Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime De Scurt Metraj, anime-uri scurte


hunter
post Mar 8 2006, 11:09 PM
Post #1


VIP
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 20-February 06
Member No.: 2.196
Points: 103
Gender:



Oameni buni, destepti shi frumoshi: as dori sa aflu de la voi ce anime-uri scurte ati vazut, ce v-a placut poate mai shi recomandati celorlalti.... :D
eu una sunt foarte curioasa pentru ca mi-e mi se par rare shi nu prea am vazut sa se vorbeasca despre ele , in afara de serii shi celelalte lungi.... B)
poate k asa voi afla mai multe dar nu numai eu, sper k lumea sa mai faca schimb de informatii ! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Mar 9 2006, 01:06 AM
Post #2


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Bravo pt topic.

Preferatul meu ramane Comedy, de fiecare data cand ma uit la el ma trec fiorii. Nu stiu daca din cauza Ave Maria, grafica, poveste, sau toate la un loc.

Excelent.

Si Other Worlds e fain.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 9 2006, 06:53 AM
Post #3


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



I saw, la recomandarea lui hunter, She and her cat, un anime care mi s`a parut super simpatic. Se tot spune ca este vorba despre viziunea unui pisic asupra vietii... eu cred ca e mai mult :P
Inca sunt in cautare de astfel de anime, cred ca anidb will help me :D, pentru ca, analog cu poezia, cu cat e mai scurta, cu atat e mai plina de simboluri (sau cel putin asa zice lumea :lol: )

Mai exista si Onboro film - 5 minute, dar nu e subat de nimeni :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 9 2006, 09:26 AM
Post #4


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



de mentionat ar fi pale cocoon(brandnew),voices of a different star,kakurenbo: hide & seek,millenium actress(bine asta nu e scurt metraj..dar merita vazut)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

hunter
post Mar 9 2006, 08:43 PM
Post #5


VIP
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 20-February 06
Member No.: 2.196
Points: 103
Gender:



Wow! o spun cu mana p inima ! Comedy a fost extraordinar!!! :D
atmosfera aia n-am mai gasit-o altundeva! am mai vazut shi Rain, the little girl and my letter care iarashi a fost interesant shi dragutz p deasupra :lol: ...... acum descarc noiseman .....
numa' k merge greu dl-ul :angry: of dar asta e !
oare Blood intra in categoria asta de scurt metraje?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 9 2006, 10:03 PM
Post #6


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Orice de Makoto Shinkai: Voices of a distant star, Other worlds, She and her cat, Beyond the clouds, absolut geniale....
Thx for reminding me of Kakurenbo, il cautam ca nebuna si nu gaseam decat subat in rusa <_< ...acu am searchuit pe net si am gasit, finally... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 9 2006, 11:34 PM
Post #7


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Noiseman Sound Insect cred că o să-ţi placă, e foarte interesant.
Tachikoma-kun e o serie de scurt-metraje care au apărut pe DVD-urile seriilor Ghost in the Shell şi iar sînt foarte haioase.
Cat Soup este un filmuleţ suprarealist care m-a impresionat prin modul de redare al conceptului.
Male, Mermaid, Tales of a Street Corner sînt făcute de Osamu Tezuka în anii '60 şi prin urmare le consider de referinţă.
One Piece Dance Carnival e un OVA în care eroii din One Piece au de-a face cu muzica disco, o combinaţie foarte simpatică.
Super Kuma-san a cîştigat locul 1 la Animax III. Nu-s de lepădat nici locul 2 (Azusa Will Help) sau locul 3 (Hotori).
Hijikata Toshizou, care e un fel de Peacemaker Kurogane pe scurt.
Hoi-Hoi san, evident şi indiscutabil. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Mar 10 2006, 02:33 AM
Post #8


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



http://www.anime-planet.com/animerec/542.html
Cateva din shorturi..

Dead Leaves iar e haios rau si imi aduce aminte de FLCL intr-un fel. Atama Yama e interesant, chiar daca nu poti sa-l incadrezi in anime decat daca iei sensul pur japonez al cuvantului..


Dar Comedy e the best la shorturi, dupa parerea mea. Si Hoshi e fain, dar nu e decat un fel de schitza pt Beyond the Clouds.

Blood nu e in categoria asta. De fapt short animation e ceva ce e in jur de 5-10 minute, maxim 10 si conteaza mult felul in care e construita povestea.. Cam ca diferenta dintre roman si nuvela..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 10 2006, 09:06 AM
Post #9


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Probably me)
Cat Soup este un filmuleţ suprarealist care m-a impresionat prin modul de redare al conceptului.

Caut de ceva timp acest mic anime. :P Asa ca as vrea sa te intreb de unde l-ai luat. :P

QUOTE(ibarbar)
Dead Leaves iar e haios rau si imi aduce aminte de FLCL intr-un fel.

Ano... d c bagi DL la scurt-metraje? Are ~ 1h20min. :P
Btw, are topic pe forum, daca tot l-ai vazut. :P

Cat despre anime de scurt metraj... pe langa cele care s-au zis deja, mentionez si eu Tobira o Akete. Un anime de ~ 10 min, despre Nonoko, o fetitza care se duce la culcare. Numai ca in jocul de umbre din casa, vede ... o chestie ... un fel de creatura :lol: care o duce in alta lume, spunandu-i ca doar ea poate invia acea lume... or smth like that.
Grafica nu este cine stie ce, dar nu pot zice ca mi-a displacut. :P
Este subat de JollyRoger... care a mai subat destule alte scurt metraje... cel putin eu mai am de la ei. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 10 2006, 05:40 PM
Post #10


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



QUOTE(Kisa @ Mar 10 2006, 09:06 AM)
Caut de ceva timp acest mic anime. :P Asa ca as vrea sa te intreb de unde l-ai luat. :P


Poţi găsi un torrent pentru Cat Soup aici. Erau seeds cînd am verificat ultima oară, deci n-ar trebui să fie o problemă, chiar dacă va dura mai mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 10 2006, 11:46 PM
Post #11


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Ok, am vazut si eu Comedy si poate din cauza faptului ca a fost laudat, sau ca sunt eu superficiala... nu a fost asa extraordinar pe cat ma asteptam.

Una la mana: Nush eu engleza destula, sau comedy are mai multe intelesuri, traduceri, imposibile de atins omului comun ca mine, care nu poate depasi sfera subiectivitatii catre cea a obiectivitatii :blink: sa pot intelege...?

Interesant a fost the spooky grafica. Aia chiar iti da fiori :P Ca sa nu mai zic de batalia aceia din care am inteles ca... tipul ii devorase pe toti (honestly, avea sange la botic :P)

Are si 2 faze super comice. Am zis ca n am vazut eu bine, dar l un mom dat pustoaica ii arunca tipului cu o piatra in cap :lol:. That was funny, plus scena din copac cand ii pune tipul talpa pe fata :P

Hm.. as mai avea de zis, dar nush daca e locul potrivit... so, las pe altii sa decida :P

ps. Cat soup are 34 de minute, nush daca il pot integra la scut metraj :) Asa cum zicea si ibarbar
QUOTE(ibarbar)
De fapt short animation e ceva ce e in jur de 5-10 minute, maxim 10 si conteaza mult felul in care e construita povestea.. Cam ca diferenta dintre roman si nuvela..

hai sa zicem aprox 15 minute :) Oricum, daca n mere torrentul, Kisa, exista intotdeuna varianta mircului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Mar 11 2006, 05:02 AM
Post #12


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mda, acum mi-am dat seama ca Dead Leaves nu e short. Impresia care mi-a ramas dupa el m-a indus in eroare :)

Acum am vazut Pale Cocoon. F fain.

Comedy e superb. De ce ? Nu poti spune exact de ce. Pt ca e atmosferic, pt ca in cele 5 min sau cat are creeaza un intreg univers, pt ca personajele sunt complete, fermecatoare, pentru ca te plimbi in el, pt ca stai in copac si citesti...

Shorturile sunt filme care iti dau echivalentul a cateva ore de film normal in doar cateva minute. Un short de calitate e acela care pt cele 5 minute de film tu iti aduci aminte 15, 30 sau mai mult, pt ca ai completat tu in imaginatie...

Cel putin asa e pt mine.

Pt cei pasionati : www.animwatch.com. Eu am vazut destul de multe pana acum si mi-am format o parere. True gem e shortul "More". Ma "atinge" mereu (e drept ca si eu sunt pe partea artistica :) ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

hunter
post Mar 11 2006, 04:03 PM
Post #13


VIP
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 20-February 06
Member No.: 2.196
Points: 103
Gender:



uite , k eu am reushit sa fac o lista din recomandarile voastre shi ma gandeam k acest thread sa fie mai ordonat shi mai ushor de parcurs cu ochii, ar fi bine daca ati veni cu liste sau linkuri <- ordonate



ink ceva mi-ar placea sa mai aflu pareri sau noutati despre anime-uri care or sa apara , poate shi ceva ce s-a ratat, etc.

uite eu cred ca anime-urile de scurt metraj prezinta o lume minunata shi shiar interesanta , mai ales k intr-un timp atat de scurt poti cuprinde acea lume cu ochii shi mintea :lol: mai astept shi parerire voastre despre caracteristicile acestui gen :D
puteti mentiona la general ceva observatii legate de structura unui anime scurt :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaitou_strife
post May 7 2006, 09:20 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 7-May 06
From: A Forgoten place
Member No.: 2.523
Points: 42
Gender:



Eu am vazut serai Mini Goddesses a fost super hazlie am ras de numa :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jul 8 2006, 03:03 PM
Post #15


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Ma scuzati ca nu zic nimic de short films...
Eu doar vreau sa va intreb daca stiti de pe unde pot sa le scot?:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 8 2006, 05:14 PM
Post #16


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Try this. Sunt torrente ale celor de la JollyRoger. Au nishte scurt metraje destul de simpatice (cred ca am mai zis asta mai sus). :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jul 8 2006, 06:42 PM
Post #17


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



>_O

Cand am vazut titlul topicului m-am repezit sa aberez despre cat de mult imi place Comedy. ... atmosfera e foarte captivanta, muzica, misterul si ... sadismul :twisted: tipul semana cu un capcaun devorator de oameni :twisted: (si de carti for that matter ^^).

mersi pentru linkuri, acum dldez mai mult de la studio 4C ... oh and, I saw good videos on Catsuka

Legend of Duo se incadreaza in aceasta categorie? Nu e extraordinar, dar are un mesaj interesant

O_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alhambra
post Oct 26 2008, 12:18 AM
Post #18


alhambra
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 30-September 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.672
Points: 105
Gender:



Si eu am vazut Pale Cocoon zilele trecute si este foarte interesant realizat, grafica mi-a placut foarte mult, dar are 20-25 de minute, nu-i de 5-10 minute asa cum spunea cineva ca ar trebui sa fie.De la categoria short, dar ceva mai lung ar fi: ova de la Darker than black, Angel's Feather cu 2 episoade de cate 15 minute, She and her cat de cca 5 minute, mentionand ca poate si alte ova ar trebui incadrate aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AMICU
post Dec 15 2008, 08:30 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: 14-December 08
Member No.: 8.044
Points: 13
Gender:



The Very First Noel
Nu e anime,dar e un desene animat scurt, numai bun de Sarbatori
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ame_chan
post Dec 23 2011, 06:57 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 22-December 11
From: Constanta
Member No.: 10.789
Points: -28
Gender:



Nu am scriu despre fiecare ceva pentru ca nu toate m-au impresionat, am sa scriu doar la cele care mi-au placut si le recomand :D

O scurta lista cu ce am vazut eu pana acum:

CLAMP in Wonderland 2
Clover - este o poveste frumoasa.
Connected - foarte energic + mi-a placut grafica.
Defend Love
Dr. - poveste sf geniala.
Egao - ceva scurt si dragut.
First Squad - merita!
Hairy Tale
Higashi no Eden: Falling Down - clip de promovare.
Kaze no Toori Michi - dragut.
Love to Live By
Mukougaoka Chisato Was Only Gazing
Noisy Birth
On Your Mark - must watch!
Passion
Peut-etre Toi - sunt sigura ca ati auzit de Mylène Farmer.
Portable Kuukou - grafica geniala.
She and Her Cat - impresionant.
Soratobu Toshi Keikaku - Are legatura cu Portable Kuukou si Space Station no 9.
Space Station No. 9 - nu mai stiu sigur ordinea.
Survival
Wish

La cele care nu am scris nu mai le tin minte. Ce pot sa spun scurtmetraje pareri scurte. As putea sa spun ceva mai multe despre fiecare dar atunci ce rost are sa va mai uitati daca eu le povestesc?

p.s. Cred ca nu e intreaga lista :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:52 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |