Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Layouturi Noi Pentru Project Sakura, Daltonistii sunt bineveniti

Cum vreti sa se prezinte culoarea paginilor din nr. 2 al revistei Project Sakura?
 
[ 6 ] ** [28.57%]
[ 13 ] ** [61.90%]
[ 2 ] ** [9.52%]
Total Votes: 21
  

The Different Mechanist
post Jan 10 2007, 11:02 PM
Post #1


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Ei bine, a venit momentul sa ne hotaram la o culoare de fundal pentru layouturile numarului 2 din Project Sakura. Cum noi suntem o revista ce, desigur, tine seama din toate punctele de vedere de parerile cititorilor sai ( <_< o exprimare mai buna n-ati gasit ma, ma puneti sa scriu aburelile astea... Ma simt murdar...) am decis sa lansam un poll pe aici, sa vedem cum va convine mai mult - un layout inchis la culoare, cum a fost griul din primul numar, peste care sa se scrie cu text alb, sau unul deschis la culoare, sa bata inspre alb si peste care sa se scrie cu text negru? Cei carora nu v-a convenit acest aspect al primului numar, votati aici. Cei carora v-a convenit acest aspect al primului numar...votati tot aici. Go.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Jan 10 2007, 11:43 PM
Post #2


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Per total mi-a placut revista, insa are unele chestii la design care mie nu imi plac. In primul rand combinatia dintre roz si restul revistei destul de dark nu prea se potriveste. So daca vreti sa pastrati faza cu roz ar trebui sa alegeti text inchis si layout deschis. Pe langa asta cam prea multe culori pe ecran care nu se inteleg. ma refer la butoane mov si roz, titlul galben si restul roz si negru. Cam atat din partea mea. Si btw ati putea sa schimbati pozitia menu barului sa nu mai fie pe cotor ci undeva in stanga sus a ecranului.

Good job in rest!La cat mai multe reviste pe viitor!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jan 10 2007, 11:48 PM
Post #3


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



Nu se pot face 2 color sets din care sa aleaga lumea? Sau e prea complicat and stuff?:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Jan 10 2007, 11:51 PM
Post #4


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Nu cred ca e greu. Trebuie as copieze liniile de cod si sa inlocuiesti culorile. So its dooable. Si asa ar impaca si persoanele care au o problema cu bright colors.

Buna ideea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jan 12 2007, 12:09 PM
Post #5


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Ba din pacate e cam greu, pentru ca nu se limiteaza totul la o simpla copiere de linii de cod si o inlocuire de culori. Fundalul pe care il vezi tu acolo e o imagine de fapt, o imagine de layout care este personalizata pentru fiecare articol in parte. Nu e pur si simplu o culoare de fundal. Ca sa ai doua seturi trebuie sa faci cate doua astfel de imagini la fiecare articol - lucru ce nu ar fi neaparat greu. Dar trebuie rescrisa o parte din engine pentru a da posibilitatea utilizatorului sa aleaga pe care din cele doua seturi sa il foloseasca si acel set sa fie folosit in intreaga revista. De asemenea, la doua seturi diferite de layouturi trebuie doua seturi diferite de meniuri, de butoane etc, deci deocamdata suntem fortati sa ramanem la un singur set. Pana una alta lucram la implementarea meniului de navigatie si facem datul paginii un pic mai intuitiv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jan 12 2007, 12:19 PM
Post #6


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Pe langa motivele prezentate deja de Diff, ar mai fi unul destul de important.

Daca ar fi 2 layout-uri, dimensiunea revistei ar creste considerabil (in MB that is...) asa ca nu merita 2 layout-uri intr-unul.

Optional, POATE vom scoate revista in 2 versiuni. layout inchis si layout deschis, dar NU promit nimik.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 12 2007, 01:21 PM
Post #7


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



N-are sens sa facem un layout inchis cu text deschis, ca daca vre-o data vrem sa o publicam pe hartie ar costa foarte mult sa fie pe peste tot backgroundul printat, nu are sens nici estetic nici economic <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jan 12 2007, 02:18 PM
Post #8


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Din punct de vedere economic nu ar avea relevanta, avand in vedere ca revista se va tipari full color (policromie). Pretul ar fi acelasi chiar daca punem un curcubeu pe diagonala pe fiecare pagina. S-a interesat ICE de o oferta, avem ceva idee (si din fericire si ceva relatii), urmeaza sa facem rost de bani si de material pentru versiunea "hard". Nu va faceti griji, o sa dureze cateva luni pana o scoatem, o sa iasa probabil in primele luni ale verii. Asta fiind un termen pesimist. Dar ramane aspectul estetic. Cu un fundal inchis ar fi mai odihnitor pentru ochi (cand vine vorba de citit pe monitor), dar nu stiu cat de estetic ar fi, mai ales cant e cuplat cu tot rozul vehiculat pe acolo. Cu un fundal deschis intr-adevar ar arata mai bine, dar poate fi mai deranjant la vedere in cazul unor lecturi mai lungi. Acum, voi decideti. Dati aici cu votul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 12 2007, 04:40 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Am votat pt var pe inchis cu text deschis. Cu toate ca orice var e posibila si binevenita atata timp cat e rezolvata intr-un mod estetic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ulfshark
post Apr 29 2008, 06:12 PM
Post #10


Aizen-sama for u
**

Group: Members+
Posts: 52
Joined: 28-April 08
Member No.: 6.696
Points: 56
Gender:



nu stiu cu ce ar ajuta faza aia cu text alb si fond inchis , da mam uit tat asa prin revista ,dar nu am citit si cred cai interesanta :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post May 4 2008, 03:59 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



Eu am o problema cu site-urile dark care folosesc scrisul deschis.. dupa ce citesti, iti iei ochii de la monitor sau dai pe alt site si te trezesti ca nu vezi mai nimic. Mi se pare obositor si iti strici ochii :/ intr-adevar, am dat si peste cazuri in care erau alese nuante de BG/text care nu creau probleme. Din cate tin minte mai bine merge un gri deschis pe negru decat alb/negru.
In fine, votul meu merge la BG deschis-scris inchis.

^_^v
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post May 4 2008, 04:50 PM
Post #12


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



uat... Lol necroposting... Topicul asta era ingropat de mai bine de un an, acum oricum se fac layouturile in functie de articole si de pagini, pe viitor e foarte probabil sa trecem la flash complet, sa renuntam la forma care e acum...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:01 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |