Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Haruki Murakami


Datastorm
post Jun 10 2006, 12:11 PM
Post #1


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



aici e plin de amatori de cultura japoneza :)
a citit cineva ceva de el? vreau sa zic ca tipul scrie mega beton... chiar nu poti lasa cartile lui din mana;
pana acuma am citit de el : "La capatul lumii fantastice si in tara aspra a minunilor" care e geniala!! si "in cautarea oii fantastice" care de asemenea e super tare; in ultima vreme n-am prea avut vreme sa citesc, dar trebuie sa citesc si restul cartilor scrise de el, chair merita :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Jun 10 2006, 08:14 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



si eu am citit cate ceva de haruki murakami,dar si de alti scriitori japonezi:kobo abe,ryu murakami,kazuo ishiguro,eiji yoshikawa etc.
de murakami am citit:"Iubita mea,Sputnik","La sud de granita,la vest de soare", "Dans,dan,dans" si preferata mea "Padurea norvegiana".
toate cartile scrise de el pe care le-am citit sunt carti usoare intr-un stil relaxat si liber, dar care odata incepute greu le lasi din mana pana nu le termini.
personajele sunt oameni simpli ce traiesc intr-un timp al prezentului ,dar intr-un spatiu in care fantasticul interactioneaza cu realul in mod firesc .naturaletea constituie o caracteristica a scrierilor lui murakami.,iar scenele care exploreaza sexualitatea personajelor sunt descrise cu aceeasi naturalete.
pe mine ma captat acest murakami si asta nu doar din motivul ca este japonez si am o pasiune pentru tot ce tine de japonia,ci din cauza faptului ca in ciuda aparentei simplitatii a povestilor in spatele randurilor atinge probleme de ordin psihologic ...prezinta destinul uman,viata si moartea.
celor care nu au citit nimic de murakami le recomand sa incerce ceva cand au timp si chef.

Spor la citit!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Jun 12 2006, 08:33 PM
Post #3


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



si eu am citit de ryu murakami "albastru nemarginit aproape transparent"...mi-a placut cartea...chiar dak a fost obscena si scarboasa mi-a placut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Jun 12 2006, 09:59 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



:) "albastru nemarginit aproape transparent"-e o carte interesanta daca reusesti sa treci peste anumite parti extrem de detaliate cu privire la orgiile tinerilor.cel putin a doua jumatate a cartii este chiar placuta si ideea in sine e originala.
eu am citit-o in cateva ore intr-o noapte cand nu aveam somn,da' stiu si persoane care nu au reusit sa o citeasca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rogue
post Jun 13 2006, 10:11 AM
Post #5


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 30-May 06
Member No.: 2.607
Points: 15
Gender:



Eu am citit pana acum de Haruki Murakami doar "Padurea norvegiana". Inainte sa incep cartea banuiam ca o sa fie foarte sumbra, dar nu a fost deloc asa cum asteptam eu. Mi-a placut insa destul de mult , vreau sa mai pun mana si pe alte carti scrise de el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 13 2006, 10:51 AM
Post #6


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



nice, vreau si eu sa citesc....dar nu prea stiu de unde sa iau cartile. poate imi puteti da un hint. stiu ca unele se mai gasesc in librarii, dar costa...si buzunaryl meu e cam gol....:(
de pe net? poate imi dati ceva linkuri...
mersi.
ja ne.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Jun 13 2006, 08:37 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



din pacate nu am gasit pana acum carti d'ale lu' nenea murakami pe net,da' ai putea sa incerci la o bibloteca ceva....nu te costa decat drumul pana acolo si ceva timp :D .eu zic ca merita sa incerci
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jul 13 2006, 09:15 AM
Post #8


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



A nu se confunda Haruki Murakami cu Ryu Murakami!
"albastru nemarginit aproape transparent" e scrisa de Ryu Murakami.
Dintre cartile lui Haruki am doar Padurea Norvegiana de care o sa ma apuc atunci knd voi avea timp...
Dintre cartile lui Ryu am atat "albastru nemarginit aproape transparent" cat si "Copii de aruncat" ("Coin Locker Babies") aceasta din urma fiind cea mai buna opera a sa. Pt ekivalentul in lei a 10$ cumparati "Copii de aruncat".. E superba!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Jul 22 2006, 06:01 PM
Post #9


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



cine l-a confundat pe ryu cu haruki? :P
apropo ryu murakami...trebuie sa fac rost de "copii de aruncat", a mai citit cineva cartea?
si ultima mea achizitie de haruki murakami "kafka pe malul marii" :D de abia astept sa o incep, lumea zicea ca e geniala :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jul 23 2006, 09:26 AM
Post #10


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



"cine l-a confundat pe ryu cu haruki?"
Avand in vedere k topicul se numejte Haruki Murakami si la un moment ati inceput sa vorbiti despre cartile lui Ryu (albastru nemarginit aproape transparent) am presupus k ati incurcat borcanele :P However, presupunerea e mama tuturor esecurilor :)) My bad, desi clarificarea din postul precedent e buna pt cei kre nu jtiu.

"apropo ryu murakami...trebuie sa fac rost de "copii de aruncat", a mai citit cineva cartea?"
Pai.. io? Sau intrebai in afara d mine? Despre 'Copii de aruncat', nuj unde am citit k ar fi considerat cel mai bun roman din literatura japoneza contemporana. Va fi kiar adaptat pt marele ecran.. filmul va aparea kndva in 2007 si va fi facut cu ajutorul lui Ryu Murakami kre se pare k este destul de implicat in productia sa. Dupa cum am mai spus, 10$ se vor dovedi o investitie f buna pt un fan al literaturii japoneze (si nu numai).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Jul 23 2006, 11:40 PM
Post #11


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



oops ,sorry nu am vazut, ma scuzi :P
da, si eu am auzit ca va fi film regizat de takashi mieke...criminal :twisted:
el a regizat si "audienta" care a fost killer
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jul 24 2006, 04:36 PM
Post #12


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Este Takashi Miike si nu Mieke si "Auditia" nu "Audienta" :P
Si pt cei kre nu jtiu, filmul Auditia este adaptarea unui short story de'al lui Ryu Murakami.

Datorita stransei relatii dintre cei 2 (Miike si Murakami), knd a fo' anuntata adaptarea dupa Coin Locker Babies, toata lumea a presupus k Miike va regiza filmul. Michele Civetta va fi insa regizorul filmului si Ryu Murakami va furniza indicatii ekipei de filmare a.i. filmul sa fie in conformitate cu viziunea sa. Lamurita? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Apr 20 2007, 05:41 PM
Post #13


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Da...uite ca gasii si topicu` lu` nenea Murakami. Spre rusinea mea, abia prin toamna am citit 2 carti de el:
"La sud de granita, la vest de soare"... simpluta, sa fie oare un Coelho al continetului Asia? Just Kidding, don`t wanna offense anyone :P

si"Padurea Norvegiana"...

Ma rog, nu e tocmai genul de scriitor caruiai-as citit toate cartile, de fapt prima carte am citit-o la indemnul colegei de camera, care e fanatica cu Murakami asta. :) A doua am citit-o din lipsa de ocupatie, in 2 zile am terminat-o.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 20 2007, 05:55 PM
Post #14


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



trust_no_more_ am citit si eu exact aceleasi carti :lol:
Probabil sunt printre cele mai "faimoase" sau chiar mai bune ale lui. Cert este ca "Padurea Norvegiana" , mai ales dupa ce am ascultat si melodiile de la Beatles la care se face referire in carte, a lasat o impresie adanca asupra mea. Nu mi se pare a avea un stil complicat, avansat sau filozofic, ci chiar unul simplu si atat de sincer ca parca te loveste in inima.

Desi "La sud de granita, la vest de soare" contine scene care ar fi aratat mai bine daca erau putin mai finisate, a fost iarasi o placere sa o citesc.

Btw, stie cineva cum e in engleza titlul "La sud de granita, la vest de soare?" Eu nu gasesc.. >.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 20 2007, 06:40 PM
Post #15


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



South of the Border, West of the Sun. *shakes head* don't you know that wikipedia is a man's best friend? besides google :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 20 2007, 09:05 PM
Post #16


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



10xs Moonsparkle :D Data viitoare am sa apelez la wiki cand google nu ma ajuta :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Apr 20 2007, 10:16 PM
Post #17


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



te ajuta si "Google, probleme ma?"...daca dadeai un simplu search "Haruki Murakami", primul link era catre site-ul lui oficial in limba engleza, si acolo ii puteai gasi toate cartile lui, desigur, cu titlurile in engleza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kawoosh
post Jul 1 2008, 04:20 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 11-June 08
From: Iasi
Member No.: 6.999
Points: 35
Gender:



Well, am inceput sa citesc In cautarea oii fantastice mai mult pentru ca avea un titlu interesant, dar pe parcurs stilul lui Murakami m-a cucerit. Am mai citit Cronica pasarii-arc si In noapte, care mi-a placut foarte mult datorita stilului abordat. Sper sa am timp vara asta sa citesc Dans dans dans for a better understanding of In cautarea oii fantastice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saeko
post Jul 29 2008, 11:13 PM
Post #19


member
***

Group: Members+
Posts: 126
Joined: 6-July 08
From: bucuresti
Member No.: 7.160
Points: 347
Gender:



hm ; se pare ca eu am ales sa-mi cmpar alte carti de murakami decat voi; eu am citit in noapte si dupa cutremur ambele f bune; murakami reuseste sa iti induca o stare tensiune chiar si printr-o actiune simpla la prima vedere; cred ca imi voi mai cumpara cel putin 2 carti dintre cele metionate de voi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_without_wings
post Dec 16 2008, 03:02 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 24-March 07
Member No.: 4.012
Points: 150
Gender:



eu am inceput cu sputnik, iubita mea... si de atunci sunt vrajita. nu stiu de ce sau cum. singura mai 'out there' ca si subiect e in cautarea oii fantastice. in general are o atmosfera faina, relaxata. chiar si cand se intampla chestii nasoale tot iti vine sa citesti. oare ne place pentru ca are legatura cu japonia? mi se suprapun cateodata in timp ce citesc imagini din desene (nelipsitu izvor cu bambus care se misca si face zgomot. are vreun nume? sau greierii aia enervanti de vara care apar mai in toate. nici alora nu le stiu numele. ah si papucii la intrare.). poate e doar obsesia mea. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:30 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |