Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kite


Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Titlu: Kite
Anul aparitiei: 1998
Director: Yasuomi Umestu
Durata: 52 de minute (varianta cenzurata. Originalul are aproape 85 de minute)
Gen: Actiune/Drama/+18


Review: 'Kite' este povestea unei fete de liceu (Sawa), orfana (parintii sau au fost ucisi) si crescuta de un detectiv (Akai) ca asasin. Intalneste pe altcineva ca ea, un baiat (Oburi), cu care se imprieteneste. Cei doi vor incerca sa renunte. 'Kite' este un film exclusiv 'grafic' (se poate intelege totul chiar si cu sonorul pus pe mute). La cele cateva semne de intrebare se raspunde cu flashback-uri. Povestea nu este complexa, nici noua si nici inovatioare, ci sumbra (iar o atmosfera sumbra nu este deloc greu de obtinut intr-o animatie). Este un film dinamic, aproape fara pauze. Violenta si sexul sunt explicite si brutale (executii, pedofilie).

Parerea autorului: Nu mi-a placut. Trebuie sa recunosc, insa, ca a fost mai reusit decat as fi crezut: solutia grafica e un avantaj, sunetul mi s-a parut in mare bun, mai putin coloana sonora (cred ca ar fi trebuit sa fie obsesiva, dar a iesit ceva obositor), animatia este reusita (desi anumtie proportii sunt exagerate), mai ales pentru un asemenea gen. Culorile sunt, insa, deranjante. Sarind peste premisa - aceea de a transforma copii in criminali, doua situatii sunt nerealiste: folosirea armelor si munitiei speciale, si cea in care Sawa plonjeaza dintr-un zgarie-nori iar apoi pleaca teafara.

Continut:
- Violenta: 5
- Sexualitate: 5
- Personaje: 3; Poveste: 3; Coloana sonora: 3; Grafica: 4
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



"tocmai l-am vazut si eu azi (varianta cenzurata)

Comentariu chibiMox:
Intradevar, este o poveste sumbra care se termina sec si-ti lasa un gust amar. Nu exista nici un detaliu care sa te duca cu gandul la ceva placut (poate doar faptu ca Oburi tine pe langa el vre-o 6 pisici) iar partea violenta este impinsa peste realitate. Faptul ca cei doi care cad din zgarie-nori-ul acela fac masina peste care au cazut sa sparga pavajul, sa cada un etaj dedesupt iar cisterna peste care cade sa crape asfaltul cu inca 20 de cm nu are nici o legatura cu legile fizicii la fel si explozia care o zboara pe Sawa pana la etaju 4 aterizand prin geam nu o lasa decat cu nishte zgarieturi. Despre cenzura am ajuns si eu in tema despre care se discuta mai demult si raspunsul este DA ash prefera sa-l vad necenzurat cu toate ca sunt sigur ca s-ar accentua mai mult nota cenushie a filmului.

Violenta: 5/5
Nuditate: 2/5 (cel cenzurat)

Note:
Personaje: 2/5 - nu apuci sa le cunosti
Poveste: 3/5
Coloana sonora: 3/5
Grafica: 3/5

Nota Finala: 3 / 5 ( cu - )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Sunt de acord cu Mox si Urfe folosirea armelor si munitiei speciale, faza in care Sawa plonjeaza dintr-un zgarie-nori iar apoi pleaca teafara sunt extrem de exagerate pentru un anime cu un astfel de subiect (nu suntem in dbz sau scryed :P ).
Insa , pentru ce mi-a placut acest anime este:


QUOTE
este o poveste sumbra care se termina sec si-ti lasa un gust amar. Nu exista nici un detaliu care sa te duca cu gandul la ceva placut


Cred ca in asta consta "farmecul" acestui anime ; sentimentul sumbru ,degradant care te insoteste pe tot parcusul filmului , dezvaluindu-ti o lume bolnava ,malefica, putreda ,care distruge inocenta iar finalul sec si degradant nu-ti lasa nici o usita de scapare ci ,te afunda si mai tare in putreziciune.
Cred ca acest anime ne impinge spre o realitate obscura ( realitatea e mult mai rea), de care incercam sa uitam ,dar ea este acolo si daca nu o recunoastem ,ne va devora .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Io il am necenzurat si l-am vazut de vreo3 ori..
Mi s-a parut foarte reusit per total.
Fazele de violenta excesiva fac sarea si piperul acestui film, cu toate ca sunt un pic trase de par.Cand l-am vazut prima oara..speram ca se va termina cu bine ..insa nu a fost sa fie..mda o adevarata lectie de viata..
Asta e un anime care nu-l arati la prietena ta!! :D


Daca tot veni vorba ..aceeasi firma a facut si MEZZO FORTE...
Asta insa nu e o drama ...ci mai mult..o combinatie f reusita de hentai,actiune si umor..
O sa fac un rewiu la el cand oi mai avea timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mi mi s-a parut subiectul cam simplu , neinteresant , sa nu zik banal.....sec? Da , sa zicem ca sec.....
La capitolul violenta e tare , intra la categoria violenta ingenioasa....
Hehehe....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Violenta daia care imi place mie!!!! !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ca sa nu facem spamuri deschid eu topicu Kite.... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 25 2004, 05:10 PM
Post #8


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Eu am varianta necenzurata.
Lasa un gust amar. Grafica e buna, povestea din pacate un pic nefinisata, chiar asa amara cum e. Violenta este si nu este ok, sexualitatea cam dubioasa, mai ca da in pedofilie desi la japonezi toate personajele feminine arata mai tinere decat sunt.

Ciudat. Deprimant. Finalul totusi nu mi se pare atat de pesimist, chiar daca baiatul moare. Filmul ar putea avea influente din Leon al lui Luc Besson.

Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 25 2004, 05:13 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ibarbar este topic pt kite separat la general anime...vezi acolo parerile exprimate :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:37 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |