Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gravitation


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Titlu: Gravitation

An aparitie: 2000

Realizator: Maki Murakami

Episoade: Serie TV de 13 ( si un OAV din 2 parti )

Gen: comedie, shounen ai

Review:
Shindou Shuichi, 19 ani, este solistul si compozitorul formatiei Bad Luck, si viseaza sa ajunga asemeni idolului sau Sakuma Ryuichi. Intr-o seara , Shichi intalneste in parc un barbat misterios care-i critica versurile . Afland ca acesta este Yuki Eiri un scriitor renumit, Shuichi vrea sa-l intalneasca din nou. Shichi realizeaza ca este atras de misterul ce graviteaza in jurul lui Yuki Eiri. Poate rezista o relatie intre un scriitor adorat si un nou star in muzica ? Va reusi Shuichi , sa topeasca gheata din inma lui Yuki si sa afle trecutul sau ? ....Va reusi cineva sa nu fie atras de umorul din Gravitation ? ^_^

Parerea autorului:
Muzica mi-a placut din momentul in care am auzit genericul. Majoritatea cantecelor sunt interpretate de Kotani Kinya. Actiunea este alerta dar usor de urmarit. SD / Chibi Shuichi e adorabil ^_^ E anime-ul meu preferat !

Continut sexualitate: Scenele "shounen ai" sunt adorabile pentru fanii genului dar in acelasi timp suportabile pentru ceilalti. Nuditate nu exista, dar unele replici sugereaza clar relatia dintre Yuki & Shuichi.

Continut violenta: minima

Seiyuu / Cast / Voci : Shuichi Shindou: Tomokazu Seki
Yuki Eiri : Inoue Kazuhiko
Nakano Hiroshi : Yasunori Matsumoto
Seguchi Tohma : Orikasa Ai
SakumaRyuichi : Yamaguchi Kappei
Sakano: Koyasu Takehito
K: Okiayu Ryoutarou
UesugiTatsuha : Ukawa Hideo
FujisakiSuguru : Takimoto Fujiko
Seguchi Mika : Tsuru Hirumi

Note:
Animatie: 10
Sunet: 10
Poveste: 8
Personaje: 10
Nota finala : 9,5

PS. Mi s-a parut foarte greu sa fac un review. Am citit regulile, insa nu am fost de acord in toate privintele. Adica sistemul de apreciere prin note e insuficient , prin urmare eu am adaugat ceea ce mi s-a parut a fi necesar.
Am adaugat si "seiyuu" ( pentru mine e important ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



yuki, daca ai un sistem mai 'sensibil' ar fi Ok sa il posetzi. Noi ne-am tot chinuit sa gasim unul... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



yuki, am o intrebare pentru tine.
Comparativ cu Ghost in the Shell cum ti se pare grafica din Gravitation, mai buna, mai slaba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu as putea spune daca e mai buna sau mai slaba. Doar ca e tot de nota 10. Probabil nu esti de acord cu evaluarea mea. Nu stiu daca veti intelege ceeea ce vreau sa spun in continuare dar o sa va explic cum am gandit. GITS si Gravi sunt doua anime diferite care nu au nimic in comun. Grafica din GITS este potrivita acestui anime, e mai aproape de realitate, in Gravi grafica este mai "dulce" si mai potrivita unei comedii. Totusi nu mi s-a parut exagerata ( cu ochi mari a la Sailor Moon ). Tocmai din acest motiv mi se pare insuficient sistemul de notare excusiv prin note.
Nu ma pot lauda ca am gasit eu un sistem mai bun, eu am scris unele chestii in review mai mult din instinct si intr-un fel avand la baza discutiile de pana acum de pe forum despre Gravitation.
Aceasta discutie mi-a amintit de Initial D ( ca tot voiam sa fac un review si la el ) unde in First Stage grafica e sa zic de un 6 - 7 ( cu exceptia secventelor realizate pe calculator ), in Second Stage se vede o schimbare radicala de la episod la episod , ajungand pe la 9, iar filmul ( Third Stage ) merita 10 din plin .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu am vazut Gravitation, nu stiu care este sistemul tau de notare, deci chiar nu pot avea ceva impotriva (lipsa de motive :D)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Pe sistemul acesta toate animeurile au nota 10 pentru ca ele mereu reusesc sa fie exact cum vor sa fie.
ex: Dragon Ball -stiu ca nu iti place grafica lui, dar aceasta grafica este potrivita la genul comic al showului (concluzie: are nota 10 la grafica).

GITS are nota mare la grafica datorita implementarii bune a lumini, a animatiei si a umbrelor (nu datorita stilului serios, realist folosit ce tine exclusiv de realizarea filmului pe ansamblu).

Ce spui tu (cu ochi mari a la Sailor Moon ) se refera la stil si nu la calitatea grafici. Calitate grafici o mai observi si in background unde (de exemplu) la Sailor Moon este saracacios cel putin. Deasemenea, background slab realizat intalnesti in Gravitation OAV (OK, nu e chiar asa de rau dar comparativ cu GITS sau Princess Mononoke pare a fi niste mazgalituri).

As vrea sa mai pun o problema la dezbatere: imaginile generate pe calculator aduc un plus de calitate sau un minus ?
Filme precum Blood The last Vampire au cateva elemente CGI, ce sunt implementate superb (acelasi lucru si despre Vampire Hunter D -Bloodlust) dar in majoritatea filmelor sunt folosite doar ca moft (sau ca le-a fost lene sa le deseneze de mana).

P.S. Daca folositi un sistem de notare propru, faceti o mica descriere ca sa stie lumea despre ce este vorba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



bogdragon, ai perfecta dreptate. dar eu tot 10 dau la Gravi. Concluzia : un review este practic parerea celui care il scrie, despre anime-ul respectiv, iar in cazl acesta eu am fost foarte subiectiva. Probabil tu ai da 10 la DB iar eu...nici nu vreau sa ma gandesc :lol: . Cat despre CGI , in Initial D, aceasta este categoric un punct forte. Cursele sunt complet CGI. Evident si aceasta grafica se imbunatateste dar este lucrul care m-a surpeins f. placut cand am vazut Initial D. De ex in Second Stage openingul este complet CGi, e superb !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



CGI-ul ar trebui, cred, sa scada nota. Meritul este tot al unor graficieni, si nu desenatori. Ador ceea ce fac cat timp deseneaza cu creionul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Am inceput sa vad aseara Gravitation si n-am putut sa nu termin de vazut seria.. Sincer..la inceput..ma indoiam ca o sa-mi placa..si nu prea intelegeam actiunea in primul episod..dar imi pare bine ca nu m-am lasat pagubasa :) Ce pot spune? Mi-au placut personajele, povestea, ritmul actiunii, muzica...tot.. mersi Yuki pentru serie.. Merita vazuta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanaka
post Mar 29 2008, 08:33 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 12-September 06
Member No.: 2.985
Points: 75
Gender:



dupa ce voi termina de vazut Inuyasha , ma apuc de Gravitation , am vazut pe Animax si pe A+ cate ceva si pare interesant
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 12:55 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |