Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Elfen Lied, Spoiler Free


darczon69
post Aug 30 2011, 09:12 AM
Post #1


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Titlul: Elfen Lied

Image:http://img62.imageshack.us/img62/4595/3678b.jpg

Media: 13 episoade + OVA (trebuie vazut intre episodul 10 si 11).

Link ANIDB:http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=1544

Gen: Thriller/Horror/Nudity/Angst/Mystery

Nota Finala: 475/500


Rezumat:

Diclonius, cunoscuti si sub numele de "Oameni cu Doua Coarne", sunt mutanti ai speciei umana, posibil, urmatoarea treapta a evolutiei.Diclonius au coarne si puteri telechinetice.Temandu-se de puterea lor, oamenii i-au capturat si ii studiaza in secret. Cu toate acestea, intr-un accident, o femela diclonius a scapat, omorand multi paznici in timpul evadarii ei. Fapt interesant, se pare ca femela sufera de amnezie iar dupa ce a scapat, a ajuns in Yuigahama al orasului Kamakura. Aici intalneste doi oameni (Kouta si Yuka). Redenumind-o "Nyuu", cei trei decid sa locuiasca impreuna, nestiind adevarul din spatele noii lor prietene.


Storyline: 100

Ce m-a atras prima data la acest anime a fost numele ciudat. De asemenea, numele tuturor episoadelor este in germana. In plus, am fost mesmerizat de intro (un cantesc superb), numai ca sa fiu trezit (brutal) la realitate de primele 5 minute din primul episod.

Revenindu-mi, am continuat sa urmaresc aventurile lui Nyuu (cute as hell :D). Am fost purtat intr-un montagne russe de violenta dusa la extrem (picioare taiate, capete zburand), scene de slapstick comedy care m-au zguduit de ras (poor poor Kouta :) ) si momente in care aproape am plans.

Efectiv ajungi sa simti caracterele, sa iti pese de ceea ce se intampla cu ele, sa le cauti scuze pentru comportamentul lor (uneori foarte departe de moralitate)...


Ah, da. Sa nu uit ceva. In Elfen Lied apare nuditate.

Am vazut multe site-uri care considera Elfen Lied un anime ecchi sau chiar hentai. Nu sunt de acord cu asa ceva, din doua motive:

1) Este nuditate, intr-adevar, dar nu este de natura sexuala.
2) Nuditatea este acolo pentru a evidentia ideea principala a acestui anime si anume: dezumanizarea Diclonius. La fel cum nu imbraci un cobai sau un sobolan de experiment, de ce sa imbraci o fiinta pe care o supui unor teste la fel de brutale?

Diclonius nu sunt persoane, in perceptia acelor cercetatori. Nuditatea serveste la sublinierea acestui aspect al naturii umane: omul este crud.



Animatie: 85

Fiind facut in 2004, animatia nu este fantastica (conform standardelor moderne), dar detaliile sunt extraordinare: de la background-uri superbe, cu apusul soarelui, la umbrele pe care le face in jurul personajelor, la designul caracterelor, chiar si pana la scenele de actiune (care sunt fluide, fara "sacadari").

Isi face treaba. Bine, as putea adauga.

Muzica: 90

Este sublima. Openingul (aici) efectiv mi-a facut pielea de gaina. Surprinde disperarea caracterelor si ideea centrala extraordinar de bine.

Endingul reprezinta speranta (aici).

Muzica din timpul anime-ul isi serveste scopul de a crea o atmosfera potrivita fiecarui moment. Are mici scapari uneori, dar nu sunt de remarcat.

Caractere 100

Mi-a placut in special faptul ca in 13 episoade au reusit sa dezvolte aproape toate caracterele. Fiecare are un motiv, o dorinta, iar in final, au reusit sa isi atinga visul, sa-si depaseasca conditia initiala. Iar asta conteaza extrem de mult in ochii mei.

Atmosfera 100

Este foarte apasatoare in momentele de suspans. Efectiv poti sa o tai cu cutitul. Nu se poate sa nu fi miscat de nivelul de "cute-ness" al lui Nyuu sau de suferinta lui Lucy.

Concluzie

Pana la urma, Elfen Lied, prezinta natura umana in fata necunoscutului. Iti aduce aceasta analiza crunta pe o tava de argint pentru ca mai apoi sa te lase sa o iei tu singur de pe masa. Iti prezinta niste idei cum nu am mai vazut intr-un alt anime: nevoia omului de a controla necunoscutul, lacomia, dragoste, neintelegere, ura, toate adunate intr-un minunat pachet de 13 episoade.

PS. Datorita continutului extrem de dur si a ideeilor vehiculate (de la tortura, la abuzuri sexuale) nu recomand acest anime copiilor sub 18 ani. Daca tot suntem aici, nici copiilor peste 18 ani slabi de inger. :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:39 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |