Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> The Thoughest Girl


Ranma-kun
post Dec 13 2004, 08:04 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Noir este unul dintre animeurile care prezinta cateva cu o personalitate foarte puternica, is curios care este favorita voastra ?
Eu o prefer pe Kirika, cu totul ca ea este un asasin platit, ea ishi pastreaza inocenta, face ce face pentru ca n-are de ales, si pentru ca este singurul mod de a afla cine de fapt este, imi cam pare rau de ea pentru ca n-a avut nici parinti si nici nu retine mai nimic din trecutul ei, ishi urashte viatza si ceea ce este, dovada ca n-are nimic impotriva de a fi ucisa de Mireille.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sw
post Dec 13 2004, 09:37 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: --
From: freistadt
Member No.: 327
Points: -3



mie-mi place blonda, desi nu stiu cum o cheama, but who cares, nu numele e important pt mine :wink:

reason: she's blond...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 13 2004, 11:33 PM
Post #3


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mmm ... chloe e misterioasa si puternica ... pacat ca o strica pe final ... sa zicem ca imi place chloe din episoadele 1-20 :)
blonda era mireille bouquet :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Dec 13 2004, 11:46 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Ahem, NICI UNA!!! Imi pare rau, nu doresc sa distrug o discutie atat de constructiva, insa trebuia sa spuna cineva si asta. Din punctul meu de vedere intrebarea s-ar pune altfel: "Cine s-ar uita la Noir si ar avea rabdare sa studieze radiografia psihologiei personajelor atat de complexe". Si, de altfel, nu stiu cum s-a ajuns la concluzia ca fetele ar fi fane Noir ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Dec 14 2004, 12:29 AM
Post #5


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



QUOTE(Fire)
Si, de altfel, nu stiu cum s-a ajuns la concluzia ca fetele ar fi fane Noir ...


As vrea sa stiu si io unde s-a ajuns la concluzia asta!?? :shock:


Ca femeie ....Mireille 8)
Ca assasin ....Kirika /gg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Dec 14 2004, 01:14 AM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Nu sunt banca de date asa ca nu pot mentiona cu exactitate citatul/parerile si nici data/ora/anul. Era intr-un context al compararii intre Jin-Roh si Noir, si se ajunsese la concluzia cum ca partea feminina n-ar suporta Jin-Roh, insa ar fi mari fane Noir.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 14 2004, 06:55 AM
Post #7


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mmm ... fire ... ai si tu dreptate: "personajelor atat de complexe" :D
da lasa-ne bre si pe noi baietii, fani noir ... sa ne simtim bine :P
oricum, nici in X nu sunt foarte complexe personajele :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Dec 14 2004, 07:09 AM
Post #8


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Fire, daunde a aparut aici in acest topic ceva despre Jon Roh, shi concluzia asta ca Noir nu ar place shi fetelor. Dak s-a intamplat sa nu iti placa asta e.
Thoughest girl ar fi........ Mireille cred ca..... chiar daca Kirika are calitati superioare lui Mireille, faptul ca la sfarsit , shi pentru putin timp, cedeaza shi trece de partea lui Chloe o face sa cade o pozitie in preferintele mele. Dak nu ar fi "muscat tarana" la final, Chloe ar fi fost The toughest, dar asa....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Dec 14 2004, 12:37 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Va las, va las, nu e o problema de toleranta aici ... Doream doar niste raspunsuri bine argumentate si bine sustinute, convingatoare. Iar legat de X, eu pastrez una din ultimele pareri: personajele sunt neconturate iar punerea in scena a anime-ului este penibila. I`m all for the manga.

Jin-Roh a aparut in momentul in care l-am adus eu in discutie raspunzand la intrebarea unui membru iar concluzia era in directa legatura cu discutiile per ansamblul forumului si al altor discutii din afara lor (intalnirile) legate de subiectul Noir. Si da, recunosc, fac parte din persoanele care desconsidera cu totul existenta acestui anime.

Si as dori sa atrag atentia asupra folosirii corecte a scrierii limbii romane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Dec 14 2004, 02:00 PM
Post #10


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Dak vreau sa scriu ashea scriu ashea, dak nu nu, shi dak vreau sa scriu bine in romana scriu, da sa nu crezi ca stau sa verific fiecare post care il fac (asta dak te adresezi mie....dak mesaju ajunge la destinatar e ok, dak nu sue me).......... the new l33t rullz.......
Shi dak tii neaparat sa raspunzi aci la chestii ce tin de alte topicuri, fa bine shi informeza-ne sau ceva .....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 14 2004, 09:01 PM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



fire ... a picture worths a 1000 words ... a moving picture worths a 1000 pictures ... parerea mea :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Dec 14 2004, 10:43 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Cu tot respectul, nu doresc a abate discutia de la tema topicului ci doar vroiam sa punctez faptul ca raspunsurile ar putea fi mai complete. Complete in sensul in care eu, X-ulescu, daca vin la acest topic si totusi nu am vazut anime-ul sa reusesc sa fiu atras de parerile unuia sau altuia si sa fiu determinat sa vizionez anime-ul respectiv.

Schimb modul de abordare al problemei:

M-am apucat acum muuuult timp sa vizionez serialul Noir. Auzisem numai critici bune din partea membrilor forumului, pareri impartite, tabere si tabere. La un moment dat am decis ca ar fi cazul sa vad si eu despre ce este vorba. Primul episod reusise sa ma cuprinda intr-un soi de magie si sa-mi starneasca interesul - pana aici numai de bine. Episodul 2, episodul 3, episodul 4, 5, 6. 6. Episodul 6. Aproximativ de pe la episodul 6 mi-am dat seama de ceea ce urma sa se intample in linii mari. Scenariul este mai mult decat previzibil, aici mi se pare ca salasluieste cel mai mare defect al seriei: previzibilitatea. Presupun ca din motive ce au tinut strict de marketing a trebuit sa inghit episod de episod anumite leit motive absolut enervante si carora li se dadea o importanta de ordin monumental si colosal. Mi s-a parut penibil. In spatele unei imagini ce se dorea deosebit de gandita si filosofica de fapt nu se afla nimic. Si cu aceasta mica introducere ajung curand si la capitolul personaje. Personajele au fost, in mod evident, mulate pe actiunea scenariului. In urma principiului cauza/efect personajele au avut acelasi deznodamant ca actiunea in sine, altfel spus au dat dovada de necredibilitate. S-a folosit comparatia cu Gunslinger Girls, in sensul in care personajele din Noir ar avea un destin mult mai putin tragic. Sunt de acord cu aceasta afirmatie, insa nu si cu, comparatia cu Gunslinger Girls. Personajele din Noir in primul rand nu dau dovada de credibilitate la nivelul contactului cu realitatea. Ele sunt descrise doar de o interventie caracterizata drept brutala din partea scenaristului, aceasta interventie fiind mai mult decat evidenta in manipularea personajelor. Judecat la rece aceste personaje ar trebui sa fie mai mult decat traumatizate (incepand cu Kirika), insa ele nu dau semne de umanitate. Mi se va spune ca este normal deoarece se presupune ca organizatia cunoscuta sub numele de Soldat ar fi instruit acesti oameni incepand cu varste fragede. Nimic de argumentat. De altfel, pot da si un exemplu non-anime: serialul Nikita, in care Section 8 reprezenta o astfel de agentie care pregatea agenti minori, insa cu totul si cu totul alte capacitati. Insa in Noir nu ai senzatia ca personajele s-ar desfasura liber si natural in cadru, nu simti faptul ca ceea ce vezi reprezinta rezultatul unor experiente si imprejurari speciale. Un alt argument ar fi cel al umanitatii trupului. Aici ma refer la capacitatile personajelor de eroi de console pe care inamicii pot sa le impuste incontinuu iar ele nu prezinta nici macar o cicatrice. Au existat insa si cazuri in care, totusi, personajele au fost ranite (de amintit cazul Kirikai), insa s-a trecut destul de repede si fugitiv si peste acest episod. De-a lungul intregii serii ajungi sa ai acelasi sentiment ca si la Hellsing, ca nu exista echivalent opus personajelor principale, nu exista un echilibru care sa sustina acest univers alternativ al scenariului.

De altfel, luandu-ma de numele topicului: "The Thoughest Girl" - aceasta este o notiune relativa, drept pentru care cere argumentari puternice.

Legat de acordarea de informatii nu am de gand sa ma conformez deoarece consider ca banca de date a forumului contine in continuare topicuri mai mult decat vechi.

Mda, deformatia profesionala a user-ilor de mirc "rullz". Insa nu in acea directie imi indreptasem comentariile ci asupra acordurilor gramaticale (de altfel nu esti singurul reprezentant al acestei categorii ...).

Axi, iti cunosc parerea ;), nu intram in detalii acum, acea fraza facea parte din programul de familiarizare a celor mai putin pusi la curent cu preferintele mele. Ca sa nu mai vorbesc ca de fiecare data s-a ajuns la aceeasi concluzie: cele doua genuri nu se pot compara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 15 2004, 07:04 AM
Post #13


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



uhum ... pai de ce nu zici asa bre de la inceput?
"Personajele din Noir in primul rand nu dau dovada de credibilitate la nivelul contactului cu realitatea" ... este greu pentru orice personaj anime sa faca asta :P ... mai ales ptr o fata de 14-15 ani care e cel mai bun asasin din lume chipurile.
"insa ele nu dau semne de umanitate". hmm ... depinde ce intelegi prin umanitate ... cred ca aici tu te referi mai mult tot la ce am subliniat mai sus ... la desprinderea de realitate.
"De-a lungul intregii serii ajungi sa ai acelasi sentiment ca si la Hellsing, ca nu exista echivalent opus personajelor principale, nu exista un echilibru care sa sustina acest univers alternativ al scenariului." ... mda ... the good guys always win, right? ... aici iintervine alegerea scenaristului, carea decis sa existe un happy ending ... si poate fi vorba si de ceva comercial, stii ... happy endingul se vinde mai bine ;) , dar sa nu uitam si de moartea lui Chloe, pe care eu o consider un personaj foarte pozitiv :P .
uitasem sa precizez ceva in "parerea mea" ... era un cuvint important acolo de pus: "a moving picture with sound worths a 1000 pictures"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cloudikun
post Dec 15 2004, 09:45 AM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: --
From: Sighisoara
Member No.: 585
Points: 2



/sweat

eu am adormit la mai mult de jumate din seria Noir ... ups ... cred ca personalitatile lui Kirika si Mireiu (:P japanese fonetics :P :P :P) au fost prea indeaproape analizate /hmm (asa ... ca virtual girl asassins). Dar in contextul franta/fatal girls/crappy politics ,Noir pare destul de plictisitor ... poate daca s-ar fi axat mai mult pe "natural action" decat pe "boring side stories" ar fi iesit intr-adevar o serie faina (gen Saikano :P ... apropos de fatal girls).

PS : Eu zic ca Chise e cea mai tough dintre toate :P :P :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Dec 24 2004, 11:41 AM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



Am vazut Noir pe Viva si cum nu stiu germana,l-am luat pe cd. si mi-a placut (aropo sunt fata) :wink: Imi plac personajele(Mireille si Kirika),povestea mi s-a parut interesanta iar coloana sonora este super /! Mireille este asasinul platit pentru care conteaza doar banii iar Kirika asasinul perfect ce-si cauta identitatea cu orice pret...insa lucrurile nu stau asa altfel Mireille ar fi trebuit s-o omoare dar nu numai ca nu poate o mai si iarta /sweat. Personajele sunt ranite dar este anime si daca ar fi murit dupa primul schimb de focuri aveam doar un episod /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 24 2004, 04:49 PM
Post #16


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ti-a placut noir ptr ca esti fata? :P "si mi-a placut (aropo sunt fata)"
bun argument :P ... daca ar muri eroul/eroina principala din orice poveste ... atunci povestea s-ar cam incheia ... right? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 25 2004, 02:10 PM
Post #17


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu-mi vine sa cred ce discutie profun filozofica am declanshat :D, de mult n-am mai vazut topic cu posturi in care s-a scris atat, eu sunt totushi de parerea ca personajele din Noir trebuie analizate mai bine, deoarece anime-ul acesta este destul de original, se deosebeshte de majoritatea anime-urilor japoneze, intr-o oarecare masura seamana cu un serial politist de televiziune, este foarte real, si ca actiune si ca poveste, se pare ca au incercat sa-l faca cat mai realist, is curios daca imi puteti da un exemplu de un anime asemanator cu Noir, eu nu am vazut si nici n-am auzit de asha ceva :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Dec 25 2004, 07:02 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



Nu de asta mi-a placut,n-are nici o legatura cu faptul ca sunt fata /^_^ M-am legat de afirmatia cum ca n-ar fi fane Noir; nu am vrut sa spun ca asta este motivul pentru care mi-a placut :shock: Da, povestea s-ar incheia, tocmai de aceea " inamicii pot sa le impuste incontinu iar ele nu prezinta nici macar o cicatrice" /gg [/quote][img][/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Dec 29 2004, 03:34 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



""insa ele nu dau semne de umanitate"" - ma refeream la faptul ca, comportamentul lor este de multe ori departe de a fi uman. Nu au reactii normale, reactii umane, comportamentul lor cateodata e tras de par.

""De-a lungul intregii serii ajungi sa ai acelasi sentiment ca si la Hellsing, ca nu exista echivalent opus personajelor principale, nu exista un echilibru care sa sustina acest univers alternativ al scenariului." ... mda ... the good guys always win, right? ... aici iintervine alegerea scenaristului, carea decis sa existe un happy ending ... si poate fi vorba si de ceva comercial, stii ... happy endingul se vinde mai bine , dar sa nu uitam si de moartea lui Chloe, pe care eu o consider un personaj foarte pozitiv." - da, Chloe moare insa Chloe nu este un personaj principal, ea este doar un personaj secundar menit sa declanseze mult mai multe intrigi in cuplul Mireille/Kirika, sa dezvolte personalitatea celor 2 personaje principale, n-are nici o legatura faptul ca ar fi personaj pozitiv sau negativ. Si ca tot am ajuns aici: de ce consideri ca, Chloe ar fi personaj pozitiv? Eu as numi-o mai corect personaj manipulat sau personaj marioneta deoarece ea nu da dovada de nici un fel de independenta de gandire, e mereu controlata. Recunosc ca prima data cand am vazut-o pe Chloe am fost destul de fermecata. Scenariul reusise sa construiasca o aura destul de caristmatica, care sa te prinda cu totul. Insa din nou am asistat la o dezamagire profunda. A nu stiu cata oara scenariul n-a demonstrat nimic altceva decat ca in Noir totul se reduce la imagine (exact ca in industria publicitatii).

Legat de happy end-ul anime-ului si de faptul ca ar fi comercial, chiar tu ai mentionat asta. Aici sta insa si problema mea si faptul ca nu consider ca Noir ar fi un anime bun. Spre exemplu - si din nou fac paralela cu Gunslinger Girls - in Gunslinger Girls totul e mult mai plauzibil. Adica, si personajele feminine de acolo au abilitati iesite din comun (putin mai diferit decat in Noir) - ceea ce-mi aminteste ca trebuie sa ma uit daca exista topic la Gunslinger Girls ... - sunt copii, insa ceea ce se intampla e pur si simplu natural. Pana si finalul este normal - e tragic. Personajele au defecte, sunt umane, psihologia e mult mai sensibil abordata acolo si cu subtilitati si diferente de nuanta.

"Personajele sunt ranite dar este anime si daca ar fi murit dupa primul schimb de focuri aveam doar un episod " - cu totul de acord insa comparativ cu Gunslinger Girl scenele de bataie sunt penibile (tot in sensul in care in Noir personajele nu au defecte - am mai subliniat o data episodul in care Kirika este impuscata insa acela este doar un caz izolat si peste care se trece destul de usor -> ca si cum ar fi fost vorba de o mica scapare ...). In Gunslinger Girl personajele au (zambet bland) "termen de valabilitate", in Noir, nu. Cand o sa ma refer la Gunslinger Girls o sa incerc sa explic cat mai bine, dar incercand sa nu dau spoiler-e.

"uitasem sa precizez ceva in "parerea mea" ... era un cuvint important acolo de pus: "a moving picture with sound worths a 1000 pictures"" - degeaba ai mai subliniat o data ideea ta deoarece eu o intelesesem din prima. Da, stiu ca esti un adept al anime-urilor, de aici si comentariul meu: " Ca sa nu mai vorbesc ca de fiecare data s-a ajuns la aceeasi concluzie: cele doua genuri nu se pot compara." - ma refeream la genul anime si genul manga si la concluzia la care s-a ajuns de fiecare data: cele doua genuri nu se pot compara! ;) (asta ca sa ma repet :))

Din punctul meu de vedere un alt anime care ar intra in aceeasi categorie cu Noir ar fi Gunslinger Girls, insa raman diferente considerabile intre cele doua.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 29 2004, 04:15 PM
Post #20


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



si mie mi-a placut mai mult gunslinger girls ... buuuut ... nu sunt de acord cu tot ce zici tu despre noir ... si asta nu ptr ca eu am o parere mai buna despre ani e si tu una mai buna despre manga ...
chloe e personaj secundar ... corect ... personajele principale sunt mireille si kirika ... btw ... pina la final tot nu aflam cum o cheama, right?
hmmm ... ideea aia cu imaginea mai trebuie discutata ... [spoiler:b3fe7632b4]mie mi s-a parut de exmplu cam fals "sentimentul" de "iubire" a lui chloe ptr kirika[/spoiler:b3fe7632b4]
cine a stabilit ca un final normal trebuie sa fie tragic? de ce ar trebui sa fie asa?
eh ... mai sunt destule de zis ... dar nu am timp acum :P ... posteaza si la gunslinger girls si discutam si acolo :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:01 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |