Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Arte Martiale


Musashi
post Jul 6 2004, 02:32 PM
Post #21


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 304
Points: 2



aikido este rezultatul a combinarii a mai multor arteprintre care si judo, karate (Daito-ryu nu Takeda-Ryu si altele)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jul 6 2004, 07:34 PM
Post #22


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Hmm, cica m-am trezit si eu cititnd topicul asta. De kempo nu spune nimeni nimic? Mi se pare interesant. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Musashi
post Oct 3 2004, 04:52 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 304
Points: 2



Eu va sugerez sa vedeti nijutdu (nu Naruto Style ci adevarat) si sa vedeti ce marfa ee :roll: :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jun 21 2005, 03:08 PM
Post #24


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



prietenilor...., m-atzi "spart" cu cunoshtiintzele voastre in arte martziale.....:
hai sa vedem de fapt cum sta treaba....:
vb de arte martziale traditzionale japoneze shi de restul artelor martziale.....
unele tipuri de arte martziale prov din india..., au fost "duse" in china de catre bodhirama....., in zona templelor shaolin-shi...=> de aici am putea oarecum sa spunem ca povin din india..., insa nici nu se poate compara arta razboiului din india cu cea din china...., e cu totul shi cu totul un alt nivel...!!!!!;
trebuie sa spun insa, ca artele martziale japoneze traditzionale(partea intai .1. ) ca ju-jutsu(cel numit antic, nu cel actual), arta sabiei(shi mai tot felul de arme...), arta calaritului shi a trasului cu arcul(ba-jutsu), nu au nici o treaba cu india...
din artele razb chinezeshti..., provin cele ce s-au raspandit in mai toata asia shi au intruchipat diff forme shi denum..., ideea principala este ca...., undeva sus de tot, la final, se cam ajunge la acelashi lucru..., indiferent de stil...;
acum in legatura cu " ce se intampla in japonia"(partea a doua .2. ), sit sta in felul urmator.........din China provin Kempo-ul
& Karateul(preponderent din stilurile sudice)
artele martiale traditionale japoneze sunt :
- fara arme : yawara, kogusoku, ju-jutsu, taijutsu, koshi no mawari, etc
- cu arme : kenjutsu, kyujutsu, ba jutsu, kyu ba jutsu, iai jutsu, naginata, etc
in + karate-ul nu e nici macar japonez & nu e consid arta martiala( e incadrat ca sport in ministerul sporturilor alaturi de ciclism, box......)
la fel shi aikido, kendo, kyudo, judo nu sunt arte martiale autentice(cuv martial face ref la forme de lupta testate timp de secole pe campul de lupta), ele reprez sinteze a dif scoli. de ex:
judo, a aparut in 1882 ca o sinteza a scolilor de ju-jutsu
kendo, de prin 1900 - a ap ca sinteza SIMPLIFICATA a scolilor de kenjutsu
aikido - sinteza SIMPLIFICATA a vechilor scoli de aiki-jutsu, cu infl de ju
-jutsu & kenjutsu
kyudo- odata cu introd armelor de foc(prin sec 18), a devenit o practica zen, meditativa & spirituala.
sfatul meu........, avetzi mare grija ce arta martziala practicatzi, caci s-ar putea sa va trezitzi dupa o perioada ca a-tzi facut nu shtu' ce facatura(jumate' sport - jumate' aiureala) in nici un caz o arta martziala autentica.....;
cam asta in legat cu artele martiale(pt acum... 8) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hitomi
post Jun 5 2007, 08:36 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 30-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.378
Points: 61
Gender:



Si eu practic arte martiale Aikido....cu un maestru care a trait in Japonia 20 si ceva de ani...foarte frumos dar foarte greu :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Jun 5 2007, 10:24 PM
Post #26


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Nu stiam ca exista un astfel de topic...oricum...daca tot am dat de el, e de datoria mea sa dau si eu un reply pe aici, nu? :lol:
Pai...eu practic arta martiala numita Karate...mai un pic si am centura neagra...am centura maro...deci urmeaza neagra. ^_^ Mai practic arta martiala numita pierderea de vreme...nimeni nu ma intrece. :blink: Si sa nu uitam de arta suportarii profilor...de cate ori ii aud, imi spun: ,,Nu ii bat...nu ii bat...nu sar la bataie..." <_< Si nu putea lipsi arta martiala numita...(chiar vreti sa stiti?)...lupta de strada. La asta nu ma intrece nimeni. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 5 2007, 10:59 PM
Post #27


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



wow nici eu nu stiam ca exista asa ceva :D , mistoooo
Eu practic de ceva vreme shotokan, stilul traditional.

Hitomi - Aikido :blink: urasc lumea care zice ca face aikido <_< , nu suport ca oameni care nu au pregatire in arte martiale se duc se invete sa se apere de atacuri pe care nu le stiu. Aikido ca arta martiala s-a dezvoltat pentru maestrii care stiau deja avansati si care au dorit sa dezvolte si motodele de aparare. Si normal sa ma enervez cand un neinitiat se avanta sa se apere cand nu stie de ce si cum, sa nu mai ponenesc de forta fizica de care este nevoie si pe care stiu ca cel putin aici nu este lucrata cum trebuie, viteza de reactie pe care in mod sigur nu tio dezvolti cand partenerul tau de atrenament vine cu un atac pe care il stii.
Pe scurt la nivel de tara AIKIDO SUKS.

waste - asa cum face toata lumea de aici ma indioesc ca cele spuse de tine nu sunt adevarate :P , si chiar daca ai fii centura maro pentru mine nu reprezinta mai nimic. Lupta de strada nu cred ca intelegi pe deplin intelesul al acestor cuvinte :lol: , sa o iau simplu lupta adevarata de strada cuprinde de la rangi la sabii, spreiuri paralizante etc. pe scurt nu cred ca vrei sa te afli in asa o situatie ;) aici zic din experienta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Jun 6 2007, 08:04 AM
Post #28


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Pai, stiu ca nu reprezinta nimic...ca doar nu pot sa te bat prin monitor, nu? :lol: Cat despre lupta de strada, iti spun ca i-am batut pe toti de pe strada...ei cu bata..eu le-am luat-o si i-am batut eu cu bata lor...daca ma enervez, pun si cainele pe ei. :P Sa vezi atunci cum e sa ai un caine (mai mare ca mine cu tine pe umeri daca sta in doua labe, turbat...) pe urmele tale :blink: Oricum, ce centura ai? Ii fain traditionalul, l-am practicat in primii doi ani de existenta, dar in ultimii 4 am inceput sa practic sportivul...pentru ca s-au schimbat antrenorii si ala care a mai ramas nu stia traditional...oricum, nu e mare diferenta intre ele...poate una mica la kata...cum ar fi la Heian Godan...sau la Jion....si la Jitte e doar o diferenta de ritm. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hitomi
post Jun 6 2007, 10:02 AM
Post #29


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 30-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.378
Points: 61
Gender:



Eu nu practic Aikido pt. a apara...deja am cursuri de autoaparare la activ....eu practic Aikido pt. a intelege mai bine lumea japoneza..pt. a o cunoaste din toate punctele de vedere... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 6 2007, 01:31 PM
Post #30


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



waste - ce imi ceri tu este secret :P , dinpacate nu vareau sa zic,sa zicem ca nu prea e bine sa te iei de mine.

Hitomi - daca practici doar pt a te apropia de cultura japoneza zic ca poti sa nu iti pierzi timpul si sa gasesti ceva mai intresant de facut si care probabil o sa iti foloseasca sau macar sa fie aplicabil ( desigur ma refer la arte martiale ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Jun 6 2007, 03:41 PM
Post #31


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Nu-mi spune...ai 9 dan si esti un super maestru de karate!!! :blink: Atunci, poate imi raspunzi si mie la o intrebare la care nu mi-a raspuns nimeni pana acum... <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 30 2007, 03:53 PM
Post #32


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



tati..., daca tu ai centura negra..., inseamna ca pe undeva pe la mijloc e o mica-mare problema....!!, vazandu-te vb imi dau seama ca habar nu ai de nici-unele....!!

inca o chestiune...., karate-ul sportiv nu este arta martiala...., si nici nu trebuie sa te duca prea mult capul ca sa vezi asta....!!(scrie din denumire - sportiv - ring any bells...??)

in al 2-lea rand....., habar nu ai ce este aia aikido.....!!, deja cand ai vb de forta pe mine unu' m-ai pierdut...!!; aiki-jutsu a aparut ca urmare a situatiilor in care samuraii ramaneau cu sabiile rupte in mij. cavalcadei...!!, si atunci.., ce sa faca, luau de la adversar si luptau asa....!!, insa, treb si ceva tehnica sa faci asta..!!(tu cu mainile goale, ala cu sabia/sulita/etc); asa a aparut aiki-jutsu si ju-jutsu....!, mai la vale a aparut si akido...el fiind derivat din cele 2...!!

a 3-a manevra...., cate lupte de strada ai avut tu bai basica...., ca daca ti-l aduc pe unu' care face de 4-5 luni box sau kick-box sterge cu tine pe jos...!!(asta din exp ti-o spun)


p.s. lupta de strada implica tras de par, degete in ochi si multe altele....., nu importa ce stil faci...., experienta conteaza f mult...!!(si ori ai batut vreo 2 copii ori esti un mare mincinos...., caci, daca se dadeau la tine 2 malaci(d'aia gen 4/4 de la security) cu cate o bata in mana...., murdareai chilotii implorand mila sau 100 m garduri nou record...!!(din 2 una)

saru'mana maximum,
B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jul 30 2007, 05:02 PM
Post #33


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Asa am fugit inapoi acasa ca sa pot scrie un post:D

kengo_fudoshin in primul rand as vrea sa iti revizuiesti limbajul la varsta aceasta speram ca ai mai mult tact si nu mai poci limba romana ca e frumoasa asa cum este, nu mai trebuie inflorita. Deasemenea cred ca esti un bagator de seama de ai sarit asa din gaura.

Nu zic ce centura am ca nu vreau ca experienta mea sa fie interpretata dupa o culoare :lol: .

Inteleg ai mai multe cunostiinte de istorie si acept faptul asta totusi esti mai mare decat mine :D .

'karate-ul sportiv' - as vrea sa stiu unde in posturile de mai sus sa scris asa ceva ca eu nu gasesc .

La aikito as vrea sa stiu de unde ai dobandit cunostiintele ca sa pot sa le reactualizez pe ale mele.

De lupte strada 'basica' asta a avut parte cam tot a 2-a zii :lol: , nu as paria pe cel de la box si nici de la kick-box ar fii o risipa de bani. E una ce invat si fac in sala si alta ce fac pe strada. Stiu cand trebuie sa am mila si nu si mai ales stiu unde pot sa imi bag nasul. Malacii nu se dau la mine ca, spre deosebire de tine, eu stiu sa imi vad de treaba si daca totusi se pune chiar in halul acela problema sunt intodeauna pregatit pentru asemenea situatii.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 30 2007, 05:28 PM
Post #34


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



...:)

hai dom'ne ca putin flame nu strica nimanui...!!, din pkt meu de vedere revigoreaza spiritul :P

cat despre "bagator de seama"..., parerea ta si e imp sa o sustii..., da' argumente pt ea, ai...??

cat despre malaci..., doar in 2 situatii am intampinat aceasta problema..., prima s-a rezolvat intr-un mod f sanatos....iar a 2, ce pot sa spun, "baetii" au crezut ori ca eram beat ori bazat...!!(adevarul era ca eram doar nervos si n-am fost atent "la cine am comentat") :lol:
da', in ambele ocazii am scapat teafar si fara vreo vanataie...!!


cat despre batai "de strada"....., mai acum ceva vreme...am avut ceva scandaluri cu niste "baeti de cartie'"...., mai pe scurt, i-am caftit pe unii, iar aia, au venit cu altii, mai multi si mai mari...!!, de-atunci, am renuntat la karate(desi faceam un stil bestial) si m-am pus pe baut bere si mancat snitzel cu cartofi - moai ce foame imi e - ..., pana acum 4 ani cand am luat legatura cu AM traditionale - arte pe care le practic si in ziua de azi, si pe care sper sa le practic toata viata !(e nu-i asa ca suna frumos?? :P ) - ...arte care mi-au schimbat modul de a vedea lupta/luptele..!!


saru'mana maxim tati,
B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jul 31 2007, 11:32 AM
Post #35


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Inca odata my bad :D....

Ce ai scris tu se potrivea atat de bine la postul meu incat nu am stat pe ganduri. :lol:

"bagator de seama" - e prima mea impresie, care probabil o sa se schimbe cu timpul ;)

In ca nu am avut ocazia sa fiu luat pe sus de malaci, dar cum am zis ca sunt pregatit in caz ca.

Mai exact ce practici? :P

p.s waste e o fata de 13 ani
Si am gasit faza cu 'karate sportiv' damn m-am uitat mult dupa ea :D.
Ne mai vedem pe dojo.ro ( nu vreau sa fac reclama).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 31 2007, 02:13 PM
Post #36


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



nu e f imp ce practic...., mai imp este ceea ce am invatat din faptul ca practic...!!

si da, am vazut ca domnisoara waste are 13 ani...., nu-i problema, ceva mai incolo ii va trece si dorinta de a cafti baieti de varsta ei...!!(de fapt, ii va scoate la date-uri.. :P , posibil chiar pe cei pe care i-a caftit...!!)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 08:38 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |