Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync, citeste primul post


Yuriko
post Jun 24 2011, 11:47 PM
Post #61


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Ideea nu a fost rea, dar modul de prezentare a reusit sa ma piarda. Si nu ma refer ca nu a fost interesant sau nu mi-a placut, ci la propriu cred ca nu prea m-am prins unde vroia sa ajunga povestea. Ideile de cu traitul prezentului si construitul viitorului nu prea au nimic in comun cu luptele pe care le duceau personajele.
Tot nu inteleg ce mecanism avea puterea sa stearga o tara intreaga si sa altereze memoria oamenilor. De parca tot pamantul ar fi defapt ceva gen Matrix si tot ce exista e o iluzie ;) Money doesn't have that much power...
Nu stiu de ce, dar dupa episodul 8 am avut mereu impresia ca Msyu e sora lui Kimimaro de care el ar fi uitat din cauza ca tatal lui a falimentat. But now I realize I completely ignored the future thingy part. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jul 1 2011, 11:01 PM
Post #62


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Nu stiu de ce, dar dupa episodul 8 am avut mereu impresia ca Msyu e sora lui Kimimaro

Si eu am crezut asta deoarece secventa era prezentata ca si o amintire de a lui.
cred ca scenaristul a vrut sa faca mai mult decat a putut si s-a pierdut si el pe undeva pe la episodul 2 XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jul 2 2011, 05:51 PM
Post #63


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



QUOTE
A fost asta explicat in episodul 10? o.O

Evident ca a fost in episodul 10, de unde crezi ca puteam sa o scot? :lol:

QUOTE
cred ca scenaristul a vrut sa faca mai mult decat a putut si s-a pierdut si el pe undeva pe la episodul 2

Aici chiar exagerezi si nu ai dreptate. Doar pentru ca tie nu ti-au placut sau nu ai inteles unele aspecte, nu inseamna ca intreaga poveste e de doi bani.

Anyway, mie mi-a placut finalul. M-a speriat putin la sfarsit cand a intrat endingul, am stat vreo 30 de secunde impietrita pana sa imi gasesc puterea sa derulez dupa ending. Dupa aceea mi-a revenit inima la loc. Ce-i drept, au fost doua lucruri despre care as fi vrut sa stiu mai mult: cel in subordinea caruia se afla Masakaki si ce rol joaca Mashu in viitorul lui Kimimaro. Dar nu mi se pare un lucru atat de rau ca au lasat pe dinafara lucrurile astea. Animeul a fost destul de concentrat oricum. Astfel, the big boss a ramas mai mult la nivelul de concept si mi-a placut ce a zis Masakaki la final. Oriunde exista oameni, va exista lacomie. Tot timpul se vor gasi oameni nemultumiti de ceea ce au si care vor fi tentati de Financial District. Prin ceea ce a facut Kimimaro impreuna cu Satou si Takedazaki, ei doar le-au dat inapoi viitorul, posibilitatea de a-si continua viata pe ce drum doresc. Daca ei ajung sa renunte la asta si sa cedeze, atunci e problema lor si nimeni nu poate face nimic in acest sens, nimic din ce ar putea face Kimimaro nu are cum sa previna asta.
Cat despre Mashu... poate noi am luat prea de buna halucinatia lui de atunci. Pana la urma, nici nu se spune ca Mashu ar fi copilasul, pur si simplu acela e numele pe care un posibil viitor Kimimaro s-a gandit sa i-l dea. E la fel de posibil ca Mashu sa fie iubita/sotia lui in viitor, dar, evident, sa poarte alt nume, iar daca ar avea o fetita impreuna sa se gandeasca sa ii dea acest nume. Oricum, e clar ca o relatie intre el si Hanabi nu mai are cum sa se intample. Scena cu sarutul a fost superba. Singurul motiv pentru care nu am scapat vreo doua lacrimi a fost ca vazusem ultimul episod din AnoHana inainte si plansesem tot ce aveam acolo :lol: Din nou, mi-a placut foarte mult de ei si mai ales de discutia lui Mashu cu Q in timpul luptei. Iar ultima replica din episod mi-a placut la nebunie, in special pentru ca o spun Kimimaro si Mashu impreuna. E mult mai bine transmisa asa ideea ca nu poti niciodata sti ce forma va avea viitorul, decat daca ne-ar fi aratat ca s-au intalnit si au trait happilly ever after (care ar fi fost un final mult prea siropos si nepotrivit pentru atmosfera pe care a creat-o animeul).
Cat despre Mikuni, mi-a parut intrucatva rau de el. Poate Kimimaro avea dreptate, poate Takako si-ar fi dorit, de fapt, sa se elibereze din cusca prezentului in care o tinea captiva boala. Mie nu mi se pare deloc ca Q ar reprezenta trecutul lui Mikuni, dimpotriva, eu cred ca ea reprezenta posibilitatea ca sora lui sa isi revina si sa fie din nou impreuna. Doar nu murise, era inconstienta.
Cat despre felul cum a scapat Japonia de C... Eu am inteles logica, nu vad ce e asa complicat. C ar fi afectat Japonia daca Financial District ar fi luat intreg viitorul tarii, ducand astfel la disparitia ei si a tuturor locuitorilor. Dar, inainte sa se intample asta, dupa cum s-a si vazut, influenta Midas Money a disparut in momentul in care yenul a incetat sa mai aiba valoare. Din moment ce banii districtului au fost redusi la simple bucati de hartie, viitorul care a fost furat pentru a-i tipari/crea/whatever a fost cumva restituit. Deci C nu mai avea cum sa afecteze Japonia. Chiar si Takedazaki a spus ca e surprins de cat de usor a fost. Cred ca ideea transmisa e ca nu era greu inca de la inceput sa scape de influenta districtului, doar ca nimeni nu s-a obosit sa make a stand. Nimeni nu a vrut cu adevarat sa il faca sa dispara. Nici macar Mikuni. Pentru ca el credea cu disperare ca districtul ii da puterea pe care nu a avut-o si cu care poate face orice, plus ca exista si o doza de egoism in motivele lui.
In concluzie, mie mi-a placut foarte mult acest anime and I had a lot of fun watching it. Primeste 10 din partea mea. Pana la episodul 8 ii dadusem 9, dar acesta m-a convins sa ii dau maxim. Poate, obiectiv vorbind, nu este de 10. De fapt, obiectiv vorbind, nimic nu prea e de 10, dar eu nu dau note dintr-un astfel de punct de vedere. Nota mea reprezinta cand de bine m-am simtit urmarind animeul respectiv, cat de mult mi-a vorbit, cat de mult mi-au placut ideile transmise si, nu in ultimul rand, cat de mult a excelat la grafica, coloana sonora, regie si voice acting. Iar C m-a facult sa il astept cu nerabdare in fiecare saptamana, m-a lasat uluita dupa fiecare episod si au fost scene pe care le-am derulat si revazut din nou si din nou pentru ca mi-a placut cum au fost regizate si jucate. So, in my book, that's a 10 :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jul 5 2011, 11:04 AM
Post #64


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



A fine exemplification of the saying "biting more than you can chew", though still a good anime. Mie mi s-a parut ca Msyu ar fi fiica lui Kimimaro, nu sora lui... Ishi is confused, should he ban it for father daughter incest or brother sister incest?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |