Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Studio Ghibli


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Topicul asta trebuia sa-l faca altcineva, dar fac eu primul pas. Am intrat pe un site sa vad filmele facute de Studio Ghibli si recunosc nu am vazut multe. Mononoke Hime, Sen to Chihiro no Kamikakushi ( Spirited Away ) si Hotaru no Haka (Grave of the Fireflies ).
Grave of the Fireflies m-a impresionat pana la lacrimi si am fost foarte uimita sa aflu ca e din '88. Mononoke Hime a fost si el foarte bun, mi-a placut mai ales atmosfera, dar Spirited Away nu mi-a placut deloc, prea copilaros, cu prea multi monstrii, poate doar ideea a fost interesanta.
Un link folositor, daca vreti sa vedeti ce filme au fost realizate de Studio Ghibli : http://www.nausicaa.net/miyazaki/films/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yuki o sa fii uimita si impresionata de foarte multe lucruri care se faceau prin 88 ...
Topicul acesta care te-ai grabit sa-l faci va cam ignorat pt ca majoritatea nu au vazut multe din animeurile realizate de Studio Ghibli .... :( ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



stiu , pentru ca multi se uita la anime mai recente. Si de fapt eu ma asteptam sa vii tu sa vorbesti, de exemplu despre Nausica. In plus tu ai spus ca unii ar fi interesati despre un astfel de subiect. Dar se pare ca preferi sa critici sa si ridiculizezi alte anime pe care tu le consideri imitatii , etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ed
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: --
Member No.: 131
Points: 2



sunt super interesante Grave of the Fireflies si Kiki's Delivery Service ale lui Hayao Miazaki
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yuki ... ca sa nu incep o disputa fara rost te las pe tine sa impui tu standardele......bye
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Pentru mine Ghibi face filme superbe dar tot ma intreb daca sunt anime in sensul direct al cuvantului.
Adica sunt mai apropriate de Disney ca poveste si realizare decat de stereotipul, roboti uriasi si fete cu sanii mari.
Eu unul ma gandesc separat la filmele Ghibi (si de acelasi tip venite de la alte studiouri) si la fimele "clasice"(stereotipice) anime. Sunt o clasa aparte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Doar pentru ca au un stil aparte nu inseamna ca nu sunt anime. E adevarat ca unele sunt pentru copii dar Disney nu ar putea realiza nici in 100 de ani un anime ca Grave of the Fireflies sau Mononoke Hime. La cele americane e un pattern urmat si nu stiu cand vor avea curajul sa-l schimbe : cantecele chiar si in cele mai serioase filme, neaparat cel mai fericit happy end, etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



OK, sa compari anime cu Disney este mai mult o injuratura si o retrag.
Dar acest stil aparte este chiar ciudat pentru un anime. Adica pot sa iti numesc sute sau poate chiar mii (daca ma uit pe un site) de titluri anime dar din categoria Ghibi exista doar cateva (nu cred ca mai mult de 30).
Nu stiu daca acest lucru arata o mai slaba popularitate in Japonia a acestui gen sau este explicat de munca suplimentara ce este nevoie pentru aceste filme. (si astfel nu apar pe banda rulanta).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Intr-adevar , omul de geniu se detaseaza ..... raman omul comun si Studio Gibli . Hi-hi , adika vreau sa zik ca majoritatea personajelor din filmele de la Studio Gibli sunt firi absolut obisnuite fara caractere de exceptie , surprinse in situatii critice care induc metamorfoze .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Fate, you got a point.
Imi aduc aminte de Totoro, unde se prezinta credintele si traditiile din perspectiva unui copil. Viata de zi cu zi, la sat, in perioada in care japonia nu avea inca autostrade si orase suprapopulate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



Am vazut majoritatea filmelor Ghibli shi totusi imi este destul de greu sa fac un comentariu relevant despre ele .... pur shi simplu 3 sa le vezi ca sa realizezi cat de complexe si deosebite sunt. Cand nu mai am ce animeuri noi vedea ma mai uit din cand in cand la aceste "clasice" si nu ma plictisesc niciodata ... de fiecare data mi se pare ca percep altfel filmul si ori de cate ori m-ash uita tot fascinant mi se pare.

Favoritele mele sunt Totoro, Nausicaa, Whisper of the Heart si Kiki; Grave of Fireflies pot spune ca m-a shocat cel mai tare si cred ca este cel mai bolnav anime facut vreodata (dati-mi voi alte exemple). Insa merita vazute macar o data de catre ori ce persoana care are pretentia ca-i plac animeurile si: Princess Mononoke, Spirited away (Sen to Chihiro no kamikakushi (parca)), Laputa, Porco Rosso, Only Yesterday; ar mai fi de vazut PomPoko poate nu la fel de genial ca cele enumerate mai inainte insa avand fragmente deosebite (parada varcolacilor d'ex).

Cat despre The Cat's Return (Neko no Ongaeshi) iesit de curand pot spune ca m-a dezamagit un pic. Inca este un film anime bun insa se apropie mult prea periculos de conformismul si banalitatea scenariului american. Pentru prima oara un film Ghibli nu mi s-a mai parut genial .... pacat(Se pare ca Studio Ghibli nu mai e ce-a fost(daca nu ma insel au fost cumparati de americani sau ceva de genul)).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Bai eu consider ca fiecare face lucrul iubit cum stie, si nu cum vor altii..respectiv masele..Ghibli vor ramane in istoria anime ca zei sau ca tradatori, depinde de alegerea pe care o vor face..caci daca vor fi preluati de o companie americana, isi vor pierde cel putzin jumatate din admiratori....si atunci ce au facut a fost in zadar...nu credeti? :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



O sa incep prin a ma da mare cum ca am vazut majoritatea filmelor acestui studio. Inca n-am vazut "I can hear the ocean" si "The cat
returns".
Intr-adevar, toate filmele lor sunt atipice raportate la genul manga in general. Comparate intre ele,insa, se observa ca sunt cam
toate la fel(suna a critica?!?). Adica toate au aceasi atmosfera, abordeaza cam acelasi tip de subiecte. Natura, de ex., e prezenta
mereu, nu exista personaje negative (in marea parte a cazurilor), intalnim referiri bogate la mitologia orientala etc. Numai motivul
lui Alice in tara minunilor e inserat in nenumarate situatii. Multe sunt povestiri ce nici macar nu au un fir epic.
Si atunci totusi, de ce ne plac? Pt. ca nu am gasit inca un film de Ghibli care sa-mi displaca. Singurul pe care nu l-am prea agreat
a fost Pom Poko.
In primul rand, Miyazaki e un deosebit psiholog. Personajele lui se aseamana la exterior prin cum sunt desenate, insa
la interior sunt diferite. Fiecare gest e bine studiat si abunda de veridicitate. Sunt momente in care te intrebi daca vezi un film
artistic, sau un anime.
Simplitatea e un alt plus. E greu sa-ti alegi teme atat de simple (vezi "Wisper of the heart") din care sa iasa totusi ceva de
calitate.
Caldura. Din toate filmele, mai putin "Grave of the fireflies", care nici nu e al lui Miyazaki, se degaja o mare caldura. Nu se poate
ca dupa ce ai vazut un film al lui Hayao sa nu te simti mai bine, sa nu-ti dea o stare de optimism total. Probabil ca in "Grave of the
fireflies", au vrut sa vada daca sunt in stare de contrariu...
Copilaria. Ne regasim in multe personaje, pt. ca sunt copii, au trasaturile oricaruia dintre noi la varsta pe care am lasat-o in
urma nu demult si la care o sa visam toata viata. Cu toate ca sunt povesti cu si despre copii, ele nu sunt numai pt. cei mici. Sunt mult
mai profunde, si cei mai maturi ii descopera sensurile. Ciudat e ca Miyazaki nu isi propune niciodata ca filmele lui sa transmita un
anumit mesaj...si totusi asta se intampla.
Pt. toate astea Studio Ghibli, cu anime-urile lui, e undeva in topul preferintelor mele. Favoritele mele sunt "Laputa, castle in
the sky" pt. spiritul de aventura si "Only yesterday" pt. sensibilitate si felul in care se intercaleaza cele 2 planuri (trecut-prezent).
That's it!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



N-aveti idee cat pot sa ma enervez cand i se atribuie lui Spirited Away (Sen to Chihiro no Kamikakushi...asha suna mai bine :) ) label-ul de Walt Disney Pictures, ca de exemplu:

http://movieweb.com/movie/spiritedaway/
http://dvd-shop.yellowpages.pl/1R0P430_q-s...rited-Away.html

Ahh...imi vine sa ma duc sa-i iau la bataie :evil: :evil: :evil:

Dar revenind la subiect, mai am de vazut doar doua filme de la studio ghibli (Only Yesterday si The Yamadas) si pot spune ca din ce am vazut pana acuma nu exista un film care sa nu imi fi placut. Daca continua la fel si cu Howl's Moving Castle eu zic ca mai iau un oscar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eu vazusi Spirited Away, Mononoke Hime, Nausicaa , si Grave of the Fireflies... si .. si... mi-au placut la fel de mult....
Cat despre Spirited Away.. pai e plin de subintelesuri... si are o atmosfera aparte... la fel daca te gandesti ca si toate.. si ma bucur.. ca sunt asa... de alfel... animeul e mai variat ca si cartoon-ul ( ma reefr strict la ce e SUA+
Europa si ce e din Japonia )...
Adevarata arta s'a vazut in GotF unde ... s'a prezentat cel mai bine din cate animeuri am vazut eu realitatea trecuta si prezenta.. si a fost primul si momentan singurul anime... care a prezentat ceva cat mai aproape de real.... nu am vazut nimica exagerat in el(poate doar licuricii) dar... e superb... si pentru mine momentan ramane ca si cea mai buna scenografie anime probabil ca mult de acuma incolo.. tocmai pentru ca e ATAT ed real!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Un alt film de la Ghibli care nu are vreo legatura cu fantasticul este Ocean Waves (Umi ga Kikoeru), unul din cele care nu sunt in regia lui Hayao Miyazaki.
Ai dreptate in legatura cu Hotaru no Haka...e un film care "te atinge" daca pot sa spun asha. Sta pe un loc foarte inalt impreuna cu alte filme anti razboi. Dupa ce l-am vazut am stat cateva minute si m-am uitat in gol gandind... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

victor
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: --
Member No.: 149
Points: 2



Sunt destul de dezamagit..cand la alte anim?-uri jenante(nu dau nume, se stiu ele) se strang gramezi de pagini, la Ghibli se posteaza pe 2 pagini, si aia cu greu..

In ideea ca Ghibli nu prea scoate anim? e posibil sa fie adevarat..sincer sa fiu eu am cam trait cu impresia ca e ceva ma mult, ca a trecut prin anim? si a iesit pe partea cealalta..daca ar fi dupa mine at trebui sa fie un gen de sine statator "miyazaki"-ul.

De spus ar fi prea multe, cred ca ar trebui pentru comentarii facute topicuri separate(cel putin pt Spirited Away sau Grave of the Fireflies) asa ca o sa ma rezum la a spune ca nu numai amatorii de anim? ci cam toata lumea il considera pe Miyazaki un geniu :

http://www.rottentomatoes.com/p/HayaoMiyazaki-1045409/

In alta ordine de idei, poate nu m-am uitat eu bine(am dat si search, degeaba) nu prea vad ca se discuta mare lucru de un alt mare meserias, si anume Mamoru Oshii(de Gits n-am nimic de spus, dar Jin-Roh si Avalon imi par suspect de subapreciate). Asa ca sa ma ajute cineva si sa-mi arate unde n-am vazut eu ca se discuta despre Oshii, ca prea ma mananca palmele sa deschid un topic pe tema asta, mai ales cand vad cu cata infocare se discuta despre tot felul de seriale imbecile ba cu grafica frumoasa, ba cu sentimente pseudo-romantice ieftine..hmm..

"Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship." ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Poate ai dreptate...unele anime mai importante nu sunt discutate, ar trebui sa faci cate un topic pt fiecare si sa vedem daca sare lumea cu reply-urile :D . Am mai intrat si eu pe rottentomatoes mai demult si am fost surprins placut sa vad ca multe filme anime (si mai ales de la Ghibli) au rating-uri de 100%...ceea ce este cam rar pt un film.

Spune si tu ce film ti-a placut cel mai mult de la Ghibli si ce te-a impresionat la el. Eu sincer, de cate ori incepeam sa ma uit, ma pregateam sa traiesc cat mai mult farmecul specific studio Ghibli.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Animeurile produse de Studiourile Ghibli nu m-au dezamagin niciodata :D . Nausicaa, Mononoche Hime , Tonar no Totoro , Grave of the Fireflies ( ultimul pe care l-am vazut si care m-a impresionat si pe mine pana la lacrimi , un lucru extrem de neobisnuit ) si Whisper of te Heart pe care o sa-l vad curand.
Ar merita facut un thread aparte pentru Studio Chibli , dar nu cred ca este posibil asa ceva :( :? :cry: ( exemplu cazul Romantic Anime ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Daca vezi Whisper Of The Heart sa vezi si The Cat Returns...au o mica legatura, poate nu ca actiune dar apare Baronul din nou. Se pare ca studio Ghibli dupa Spirited Away s-a reintors la vechile obiceiuri...facand un film pentru fanii Ghibli si nu in special pentru marile ecrane -> Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:02 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |