Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fullmetal Alchemist: Brotherhood


Muza chan
post Apr 23 2009, 10:15 AM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Noua serie Fullmetal Alchemist: Brotherhood, atat de asteptata, a ajuns deja la episodul al treilea.

Din pacate, pentru mine deja este o dezamagire, in primul rand datorita scenariului, care este foarte slab in comparatie cu primul. Lasand la o parte aceeasi gluma repetata exagerat in primul episod, ceea ce m-a nemultumit pe mine in primul rand este felul in care au ales sa spuna povestea din trecut. Daca in prima serie, explicatiile au venit pe parcursul seriei, lasand spectatorul sa-si puna intrebari si sa faca deductii, acum totul a fost explicat, scuzati-mi expresia, "ca pentru copii tampiti". :angry:

O sa-l vad in continuare, pentru ca nu am citit manga si sunt curioasa sa vad varianta aceasta a povestii... dar e clar deja ca nu se poate compara cu primul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Apr 23 2009, 10:34 AM
Post #2


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Eu pana acum am inghitit tot pentru ca am crezut ca fix asa merge manga... dar am citit de curiozitate primul capitol si sunt diferente maricele. Partea cu explicatul pe mine nu m-a deranjat, de fapt nici nu am observat-o pentru ca nu mi-a zis nimic nou, asa ca am trecut peste... Probabil au vrut sa recapituleze intr-un fel... oricum buna parte din "mister" nu mai exista pentru majoritatea celor care se uita... si daca nu ai vazut prima varianta... ghinion :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 23 2009, 11:16 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Mie imi place si cred ca pentru cei care nu au vazut seria exista inca mult mister. Au vazut acea forma ce apare dupa ce au incercat sa isi invie mama, dar nu stiu cine este acea forma si rolul acesteia in poveste. Nu stiu cine sau ce este Glutony ... si cred ca sunt destul de multe lucruri care raman de descoperit.

Eu consider ca acea "caltorie" pe care o face Al si care ii permite sa practice alchimia fara acel cerc este mult mai bine explicata aici si e foarte bine ca o baga de la inceput in serie. Eu nu am inteles, cand am vazut prima serie, de ce doar el poate sa faca asta si Al nu...

Fiecare serie are farmecul ei, iar eu personal nu le compar atunci cand ma uit ^^ am facut asta doar acum ca sa nu fie doar pareri "carcotase"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 23 2009, 11:40 AM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eh... prima parte m-a lasat rece si nu simt nevoia de clarificari... insa macar pt "fani" se "finalizeaza" "povestea" si se "clarifica" "misterul" <_< ... + mai scot si ei un ban din drepturile de difuzare pt ca primul a prins bine la pustime si a avut o arie de difuzare globala...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Apr 23 2009, 11:54 AM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Deoarece sunt la zi cu manga la FMA si este una dintre seriile mele manga preferate, am vazut si eu primele 3 episoade din FMA Brotherhood. Prea impresionat pana acum nu prea am fost, deoarece nu am vazut decat o maniera grabita de a relata evenimentele din prima serie, deci pentru cine a vazut prima serie sau a citit manga, probabil ca totul este un remake putin sub calitatea cu care ne-a obisnuit primul FMA. O diferenta care sare in ochi din prima fata de prima serie si chiar fata de manga este designul personajelor, care mie, sincer, nu prea-mi place. Stilul de a desena chipurile personajelor este total diferit(putin cam enervant ptr mine...) si felul in care se incearca desenarea personajelor intr-o maniera comica este din nou mult sub prima serie. Despre poveste nu prea am ce sa zic dupa doar 3 episoade, decat ca este foarte concentrata si este clar ca se doreste ajungerea cat mai rapida pana la moartea lui Hughes, moment in care storyline-ul din prima serie se modifica fata de cel din manga. Totusi, inca nu poate fi catalogat in niciun caz ca un anime prost, merita vazut, macar ptr a vedea povestea din manga si tot va fi putin interesant. Cred totusi ca seria asta va fi mai pe gustul celor care nu au vazut nici prima serie si nici nu au citit manga, pentru a nu avea cu ce sa o compare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 23 2009, 12:06 PM
Post #6


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Alinna:
QUOTE
pareri "carcotase"


Nu asta era intentia... dar pur si simplu e un anime mult mai slab. E clar ca se vrea mult mai popular, explicand mai mult, sa inteleaga toata lumea. :P

Terry_SOAD:
In ce priveste desenul, fata lui Ed, cateodata e prea rotunda. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Apr 23 2009, 12:40 PM
Post #7


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Cred ca a zis bine Terry_SOAD, vor sa treaca cat mai repede de partea asta si probabil de aia explica mai repede (nu mi se pare ca explica mai mult...). Cum manga e ongoing, in locul lor nu m-as grabi, ca poate o ajung din urma si ne trezim cu fillere (nu stiu cat de departe e totusi...).

Nu stiu sigur daca e mai accesibil... acuma, nici primu' nu era cine stie ce chestie adanca de trebuia sa pui pauza ca sa intelegi ce a vrut ala sa spuna acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hikikomori?
post Apr 23 2009, 04:53 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 17-March 09
From: Tg-Mures
Member No.: 8.491
Points: 1.159
Gender:



Cand ma uitam la primul episod mi-am zis, ca ar putea sa iasa ceva interesant din asta.
Gandul asta a durat pana la urmatorul episod, unde ca si pe altii ma dezamagit calitates in care
personajele au fost desenate, aici mai mult ma refer la Rose.
Cine in prima serie a fost utsukushii iar in asta parca au uitat sa o coloreze,
arata ca o fantoma! ;)
Altfel sper ca mai slab sa nu fie decum e acum.
Iar astea sa gandeasca puti mai mult despre ce vor cu remake-ul asta si
"eventually surpass the original''.
hops up!! :)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dana2006
post Apr 23 2009, 06:49 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: 17-September 06
From: Targoviste
Member No.: 3.002
Points: 553
Gender:



Da, si eu am avut exact aceeasi impresie, dar dat fiind faptul ca va fi o buna bucata din animeu cu povestea identica cu cea din prima serie cred ca s-a dorit sa treaca mai repede peste ea pentru a ajunge la lucrurile noi..Insasi ideea de a relua ceva ce a mai fost prezentat nu am mai intalnit-o pana acum la nici un animeu si poate le-a fost teama ca cei care au vazut prima serie s-ar plictisi daca ar lungi-o, dar poate pe de alta parte nu au vrut sa piarda potentiali fani...
Mie totusi imi place pana acum seria, ar trebui sa faca ceva exagerat de nasol ca eu sa nu ma mai uit la FMA, sunt o mare fana :lol: O singura problema as avea, si anume cu grafica, care mi se pare mai slaba decat cea din prima serie..In rest, toate bune, astept sa vad ce urmeaza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 24 2009, 11:26 PM
Post #10


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu am putut depasi feelingul de remake, plus ca mi se pare mai reusita povestea din primul referitoare la lumea de dincolo de poarta and stuff
in rest nu a fost o bila alba sa vad personaje moarte din nou in actiune, in the end cred ca as prefera sa revad prima serie inca o data decat sa ma uit la asta. dar poate pofta vine mancand, o sa vad
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Apr 28 2009, 04:34 PM
Post #11


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Mie, care nu am prins decat cateva episoaded din primul (si acelea slabe, cred ca erau fller-e) imi place foarte mult noua serie. Povestea e spusa frumos, e impresionanta, imi place cum e desenat, efectele sunt la zi si e foarte eye candy.
Se vede totusi ca autorul nu are incredere in fazele nostime si le subliniaza excesiv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Apr 29 2009, 10:29 PM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



un cuvant (sau mai multe :D): slab... foarte slab...

am crezut ca macar de data asta vor urmari manga'ul "ca la carte", dar, spre dezamagirea mea, si a altora, au facut ce au facut si tot si'au bagat nasul in tot ce'au putut. also, no chapter 3 (and 4) :lol:. wtf?! doar n'or vrea sa le iau din celalalt anime... :angry:
plus ca actiunea se desfasoara prea repede...?
si ce'i cu primul episod? nu'mi amintesc sa fi vazut asa ceva in manga...

SLAB!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 20 2009, 10:05 AM
Post #13


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



spyderverr:
Deci pana la urma nu urmeaza manga. Pacat, asta ma interesa in primul rand.

Un lucru bun tot o sa aiba seria asta. Astept figurine! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post May 21 2009, 01:59 AM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



well:

- primul episod nu-mi amintesc sa-l fi "vazut" in manga
- al doilea episod prezinta prea multe detalii despre alchimie: despre poarta... (cam devreme da' whatever...)
- si-au bagat putin nasul in capitolele 1 si 2
- capitolele 3 si 4 lipsesc (deci episoadele trebuie luate din prima serie)

cand am facut postul precedent vazusem doar primele 3 episoade hence parerea proasta despre noua serie.

de la episodul 4 au urmarit mangaul 99%, doar ca au sarit (intentionat) niste pagini din partea a doua a capitolului 8.

ultimele pagini animate fac parte din prima jumatate a capitolului 11 (episodul 7)

concluzie: sunt sanse 50-50 ca noua serie sa fie mai buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Jul 14 2009, 07:23 PM
Post #15


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Seria tocmai si-a pierdut calitatile principale, cantecele de la op si ed... acuma nu a mai ramas prea mult. Pentru cei care citesc manga, se indreapta astia in directia buna? Ca mie mi se pare putin dubios...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Jul 16 2009, 10:01 AM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
Seria tocmai si-a pierdut calitatile principale, cantecele de la op si ed... acuma nu a mai ramas prea mult. Pentru cei care citesc manga, se indreapta astia in directia buna? Ca mie mi se pare putin dubios...

Da, anime-ul urmareste destul de fidel firul povestii din manga. Insa exista foarte multe scene "minore" ca sa zic asa, care au fost schimbate, ca de exemplu intrarea in scena a lui Mei si a ursuletului panda(i like him :P). Nu prea-mi place ca producatorii incearca sa-si bage nasul peste ceea ce se afla in manga deoarece schimbarile pe care le fac ei par sa fie facute doar de dragul de a schimba cate un amanunt marunt si nimic mai mult. Totusi, dupa cum am spus, povestea din manga este prezentata destul de fidel. Eu ramasesem in urma cu vreo 5 episoade din FMA2, dar l-am reluat de curand si acum sunt din nou la zi cu el. Am de gand sa-l urmaresc in continuare, deoarce vreau sa vad animata una dintre seriile mele manga preferate si... as vrea sa vad ce final o sa fie nascocit de data asta daca manga nu se va termina inaintea anime-ului. :P
PS: si mie imi placeau mai mult piesele de la primul opening si de la primul ending. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Jul 29 2009, 08:32 PM
Post #17


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



nu cred ca o sa vad vreodata seria asta, mi-a placut prea mult prima serie. Mai ales ca prindeai totul pe parcurs si din cate am auzit, in noua serie este totul dat pe tava.
Inca un lucru care ma determina sa nu urmaresc "Brotherhood" este prezenta lui Hughes; adica, moartea lui din prima serie m-a marcat prea mult ca sa-l vad din nou aici, mai ales ca-i stiu sfarsitul vietii.

Si oricum mi s-ar parea ciudat sa-i vad plimbandu-se de colo colo, cu actiunile de rigoare, dar nestiutori la cele ce urmeaza sa se intample.

Oricum, pentru cei ce il urmaresc, sper sa isi revina din starea de "slab" cu care il caracterizeaza toti, si sa merite pana la urma vizionat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Aug 10 2009, 12:55 PM
Post #18


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



pana acum singurul lucru care mi-a placut a fost:

(IMG:http://img26.imageshack.us/img26/5020/eclipsefullmetalalchemi.jpg)

(frame-ul, nu caracterul...)

:lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Aug 10 2009, 01:05 PM
Post #19


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



A inceput sa-si cam revina fata de primele episoade. Ultimele 3-4 episoade chiar au fost bune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 10 2009, 08:02 PM
Post #20


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Mie a inceput sa imi placa. A devenit ceva mai bun decat la inceput si s-a apropiat de povestea din manga.

In plus, acum ca sunt si la zi cu cea de-a doua serie si am citit si aproape tot ce a aparut din manga, ma simt in masura sa afirm ca o comparatie intre cele doua serii nu este tocmai justificata.

Primul FMA a fost bun. Foarte bun. Extrem de bun. Cu toate acestea, a fost mai mult un anime bazat pe manga-ul FMA, nu o adaptare. Cum nu aveau asa mult material pentru poveste au trebuit sa schimbe multe, sa puna accent pe personaje, sa vina cu propriul sfarsit si asa mai departe. Per total, a fost un anime fenomenal.

Pe de alta parte, FMA 2, chiar daca nu se ridica la intaltimea primului, e o adaptare mai fidela a manga-ului. Pentru cei ce comenteaza pe baza inceputului, e de recomandat sa vada si restul episoadelor. Nici mie nu prea mi-a placut la inceput dar hai sa fim seriosi... prima parte ar fi trebuit sa coincida ca storyline cu cea din primul FMA... nu a fost tocmai usor sa faca lucrul asta fara sa plictiseasca pe cineva care a vazut prima serie.

Initial si mie mi-a lasat un gust destul de acru. Ma enervau fazele prea dese cu chibis, grafica prea moderna pentru gustul meu, faptul ca stiam deja ce o sa se intample (bine, aici a fost chiar de doua ori mai naspa, ca stiam ce o sa se intample si din manga, si din vechea serie, si nu prea aveau cu ce sa ma suprinda), plus ca prima serie e probabil anime-ul meu preferat deci na, am fost putin mai exigent.
Acum insa ca incep sa treaca pe povestea din manga, mi se pare ca a devenit ceva mai bun si mai reusit.

Oricum, astept finalul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:38 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |