Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vision of Escaflowne


CyBeR
post Mar 18 2004, 06:27 PM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Titlu: Vision of Escaflowne
Anul aparitiei: 1996
Studio: Sunrise
Poveste originala: Hajime Yadate
Shoji Kawamori
Producatori: Yumi Murase(Tv Tokio)
Masahiko Minami(Sunrise Inc)
Production: Tv Tokio
Sunrise Inc
Numar de episoade: 26 x 20 min
Gen: Mecha/Fantasy
Titlu alternativ:Tenkuu no Escaflowne


Escaflowne reprezinta un anime al generatiei anilor ?90 atat din punct de vedere al povestii cat si al sunetului si graficii.Un anime excellent prin sinea sa,o adevarata bijuterie al ambelor genuri de care apartine.

1.Grafica este probabil unul dintre cele mai controversate aspecte ale acestui anime.Nu se poate vorbi despre grafica ca un intreg in cazul acestui anime din cauza faptului ca,calitatea acesteia variaza,nu de la episod la episod ci de la element la element.Asadar se va vorbi despre doua aspecte si anume aspectul graphic al personajelor in sine(Van,Allen,Hitoni,etc) si despre aspectul unui guymelef(numele dat robotilor din serie) si al altor creature ce mai apar.
----- I ? personajel sunt realizete destul de precar in anumite privinte.Corpurile lor,desi respecta proportiile unui corp uman,au cateodata aspect inestetic datorita unor elemente ce tin de anatomia data personajelor.Desi unele defecte nu se observa instantaneu,unul sare in ochi si anume nasul personajelor,ce aduce mai mult a scandura decat a altceva.
----- II ? daca personajele puteau fi realizate mai bine,la un guymelef nici nu se pune aceasta problema.Toti robotii ce apar de-a lungul seriei au un aspect extraordinar,cateodata depasind cu mult limita impusa de combinatia de genuri mecha/fantasy.Guymeleful pilotat de Van are un aspect extraordinar in ambele forme ale sale,fiind desenat pana la un nivel de detaliu aproape debordant dar nu deranjant.
In concluzie,grafica este si un minus si un plus pentru acest anime.Realizata adesea manual,mai apar si elemente de CGI in special la coloritul dragonilor,lucru ce nu deranjeaza.
2.Sunetul este un punct cu adevarat forte al seriei.Fie ca ma refer la sunetele ce apar in timpul luptelor,fie ca ma refer la muzica de fundal,sunetul este ireprosabil.
Muzica apare pentru a puncta momentele de maxima intensitate si reuseste chiar sa amplifice gravitatea atmosferei in acel moment.
Sunetele de pe campul de batalie,fie urlete,fie zanganitul armelor,apar pentru a sublinia atmosfera animeului si nu poate fi considerat deranjant,ba chiar este placut in majoritatea timpului,nefiind nici repetitive nici variabil in ceea ce priveste calitatea.
3.Povestea este una ce ar putea parea putin intortocheata la inceput dar pe masura ce se desfasoara aflam ca este de o complexitate iesita din comun dar totusi nu-l baga in ceata pe privitor,pastrand mereu un fir narativ cu adevarat interesant si care il invaluie pe privitor asemenea unui torent ducandu-l mereu in alte si alte directii,cu noi situatii ce nu numai ca surprind dar nu intra in poveste trase de par.
Chiar si cu aceste plusuri,povestea nu este perfecta.Desi privitorul se simte implicat este totusi doar un privitor.Imersiunea in universal Escaflowne nu este totala.
Povestea are loc pe Gaea,loc unde ajunge tanara Hitomi dupa o intalnire cu un dragon si un cavaler pe terenul de sport al scolii.Este atrasa odata cu cavalerul spre o lume aproape magica dar macinata de razboi si unde tradarea era la fiece pas.Povestea celor doi se intretaie cu povestea guymelefului numit Escaflowne,vanat de catre un intreg imperiu.Pe parcursul aventurii afla adevarul despre o civilizatie straveche si anume cea din Atlantis,leaga noi prietenii si confrunta dusmani de calibru mare,care rezerva cate o surpriza pentru unele inimi.
In concluzie,povestea este extraordinara dar nu fara minusurile sale la capitole cum ar fi imersivitate.
4.Personajele ce apar pe parcursul seriei sunt pe atat de variate pe cat sunt de unice.Nici un personaj nu seamana cu celalalt ci doar se afla intr-o anumita categorie,aproape o liga a sa.
Intalnim personaje ce variaza de la oamenii normali pana la oameni-pisica(personajul Merle) si pana la descendentii anticului Atlantis.Fiecare personaj isi are povestea(kind of),cateodata chiar si obsesia.Sa nu mai zic de micile defecte care apar la fiecare,chiar daca nu foarte observabil dar care dau o credibilitate crescuta personajelor,nefiind eroi perfecti dar fiind departe de tipul antieroului.
5.Atmosfera este o alta bila alba pentru anime.Crescand in intensitate ajutata fiind de muzica excelent aleasa se muleaza perfect pe poveste,nelasand nici un element nefolosit.O atmosfera ce permite aproape orice fel de sentimente,exact ce ii trebuie fiecarui anime.
6.Violenta este destul de ridicata dar nu peste medie.Nu prea apare mult sange(prin mult ma refer la vagoane intregi :lol: ).Destul cat sa faca din Escaflowne un anime dinamic.

Ca sa trag linie,animeul este un must pentru toti fanii genurilor pe care le reprezinta.Fiecare element se completeaza cu un altul si astfel se obtine un tot slefuit bine si stralucitor.


Rezumat fulger:
Escaflowne este un anime apartinand genului Mecha si Fanatsy.Este animat de o poveste superb ce se invarte in jurul personajelor Van,Hitomi si a robotului Escaflowne.Aventura ii trece pe acestia prin mai multe dezastre cum ar fi distrugerea regatului lui Van si descoperirea unor informatii despre imperiul pierdut,Atlantis,al carui dcendent este si Van.Ei sunt urmariti de catre un imperiu condus de maleficul Dirnkirk,un om ce-si cauta viitorul perfect,singurul lucru stand in calea sa fiind Escaflowne,dragonul.
Grafica este acceptabila daca se face abstractie de niste scapari iar sunetul este superb.
O delectare pentru oricine iubeste povestile de dragoste de nivel superior,pentru cei ce iubesc cavalerii clasici si spadasinii sin u in ultimul rand rand pentru cei ce adora genul mecha,cu robotii sai,unici in acest anime.


Parerea autorului:
Acesta este un anime ce mi-a placut de la primul episode.Micile scapari ale graficii m-au deranjat doar 2-3 episoade dupa care am uitat de ele.Povestea m-a tinut cu sufletul la gura pana la sfarsit din cauza acelor multe intorsaturi de situatie.
Animeul are si un haz aparte,concentrate in mare parte in personajul Merle ale carei excese de gelozie sunt de-a dreptul hilare.
Plus ca aici am vazut unele dintre cele mai bine realizate aripi,atat acoperite cu pene cat si cele ce caracterizeaza liliecii.Adevarate opera de arta,dupa umuila mea parere.
Un ultimo lucru c ear trebui sa amintesc ar fi faptul ca mi-au placut duelurile pe care le-am vazut aici.Nu de alta,dar luptele mi s-au parut destul de realiste,robotii miscandu-se natural cu sabia si parand loviturile cu kiscari de care nu cred ca i-ar fi rusine nici unui spadasin adevarat.
Punct terminus:mi-a placut la nebunie animeul.

Grad de violenta : 3
Grad de nuditate : 1

Notare:
Grafica: 8
Sunet :10
Atmosfera: 10
Personaje : 9
Poveste:9
Impresie generala: 9
Nota finala: 9.16


Am vazut ca un review mai stufos este primit relative bine asa ca am incercat sa vad cum ma descurc cu seria asta.Sper sa va placa ceea ce am scris si astept sugestii sau corectari.

P.S>Tin sa precizez neaparat ca am incercat sa fiu cat mai obiectiv cu anime-ul.Nu stiu daca am reusit intrutotul dar in mare parte nu mi-am lasat propiile impresii sa schimbe calitatea celor spune
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Oct 19 2004, 05:39 PM
Post #2


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



WOW!dar ai scris,nu gluma!Nu am vazut toata seria,dar pana acum mi-a placut.Chiar a fost interesanta chestia cu dragostea interzisa.
Felicitari inca o data pentru efortul depus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Oct 19 2004, 06:39 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Eu am vazut doar filmul si mi-a placut. Seria era in plan si citit lunga ta povestioara mai facut si mai curios.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post May 8 2005, 05:43 PM
Post #4


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mi-a placut mult seria, din acest motiv am fost cam dezamagit nitzel de final pt ca mi s-a parut nefinisat, nepotrivit, ceva nu era bine, grabit... nu stiu ce anume nu e in regula, dar puteau sa il faca mai bine, data fiind frumusetea povestii in ansamblu.

Poate si telenovelismul incipient al serialului ar fi un minus mic :D dar deh, aproape orice poveste fantasy tinde mai mult sau mai putin spre soap opera.

Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 06:18 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |