Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sola, drama, psihologic, supranatural


MarPlo
post Jul 20 2009, 04:05 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: 5-January 09
Member No.: 8.135
Points: 199
Gender:



Sola este un anime interesant, 13 episoade + 2 OVA; drama, psihologic, romantic, supranatural.
Povestea este despre Yorito Morimiya, un baiat caruia ii place sa fotografieze cerul.
Intr-o zi se trezeste la 4 dimineata pentru a face poze cu rasaritul de soare. Ajungand la locul lui preferat, vede o fata care lovea un automat de sucuri fiindca nu-i dadea sucul pentru care introdusese o moneda. Yorito se ofera sa o ajute, dar dupa ce reuseste sa recupereze cutia cu suc observa ca fata disparuse.
A doua zi Yorito o intalneste iar pe fata, la acelasi aparat de sucuri pe care-l lovea fiindca-i retinuse din nou sucul preferat (de rosii). De data aceasta reuseste sa vorbeasca mai mult cu ea si afla ca se numeste Shiho Matsuri si ca are o fotografie care-i place, cu un apus de soare, dar inainte sa rasara soarele fata pleaca in graba.
In una din urmatoarele zile o gaseste iar, de data aceasta atacata de un om cu o sabie, o ajuta sa scape si afla ca de fapt ea nu este om, ci o fiinta numita "calamitatea noptii".
Pe parcurs se vor dezvalui lucruri mai ciudate, misterioase dar si dramatice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jul 20 2009, 04:28 PM
Post #2


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Hm..deci nu mai era un topic despre Sola?

Dar in orice caz, MarPlo, nu ne-ai spus parerea ta. :D

Mie mi s-a parut un anime frumos, dar parca nimic iesit din comun. Desi sa spun "nimic iesit din comun" pentru un anime de tipul asta nu e prea corect. :lol:
Pacat ca Yorito asta n-a fost si el ceva mai frumos, ca ma uitam si eu cu mai mult interes :P
Eu (cred ca -.-') n-am vazut Ova-ul ala sau ce o fi, pe vremea cand am vazut eu animeul nici nu cred ca stiam de el, daca or fi existat..hm..nu-mi amintesc...
Nu mai stiu sfarsitul, dar a fost ceva mai neasteptat parca, si mi-a placut.
Imi place numele animeului, mi se pare bine ales, desi ma intreb daca inseamna ce cred eu. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 18 2010, 11:34 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Asa putini au vazut animeul? Pacat, are o tema frumoasa si dincolo de grafica.
Vizionand Air, mi-am amintit pe alocuri de Sola. Sentimentele exprimate prin lucruri materiale si "reincarnarea" nu sunt teme foarte intalnite. Poate e putin cam grabita toata povestea, dar per total a iesit ceva frumos. E printre primele animeuri pe care le-am vazut, deci nu imi mai amintesc multe, dar sincer uneori simt nevoia sa-l revad. Au fost secvente cu semnificatii atat de profunde, iar in final chiar m-a facut sa lacrimez. Coloana sonora e putin cam slaba, dar in rest nu prea am multe de comentat.
Numele animeului ar putea avea mai multe semnificatii, depinde de la persoana la persoana. Ce ma uimeste insa pe mine e ca pe MAL numele este scris cu litera mica "sola". Personal eu cred ca ce a vrut sa transmita animeul a fost dorinta de stapanire oamenilor asupra eternitatii prin iubirea profunda.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Jan 7 2011, 03:59 PM
Post #4


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



cam uitat acest anime :(
pacat!sincer merita vazut
are un mesaj foarte frumos si o tema originala ^_^
Sola=Sky ~ ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:38 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |