Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sen to Chihiro no kamikakushi (Spirited Away)


Trickster
post Mar 31 2007, 01:24 PM
Post #41


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Stii, Alice nu e fantasy, e fantezie. Nu stiu de ce o bagi ca si precursor pentru gen, ca nu prea are de-a face... e doar o opera inovativa, plina de jocuri de cuvinte delicioase, si trebuie luata ca atare, nu comparata cu altceva. Ca o fi avand personaje seci si britanice... sa zicem, dupa gusturi :P.

Si Spirited Away e basm, nici nu se vrea altceva... toate personajele, de la actiuni la personalitate au acel ceva care numai la basmele de cand eram copil l-am mai intalnit. Stii tu, personaje de-alea principale fara frica care se avanta intr-o lume magica in cel mai natural mod, parca fara efort, si inteleg tot ce se intampla intr-un mod naiv. Ai pomenit de Alba ca Zapada... basmul asta e mult prea popular cu fetele, si probabil de aia, dar eu am crescut cu basme rusesti, si crede-ma, capetele alea trei, copilul urias (care mi s-a parut really funny :D) sau Yubaba de acolo-s inspirate (poate si din Grimm :P), si mie intotdeauna mi s-au parut mai de basm decat Vrajitoarea cu oglinda sau Craiasa Zapezilor, care mie sincer imi suna un pic a Kitch (bine, eu si urasc tot ce tine de Hans Christian Andersen).

Si tot zici de spirit anime... e supraestimat, si uneori e placut sa vezi putina multiculturalitate sau abordari mai originale, ca oricum genul e prea repetitiv si plin de clisee. Daca ar fi fost un basm de inspiratie Japoneza da, as fi zis si eu, dar in nici un caz nu e asa ceva. Apropo, faptul ca-i un basm in nici un caz nu e un defect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 31 2007, 02:16 PM
Post #42


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
QUOTE
Stii, Alice nu e fantasy, e fantezie.


Ha, ha, ha, unde am folosit eu cuvantul fantasy in postul de mai sus? :angry: De ce-mi interprezeti cuvintele? :P

Am zis ca e prea basm pentru mine. Stiu ca asta a fost intentia autorului, sa fie basm, dar eu ma asteptam la altceva, imi doream altceva. Il judec, din nou :P , foarte subiectiv. Nu-mi prea plac basmele, ce-i drept. Singurul care-mi place, e unul cult, Fat Frumos din lacrima, al lui Eminescu. Dar si asta are limitarile lui, are si el un fel de Baba Cloanta, nu mai imi amintesc cum exact cum o cheama, care nu-mi place. Si mai sunt si alte lucruri, mai intunecate, nu mai detaliez aici. De asta, pentru mine, atmosfera de basm e inferioare atmosferei din celelalte 2 filme. Unde sunt lumi originale, unice. :)

Cat despre ultima ta fraza, nu prea are rost sa discutam din nou.... imi stii parerile si-ti stiu parerile... ne-am repeta doar.... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 31 2007, 02:36 PM
Post #43


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Am zis fantasy doar pentru ca l-ai facut deschizator de drumuri pentru Tolkien & co, si sincer nu cred ca are vreo legatura.

Si de ce sa nu ne repetam, doar repetitia e mama invataturii :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Mar 31 2007, 02:49 PM
Post #44


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Muza Chan, imi pare rau pt tine ca nu reusesti sa vezi decat in tipare. Yubaba mi se pare fascinanta ca realizare tocmai prin faptul ca in ciuda infatisarii reuseste sa fie si respingatoare si adorabila (prin alter-egoul ei, sora geamana).

Alt aspect pe care l-ai uitat e ca infatisarea Yubabei nu e deloc noua la Miyazaki, ea aparand si in Porco Roso (mama piratilor sau babutzele care lucreaza la avion) si in Howl ca personaj principal, in Totoro ca bunica baietelului si in cateva alte filme Ghibli. Ma mir ca nu ti-ai dat seama. Miyazaki are mereu aceleasi personaje, practic poti urmari in toate filmele sale aceleasi infatisari cu mici variatii. Lucru fascinant si f haios in acelasi timp. Si nu in ultimul rand f de apreciat cum in ciuda infatisarilor similare, personajele clar sunt distincte, au personalitati proprii.

Intr-adevar, Spirited Away este mai multicultural, dar eu niciodata nu am crezut in respectarea unor tiparuri, nu inseamna ca daca Spirited este anime trebuie sa urmeze toate caracteristicile anime. Lucrurile cu adevarat bune sunt cele care ies sau isi depasesc tiparul, genul, provenienta, etc.

Cheers ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 1 2007, 01:46 PM
Post #45


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



E exact pe dos, nu vad in tipare, descopar tipare pentru ca sunt satula de ele. Ni se servesc tipare peste tot, in orice fel de arta: literatura, film, muzica, pictura. Vreau lucruri noi, consider valoroase ideile noi.

Accept un amestec de idei care s-au mai folosit, cand rezultatul e original. Cel mai clar exemplu care-mi vine in minte e cartea lui China Mieville, trilogia Noul Cobruzon. Acolo e un conglomerat de idei de tot felul, dar rezultatul e ceva original. Sau Matrix-ul. :) Care are tot felul de idei luate din multe locuri. Dar e o opera reusita, in final.

La Spirited Away, rezultatul nu e asa de original. E tot un basm, cu happy end, pana la urma.

N-am vazut decat cele 3 filme ale lui Miyazaki: Mononoke Hime, Nausicaä of the Valley of the Wind si Spirited Away. In ordinea asta. Si am avut probabil asteptari prea mari la ultimul! :P

Eu cred ca totusi Miyazaki e supraapreciat. Are capodopere, dar are si anime-uri mai slabe. Acum nu trebuie sa cadem toti in genunchi si sa-l credem zeu. Imi plac unele lucruri si nu-mi plac altele. Dar ceea ce-mi place imi place mult de tot :) , si cred ca asta e de fapt ceea ce conteaza.

QUOTE
Miyazaki are mereu aceleasi personaje, practic poti urmari in toate filmele sale aceleasi infatisari cu mici variatii.


Acum c-ai spus-o, da, ma deranjeaza si asta. Mi se pare o limitare. Chiar daca personalitatile sunt distincte. Pentru mine e plictisitor sa tot vad acceasi fata mereu. M-am uitat pe poze si la anime-urile pe care nu le-am vazut inca. Nu se potriveste cu ce-mi doresc eu.

Cheers ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 1 2007, 06:05 PM
Post #46


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Muza, tu spuneai mai sus ce rau iti pare ca nu intra in tiparul obisnuit al anime... imi suna ca si cum te-ai contrazice :P. Si comparatia ta nu functioneaza... de exemplu si eu pot zice ca Matrix tot un SF e. Apartenenta la un gen nu inseamna lipsa de originalitate.

Si apropo, eu nici n-am stiut ca desenele Ghibli is facute de acelasi om, dar care le-am vazut toate mi-au placut, tocmai prin stilul aparte... acuma ca am aflat ca stilul asta e rezultatul unui singur om nu pot sa zic decat sa-l felicit pentru ca si-a gasit un stil functional. Si nici faptul ca Spirited Away s-a nimerit sa fie mai copilaros din cauza publicului tinta mai tanar sau nu pot zice ca m-a deranjat in mod deosebit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Apr 5 2007, 12:58 AM
Post #47


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



De gustibus, in final, ce sa mai zic :P

Miyazaki nu e nici pe departe zeu, doar un om f talentat care stie sa transpuna de cele mai multe ori provitorul in universul pe care il prezinta, indiferent de cat de completa sau nu este lucrarea sa. Omul stie ce inseamna farmecul povestilor si stie sa il transmita, cel putin dupa parerea mea :)
Si in final asta e cel mai important la o poveste, sa te farmece :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 5 2007, 10:17 AM
Post #48


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



sunt de acord cu Muza, Spirited Away e un pic overrated.
Am vazut aproate toate filmele ghibli - si mi-au placut toate, inclusiv spirited Away. Filmul este excelent - poveste faina, animatie de exceptie, dar mie mi s-a parut un pic prea Disney ( :D - da stiu, am sa supar iar ).
Cred ca marea problema a lui spirited e ca este prea ridicat in slavi. Din aceasta cauza am avut asteptari prea mari - exact ca si la Mononoke - daca nu ar fi fost asa de laudat, probabil ca mi-ar fi placut mai mult.
O alta problema (in opinia mea) e faptul ca SA e un pic prea complex - pe de o parte, Spirited are un iz de basm, dar pe de alta parte, e un pic prea complex pt un basm (aproape obositor).
Si o nota personala : dintre filmele ghibli, cel mai mult mi-au placut Castle in the sky si Whisper of the Heart - deoarece ambele vibreaza de emotii (Whisper e singurul romance al lui miazaki, cel putin din cele vazute de mine). Mononoke si spirited sunt foarte faine, dar prea reci pt mine, prea emotionless - but that's just me :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 5 2007, 10:41 AM
Post #49


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Asa, deci e o problema cand ceva e laudat... we are in agreement. Poate a fost hype, nu zic, doar a luat oscar, dar de cand e hype-ul ceva dupa ce sa te iei, sau mai mult, de cand influenteaza el calitatea unui produs? Nu e asa de fain pentru ca a fost laudat mult... geez.

Cat despre faptul ca nu au emotie... o fi din cauza ca nu este incest si romance (da, is cat de sarcastic si rautacios pot). :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 5 2007, 11:02 AM
Post #50


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Sarcastic.. sarcastic... gratuit de data asta! :P
Si ce daca a luat un Oscar? Oscarul nu inseamna nimic... se da dupa alte principii, nu neaparat dupa valoare.

Anime-ul e valoros. Asta e clar. Nu contesta nimeni asta. Cum zicea si ibarbar, e problema de gust, de ce cauti, de ce-ti doresti, de ce standarde ai.
De ce intotdeauna sunt probleme cand cineva are niste critici, mai ales daca anime-ul e considerat foarte bun? Devine un fel de tabu, n-ai voie sa nu-ti placa. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 5 2007, 11:16 AM
Post #51


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Apr 5 2007, 07:02 PM)
Si ce daca a luat un Oscar? Oscarul nu inseamna nimic... se da dupa alte principii, nu neaparat dupa valoare.
Cat cinism :P. Nu stiu, eu toate filmele de oscar care le-am vazut pana acum am putut zice orice despre ele, ca au fost subiectiv alese, ca au fost altele mai bune, dar numai ca nu au valoare nu. Exceptie poate Titanic, dar noa, si oscarurile is date de oameni...

QUOTE(Muza chan @ Apr 5 2007, 07:02 PM)
De ce intotdeauna sunt probleme cand cineva are niste critici, mai ales daca anime-ul e considerat foarte bun? Devine un fel de tabu, n-ai voie sa nu-ti placa.
Dada, gusturile, etc. ai voie sa nu-ti placa din orice motiv vrei (cu toate ca ala cu baba ca nu e frumoasa scartaie rau :lol:), dar nu ai voie sa zici nu e bun, sau atat de bun, sau mai rau decat altul fara argumente putintel mai solide .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 5 2007, 11:18 AM
Post #52


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



QUOTE(Trickster @ Apr 5 2007, 10:41 AM)
Cat despre faptul ca nu au emotie... o fi din cauza ca nu este incest si romance (da, is cat de sarcastic si rautacios pot). :P
*


excelent punctat!

am tot urmarit discutia si, sincer, sunt un pic dezamagita de superficialitatea cu care vad unii filmele lui myazaki. emanuel, sorry ca iar ma iau de tine, dar deja cred ca te-ai obisnuit. :P

spirited away "overrated" ??? jeez, ca nu-ti place tie e una, dar sa spui ca e "overrated" deja mi se pare prea mult. ce-mi place enorm la myazaki este ca ii iese al naibii de bine tot ce vrea sa faca. iar aici, da, a vrut sa faca un pattern de basm. si i-a iesit perfect. pacat ca in ziua de azi au ramas foarte putini cei care inca mai pot gusta o astfel de lume/poveste.

Mononoke "emotionless"????? permite-mi sa te contrazic. cum spunea si Trickster, "emotion" nu inseamna doar incest si romance (vai cat mi-a placut replica asta! :lol: ). mie mi se pare ca are o incarcatura emotionala extrem de mare. acolo practic vezi cum moare o lume... sau tie ti-ar fi provocat emotie doar o eventuala poveste de iubire intre San si Ashitaka?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 5 2007, 12:03 PM
Post #53


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Eu am adus multe argumente, faptul ca tu nu le citesti nu e vina mea! :P Vezi primul post... Si faptul ca interpretezi uneori gresit ceea ce spun, iarasi nu e vina mea. :lol: Uneori esti atat de superficial... Si sincera sa spun.. sunt satula de conceptii puritane... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 5 2007, 12:12 PM
Post #54


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Trickster, vad ca iar te iei de mine :twisted: si din nou imi interpretezi spusele.
- nu am spus ca e o problema cand ceva e laudat
ce AM SPUS e ca fiind asa de laudat, luand si oscar , ma asteptam la ceva ... :blink: ceea ce nu a fost cazu - e un film bun, nimic de zis, dar... castel in the Sky si Whisper of the Heart si Nausicaa si chiar Totoro mi-au placut mai mult - desi nici unul nu au luat oscar - si evident, ma asteptam ca Spirited sa fie si mai si.
cat despre a doua afirmatie... dupa cum am subliniat, o nota personala, adica ceva subiectiv - si sper ca imi dai voie sa imi placa mai mult Whisper decat spirited (chiar daca nu are oscar) si sa prefer un romance peste un fantasy.
Aaa, si, NU am zis ca Whisper si Laputa sunt MAI BUNE decat Spirited si Mononoke - doar ca MIE MI-AU PLACUT mai mult.
ruxi - ma steptam, ma asteptam :P . de ce zici superficialitate ? am pierdut eu un mesaj subliminal in spirited Away ? sau te refereai la mononoke ? (ala e altceva)
Si DA, cred ca Spirited Away e overrated - nu cred ca e o insulta - cred ca sunt filme anime MULT mai bune decat acesta - Nausicaa ii da clasa de la distanta in orice privinta (inclusiv la animatie - si a fost facut in anii '80) - problema e ca Nausicaa sau Castle in the sky au fost facute in anii '80 cand foarte putini auzisera de anime = nici vorba de oscar, in timp ce Mononoke si spirited au fost facute la sf anilor '90, cand anime deja cucerise america.

aa, si, Trickster, hia sa fiu si eu putin rautacios - m-o fi interesand pe mine incestu si romanceu, dar cel putin nu ma intereseaza ce a mancat azi dimineata Naruto sau in ce episod a invatat schema a#$%^& - dar inteleg, si eu cand aveam 10 ani doream sa fiu o testoasa ninja :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 5 2007, 01:13 PM
Post #55


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ce sa-i faci, daca tot m-am uitat la el ar fi cam ciudat sa nu stiu chestiile alea. No sense of humour in some people :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 5 2007, 01:27 PM
Post #56


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ti-am raspuns cu aceiasi moneda :D - gata, ingrop securea razboiului :) (dar daca preferi war... :twisted: I'm readyyyyyyyy )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 5 2007, 04:09 PM
Post #57


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Stii, atitudinea ta, pe langa faptul ca nu e fair-play, e si foarte urata, in sine. A fost discutia de la Angel Sanctuary, ne-am spus fiecare parerile, acum e cazul sa te potolesti. Nu are rost sa discutam oriunde ne intalnim de acelasi lucru! :P Pentru ca o sa ne mai intalnim.... :lol: Si faptul ca stii niste lucruri despre mine din alte discutii, sau ca stiu eu despre tine, nu trebuie folosita ca arma. Asta ar putea fi un mod de a duce discutiile viitoare intr-un mod mai placut. Ce faci tu acum nu e placut deloc. :P

Si inceteaza sa-ti bati joc de anime-uri pe care nu le intelegi! Nu de alta, dar jignesti o categorie mare de colegi, nu numai pe mine sau pe Emanuel. Si daca nu te pune nimeni la punct se datoreaza si faptului ca acea categorie de anime-uri e urmarita de persoane prea finute sau prea bine crescute ca sa stea sa se certe cu tine. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 5 2007, 05:59 PM
Post #58


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Offtopic:
Unele rele is din force of habbit, scuze :P. Altele is intentionate, dar in nici un caz sa nu imi zici ca nu inteleg unele anime-uri pentru ca o sa ma simt si eu jignit.

Cat despre chestia cu persoane prea fine, desi ma indoiesc ca exista asa ceva ca "prea fin sa-mi spun parerea", pot sa-mi spuna orice vor, oricat de voalat sau direct fara nici un fel de jena, si o sa raspund si eu la fel... cu parere de rau eu o sa continui sa-mi imprastii opiniile pe unde apuc :P.

Dar si un pic de ontopic, pentru ca ce a zis Emanuel e destul de confuz... ba e doar ca lui nu i-a placut filmul, ba e supraestimat si mai slab decat altele. Daca e sa fie o parere obiectiva faptul ca e overrated, ok, vreau sa stiu de ce, care ii sunt defectele (si cand zic asta vreau sa zic care-i sunt defectele luat ca atare, nu chestii de genul faptul ca ii basm sau ca are si elemente de cultura occidentala) sau unde a gresit Miazaki, iar daca e doar ceva parere personala o sa las in pace, doar e dreptul oricui sa nu-i placa din cele mai aiuristice motive. Eu o sa sustin in continuare e ca un basm foarte reusit, asta dincolo de concurenta din partea altor Ghibli.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 6 2007, 10:35 AM
Post #59


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



de acord cu tine, e un basm foarte reusit - si mi-a placut foarte mult. Defecte ? sincer, nu prea am ce sa-i reprosez - ca de altfel la toate filmele ghibli ( ceea ce e ceva extraordinar). Ce am vrut sa spun e ca atunci cand e vorba de Miazaki, toti vorbesc de spirited Away si mononoke - ambele sunt foarte bune, nimic de zis, dar simplul fapt ca SA a luat un oscar nu inseamna ca e cel mai bun film al lui miazaki ( am spus - Nausicaa, Laputa, totoro, si chiar Akira(non ghibli) sunt cel putin la fel de bune, daca nu mia bune - nu au luat oscar pt simplu fapt ca au aparut in anii '80.
So, in concluzie, Spirited away e un film foarte bun, doar ca nu e printre favoritele mele ghibli.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

user4342
post Apr 23 2007, 02:16 PM
Post #60


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 26-March 07
Member No.: 4.023
Points: 19
Gender:



this was my first anime, and so far the best one :) (everything is somehow different the first time ;))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:50 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |