Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> PERFECT BLUE...Perfect maddness...


Sidonix
post Aug 7 2004, 01:04 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



(IMG:http://www.metrofilms.com/perfect_blue/img/photos/09.jpg)(IMG:http://www.metrofilms.com/perfect_blue/img/photos/06.jpg)(IMG:http://www.metrofilms.com/perfect_blue/img/photos/03.jpg)
Perfect Blue e o iluzie constanta al unui psihic uman intins pe firu vietii...Mima lupta sa-si pastreze identitatea luptind cu flashuri de nebunie aparenta...Idolul cade in dizgratia idolizatorilor fiind negat si haituit de un fanatic MeMAnia care refuza sa accepte existenta Mimei decit in stadiul de Idol..PB nu este un anime ci o realitate perfecta transpusa in anime...
Idoli cazutzi in dizgratie, oameni cazutzi in dizgratia vietii sunt lasati liberi in valurile sortii...alegerile pe care le facem ne urmaresc pina la moarte...Admir realizarea acestui anime la nivel dramatic...scenariul e superb, caracterele intense si ultra realist transpuse din cazuri reale de Stalkers...circu media e atat de perfect inclus pina la cele mai mici detalii.
(IMG:http://www.metrofilms.com/perfect_blue/img/photos/01.jpg)(IMG:http://www.metrofilms.com/perfect_blue/img/photos/05.jpg)(IMG:http://www.metrofilms.com/perfect_blue/img/photos/12.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Aug 7 2004, 04:45 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



Perfect blue e primul anime "serios" pe care l-am vazut...dupa el mi-am dat seama ca anime-le nu sunt toate asa cum credeam eu...si de asemenea ca viatza unui idol pooate fi departe de ceea ce pare...
momentul in care mima joaca scena violului e infiorator...daca ar fi fost real nu cred ca m-ar fi impresionat mai tare...
oricum ..nici in momentul de fata nu cred ca am inteles bine ce s-a intamplat...de fapt nu mi-am dat seama care e legatura intre "prietena" si fanul ei.
si inca o chestie: de ce "perfect blue"? sa fie oare un titlu ironic, care se doreste a exprima exact opusul realitatii?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 8 2004, 03:40 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm...perfect blue...pote fi si linistea perfecta a marii inainte de furtuna...sau culoarea calma albastra ce da monotonie vietii iluzorii...poate fi si un albastru intens referitor la paranoiile psihicului uman...ar putea sa aiba multe conotatii...nu cred ca ar putea fi ceva ironic...nu mi se pare nimic ironic in PB...
...legatura intre MEMania si Iluzoria Mima Kirigoe nu exista decit la nivel psihopatic in mintea fanaticului...de fapt legatura e intre prietena lu Mima(nu-mi amintesc numele) care il angajeaza pe MeMania sa o ucida pe Mima pt faptul ca aceasta decide sa paraseasca grupu j-pop Cham...heh..scena cu violul mi s-a parut sublima...adika spune la un moment dat directoru "pauza scimbam unghiul camerelor" si tipu care aparent o violeaza isi cere scuze...eh...de fapt in mintea lui Mima dispare diferenta intre realitate si filmu in care joaca...scenariu e magistral realizat din punctu asta de vedere...cind am facut subt in romana m-am chinuit ceva timp ca sa-mi dau seama cum se integreaza pe frame-uri...aveam senzatia la un moment dat ca repet mereu aceasi secventa...eh... /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Aug 9 2004, 10:41 PM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Mda.....unul din filmele psihologice ...care m-a marcat..Poate nu la fel de mult ca Jin Roh the Wolf brigade...dar oricum..Ramai un pic in aer cand se termina! Superb regizat!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Aug 13 2004, 09:19 AM
Post #5


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut si eu cam ieri filmul.Super bine realizat.Si felul in care e expus psihicul uman e fascinant implemetat.La un moment dat nu mai recunosti momentele de nebunie de cele normale.M-a impresionat cum n-am mai fost impresionat de multisor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 13 2004, 10:16 AM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...nu stiu daca ati observat ca filmul in care joaca Mima Kirigoe e insipirat din scenariul Tacerea Mieilor... /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Aug 27 2004, 12:06 AM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Un singur lucru nu mi-a placut la Perfect Blue, finalul. Mima se urca in masina si zambeste. Cam anormal. In minte mi-a venit momentul in care Mima il omoara pe fotograf. Ala mort, Mima zambind de parca nimic nu s-ar fi intamplat, hmm ...
De fapt momentul acela mi se pare destul de confuz. Cine-i criminala, ea sau prietena ei?

Cat despre titlul filmului, Perfect Blue, exista ceva perfect pe lumea asta? :)

Apropo, Satoshi Kon (omul responsabil cu Perfect Blue) a reusit sa ma surprinda din nou cu o alta creatie de a sa si anume Millennium Actress, o poveste de dragoste epica. De vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Aug 31 2004, 08:53 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



sid nu ma refeream la o ironie rautacioasa, ci mai degraba la una amara...eu vedeam albastru ca simbol al sperantei pe care o avea Mima atunci cand s-a hotarat sa faca acea schimbare in cariera ei(si totusi parca nu era asa sigura pe ce face)...si care nu s-a dovedit a fi asa stralucita...
hmm nu imi aduc aminte de faptul ca prietena ei l-a angajat pe memania...deh tu l-ai vazut mai recent.
La fel cum nu imi aduc aminte de subiectul filmului in care juca Mima;dar daca e asa cum zici tu nu vad care ar putea fi legatura intre povestea din anime si cea din film...ma ami gandesc /hmm

Mi-a venit in minte o imagine in care Mima e intr-un pat de spital( in momentele acelea in care alterneaza momentele reale cu cele imaginate)apare asa ceva in film? sau trebuie sa fac o pauza si sa respir adanc :shock: :D (dupa cum am zis a trecut ceva tp de cand l-am vazut )

sid, daca poti aseaza te rog pozele vertical, deoarece e greu sa citesti ...mai ales pe un monit de 14'' /cry
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 4 2004, 07:51 PM
Post #9


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Hmmmm.....cam cat de departe poate fi intins psihicul uman pana sa cedeze sub stres?Cat de departe e o intrebare aproape definitoare pt filmul asta in opinia mea.
In fiecare minut e imposibil sa nu te intrebi cat mai are pers principal pana sa cedeze pe fond nervos sau daca nu si-a atins deja limita si s-a pierdut in vartejul nebuniei.E uimitor cat de veridic sunt reprezentate proprietatile umane aici,fara a se incerca plasticizarea mintii in asa fel incat sa poata fi dusa mai departe decat ii permit limitele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 5 2004, 10:06 AM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm...Mima cind a plecat pe cont proriu din Cham a facut un pas spre independenta...iar in final cind si-a invins propriile temeri/fobii s-a maturizat complet...Mima care pleaca de la Spital la sf filmului este plina de incredere...zimbetul ala Demi este un zimbet al victoriei asupra propriilor slabiciuni...Este stapana pe destinul sau...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 13 2005, 05:02 PM
Post #11


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



Da. Bun anime Perfect Blue. Ptr. amatorii genului recomand Millenium Actress..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 15 2005, 09:27 AM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Milenium Actreess e mai mult drama, bine realizata cei drept...Perfect Blue e mult mai complex...psihicul uman in lumina reflectoarelor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 1 2005, 09:17 AM
Post #13


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut "Perfect Blue" dupa ce m-am uitat la "Ichigo 100%" (which i hated btw), deci impactul a fost cu atat mai mare. Tot ce aveam in cap era "ce film!". Nu puteam folosi cuv "anime". E f bun, f complex.
Am sesizat si eu asemanarea filmului din anime cu "Silence of the Lambs" si pot zice ca m-a lasat un pic rece (cand am auzit-o pe Eiri zicand ca asasinul jupoaie femeile ca sa devina una himself, ma gandeam "wtf?"). Plus, ca mai fac referire la un film in care a jucat Jodi Foster (care am uitat cum se cheama), in care ea este violata intr-un bar de mai multi barbati.
Scena violului "cinematografic" (ca sa zic asa)... nu stiu... Mi s-a parut extrem de reala. Cum a mai zis cineva, daca ar fi fost intr-un film cu actori reali nu m-ar fi impresionat mai tare. Plus ca mi-a dat o senzatie de claustrofobie.
Nu am banuit exact cine era criminalul din anime deloc pana la sfarsit. Nu ma asteptam sa fie Remi (mai ales ca a inceput sa planga cand Mima filma secventa violului). Mie imi lasase impresia ca tine sincer la tanara actrita.
Cat despre momentele luciditate-nebunie si eu m-am pierdut la un moment dat si nu mai puteam face diferenta dintre ce se intampla in capul lui Mima si ce era real. Spre marea mea rusine, trebuie sa recunosc ca am luat in serios posibilitatea existentei unei a 2-a "Mima Kirigoe" (mai ales ca mi-am dat seama ca Mr. MeMania nu era autorul site-ului "Camera Mimei"... cu toate ca am zis ca poate, in nebunia lui, el face site-ul si isi trimite mail-uri singur).
Ca sa nu mai aberez aici, concluzia ar fi ca este unul dintre cele mai bune anime-uri vazute vreodata (si asta din toate punctele de vedere) pe care il recomand tuturor celor care vor ceva diferit (nu numai chilotei, superputeri, roboti si romance).

P.S. Cand am scris acum, la sf, cuv "romance", am realizat ca in "Perfect Blue" nu apare nici o poveste de dragoste propriu-zisa, care sa implice 2 personaje, si nici un cavaler pe vreun cal alb. O bila alba in plus pt asta.
P.S.1. Nelamurire: cine l-a omorat pe fotograf? Mima sau Mima-Remi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 2 2005, 11:56 AM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



asta zicea criticul Roger Corman depsre Perfect Blue in momentul lansarii in SUA : "A startling, powerful film. If Alfred Hitchcock partnered with Walt Disney, they?d make a picture like this"...
...Mima Remi ucide tot ce era apropiat lui Mima...prietenia dintre cele doua se transforma intr-un fanaticsm psihotic criminal...


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Sep 5 2005, 05:30 PM
Post #15


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Din punctul de vedere al actiunii , nu prea m-a impresionat cu nimic. Sunt sigur ca fanii thriller-urilor de duzina sunt de acord cu mine :) Regia si animatia in schimb , sunt ceva de laudat fara indoiala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 6 2005, 04:10 PM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



din punctul de vedere al actiunii pt un ANIME e anormal de normala desfasurarea ei...nu era nevoie de mai mult...in Pb accentul se pune pe elementul psihologic nu actiune...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 9 2005, 01:48 AM
Post #17


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



foarte interesant anime ..brutal...park nu era anime..ci film nush ...in orice caz merita vazut ...foarte misto ...mai ales partea cand se tot trezeste si se tot skimba totul ba e urmarita ba e crima ba joaca ...la un moment dat credeam k ceea c se intampla in serialul ei era realitatea si viatza ei era serialul si ...nush ..te ametea ...nu mai stiai c se intampla ...nici nu ma asteptam la finalul acela ...e tare

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Oct 4 2006, 04:50 PM
Post #18


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Aproape demential :D , muylte scene psihologice, grafica faina poveste exceptionala. Loved za movie cum am zis si la last watched anime topic. Pacat ca n-au facut serie. Anyway imi plac animeuri de genu, it ruled.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 5 2006, 10:54 AM
Post #19


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Lord Inuyasha @ Oct 4 2006, 05:50 PM)
Pacat ca n-au facut serie.
*



As zice ca unele anime-uri sunt mai bune ca filme, decat ca serii. Iar Perfect Blue face parte din aceasta categorie. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 5 2006, 12:25 PM
Post #20


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



un film foarte bun si un anime deosebit. Scena violului este intr-adevar extrem de dura. De acord cu Kisa, nu orice film are nevoie de un serial. Acum, ideea filmului este foarte originala pt un anime, dar totusi in domeniul filmelor live ideea unei persoane care ajunge treptat la nebunie nu este tocmai noua.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:38 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |