Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sistemul educational japonez


kaoru
post Sep 12 2004, 04:27 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Sistemul Educational al japoniei

Istoric

Meiji

Japonia a inceput un proces de occidentalizare in timpul erei Meiji (1868-1912). Scolile inainte de aceasta perioada erau in mare parte pentru oamenii bogati si nu erau sub tutela guvernului. Guvernul Meiji a instituit imediat un nou sistem de invatamant bazat pe modelul Francez, German si American. Scolile primara, secundara si universitatile au fost stabilite in anul 1872. In acelasi an, autoritatile au declarat 4 ani de educatie elementara ca fiind obligatorii pentru toti baietii si fetele, la nivel national. Totusi, prezenta la cursuri nu a depasit 25-50% in primul deceniu al noului sistem. In 1905, frecventa la cusuri a copiilor de varsta scolara ajunsese la 98% pentru baieti si 93% fete, si aproape 10% din populatie continua la scoala elementara.
Numai o foarte mica parte reusea sa ajunga pana la liceu. Nu in ultimul rand, in 1899, guvernul a pretins tuturor prefecturilor sa aiba cel putin un liceu pentru fete.

Sistemul educational Meiji a devenit foarte rapid o ocupatie la nivel statal. Curriculum-ul avea o abordare moralista si promova idealuri Confucianiste de loialitate fata de stat, aplecare spre filialism, obedienta si prietenie. In 1890, rescriptionarea Imperiala asupra Educatiei a formalizat aceste valori conservationiste. Un portret al Imperatorului urma a fi reprezentat in fiecare scoala din Japonia.

In 1907, Ministerul Educatiei a extins invatamantul elementar la 6 ani inloc de 4 si a adaptat curriculum-ul astfel incat sa reprezinte importanta imperatorului si nationalismul.

Post-razboi

Fortele de ocupatie Americane au impus autoritatilor japoneze sa schimbe manualele care promovau nationalismul, loialitatea fata de Imperator ca si propaganda de razboi, cu invataminte despre pace si democratie.

In 1947, a adaugat 3 ani invatamantului elementar obligatoriu. Oamenii japonezi trebuiau acum sa mearga la scoala pana la varsta de 15 ani (sfarsitul scolii elementare), lucru cre nu s-a schimbat nici in zilele noastre. Mai multe universitati au fost fondate si numele "Imperial" inlaturat din numele celor de elita existente precum Universitatea (Imperiala) Tokyo si Universitatea (Imperiala) Kyoto. Femeilor le-a fost permis accesul in Universitatile private si publice.

Sistemul Educational actual

Sistemul educational japonez actual in forma in care se regaseste acum a fost stabilit de catre americani, bazat pe propriul lor sistem, dupa Al II-lea Razboi Mondial. Acesta consta in 6 ani de invatamant elementar ("shougakkou" 小学校), 3 ani de "junior highschool" ("chugakkou" 中学校), 3 ani de liceu ("koukou" 高校), si fie 2 ani de "junior college" ("tankadaigaku" 単科大学 sau "karejji" カレッジ) sau 4 ani de Universitate ("daigaku" 大学).

Educatia este obligatorie pana la 15 ani, dar 90% din populatie termina liceul si numai 40% sunt absolventi de colegiu sau Universitate.Proportia de studenti de sex masculin este mai mare in Universitati, in timp ce opusul este adevarat in cazul colegiilor ("junior college").

Japonia are atat scoli private cat si publice la fel si in cazul Universitatilor. Nici una dintre acestea nu este compensata sau gratis, dar scolile publice sunt considerabil mai ieftine decat cele private. Majoritatea scolilor elementare si a liceelor ("junior highschool") in Japonia sunt publice, in timp ce majoritatea gradinitelor, colegiilor si Universitatilor sunt private. In anul 2002, frecventa scolilor private era de 79% pentru gradinite, 0,9% pentru scolile elementare, 4% pentru "junior highschools", 29% pentru licee ("highschools"), 91% pentru "junior college" si 76% pentru Universitati.

Japonia are deasemenea un tip de educatie numit "shadow education" care consista in tutori care vin acasa (meditatori)., "juku", scoli de meserii (preparatorii), cursuri la distanta, etc. Cele mai faimoase sunt "juku". Acestea sunt divizate in "enrichment juku", frecventate de peste 75% dintre cei de varsta scolii elementare si 25% dintre elevii "junior highschool", si "academic juku" care predau acelasi curriculum ca scolile ordinare. Aceste"academic juku" sunt desemenea subanpartite in "review juku" ("hoshuu juku" 補習塾) si "advancement juku" ("shingaku juku" 進学塾), aceasta din urma fiind pregatitoare pentru examenele de admitere (vezi textul de mai jos).

Sistemul Scolar

Scoala incepe deobicei la ora 8:30am si se termina la 3:50pm. In scoala elementara orele dureaza 45min cu o pauza de 10min intre ele. Incepand cu "junior highschool", orele tin 50min. Elevii se duc la scoala Sambata dimineata pana la ora 12:30 de doua ori pe luna. Exista 35 de saptamani de scoala oficiale in fiecare an.

Exista 9 materii obisnuite in scoala elementara japoneza. Acestea sunt Limba Japoneza, Studii Sociale, Aritmetica, Stiinta, Studiul vietii si al mediului, Muzica, Arta si indemanare, "homemaking", si Educatie fizica.

Sistemul de Examene

Studentii trebuie sa se supuna unui examen de admitere pentru "junior high school", liceu si Universitate, in cazul in care schimba institutiile. Acesta este in permanenta cazul scolilor publice si Universitatilor.

Examenele de admitere la Universitati ("juken" 受験) sunt in mod particular foarte grele si se face adesea rferinta la ele ca la "iadul examenelor" ("shiken jigoku" 試験地獄). Studentii care pica acest "juken" devin "rounin" (浪人), un termen formal folosit pentru a descrie un samurai lipsit de maestru. Scolile preparatorii numite "yobikou" (予備校) au ca singur scop pregatirea intensa a acestor studenti pentru examenele de admitere.

Unele scoli private includ intreg ciclul educational de la gradinita pana la Universitate. In aceste cazuri, strudentii nu trebuie dacat sa se supuna unei examinari de admitere sau interviu cand intra la scoala, si sunt abia anterios examinati. Acesta este numit "elevator system", insemnand ca cineva odata intrat in institutie, trec automat pe treapta urmatoare pana la absolvirea Universitatii.

Observatii

-Varsta scolara pentru educatia obligatorie : 15
-Anul academic incepe la : inceputul lunii Aprilie
-Sfarsitul anului academic : sfarsitul lui Februarie sau inceputul lui Martie
-Perioada cu sarbatori majore : Primavara (Martie), Vara (mijlocul lui Aprilie pana la sfarsitul lui August), Anul Nou (sfarsitul lui Decembrie pana la incepututl lui Ianuarie)
-Universitati de renume : Universitatea Tokio (Todai), Universitatea Kyoto (Kyodai), Universitatea Keio, Universitatea Waseda

Link

Pentru mai multe informatii despre Sistemul educational Japonez, consultati siteul oficial al Ministerului Educatiei, Culturii, Sportului, Stiintei si Tehnologiei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 12 2004, 05:02 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cool...uite niste informatii foarte valoroase care chiar ma intereseaza, thanks Kaoru. Ce nu am inteles eu prea bine e cand au ei vacanta de vara si cat dureaza :?

Ce stii despre cluburile alea care le au ei in scoala? In anime apar atat cluburi sportive cat si legate de arta sau alte domenii.


PS: editeaza un pic link-ul de la sfarsit...taie-i "//url"-ul de la sfarsit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 12 2004, 06:21 PM
Post #3


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Thanx for sharing that, Kaoru!!!!

...dar stiti ce? Am citit pe undeva pe net ca in scolile japoneze, ma refer la elementare si liceu, inca se mai practica pedepsele corporale :shock:

De fapt, asta se poate vedea si din unele animeuri. Chiar am citit un articol in care se spunea (si erau si poze!) ca in fiecare clasa exista o nuia, de fapt ce nuia, era un bat in toata regula! pe care profesorii o folosesc fara rezerve. In articol mai scria ca Japonia este una dintre putinele tari din vremea noastra care mai aplica astfel de pedepse si nu au de gand sa renunte la ele prea curand.
Bineinteles ca americanii, care se baga peste tot, critica aspru acest obicei pe care il numesc "barbar, crud si fara nici un folos in educatia copiilor si adolescentilor"... sau cam asa ceva... tre sa caut linkurile ca nu mai tin minte bine... :roll:

Well, in cazul asta nu mi-ar fi placut sa merg la scoala in Japonia, voi ce credeti? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Sep 12 2004, 08:23 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



LOL
Eu zic ca acel "bat" nu o sa dispara niciodata din scolile japoneze traditionale. Zic traditionale ca de exemplu daca te duci la un liceu japonez privat sau international nu ai sa vezi asa ceva!
Acele lovituri aplicate cu batul de obicei pe umeri, isi are originea in cultul budist, mai exact cel shintoist. Tinerii calugari care sunt la un templu au in fiecare zi cam o ora sau kiar mai multe ore de meditat (nu meditaii!!), in care stau in seza (in genunki) si nu trebuie sa miste. Daca misca, calugarul care se plimba in spatele lor si ii supravegheaza vine si le aplica pe neasteptate cateva lovituri pe umeri. Acel "bat" cand loveste face un zgomot impresionant dar nu e foarte dureros! Batul e facut din doua bucati de lemn destul de late si arcuite in asa fel sa nu se ating la mijloc, cum sunt parantezele (). In liceele din provincie, se mai practica mersul cu clasa/scoala in asemenea temple pentru ca elevi sa mediteze, si implicit sa primeasca si niste lovituri! /omg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 13 2004, 07:33 AM
Post #5


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Hm, interesant obicei... la noi ar veni imediat cei de la protectia copilului :D

Imi place totusi ca japonezii, prin natura lor, sunt oameni inventivi si cu dorinta de a invata cat mai mult. Asta incearca profesorii sa le insufle elevilor inca din gradinita.

Imi place mult si ideea cu orele de "homemaking". Acolo chiar inveti sa faci ceva util, cum ar fi gatitul, atat fetele cat si baietii. E o idee super, la noi fetele invata sa coasa etamina iar baietii fac traforaj! Si sa fim seriosi, nu cred ca asta foloseste prea mult la ceva in viata!

Ceea ce mai imi place este ca fiecare scoala sau liceu are uniforma proprie. Citeam intr-un alt articol pe net ca exista o anumita zi in an (pacat ca nu stiu cum se spune in japoneza) cand toti elevii isi schimba uniformele de la cele de iarna la cele de vara, si e vai de pielicica lor daca apoi vine iar un val de ger! :P

Cum am mai spus, o sa caut nishte linkuri, da' acuma nu prea am timp... :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 13 2004, 01:51 PM
Post #6


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Hm...uniforme...nu pot decat sa-mi imaginez cum ar arata Bucurestiul plin de scolarite in uniforma, si da, sa nu uit, in fustitze /love /love /^_^


Lectii de traforaj, cum sa nu fie utile, pai in fiecare zi tai o bucata de placaj, numai asha, de placere :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 13 2004, 02:17 PM
Post #7


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Te cred, Zeri, te cred. Uite, si eu am in gentutza intotdeauna o bucatica de etamina si daca nu vine tramvaiu ala mai repede ma pun la cusut... :wink:

Oricum, eu cred ca ar fi fain sa preia si romanimea obiceiul asta cu uniformele! Si nu din cauza fustitelor ci din motive obiective, Zeri!!! /angry
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 13 2004, 03:59 PM
Post #8


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm....a mai fost discutie pe undeva de sistemu educational jap.......totusi e o problema majora la ei.......stresul enorm...rata de sinucidere printre studenti si elevi de liceu e f mare....parca am mai zis de documentaru prezentat pe dicovery in legatura cu rata criminalitatii juvenile din japonia...oricum din ce am vazut eu acolo...nu e tocmai ce vedem in animeuri...alea sunt rozitatzi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Sep 13 2004, 11:16 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



oho daca se deskede subiectul cu sinucirerile..... e grav....
Eu zic ca nu neaparat sistemul scolar provoaca acest feneomen ci stilul lor de viata si societatea lor! Sinuciderile din scoli, licee si universitati nu au depasit pe cela ale oamenilor maturi, sefi, bosi, bagatasi si pana la cersetori!

Cat despre sinuciderile din scoli..... unele sunt din motive bannala (pt noi) iar altele cat se poate de serioase. Eu sunt convins ca in scolile/liceele/universitatile noastre nu exista atata ura si nu se practica "ijime" (a iti bate joc de cineva) in halul in care e in jap!
Cat despre spiritul de turma in japonioa domneste aprig si neperturbat!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Sep 15 2004, 11:22 AM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Cu sinuciderile chiar este o problema....si de multe ori se discuta despre aceasta.....in diferite contexte.
Sinuciderile in randul studentilor sunt frecvente in Japonia...si nu de o singura data s-a pus problema : de ce?
Unii spun ca o cauza ar fi banii....iar altii ca sistemul de examene prea dur.
Ca foarte multi nu au siguranta ca dupa ce vor termina acest lung sir de examene foarte grele vor avea un loc unde sa munceasca...
Alt aspect pus in discutie ar fi ca studentii sunt o patura sociala care nu duce lipsa de bani....cel putin pe timpul studentiei.....deoarece joburi pentru studenti se gasesc destul de usor. Astfel ca singura cauza plauzibila pentru sinucideri ar fi sistemul educational prea dur.
este ceva de discutat pe tema asta intradevar....banii sau sistemul educational prea dur....?

Uite...un aspect legat de acest topic despre care m-ar interesa si pe mine sa aflu mai multe detalii ar fi cel cu festivalurile organizate in scoli cu diferite ocazii ( cum am vazut dealtfel si prin animeuri....- Azumanga Daioh de exemplu). Exista cluburi....cu diferite teme.... (Full metal panic - Fumoffu avea chiar un intreg episod dedicat acestui subiect.Chiar funny pot spune).

QUOTE(Zeri)
Ce stii despre cluburile alea care le au ei in scoala? In anime apar atat cluburi sportive cat si legate de arta sau alte domenii


Ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 15 2004, 01:23 PM
Post #11


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



QUOTE
este ceva de discutat pe tema asta intradevar....banii sau sistemul educational prea dur....?


Depinde de la persoana la persoana. Fiecare cu problemele lui, nu?

... dar ... hmmm.... si eu tind sa cred ca este vorba de sistemul educational prea dur, Kaoru! Este ceva normal, avand in vedere problemele si stresul din timpul examenelor si chiar din timpul anului scolar...

pe de alta parte sunt festivalurile de care aminteai tu... alea cred ca sunt menite sa le mai indulceasca un pic viata... Am vazut in animeuri ca acele festivaluri sunt foarte complexe si sunt luate foarte in serios. Se implica atat elevii cat si profesorii. Ma intreb daca si in viata reala e la fel ca in anime... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Sep 15 2004, 02:07 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



QUOTE
sistemul educational prea dur


lol voi vorbiti serios??? :gaa:

te duci la scoala de placere!
(ma refer scoli generale si licee nu si facultati.. facultatea ramane facultate!)
Asa exista mii si mii de motive pt fiecare caz in parte!
Dar cel mai grav e cazul in care cineva nu e acceptat in colectiv , toti isi bat joc de aceea persoana iar acea persoana din aceste cauze hotaraste sa se sinucida!
Cel mai bun exemplu ar fi Great teacher Onizuka, filmul!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 15 2004, 02:21 PM
Post #13


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Ok, ok... you got a point there, Opphiunic... :roll:

...dar tot nu cred ca se merge la scoala din placere :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 15 2004, 04:43 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eh...scoala e urat cit timp faci parte din ea...si ma refer la ore and profi...insa dupa ce o termini iti aduci aminte ce mijto era...party cu colegii...bairamuri...hehe...asta e valabil pt romania...la japs e drama...o natie inchisa in sine unde munca e religie....din competitivitatea masiva de pe piata nipona a fortei de munca rezulta afluenta mare de oameni very skilled in aproape toate domeniile...daca nu esti bun mori de foame...acolo nu merge cu tzepe si pile cum e caracteristic romania...nu stii esti ratat...nu exista compromisuri...dupa cum ziceam de documentarul de ep Dicovery(cine l-a vazut stie)un elev/student are aproape 12 ore pe zi de studiu...eu nu cred ca am studiat mai mult de 4 ore pe zi nici pt licenta...mi se pare criminal sa tii ritmu ala 6 zile pe saptamana...cedezi nervos...de aci rezulta probleme psihice grave...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Sep 15 2004, 07:55 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



mai pai "noi" astia cu o mentalitate balcanica incercam sa ne "descurcam" in orce situatie, si mai ales ca ii vedem ca atatia fac lucrul asta, de ce sa nu facem si noi...
dar la japonezi e pe dos. adica tu daca nu esti in rand cu oamenii si nu face ce fac si ei, esti cel ciudat si vei fi exclus. pur si simplu te simti tu prost (daca mai ai si bun simt).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Sep 16 2004, 02:45 AM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



am vazut si eu documentarul despre criminalitatea juvenila in Japonia...dar l-am uitat si de atunci nu m-am mai gandit deloc la acest aspect al societatii japoneze...mi-a fost mai usor sa cred ca acolo totul e oarecum perfect :roll: ...acum imi aduc aminte ca mi s-a parut forte impresionant interviul luat parintilor victimei, felul in care incercau sa inteleaga de ce s-a intamplat tocmai fiului lor si ura cu care vorbeau despre cel care l-a omorat si care acum e liber si isi traieste viata in continuare ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic(probabil fiind minor nu
l-au inchis). e vorba de cazul acela in care un baiat fusese omorat din bataie de un coleg(sper ca tin bine minte)...

citind discursul pe care l-am postat la topicul Despre firea japonezilor cred ca imi explic un pic cam ce se intampla pe acolo in legatura cu sinuciderile pt care Japonia este celebra...dupa cum rezulta si din cartea 'crizantema si spada'(nu ca as fi citit-o ...am scris in post ce si cum :D ), o chestie care mie mi-a placut foarte mult, japonezii nu fac un lucru rau deoarece le este rusine de ce o sa zica ceilalti...pe cand europenii, nu fac un lucru rau deoarece se tem de penitenta divina(mai mult sau mai putin..probab ca era valabil atunci cand a fo scrisa cartea :D ; la romani in schimb inca mai este)

japonezii de-a lungul timpului nu au avut nici o perioada in care religia sa reprezinte cel mai important element din viata lor, si pe langa asta religiile predominante shinto si budismul nu condamna sinuciderea asa cum face crestinismul(s-a incercat convertirea lor, evident, dar nu cred ca exista vreo sansa sa accepte sa indeplineasca conditiile pe care le pretinde crestinismul...nu au ei nevoie de atata bataie de cap...japonezii sunt foarte practici...+ ca crestinismul presupune multe"if"-uri :D, multe chestii pe care trebuie sa le accepti ca "date din enunt" )..mai mult budismul vorbeste despre vietile viitoare in care ai ocazia sa indrepti ceea ce nu ti-a iesit in actuala...deci din pct asta de vedere nici un ajutor pt sinucigasi

pe langa aceste aspecte japonezii sunt invatati de mici cu ideea de respect fata de tot ce e ii inconjoara, cu ideea de acceptare neconditionata, cu umilinta...ceea ce e un lucru bun in principiu...si faptul ca au ajuns unde au ajuns il demonstreaza...insa pe langa oamenii normali care nu au probleme in a se integra(in nato /^_^ ), mai sunt si persoane labile dpv psihic, introvertite, care nu se simt bine in piele lor si care luand de bun tot ceea ce este in jurul lor(deoarece asa au fost invatate) incearca sa se ridice la nivelul asteptarilor societatii(sperand ca acolo va fi mai bine); probabil ca fiecare isi stabileste un ideal intr-un domeniu:sa fie celebru la scoala, sa invete bine, sa fie un sportiv bun..etc...nu reusesc si atunci .. /angry ..
nu exista nimic sa ii opreasca...+ ca daca auzi ca si altii au facut asa ceva iti vine si tie ideea....lantul slabiciunilor

problema ar fi deci ca japonezii nu sunt invatati sa gandeasca singuri...sa isi stabileasca singuri sistemul de valori, care li se potriveste cel mai bine...ci trebuie sa accepte sistemul comunitatii in care se afla..insa acesta este greu de verificat daca este cel mai bun, si este si mai greu de schimbat....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Sep 16 2004, 10:18 AM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



tocmai am vazut o emisiune pe tvr1 despre tokyo realizata de dona tudor...si printre altele a pomenit si de sist de inv, si cum am ei vacantele despre care intreba zeri....deci anul incepe in aprilie...40 de zile vacanta de vara(nu stu in ce perioada)...10 zile iarna la sf anului probabil...si 10 zile primavara probabil in perioada in care sunt diversele sarbatori ale florilor....apoi anul se termina in febr sau martie cum a zis kaoru...
si inca o chestie...in Japonia sunt cam 95 de universitati la care merg aprox 30% din cei care termina liceul+straini...130 de studenti romani invata in Japonia...iar comunitatea rom din Japonia numara 3000 de membrii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Sep 17 2004, 10:50 AM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



waw O_O....3000 de membrii nui tocmai un numar de trecut cu vederea...
130 de studenti romani in japonia...hmmm...tare interesant. Oare dece tocmai acolo?
cred ca am vazut si eu acel documentar.....
Un alt aspect al problemei ar fi Urbanizarea excesiva care induce un puternic sentiment de alienare.....de aici si sinuciderile.....Se simt straini acolo.....unul de celalalt....probabil.Este doar o ipoteza. Sistemul e de vina...ca si in multe alte cazuri...ca nici in occident nu-i situatia mai roz....
Si pana la urma....vrem nu vrem sa acceptam....cu japonia asta se intampla acum la nivel social...si e un lucru care a inceput demult...nu-i tocmai recent - o occidentalizare excesiva. E o tara cu doua fete...o tara a contrastelor...asa a fost mereu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 17 2004, 01:33 PM
Post #19


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm...eu nu as sta in Jap...nu as putea sa traiesc printre oameni care nu sunt capabili sa zambeasca...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 17 2004, 02:15 PM
Post #20


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Cum se face atunci ca mori de ras cand citesti manga sau vizionezi un anime?... Ca majoritatea is funny.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:49 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |