prea "grabite" ori au fillere si plictisesc. dar nu cred k se poate vorbi si de fillere in cazul kor, pt k aici sunt infatisate evenimente, cateodata si minore, dar care dau farmec oricarei zi din viata personajelor. pe cand fillerele actuale.... adik se vede k sunt fillere, create intentionat park si numai k sa enerveze omul ( sau sa-l distreze, cik... <_< ).
as spune mai degraba, k timpul sta pe loc pt personajele din kor... la fel k pt majoritatea adolescentilor, nu? de aceea e adolescenta asa frumoasa - k exista dileme, incertitudini, frica de a-si confesa sentimentele si alte astfel de stari. pt ce sa se grabeasca sa evolueze? k sa se termine seria in 13 ep? :lol:
sincer, nici pe mine nu ma mai atrag f mult seriile lungi si nici nu ma uit dk povestea nu e klumea, insa la kor m-am uitat q cea mai mare placere. ^_^
and now.... pt ce trebuie cineva sa-si argumenteze opinia? uite, eu ii dau seriei 10, indiferent k e veche sau mai nush ce... pt k pur si simplu mi-a plaqt. :D

emanuel, kimi ga nozomu eien nu se poate compara q kor - aklo sunt niste situatii mult mai delicate. si dupa parerea mea, nici ah! my goddess sau restu... sunt alte story-uri. chiar nu inteleg de ce le compari q kor. :blink: k sunt genul romance? priveste din unghiul plotului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kobra
post Jan 13 2007, 09:14 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 178
Joined: --
Member No.: 991
Points: 374



bwhahaha shi eu shi eeeeu 10 shi la mine :P adik tu c mi-ai zis acolo ... kimi ga ... come oon NU ai cum sa compari kimi ga cu KOR decat la animatzie fiind mai noua ... shi eu TOT animatzie din kor o prefer ... ia sa vdm urmatoarele goddess <_< ... ano ne unde vezi tu love triangle in goddess ... da serie dragutza da am renuntzat sa ma uit la ea k goodie goodie 2 shoes belldandy incepuse sa ma streseze mai mult k orice filler (parere proprie aici) ... urmatoarea ... chobits .... (shi ink mai multe puncte) .... oy no doubt abut it seria e geniala numai K nu se incadreaza in acelashi stil cu KOR ... iar in final furuba ... ooooy .... shi again oooy ala e un shoujo nu un love triangle romance ... in shojouri (cred eu acum) km asha e ... adik c tipei ii placea shi shobolanu shi matza, matzei ii km placea d tipa shi shobolanu era bystander ... shi singuru motiv pt kre Thoru (na k i-am zis p nume k park asha o chema) il placea p shobolan era motivu clasic intr-un shoujo anime ... pt k e tipu in juru caruia apar trandafiri shi stelutze cand fetele se uita la el ... aaanyhow m-am km abatut d la subiect .. in orice caz nici una din seriile kre mi le-ai pus tu aici nu se incadreaza in categoria in kre e KOR iar pt mine personal nici una ... poate doar chobits ... nu se apropie d capodopera numita Kimagure Orange Road
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 13 2007, 09:34 PM
Post #20


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



kobra, toate animeurile enumerate sunt romance. sigur ca nu au exact aceiasi poveste, dar daca ar fi asa, nu ar mai fi originale, deci bune. In furuba avem un love triangle (oarecum) pe dos. plus, ideea prieteniei...
ideea e ca toate aceste exemple au ceva ce-i lipseste lui kor - evolutia personajelor. :P
crystall, eu consider filler eps care nu aduc nimic nou ex. eps 10-40 din kor.
dece trebuie cineva sa-si argumenteze opinia ? nu trebuie. dar atunci nu prea valoreaza mult. oricine poate emite afirmatii de genu : mi-a placut x. ii dau 10 (just look around ), iar pt un review, argumentatia este partea centrala.
kor este un album cu memorii. dar unul in care pozele se tot repeta la infinit, schimband doar unghiul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:04 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |