Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Centrul De Artă şi Cultură Japoneză, la cluj.....


Shinju
post Nov 29 2006, 10:59 PM
Post #1


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ok, azi a fost una din cele mai minunate zile pe care le-am avut....si cred ca am speriat pe nenea japonezu cu atitudinea mea.....
pe strada Jozsef Attila nr 5a (de fapt e pe calea turzii, undeva mai sus de staţia cu acelaşi nume, pe partea dreaptă cum urci), are arborat steagul românesc şi cel japonez...you can't miss it!!! am intrat azi din curiozitate.....
o cameră destul de mare, cu multe rafturi pe care tronau multe volume de manga (în japoneză, logic), tot felul de chestii de vânzare (de la boluri şi căniţe de ceai până la poşete pentru kimono-uri)...oricum, eram în transă când am văzut ce era acolo....
în mijlocul camerei o masă la care 3 chibi japo se uitau la (culmea!) ceva film de animaţie american dublat în japoneză (logic).
stau, stau, ce naiba sa le zic? probabil ca nu vorbesc româna, nu? iar ei parca nici nu mă vedeau....până la urmă observ că este cineva la un birou într-o cameră alăturată şi îmi fac curaj şi intru...
un japonez (yey!!!) se ridică, eu spun "hello" şi mă întreabă dacă am venit la cursurile de limbă japoneză.....extaz....eram aşa de bucuroasă că îmi venea să ţopăi....cred ca s-a cam speriat nenea la început.....
oricum, ideea e că e one big happy family de japo stabiliţi la noi (şi, da, copiii ăia vorbeau română....), care au ceva firmă de consultanţă şi au făcut şi acest centru. fac cursuri de japoneză (50 RON/lună), începători, intermediari şi avansaţi, cu vorbitori nativi şi se axează pe conversaţie. a fost plăcut surprins când i-am spus că sunt fan anime şi că suntem câţiva în cluj...
partea drăguţă e că are de vânzare ingrediente pt mancare japoneză (are alge, mamă, de când căutam!!!). 2 sticle de sake ( cam 700 ml împreună) costă 125 RON....dar, no, o sa imi iau....evantaie, tricouri inscripţionate în japoneză....ah, multe multe.....
şi....pentru cei ce vor să meargă în japonia (vizită sau la lucru), firma lui intermediază viza, cazare mai ieftină, şi chiar de lucru, dacă nu mă înşel....
aşa că.....ar mai fi mai multe de zis dar cred că deja v-am plictisit....ar fi persoane interesate să facem câte o vizită pe acolo, aşa, când suntem în bani....?
chu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Nov 30 2006, 12:25 AM
Post #2


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:




:D
:eu o sa fiu in cluj in sapatama asta , in weekeeend e deschis , macar sa vizitez si eu , si de stie cineva mai bine sa explice cum sa ajung acolo greatly apreciated

mama ce ma bucur ca stau in Cj
Cj my one and only ......h
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Nov 30 2006, 12:41 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



QUOTE
ar fi persoane interesate să facem câte o vizită pe acolo, aşa, când suntem în bani....?

Hmm..interesant ..si cat de mult ..tre` sa fim in bani Shinju? Poate imi dai un PM ceva .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 2 2006, 12:06 AM
Post #4


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



well, cred ca au mereu deschis.....pt ca ei acolo locuiesc....
cat despre bani, putem sa ne ducem si fara nic un ban in buzunar, dar chestiile de acolo sunt asa de tentante......macar un evantai sa imi iau.....sau betisoare sa am cu ce manca papa bun.... :D
eu nu prea am timp weekendul asta....poate cel viitor....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rzr999
post Dec 2 2006, 01:11 AM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-March 06
From: Cluj
Member No.: 2.236
Points: 241
Gender:



Bun, aici vin si eu.
Ma duc chiar maine (sambata), sa vad ce mai au.
Si dau o tura si cu voi candva (doar dati un PM pe yahoo).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 30 2007, 05:31 PM
Post #6


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ok, fresh news pt cei din cluj...se infiinteaza o noua grupa de japoneza incepatori. eu ma bag, mai ales ca o parte din cursuri vot fi predate de o prietena de-a mea de la litere (engleza-japoneza anul 4) and I know she is very good at it. probabil cursul va incepe in saptamana a doua dupa pasti (incepe pe 15 saptamana) si cel mai probabil se va tine miercuri, dar se poate si luni sau vineri, dupa cum vor cere majoritatea cursantilor. taxa e la fel 50 ron, numai ca acuma nu mai e pe luna ci pe 4 sedinte, pt ca o sa fie vacante si atunci nu ar fi corect sa ne taxeze pe saptamani in care nu se face.

din cate am vazut eu cei care fac deja de cateva luni bune sunt multumiti si oricat s-au chinuit sa invete singuri nu le-a iesit asa de bine ca si cu tanti japonza :P

daca sunteti interesati imi puteti da un PM, sau sunati la 0264 403 115, sau trimitei un mail la info@nipon.ro . poate ne vedem la cursuri ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Apr 3 2007, 08:56 AM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Shinju pana acum n-am fost acolo si am vazut cladirea doar din masina. Spune-mi si mie, pe unde se intra? Nu de alta dar n-am vazut nici o usa pentru camera de la parter doar scarile care merg la etaj. :lol:
Btw, nu stii daca cumva sunt ONG?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 3 2007, 09:03 AM
Post #8


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



habar nu am daca sunt ong, presupun ca da. o sa intreb daca te intereseaza.
pai urci pe scarile ce duc spre etaj. acolo e centrul, la etajul 1. la parter e alta firma iar la etajul doi locuiesc ei (adica taka-san cu sotia si cei 3 copii - care, btw, sunt asa de kawaii).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Apr 3 2007, 09:15 AM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Ma intereseaza fiindca am de facut o prezentare la faculta despre un ONG. Si cred ca sunt singura care nu a activa in vreunul. :unsure: Dar si planuiesc sa rup gura targului cu o proiectie de anime, ceva, mai ales ca avem laptop si se pot aduce si boxe. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Apr 3 2007, 10:48 AM
Post #10


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Shinju spunei intro vreme ca au ingrediente pt mancare... poti fii un pic mai explicita, ca sunt curios, au si ingrediente si pentru ramen???
-edit- Scuzati editul dar abia acum mi-a venit ideea mancare instant au??? Si aici ma axez din nou pe ramen. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Apr 3 2007, 10:53 AM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Pai pentru ramen ce ingrediente speciale iti trebuie? Din cate stiu, e noodle soup.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Apr 3 2007, 10:58 AM
Post #12


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Da sunt unele ingrediente care la noi nu se gasesc, ex kansui un fel de apa minerala, sardine uscate si ar mai fii Katsuobushi, un fel de ton uscat, afumat si desi suna ciudat fermentat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Apr 3 2007, 01:05 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Ai vazut articolul asta de pe Wikipedia? Iti prezinta toate tipurile de ramen. Apropo, absolut intamplator am vazut acum vreo jumate de ora taiteii aceia speciali intr-un magazin. Sunt facuti de Baneasa si e doar 2,1 Ron punga cu destul de multe bucati (as in +5). :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Apr 3 2007, 01:10 PM
Post #14


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



L-am vazut, taieteiii sunt doar un sfert din problema si stiam de ei sunt usor de gasit cu restul ingredientelor e un pic de problema.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 3 2007, 08:51 PM
Post #15


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



shinigami kid, nu stiu exact ce ingrediente au. dar daca vrei ne putem intalni intr-o zi sa discutam despre clubul acela si sa mergem si la centru impreuna. ce zici de saptamana viitoare? ca tot esti in vacanta? undeva mai pe la sfarsit, sa vin si eu de acasa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:35 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |