Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moartea in DBZ


CyBeR
post Oct 15 2004, 07:22 PM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



La un moment dat,la o discutie de la Samurai X am atins subiectul asta.Ce parere aveti despre mortile personajelor din DB/Z/Gt...sunt impresionante,sunt cu vreun rost?
Orice aveti de spus despre subiect va invit s-o faceti...topicul se vrea cat mai deschis cu putinta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Oct 15 2004, 08:51 PM
Post #2


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Unele da...altele nu. Pt mine ce-a mai impresionata moarte este cea a lui Goku la Cell games.......modul in care se comporta......privirea pe care o in ochii.......shocul celorlati.....este superb realizata. Si moartea asta ca si cea a lui Krillin in Frieza saga isi au menire.

Oricum practic acolo trebuia sa se termine DBZ-ul.....la finalul Cell Saga.....dar incapatanarea a produs Buu saga......udne mor si inviu astia de zici ca intra si ies din casa......ceea ce devin f. nasol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Oct 15 2004, 09:34 PM
Post #3


Unregistered









Mie cele mai impresionante moarti mi sunt cele ale lui Gokou si Piccolo din Saiyan Saga.Ambele morti au fost sacrificii pentru binele altora, ceea ce consider a fi un gest nobil.
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 15 2004, 09:38 PM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



moartea in DBZ este o evolutie...trasa de par ce-i drept ca de aia au scos si ideea cu dragonu care aducea la viata mortii...mai imi place si moartea lui MVegeta cind se sacrifica pt a-l lichida pe Buu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Oct 15 2004, 09:38 PM
Post #5


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Cel mai si cel mai bestial episod din DBZ in care moare cineva este "Final atonement", in care Vegita se arunca in aer ca sa il distruga pe boo. De ce? Pentru ca deja eram obisnuiti ca Goku sa se sacrifice intotdeauna pentru ceilalti, dar ca Vegita sa faca asta, si nu oricum, ci ca Majin Vegita, asta era ceva de vazut. Plus ca in versiunea in engleza e un rock suparaaaat si vocea aluia care il face pe Vegita se potriveste ca painea calda cu muzica. Indrazniti sa ma contraziceti :D
M.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 15 2004, 09:49 PM
Post #6


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Not on your life.Aia-i cea mai misto moarte din toata seria...e executata asa de bine scena incat era sa plang in momentul ala(no kidding).E extrem de impresionant.

Impresionant mai e si momentul in care Picollo alege sa moara impreuna cu planeta in DB Gt.Momentul inc are-i da drumul lui Goku si ramane in urma iar e ceva sublim.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SSJKakarott
post Oct 17 2004, 09:25 AM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: --
From: Aiud
Member No.: 407
Points: 2



Aia nu-i asa de impresionanta(parerea mea),pur si simplu a-mproasta,asa,fara nici o logica,iar Krillin,nu moare prea fain,ca zice "Help Me",in loc de ceva eroic,cele mai faine,Goku,Cell Saga si MajinVegeta ,MajinBuu Saga
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Oct 17 2004, 11:21 AM
Post #8


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



SSjKakarot.....moartea lui Krillin nu-i impresionanta....dar este importanta. Dupa cum a zis si Sid...moartea in DBZ este o evolutie......atat pt cel care moare.....cat si pt cei care traiesc. Cand Krillin moare....goku devine SSJ, fara acest impuls Goku nu s-ar fi transformat.....si cel mai probabil murea pe Namek. De asemenea fiecare personaj care a murit....cand era inviat era mai puternic datorita antrenamentelor din lumea cealalta

Si nu stiu exact ce vroiai tu sa spuna Krillin eroic din moment ce urma sa moara......ridicat in aer....fara drept de apel........cred ca alea erau primele cuvinte pe buzele oricui........nu exista eroi in fatza mortii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Andreidbz
post Oct 17 2004, 11:46 AM
Post #9


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 411
Points: 2



Da, cred ca moartea este un element important in dbz.. mai ales ca acolo este privita ca o transcendere in alta dimensiune.. ceea ce este super interesant deoarece un personaj mort de fapt isi poate continua 'viata' acolo.. Moartea lui Goku din Cell saga si cea a lui Vegeta din Buu saga mi se par cele mai importante si emotionante... Si in Saiyan saga sacrificiul lui Goku a fost important deoarece a reusit sa-l indeparteze pe Raditz insa cel din Cell saga a fost unul de un nivel mult mai mare, in care a salvat planeta. O chestie interesanta era faptul ca daca mureai in Otherworld dispareai de tot, in neant.. cred ca aceea era adevarata Moarte...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Oct 17 2004, 03:58 PM
Post #10


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



cele mai frumoase morti,ca sa le spunem asa, sunt cea al lui Kakarotto in cell saga si a lui vegeta in buu saga.pe mine sincer ma surprins vegeta ..dar nu cred ca sa aruncat in aer doar ca sa salveze lumea.sa sinucis si ca sa se razbune pe buu..sai dovedeasca ca saiyanii sunt cei mai buni,ca el e cel mai bun...ca pamantul nu are nevoie de kakarotto..
cat despre moarte in db nu se poate spune ca e ceva rau..de ex kakarotto..parca deabia astepta sa moara ca sa se poata antrena in liniste!!si daca nu ar fi murit nu ar fi ajuns la fel de puternic .parerea mea e ca in universul db moartea e ceva bun..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 24 2004, 11:52 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



Se pare ca si io ma voi alinia voua. Cele mai inpresionante sucombari au fost cele ale lui Goku in Cell Saga si a lui Vegetta in Buu Saga. Sincer am fost surprins de Vegetta atunci cand a decis sa se sacrifice iar faza in care l-a imbratisat pe Trunks inainte de FINAL ANTONEMENT a fost de-a dreptul lacrimogena. Sa-l vezi pe mandrul print al sayianilor cum se sinucide a fost ceva ireal. El si-ar fi ucis propria mama pe vremea cand se duela cu Freeza pe namek. Dar o moarte plina de ironie si tragism a fost si cea a lui Paragas tatal lui Broly a carui ultima replica a fost: "This is the faith of a Sayia-jin? To be killed by his own son?" Foarte VERRY VERYY :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Oct 25 2004, 12:41 PM
Post #12


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



damn..cum am putut uta de moartea lui paragas....sami fie rusine!!!!!mia placut in schimb fata lui brolli can isi omoara tatal..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 25 2004, 01:25 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



A fost marfa nu ??? Traiasca memoria mea /smile. Iar atitudinea lui Broly vis-a-vis de tacsu a fost exemplara :D M-ai tradat ? Acum mori ca jegurile celelalte! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The_Game_Master
post Oct 25 2004, 03:06 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Omniprezent
Member No.: 451
Points: 1
Gender:



Intra-adevar moartea lui Paragas nu este ceva ce poti trece cu vederea, cu toate k nu este la fel de eroica k celelate doua, cea a lui Goku din Cell saga shi cea la lui MVegera din MajinBuu saga, pot spune k am fost oarecum surprins sa vad cum Paragas este ucis de propiul fiu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 26 2004, 09:27 AM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



Dar permiteti-mi sa va amintesc ca a mai existat o moarte in DBZ care a marcat foarte mult (nush dak pe voi . dar pe mine da). Moartea la care ma refer este cea a lui GOHAN in Moovie Special: The History of Trunks. A fost una din cele mai impresionante morti din toata experienta care a fost DBZ. Vazand moartea lui GOHAN aproape am plans (fara gluma) , nu puteam sa inteleg cum putea GOHAN sa moara , a fost ceva da neinchipuit. Foarte emotionanta moartea lui. Nu pot sa cred k ati uitat-o /hmm. Dar las ca v-am amintiti io /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Oct 26 2004, 05:37 PM
Post #16


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



damn....tre sa mai ad filmele inca o data..au inceput sa imi scape info...damn!!da,si moartea lui gohan e inpresionanta..a fost impulsul de care avea nevoie tunks...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 26 2004, 06:01 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



Asa este. Dak nu murea Gohan nu cred ca ar mai fi evouluat Trunks. Dar nu este nimik imi amintesc io dak este ceva ce v-a scapat voua :D (la capitolul memorie inca nu ma bate nimeni :D)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Oct 27 2004, 01:01 PM
Post #18


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



eu cred ca pana al urma tot ar fi devenit ssj,doar ca moartea lui gohan a accelerat procesul....oricum,e o moarte mistho!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tr0tineTa
post Nov 22 2004, 06:14 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Deep in your Nightmares
Member No.: 586
Points: 18



mah daca nu murea kuririn si gohan goku nu ar mai fi fost ssj sigur! nu ar fi fost asa de enervat si nu ar fi strans in el atata ura incat as se transforme in ssj daca nu ar fi murit cineva drag lui
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Nov 22 2004, 07:45 PM
Post #20


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



S-a divagat de la topicul meu dar din nefericire nu prea mult.Pe mine prea putin ma interesau cat de impresionante erau mortile pers ci mai mult vroiam sa stiu ce parere aveti despre el. moarte in DBZ..e benefic,e aiurea,e logica reinvierea,ajuta la lalairea seriei,etc.Speram la o discutie mai ampla da se pare ca s-au dus zilele alea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:47 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |