Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Code Geass: Lelouch Of The Rebellion


Sidonix
post Oct 29 2008, 11:40 PM
Post #21


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... dupa nu mai stiu cite luni am reusit sa termin leluciu <_< ... nu-i rau insa isi pierd tovarasii ideea pe drum... adica din super smart plot iese o chestie... hmm... cum o denumea killeru... "o ard aiurea in tramvai" :lol: ... eh din toate probabil singura chestie ce ma deranjat cel mai mult in experienta mirifica a vizionarii unui anime clamp ar fi cum sa ma exprim... " lelouch is such a pussy"... clamp style that is <_< ... toodlz
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 2 2008, 10:49 PM
Post #22


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



evil sid puse punctii pe i ... lelouch penduleaza intre omul cumsecade si lipsa de scrupule, totul in numele unei misiuni marete ... si chiar cand ne gandeam ca ideea de baza ar fi cea ca indeplinirea unei dorinte, oricat de nobile, presupune tot egoism, iar cei care realizeaza asta cel mai repede, au numai de castigat, lelouch devine soft, si salveaza omenirea .. .cumva :P
finalul a fost ok, adica, cel putin omul si-a indeplinit planul ... macar unul din ele.
ce nu mi-a placut a fost ca pe final de sezon 2, tot mureau si inviau personajele, ca sa mai anime povestea poate sau nu stiu, dar probabil ca autorii incepusera sa sufere la imaginatie :)
all in all, grafica clamp inca are ceva aparte, care uneori merita toti banii cum se zice, iar anime-ul asta, nu e chiar pierdere de timp, vi-l recomand celor care nu s-au apucat inca de el
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Nov 8 2008, 12:31 AM
Post #23


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Da intradevar, dupa ce ti-am urmat sfatul (de acum ceva multa vreme :P ) si am vazut ambele sezoane pot sa spun ca nici un anime nu a reusit sa ma enerveze episodic atat de mult ca asta si totusi sa ma faca sa ma uit pana la capat, pur si simplu se intampla prea multe chestii rele, stupide (si un pic realiste) ca sa nu deranjeze dar totul e facut cu destul cap cat sa iti pastreze interesul.
Merita macar o privire
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Dec 27 2008, 03:47 PM
Post #24


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Nu stiu ce s-a spus pana acum in acest topic, dar planuiesc sa citesc dupa ce imi postez traditionala "compunere" a unui anime pe care l-am vazut si mi-a placut enorm.

Nu prea ma deranjeaza "gurile rele" care vorbesc despre acest anime, deoarece fiecare are dreptul sa-si spuna opinia. In plus, nu poti obliga pe cineva sa..sa spun iubeasca animeul doar pt ca ti-a placut tie.

Pentru mine a fost unul dintre animeurile cele mai bune pe care le-am vazut. Un motiv ar fi: pentru ca pentru prima data, nu am putut sa-mi stapanesc lacrimile. Stiu ca este amuzant daca forumlez in felul acesta, si mai ales pt ca spun acest lucru, dar sfarsitul chiar a fost impresionant. Lelouch a fost cel mai drept pana la capat, a urmarit sa-si infrunte tatal stiiind consecintele pe care le poate avea acesta dorinta a lui. Si-a iubit foarte mult sora, si tocmai asa se poate dovedi cat de mult tinea la ea. Nu a renuntat la aceasta misiune pe care, de fapt, singur si-a incredintat-o. El singur a reusit sa faca atatea, si la o varsta atat de frageda.
Incep si sa-mi uit ideile, nu mai stiu ce sa scriu. Nu prea ma pricep la detalii tehnice, adica grafica, coloana sonora si tot ce mai este, dar mi-a placut cum a fost realizat animeul din toate punctele de vedere. Aceasta "coloana sonora" este, dupa parerea mea, buna in toate animeurile, nu am avut niciodata nimic de obiectat in creatiile japonezilor. Bishounenii bineinteles nu au incetat sa apara, ce ar fi un anime bun fara ei?
Sa nu mai lungesc povestea, si sa trec la incheiere: eu nu am mai vazut niciodata un anime mecha care s-ami placa asa de mult. Nu am vazut eu prea multe, dar acesta a fost cu siguranta foarte bine realizat. Eu nu ma uit dupa detalii ca si "lucruri copilaresti" sau altceva, pentru ca, atata timp cat imi place cee ce urmaresc, fiind el oricum gandit, nu vreau sa le critic.

Am auzit ca s-ar putea, char de pe acest site, sa mai fie un nou sezon. Desi nu stiu ce ar mai putea urma dupa sfarsitul acesta, care a fost destul de clar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 25 2009, 01:00 AM
Post #25


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Hello world!

So, started this series too :D Sunt abia la inceput, la ep 6 din prima serie dar cand am terminat episodul, nu m-am putut abtine sa zic neaparat:that was damn funny :lol:.
Nu stiu daca isi mai aduce cineva aminte, dar prin episodul 6 o data apare nebuna cu parul verde care e geniala btw, i like her, si se plimba prin curtea scolii , cauzand asta apropierea amuzanta dintre Lelouch si Karen:
"Karen: What are u doing?
Lelouch (tinandu-i capul fixat aproape de el, ca sa nu o vada pe greenj girl): I wonder..."
Iar faza cu pisica, de tot rasul, a fost un episod pe cinste, mai rar comedie adevarata :lol:
And,btw, am avut un soc...ceva nu e bine
(IMG:http://img146.imageshack.us/img146/6576/59757336.th.jpg)

I couldn`t believe it, credeam ca o gasesc numai in Bucuresti. Sponsor? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Jun 25 2009, 06:33 AM
Post #26


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



QUOTE(VirginBlood @ Jun 25 2009, 02:00 AM)
(IMG:http://img146.imageshack.us/img146/6576/59757336.th.jpg)

I couldn`t believe it, credeam ca o gasesc numai in Bucuresti. Sponsor? :D
*



Conform Wikipedia, Pizza hut are 34.000 de magazine in 100 de tari. Si da, chiar fac reclama in anime, si-i mai gasesti si in Darker than Black si parca inca un anime (sau doua - give or take :P). La un moment dat aveau si cutii speciale cu artwork Code Geass.

'Neway, o sa urmeze scene cu mult sange, manly love, brotherly love etc.

Enjoy :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AnimeNerdz
post Jun 25 2009, 12:28 PM
Post #27


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: 3-June 09
From: My Imagination
Member No.: 8.696
Points: 129
Gender:



l-am vazut anul trecut...number 1 pe lista mea..inca nu am gasit ceva sa fie mai bun
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Sep 30 2009, 01:01 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Iata ca acum, pe sfarsitul vacantei, am reusit sa vad si eu Code Geass, in final. Spun asta deoarece vazusem primele 3-4 episoade acum cateva luni bune si nu mi se paruse nimic special, nu ma atrasese deloc. Vazand insa toata agitatia in jurul acestei serii, am zis ca trebuie sa o incerc si eu pana la urma.
Uite insa ca ceea ce nu a reusit sa ma prinda la primele 3-4 episoade, a reusit la urmatoarele. Desi povestea, din cate am vazut eu, este aspru criticata pe net, eu o pun la un loc cu cea din Death Note ca una dintre cele mai bune povesti pe care le-am intalnit intr-un anime. E adevarat, ca e plin de gauri, e adevarat ca personajele mor in episodul asta si invie in urmatorul, e adevarat ca ajung dintr-un colt in altul al planetei in cateva minute fara nicio logica si asa mai departe. Dar adevarat este si faptul ca este o poveste spectaculoasa, o poveste care fie te va face sa tremuri de nerabdare ca sa vezi urmatoul twist, fie te va lasa rece deoarece nu e mai deloc realista. Pe mine insa a reusit sa ma impresioneze si ca de obicei, atunci cand imi place ceva, tind sa vad numai partea plina a paharului.
Am vazut ca parerea asta a fost spusa si de cei care au postat aici inainte mea si se gaseste si pe restul netului si anume ca Code Geass seamana pana la un anumit punct cu Death Note. Trebuie sa recunosc ca si mie mi s-a parut destul de izbitoare asemanarea. Iata de ce: ambele anime-uri au un protagonist care incearca sa schimbe lumea si care joaca in continuu un 'joc de sah' in care orice miscare gresita ii va aduce moartea; ambele anime-uri aduc in prim-plan, mai mult sau mai putin, idei existentialiste, metode prin care lumea ar trebui schimbata pentru a se pune capat suferintei oamenilor; ambele anime-uri prezinta revolutii gandite si realizate de un singur om care primeste o putere supranaturala.
Cele doua serii se deosebesc, zic eu, prin niste elemente esentiale: in timp ce in Death Note se poate face destul de clar diferenta intre grupul aflat de partea dreptatii si antagonist, in Code Geass nu mai este atat de simplu sa diferentiem personajele ca fiind pozitive sau negative. Aici toate personajele principale mint, triseaza, tradeaza si ucid pentru ideile in care cred. Fiecare personaj incearca sa creeze o lume noua care sa se potriveasca propriilor idei. O alta diferenta este intre cei doi protagonisti. Desi Lelouch minte si ii manipuleaza pe cei din jur la fel de mult ca Light, el nu vrea sa creeze o lume noua in care el sa fie in varf. Ideea in care se invart toate actiunile lui Light este exprimata prin replica "I shall be the god of the new world", pe cand Lelouch este fidel replicii "I destroy the world and create it anew."
Pe scurt, Code Geass mi-a placut la fel de mult ca Death Note, nu, de fapt, mi-a placut mai mult. Povestea este antrenanta si distractiva, personajele nu sunt albe, sau negre, ci gri, asa cum sunt oamenii in viata reala, nimeni nu e bun sau rau, cu totii suntem undeva pe la jumate. Sfarsitul, desi ridica cateva semne de intrebare, este satisfacator, lucru important, deoarece nu multe anime-uri au un final despre care pot spune asta. Pe scurt, mi-a placut, mi-a placut mult. Code Geass are nota 10 din partea mea si un loc in top 5 favorite anime. Il recomand tuturor celor carora le plac povestile spectaculoase, actiunea intensa si personajele viu colorate (si la propriu si la figurat :P).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ToxiChou
post Apr 3 2010, 07:02 PM
Post #29


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 25-January 10
Member No.: 9.408
Points: 42
Gender:



Hmm...prima data mi-a zis o prietena de el..era obsedata de anime,apoi am inceput si eu sa il urmaresc pana pe la episodul 5 da' m-am plictisit,dupa ceva timp am inceput sa nu ma mai dezlipesc de monitor,adica tot dadeam peste el si am hotarat sa-l continui apoi incepea sa-mi placa din ce in ce mai mult mai ales ca eu nu eram chiar o fana a anime'urilor de genu' >> anyway povestea chiar mi-a placut chiar daca Lelouch nu a recurs la metode prea simple pentru a ajunge la ceea ce-si doreste,adica sa faca o lume mai buna de dragul surorii lui si este un lucru admirabil,dupa mine pentru ca a riscat totul inclusiv viata ca sa faca acest lucru si cred ca asta m-a atras cel mai mult la anime.Asa,iar persoanjele preferate masculine ar fi Lelouch..ca e dragut si inteligent mai ales si sa-l pun si pe Suzaku da' in unele scene m-a cam enervat iar ca personaje feminine ramane C.C. imi place parul ei <3 si hmm sa zic si atitudinea si Kallen..imi placea firea ei destul de mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 7 2010, 08:58 PM
Post #30


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Pentru inceput vreau sa spun ca ADOR Code Geass . Cei care il compara cu Death Note au uitat sa mentioneza ca [,] chiar daca se aseamana acesta e mult mai frumos realizat. Light si-a pierdut orice urma de umanitate in timp ce "impartea dreptate" pe cand Lelouch isi recunoaste greselile si le rascumpara.

Manga-ul a fost facut dupa anime si e destul de schimbat din cate am citit, dar si neobservat de scanneri.

Ok, acum vine randul meu sa taraganez despre aceasta serie geniala. Doar prin simplul fapt ca nu am vazut nici un comentariu 100% negativ la adresa lui pot sa spun ca seria face toti banii ^^.

Primul lucru care m-a impresionat la acest anime sunt personajele: complexe sau mai putin dezvoltate in mare pe toate ajungi sa le urasti si sa le iubesti la un moment dat. Nu sunt buni sau rai, sunt umani si fac greseli.
Eu sunt 100% fana Lelouch :wub: desi recunosc ca a gresit de multe ori, dar tot nu am putut sa nu-l indragesc. el a fost personajul care m-a uimit cel mai mult din toate anime-urile pe care le-am vazut. A fost genial.

Personaje de umplutura nu mi se pare ca sunt foarte multe si chiar si cele care sunt nu mi-au indisplacut. Pana si filerele mi s-au parut amuzante.
CG este singurul anime la care ma uit cu placere la orice special si side story care il scot. Pana si acestea sunt interesante si nu au aerul acela de "let's talk about something stupid" sau poate pur si simplu m-am atasat eu prea mult de caractere.

Finalul mi s-a parut perfect,
desi am plans non stop la el cred ca nu ar fi putut exista un final mai reusit decat acesta. Pana la urma Lelouch trebuia sa-si rascumpere cumva greseala. Tipatul lui nunally la final mi-a rupt sufletul. Chiar cred ca e posibil ca el sa fi fost nemuritor, dar asta ar cam strica totul desi si aceasta ar fi o pedeapsa destul de mare. Sa-si vada toti cunoscutii imbatranind fara el. Deci, indeiferent daca a murit sau nu a murit oricum finalul a fost foarte bun, dar daca nu a murit tare as mai vrea o continuare :D.


Actiunea a fost desavarsita. M-a tinut mereu lipita de ecran. Am terminat ambele sezoane in doua zile. Ma durea capul groaznic la final dar a meritat ^^ . Desi Lelouch este personajul meu preferat in mare am simpatizat cu toti. Mi-a facut placere sa-i vad fericiti la final dupa atatea lupte si drame.

Iar in final sa nu uit de grafica [not a CLAMP fan but meh...]: Corpurile baietilor erau cam subtiri [saracii, erau asa de stresati sa cucereasca lumea ca uitau sa manance XD], dar ochii detaliati mi-au placut mult; si OST. Acesta din urma a fost superb. Si acum cand ascult Innocent days imi vine sa plang.

In consluzie: merita urmarit. :wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 8 2010, 08:58 AM
Post #31


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Lelouch fan huh? All I can say about Lelouch is that he's gay! :lol: no right minded guy would let himself be called Lulu... most of his gayness though is due to clamp-ness, though I liked the eyes as well. very eye-candy series as a whole.

also, you might want to spoiler-tag that part about the *ahem* ending...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 8 2010, 10:17 AM
Post #32


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



He's not gay. He's to busy to save the world and has no time for romance :P .
Legat de cum e desenat, nu e vina celui care a scris povestea. I never was a big CLAMP fan to begin with.

About the spoiler thing: done.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Oct 24 2010, 04:37 PM
Post #33


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Am incercat si eu sa ma uit la el, dar nu am putut sa ma uit pana la sfarsitul primului episod, arata ca un fel de Sandy Belle numai ca ii S.F. si faptul ca au ales Marea Britanie ca cea ce doreste sa stapanesca lumea, adica tara care a renutat la India, pare atat de exagerat si faptul ca uni il comapara cu Death Note sau chiar ca ii mai bun, incepe sa imi dea senzatia ca asta ii unu din anime-urile alea de prostit masele, singurul lucru care mia placut la ela fost mediul incojurator care pare desenat destul de bine, in rest to flashy to exagerated and overrated, nu ma pot uita la asa ceva. Si daca o fii povestea cat de cat buna, a inceput cu stangu'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Oct 24 2010, 05:47 PM
Post #34


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



altu' care vrea realitate in anime-uri.

PS: anime-uri pentru prostit masele nu-s; prosti care pun botul, da.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 24 2010, 06:35 PM
Post #35


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



ah deci pe motivul ca nu e REAL nu mai poti critica anumite chestii ca fiind believable sau total bullshit dupa cum ti se par tie? chestia asta cu "nu are rost sa cauti realitate in anime-uri" e o scuza ca sa faci un anime slab sa para mai bun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Oct 24 2010, 07:01 PM
Post #36


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Oct 24 2010, 06:47 PM)
altu' care vrea realitate in anime-uri.

PS: anime-uri pentru prostit masele nu-s; prosti care pun botul, da.
*


Nu caut realitate, unde am zis eu ca vreu realitate? (tragi concluzi aiurea), dar par toate puse in el acolo la nimereleala, ar fii parut mai placut daca inventa un a real bad villian sau altceva, am mai vazut un anime mai vechi si acolo Japonia era invadata de SUA, uitandu-ma la asta pare neoriginal desi am vazut cati-va care zic ca ii original L:).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 24 2010, 10:21 PM
Post #37


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



E original, iar o parere pripita dupa juma' de episod nu se pune. ^_^
Orice anime bun are si "haterii" lui, dar sa fi hater inainte ca sa fi vazut macat un sezon sau jumatate din el e putin exagerat.
Nu realismul e ceea ce face un anime bun sau nu, ci placerea de a-l vedea. Acum intra in joc si opinia fiecaruia legat de cat realism vor sa vada intr-un anime si cat de mult acest lucru le va influenta parerea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Oct 24 2010, 10:58 PM
Post #38


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Ii desenat prea "flashy", dar na acu trebuie sa ii ia fani apararea, si nu stiu ce ii asa de original la el, ca sa aflu ar mai trebui sa imi omor cateva zeci poate sute de minute in sir. :unsure:
ps: girls like flashy things, so i don't blame you
si inca ceva, ce ideii originale are? ca tot vad ca spuneti ii original original original original original
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 25 2010, 10:14 AM
Post #39


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Abordarea in sine mi s-a parut originala. Multe faze m-au lasat cu gura cascata si ideea geas-ului a fost interesanta :) .
Nu e vorba ca-mi plac anime-urile flashy. Daca ai fi citit ce am scris mai sus am mentionat ca nu ma omor dupa stilul CLAMP, dar mi-a placut mult povestea asa ca pentru mine grafica nu a mai contat.
Daca te uiti prin topic o sa vezi ca nu doar fetele aplauda acest anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Oct 25 2010, 11:58 AM
Post #40


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



Code Geass a fost foarte epic si aduce putin a Death Note pe alocuri in fazele cand Lelouch scoate planuri foarte "geniale"/neasteptate.
I loved the graphix, soundtrack-ul ok , from a mecha otaku pov the mecha design and battles were nothing short of delicious.
Story-ul mi s-a parut foarte interesant relativ imprevizibil, crazy stuff happened in every ep.

@mumusan
QUOTE
ps: girls like flashy things, so i don't blame you


Guys like flashy things too
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:49 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |