Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Seriile .hack//

Care vi s-a parut mai bun?
 
[ 10 ] ** [76.92%]
[ 2 ] ** [15.38%]
[ 1 ] ** [7.69%]
Total Votes: 13
Guests cannot vote 

CyBeR
post Feb 21 2004, 10:37 AM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



A mai vazut careva seriile.Mie mi s-au parut interesante chiar daca nu extraordinare.M-a cam stresat lipsa luptelor,ce Dumnezeu doar erau intr-un RPG,nu trebuiau sa lipseasca luptele.Deh,soundtrack-ul e misto!
Astept pareri pe marginea seriilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Feb 21 2004, 12:22 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



cel mai interesant mi s-a parut .hack//sign...
Intr-adevar erau intr-un RPG, dar nu acesta era scopul animeului, sa-ti arate cum se bat, doar pentru astea exista jocurile .hack. Oricum mie mi-a placut foarte mult cum se mentinea feelingul de la inceput pana la sfarsit, si soundtrack-ul care amplifica feeling-ul de mai multe ori. Mai ramane sa vad twilight bracelet - n-am avut timp... sesiunea ne omoara. Dar din auzite nu este asa de bun. Eu in preferinte ma axez pe substratul sentimental al anime-ului si/sau story, si nu neaparat pe actiune. Prietenia care se dezvolta intre Subaru si Tsukasa m-a impresionat poate cel mai mult. O sa mai revin la acest subiect...

PS, OST-ul de la sign mi se pare cel mai bun, urmat aproape de liminality, pe cand Twilight Bracelet mi s-a parut mai slab in comparatie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 21 2004, 01:07 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Eu nu am vazut decat prima parte din hack SIGN, . M-am cam plictisit, desi probabil devine mai interesant de la jumatate incolo ( ca multe alte anime de 26 ep ). Despre ce pot sa-mi dau cu parerea sunt personajele - mai ales Tsukasa, care nu stiu de ce dar imi aminteste de Shinji din NG Evangelion, ideea anime-ului, si in primul rand muzica - SUPRBA :weee:
Asa ca mi-am permis sa votez, desi nu am vazut celelalte doua - dar din imaginile vazute pe net , cred ca H.SIGN e cel mai reusit. Ceea ce-i lipseste e ste un ritm mai alert ( nu neaparat actiune ), ceva care sa te captiveze ( in afara de universul infatisat si muzica ). Din acest punct de vedere aduce a Noir.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 21 2004, 04:43 PM
Post #4


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Se pare ca am facut o remarca inutila in legatura cun luptele.Dar mi se pare totusi destul de nasol sa se schimbe secventa exact cand sa apara un monstru.
Oricum,am vazut intro-ul de la fiecare in parte si-mi facusem o idee cam care au sa fie preferintele pentru mine.A iesit pana la urma total pe dos:
Initial:
Twilight Braclet,Sign,Liminality
Final:
Sign,Liminality,Bracelet
Cu sound track-ul sunt de acord,cel mai bun e in Sign si apoi in Liminality.Ala din Bracelet e destul de nasol.
Cel mai bun feeling mie mi se pare ca-l are Liminality api Sign,dar la sign totul este amplificat de muzica(care n-am reusit s-o gasesc ca Mp3 nici macar pe iMesh,va rog spuneti-mi de unde sa fac rost de ele ca eu m-am dat batut).

P.S:Am cautat informatii in legatura cu jocurile Hack si am aflat ca-s doar pentru fani,jocurile fiind destul de slabe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 21 2004, 05:22 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



incearca pe kazaa. Se gasesc si pe ftp-uri dar trebuie sa intrebi pe cineva daca stie vreo adresa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Feb 21 2004, 10:36 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



off topic: se termina sesiunea si-mi voi pune fserverul online cu tot ce se cere si am. Mai dati-mi putin timp ^^'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Mar 10 2004, 10:20 AM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Mie mi s-au parut extraordinare toate.La inceput am fost putin sceptic...am vazut rimul episod din Sign....si mi-a placut foarte tare muzica.Am decis sa ma uit in continuare si pe masura ce avansam...de la ep. 10 nu m-am mai putut opri pana nu am vazut toata seria Hack.Trebuie rabdare....multa.

Este un joc al mintii :) ,poate faptul ca imi plac foarte tare si RPG-urile a avut o oarecare influenta asupra vointei mele.
Nu sunt prezente luptele si cadrul se schimba exact la inceputul lor, iar asta poate fi un plus nu un minus.Intradevar este unul foarte static acest anime si eu unul nu l-as recomanda cuiva caruia ii plac cele dinamice si actiunea in mod special.Asta este valabil in cazul seriei Sign....in Bracelet au compensat poate acest gol...acela fiind mult mai dinamic si acopera 'golurile' celorlalte doua.

Liminality mi s-a parut cel mai deosebit.Analogiile facute...paralela intre lumi...orice marunt lucru din lumea reala care poate fi un element de RPG.Minunatele peisaje,atmosfera...japoniei.Si legendele...
Acesta este intradevar un joc al mintii....atmosfera in care te face sa intrii...o stare de spirit.Viata este o aventura...

(IMG:http://www.animenewsnetwork.com/images/releases/1037.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Mar 10 2004, 12:06 PM
Post #8


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



sign.

perfect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Apr 30 2004, 05:57 PM
Post #9


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Am reusit sa vad si eu seriile Hack. Mi-au placut mult intr-adevar. Desi actiunea este relativ putina (mai ca i-as da 1 la violenta), incarcatura psihologica este de 10. Ceva ce mi-a atras atentia este accentul pus pe prietenie. De ex prietenia dintre Tsukasa si Subaru sau Mimiru. Mi se pare ca acest anime evidentiaza f. bine relatiile dintre oameni-prietenia.
Desi pe parcursul seriei personajele spun ca este doar un joc as putea sa contrazic aceasta afirmatie datorita numeroaselor sentimente ce iau nastere in joc. Ele simt durerea, fericirea, regretul, compasiunea si cum am mai spus prietenia. Aceste sentimente tin deja de lumea realului. A juca acel joc face parte din viata lor si sunt gata sa-si asume niste riscuri (ex: cand toti decid sa-l ajute pe Tsusukasa to log off). Este o dovada de curaj si amicitie. Si in celelalte serii observam aceeasi chestie: in Liminality se comit si infractiuni pt. a-si ajuta un prietem, pt unii chiar un necunoscut. n.r. dupa ce am vazut ultima serie am avut straniul sentiment ca mai era ceva.
Din alt punct de vedere, cel tehnic, este un anime extraordinar de bine pus la punct. Daca la Hack Sign m-a cucerit muzica, la Liminality m-au lasat masca imaginile, toate detaliile orasului sunt impresionante, iar felul in care se impleteste realitatea cu jocul...
In Legend of the Twilight am reusit sa inteleg mai bine ce s-a intamplat in Sign, acesta fiind pe locul 3 in topul preferintelor mele. Primul este Hack Sign. :P :lol: I really liked it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 3 2004, 06:30 AM
Post #10


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Eu am votat cu .hack//Sign, mi-a placut un pic mai mult decat Liminality si mult mai mult decat Dusk (Twilight Bracelet) :). Seria este putin cam plictisitoare, cred ca daca o faceau de 13 episoade iesea ceva mai interesant cu o actiune mai concentrata.

Oricum are un feeling de nota 10, adica de cate ori ma apucam sa vad un episod parca intram si eu in lumea aia virtuala...ma gandesc ca ar fi super interesant un joc ca asta care poate echivala cu viata reala. Cand vrei sa te relaxezi doar dai log-in si ori te duci sa te plimbi cu barca in Mac Anu, ori te duci sa admiri peisajul in Dun Loireag :D

Hack sign intradevar are un soundtrack exceptional, mai am de strans niste melodii si imi fac un cd.


P.S. Mersi shepte pentru serii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Jun 4 2004, 05:50 PM
Post #11


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



zeri> Exact gandul meu. Din pacate n-am ajuns acolo mai ales ca in serie se vb la un moment dat de simturi, adica personajele simt ca in viata reala. Desi daca ne gandim bine sent nu sunt la fel de intense daca n-au in spate sprijin real. Altfel te simti cand vb cu o pers si o atingi, imbratisezi etc si cu totul altfel cand nu esti langa ea. Parca nu mai au aceeasi intensitate. Dar ar fi misto sa mai vezi si altceva decat starzi cand vrei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 4 2004, 06:51 PM
Post #12


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Probabil o sa mai treaca o vreme pana se inventeaza un dispozitiv care sa comunice direct cu creierul, sa il stimuleze astfel incat sa simtim totul din joc ca si cand s-ar petrece in viata reala....dar suntem inca tineri si avem viitorul inainte :D


In alta ordine de idei...mi-am adus aminte ceva ce vroiam sa intreb legat de .hack//Dusk: [spoiler:050cef341d]la sfarsit, dupa ce cei doi salveaza "The World" si totu-i bine si frumos, ce se intampla cu Aura? ea mai exista sau a fost stearsa? Si care e faza cu Silver Kinight....pur si simplu i-a fost sters caracterul?...that's stupid.[/spoiler:050cef341d]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 11 2006, 01:44 PM
Post #13


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Atenţiune mare că a īnceput să iasă .hack//roots pe fansub. Un nou serial .hack de 26 de episoade. Deocamdată atīt că n-am văzut nici primul episod.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 11 2006, 06:52 PM
Post #14


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



A IESITTTTT >>> LAM LUATTT ___ ASTEPT EP 2 :D:D:D:D:D::D:D
biigestt hack fan here
am jucat pana si joacele :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pandel
post Apr 12 2006, 06:15 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: --
Member No.: 1.052
Points: 85
Gender:



o singura intrebare am: deoarece observ ca seriile sunt populare, merita sa vad Sign pana la capat. pentru ca am vazut doar vreo 6 eps si la un moment dat am murit de plictiseala si m-am oprit din a-l viziona.
devine mai interesant pe la sfarsit? cat de interesant?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 12 2006, 07:49 PM
Post #16


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Se mai precipită acţiunea spre sfīrşit, dar nu foarte mult, ritmul cam tot ăsta e. Cei cărora le-a plăcut sīnt pasionaţi de RPG īntr-o măsură oarecare; īn contextul ăsta, e foarte interesant chiar şi fără acţiune trepidantă, pentru că faci tot felul de comparaţii cu MMORPG-urile existente, īţi imaginezi cum ar fi dacă şi tot aşa. Hack Dusk e plasat tot īn joc.

Poţi să te uiţi la Hack Sign Special (aka ep 27), care fiind un singur episod e ceva mai antrenant, dar tot numai pentru iubitorii de RPG. Mai există şi un OVA (ep 28) īn care se īntīlnesc personaje din Sign şi Dusk, şi o parodie (Hack Gift), dar presupun că nu prea au haz dacă nu ai văzut seriile.

Hack Liminality e mai mult o poveste poliţistă sau cu detectivi, fiindcă are legătură mai mult cu o investigaţie īn lumea reală, deci s-ar putea să-ţi placă, fiind ceva diferit. Abordează aceleaşi subiecte (etică, realitate virtuală), dar dintr-un alt punct de vedere.

Dacă nu eşti genul căruia să-i placă să se uite la monitor cīnd altcineva joacă un RPG, atunci mă tem că o să ai dificultăţi īn a gusta cam orice serie Hack. Trebuie să recunosc că au şi exagerat īn Sign, prea sīnt toate personajele extrem de calme şi sobre.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 12 2006, 08:14 PM
Post #17


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Oh well, mie mi`a placut la nebunie Hack Sign si nu am jucat RPG in viata mea.. :lol: Si nu mi s`a parut extrem de pliktitsitor.. la sfarsit au dat`o in bara, a fost prea telenovelic dupa parerea mea :) Eu l`am vazut dublat in limba engleza, si cred ca a fost singurul anime care a avut farmec dublat.
Liminality mi s`a parut mai simpatic decat Sign, dar a fost cam scurt. Fiind deja invatata cu Sign de 26 de episoade, a fost cam.. brusc.
Dusk inca nu l`am vazut.. nu ma intrebati de ce :lol: si ma chinui de zor sa ddl pe cel nou :angry:

Anyway, seria poate fi boring si prin faptul ca... aia se tot plimba p`acolo dar actiune mai putin. Mie imi place cand apare gardianul lui Tsukasa (asa`l chema oare? )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 12 2006, 10:29 PM
Post #18


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



dea .. asa il chema :-)
si hacku e superrr tare :-)
cine zice ca e naspa nu are inima de otaku .. e clasic .. si e MARFAAA .. si e mina pe aur pt fanii de mmorpg :D
pacat ca nu au facut si joc pe pc online hack :-(( ci doar pe ps si nu e onlineee :-(((
oricum merita vazut
si root .. incepe bine .. good shait i must say .. its a must see
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 12 2006, 10:35 PM
Post #19


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Eu am vazut azi primul ep din Roots....pare misto, n-am vazut nici o serie hack, oricum singura care s-ar parea ca merita e Sign asa ca o sa o caut s-o iau....mai ales ca mi se pare interesanta idea si sunt fan MMORPG-uri :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 13 2006, 11:42 PM
Post #20


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ca poveste nu mi se pare cine stie ce, pare cam la fel de plictisitor ca si celelalte. Sper sa se intample ceva in curand si sa mai evolueze treaba. In schimb are un feeling superb. Te uiti la anime si te minunezi cum arata 'The Wolrd'. Oare cand vom ajunge sa jucam si noi un astfel de joc? :lol:
Se vede ca s-au inspirat mult din ultimile MMORPG-uri aparute. Nu cred ca in celelalte serii au existat cuvinte ca: PK (Player Killer), Arena, NPC.


PS: am vazut primul episod codat cu h264 intr-o rezolutie de 1280x720. Se vedea lacrima, in schimb imi sufoca procesorul. Erau momente cand imi sacada :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:02 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |