Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ai Folosi Death Note-ul?, Daca ai gasi unul


Shinju
post Mar 15 2007, 12:48 PM
Post #41


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Mar 15 2007, 09:15 AM)
devine zeu si dupa aceea, nu mai are nevoie de media.
*



pai de ce nu? cred ca nu inteleg la ce te referi. zeu devine doar in mintea lui. nu il ajuta in sensul asta statustul de zeu pe care l-ar avea pe pamant...sau te referi la faptul ca primeste ajutor din partea oamenilor mai departe?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 15 2007, 01:00 PM
Post #42


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Sunt mai multe aspecte.
In primul rand, devenind zeu, el va domni prin teroare. Nu mai fac nimic rau ca ma omoara Kira! In felul asta, infractiunile vor scadea mult.
Apoi vor aparea o multime de informatori, care il vor ajuta pe Kira, din diferite motive: fie pentru ca il adora, fie ca vor avantaje materiale, cert e ca va fi slujit bine. Si va avea in felul asta si informatii de peste tot. Probabil va infiinta politiii care sa lucreze pentru el... cine stie ce poate sa-i mai treaca prin cap! Ma gandesc la el ca la un fel de dictator militar.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramoran
post Mar 15 2007, 04:02 PM
Post #43


Lord of Chaos
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 1-February 07
From: TM
Member No.: 3.702
Points: 101
Gender:



mie nu prea imi place idea de death note ....
cred ca atunci cand u kill someone (nu conteaza cine e el) trebuie sa o faci cu mana ta ... nu printr-un un cuvant scris cu pixul ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 15 2007, 08:41 PM
Post #44


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Mar 15 2007, 01:00 PM)
Ma gandesc la el ca la un fel de dictator militar.
*



da, inteleg acum ce vrei sa spui. totusi am observat ca Light primea ajutor si inainte de a deveni atat de cunoscut si mai ales acceptat de oameni. din primele zile primea ajutor pe internet cu tot felul de liste...

acuma sa fiu un pic ontopic...daca eu as fi in locul lui light (sa fi inceput deja demersurile de a acapara toata lumea), as pastra in continuare a low profile, mi-as face simtit prezenta atata cat sa infricosez un pic lumea :P si sa tin totul sub ordine. nu ma gandisem la ideea cu politii care sa lucreze pt el. ma intreb daca asa ceva era in planul lui light....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Mar 16 2007, 07:49 PM
Post #45


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



Politie...Poate ca plan de viitor... dar daca nu s-ar fi lasat provocat de L nu ar fi ajuns chiar asa de departe... ar mai fi avut pace cativa ani pana sa se gandeasca L la ceva nou ca sa-l prinda...

Uitandu-ma la episodul acela ma gandesc daca nu cumva Light avea si el momente in care era de acord cu L. Pentru ca altfel ar fi insemnat sa-l respecte pe L foarte mult... Si nu st sigura ca stia exact cine era L asta pe vremea aia... Daca ar fi fost convins ca el are dreptate ar fi ras de ceea ce zicea L si ar fi inchis televizorul... dar s-a lasat tachinat... deci era un adevar printre spusele lui L...

Eu cred ca as fi ras de el... La urma urmei nu l-as fi considerat decat ca fiind un biet nenorocit care nu poate intelege cat de maret e planul meu si cat de mult bine e menit el sa faca...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Okami
post Mar 16 2007, 11:59 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 15-March 07
From: Timisoara
Member No.: 3.952
Points: 74
Gender:



Eu sincer nu l-as folosi, in primul rand pentru ca apartine zeilor mortii, in nici un caz muritorilor. Mergand pe principiul "incearca", la inceput, dupa ce vezi cum functioneza esti clar sedus.Nu as vrea sa devin un semi-zeu ca Light, omorand criminali.Light isi pierde din umanitate in momentul in care incepe sa foloseasca Death Note-ul, un lucru pe care eu nu il concep. La Light apare o eroare de ordin pragmatic: el este salvatorul omorand criminalii si impunand proprile reguli, acestea fiind verificate si aprobate de marea majoritate (legenda Kira). Light trage concluzia ca ce face el e bun. Concluzia finala de "bun" nu are insa cum sa se impuna cu necesitate, pentru ca daca un sistem functioneaza nu inseamna ca el este neaparat si bun.



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Mar 21 2007, 02:09 AM
Post #47


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



L-as folosii mai mult ca sigur. Este o provocare prea mare ca s-o refuzi. Ceea ce nu stiu e cum m-as simtzi si ce as face dupa prima crima.
Oricum dupa cum a mai zis cineva (parca Kisa ^^), Death Note-ul nu este o putere pe care un om o poate controla si de aceea o va risipii cum face Raito , sau nu o va folosii deloc, oricum nu o va folosii corect.
De ce?
Pentru ca fiintzele umane au sentimente (pentru sine sau altzii), iar asta ii face diferit de o divinitate. Sentimentele sunt ceva omenesc nu?
Divinitatea in orice religie/mit/basm/etc. apare invaluita in mister mai mult necunoscuta decat cunoscuta. Pana necunoscutul acela nu va devenii cunoscut omul tot om va ramane, si tot incapabil sa foloseasca corect o astfel de putere.
Am ajuns la intrebarea "Ce inseamna corect?"
Definitia va difera de la persoana la persoana, mai depinde si de timp, spatiu, situatie in general, iar eu deja deviez de la subiect si ma opresc aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Wind Slayer
post Mar 31 2007, 12:38 PM
Post #48


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 31-March 07
Member No.: 4.048
Points: 221
Gender:



Hmm...l-as folosi ca sa-mi santajez seful...ca prea urla...
Sau poate as face precum Light, as incerca sa fac lumea un loc mai bun...
Oricum, nu cred ca cineva ar avea tupeul sa-l foloseasca in realitate, pentru ca raul pe care il faci folosindu-te de puteri supranaturale se intoarce impotriva ta inzecit...sa stiti; :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Mar 31 2007, 06:32 PM
Post #49


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



O da i would use it....maybe because im a little evil...as vrea sa vad cum e sa detin o astfel de putere.Si da probabil as face greseli si metodele mele nu ar fi acceptate de toata lumea..but who cares...intrebarea e intr-un final as fi consumat de o astfel de putere?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Mar 31 2007, 07:21 PM
Post #50


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Seara asta m-a convins ca Death Noteul este necesar.

Prea multe lucruri aiurea in tara asta. Si da l-as folosi cu intentii bune that is.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Apr 17 2007, 10:48 AM
Post #51


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



In primul rand cred ca mi-as baga stiloul in el de caiet.*a se citi ca l-as arunca* [dupa ce "curatz" cativa "iubiti" de-ai mei, glumesc ].
Cine sunt eu sa fac lumea mai buna? Si in primul rand ce e binele fara rau? Binele fara rau nu ar exista. Ar fi plictisitor daca in lume ar exista oamenii buni [ma rog, si notiunea asta de om bun, e foarte trasa de par, pt ca in fiecare om exista atat binele cat si raul, si sunt total impotriva constructiilor x e bun, y e rau, tocmai pt ca nu exista un criteriu universal de stabilire a binelui si raului]. In concluzie, ca sa revin ontopic, nu as folosi caietul respectiv. Nu sunt o fire razbunatoare, si chiar daca as fi, probabil nu moartea celor pe care ii urasc m-ar satisface, ci profunda lor suferinta...deci posibil sa folosesc caietul sa provoc suferinte. Glumesc. Nu. Nu l-as folosi.
Ca sa-l citez pe maestrul Nietzsche: "Din Rai lipsesc toti oamenii interesanti". Binele nu exista decat raportat la rau, la fel ca si frumosul raportat la urat si tot asa si cu celelalte antinomii.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Apr 17 2007, 04:57 PM
Post #52


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



QUOTE(trust_no_more @ Apr 17 2007, 09:48 AM)
In primul rand cred ca mi-as baga stiloul in el de caiet.*a se citi ca l-as arunca* [dupa ce "curatz" cativa "iubiti" de-ai mei, glumesc  ].
Cine sunt eu sa fac lumea mai buna? Si in primul rand ce e binele fara rau? Binele fara rau nu ar exista. Ar fi plictisitor daca in lume ar exista oamenii buni [ma rog, si notiunea asta de om bun, e foarte trasa de par, pt ca in fiecare om exista atat binele cat si raul, si sunt total impotriva constructiilor x e bun, y e rau, tocmai pt ca nu exista un criteriu universal de stabilire a binelui si raului]. In concluzie, ca sa revin ontopic, nu as folosi caietul respectiv. Nu sunt o fire razbunatoare, si chiar daca as fi, probabil nu moartea celor pe care ii urasc m-ar satisface, ci profunda lor suferinta...deci posibil sa folosesc caietul sa provoc suferinte. Glumesc. Nu. Nu l-as folosi.
Ca sa-l citez pe maestrul Nietzsche: "Din Rai lipsesc toti oamenii interesanti".  Binele nu exista decat raportat la rau, la fel ca si frumosul raportat la urat si tot asa si cu celelalte antinomii.
*



Nu stiu daca ai constatat ca originalul Kira nu ucidea doar pe ideea ca oamenii respectivi erau criminali periculosi... de exemplu, nu-i ucidea pe cei care ucideau de nevoie sau pentru a-si razbuna pe cineva drag... se precizeaza in unul din episoadele in care Light e convins ca e nevinovat... Deci, oameni rai exista, pt ca e rau sa ucizi din placere... ugh... daca i-ar curata cineva pe teroristi... :twisted:

Si poti sa-ti dai seama care sunt rai... frumosul raportat la urat e acceptat atata timp cat nu se sare calul... ti se pare ca teroristii sunt in limitele calului? Sa nu mai spun ca ar mai fi cativa care ar trebui curatati, macar pt binele omenirii... Imagineaza-ti cum ar fi fost daca l-ar fi putut curata cineva pe Hitler mai din timp...

Am aflat de curand de o anomalie genetica ce provoaca o agresivitate exagerata (cand apar mai multi cromozomi Y... desi inca n-am inteles procesul, pt ca acesti cromozomi nu contin niciun fel de gene...). eu n-am nimic cu ei, ca nu e vina lor ca s-au nascut asa, dar in clipa in care refuza sa se controleze (si legea ii trateaza diferentiat)... plus ca pot lasa urmasi (care sa duca anomalia mai departe)... eu zic ca sunt neaparat eliminabili. Daca se controleaza nici n-ai avea de unde sa afli, plus ca n-ai avea inima sa-i cureti...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Apr 17 2007, 08:04 PM
Post #53


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Nu stiu daca ai constatat, dar eu chiar nu am facut vreo analogie sau paralela intre ce as face eu si ce a facut kira in serial. Eu m-am raportat strict la mine si convingerile mele, care sunt independente de ceea ce s-a intamplat in anime. Eu am empatizat, si am spus exact ce as fi facut daca eu as fi gasit Deathnote-ul.
Iar bine si raul sunt relative. Sunt doar puncte de vedere. Nu exista un sistem referintial unanim acceptat care sa filtreze obiectiv binele de rau..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceFlame
post Apr 21 2007, 07:13 PM
Post #54


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 11-March 07
From: Calarasi
Member No.: 3.930
Points: 21
Gender:



Vai de loome dak asi gasi DeathNote-ul :twisted: Spre deosebire de altzii eu nu cred k as rezista tentatziei de a il folosi.As deveni un fel de Kira made in Romania. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

el_Domitro
post May 9 2007, 01:13 PM
Post #55


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 4-May 07
From: Zalau
Member No.: 4.250
Points: 20
Gender:



Daca ma gandesc bine...Si ascult de Dracii din mine...Eu l'as folosi...!Nici macar nu as sta pe ganduri...!:))Deja ma gandesc la cine ar fi primul...!
BinLaDen sau cum il cheama pe ala:):):)
Dar ganditi'va cei care au spus ca l'ar folosi...!
In gand iti spui ca daca ai fi acum undeva...ai face un anumit lucru...!Dar cand sunteti in acel loc de care vb...Nu aveti curajul...!
Cati sunt aja de aici?
Daca dau exemplu...Unora li se potriveste altora nu...Deoarece fiecare are preferinte...!Mai bine nu dau si aja va ganditi voi...Va ganditi la ceva ce va place ff mult...Ceva ce ati vazut doar...Sau ati experimentat dar au fost urmari urate...:):)Daca ma intelegeti!
Nu stiu ce sa spun...!Esti criminal cand faci ordine...Omorandu'i pe criminali?
Scopul scuza mijloacele...!
Va rog sa imi acceptati scuzele...!Dar cei care l'ar folosi pt razbunare proprie...Dar razbunarea proprie e un act de criminal...!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yozz
post Jun 13 2007, 11:01 AM
Post #56


Kira
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 12-June 07
From: Romania
Member No.: 4.450
Points: 121
Gender:



I'd never use it cos it'd make ur life miserable. period. and besides u'll just
end up dead
like Light.

my bad :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 14 2007, 11:10 AM
Post #57


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



SPOILER< SPOILER!!! pune te rog ultima fraza ca si spoiler ca sunt unii care nu au citit manga si vor sa vada sfarsitul de la serie frumos, fara sa afle cum se termina acuma de la tine....esti primul care spune asta in toate topicurile de la Death Note fara sa puna ca si spoiler....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jun 14 2007, 06:15 PM
Post #58


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Sunteti curiosi dak as folosi sau nu DN-ul si in ce scopuri? Dati'mi un DN si o sa vedeti :P

@tipului kre a spus k dak omori, tre' sa o faci cu mana ta: u'r more fucked up than light was (no offense intended). Dak omori cu ajut DN-ului, sentimentul d vinovatie pe kre il resimti se disipa oarecum datorita faptului k nu o faci direct (daduse cineva mai devreme un ex cu bomba arunkta din avion), dar dak poti sa omori pe cineva cu mana ta (ba kiar preferi metoda asta) atunci u'r kinda fucked up (km cum ajunge light). Diferenta e k light e skimbat de puterea primita..pe knd tu n'ai avea nevoie d nicio skimbare :P
All my above rant is of course my opinion.

Si ink ceva pt dezbaterea voastra despre ce e bine si ce e rau. Termenii sunt relativi k absolut totul pe lumea asta, dupa cum bine a precizat Einstein (well, moartea si taxele sunt probabil exceptiile :P ). Revenind, nu exista bine sau rau; exista doar perspectiva/pcte d vedere diferite.
Asta ptk in termeni relativi, binele unuia poate fi raul altuia samd. Astfel, desi societatea a creat niste 'guidlines' k sa zic asa ce tin de moralitate (nu e bne sa furi, nu e bine sa ucizi etc) pana la urma binele si raul raman termeni relativi si nimeni nu e in masura sa decida in termeni absoluti ce e bine si ce e rau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Van Dan
post Jun 20 2007, 10:51 PM
Post #59


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 20-June 07
Member No.: 4.501
Points: 152
Gender:



sincer sa-ti spun nu l-as folosi nici mort. dat mi-ar placea sa stiu k e posibil asa ceva
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrutz4
post Jun 21 2007, 12:29 AM
Post #60


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: 16-April 07
From: acasa
Member No.: 4.154
Points: 102
Gender:



:) daca as aveau un death note cu siguranta l-as folosi :) ar fi super interesant
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 08:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |