Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mononoke Hime


Emanuel
post May 7 2007, 05:10 PM
Post #61


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Muza, nu mai inteles. Ma refeream la ideea generala, nu la detaliile specifice. Sigur camononoke e plasat in japonia medievala (?), si are elemente ce tine de mitologia japoneza, shinto, etc. DAR - ideea de baza e una destul de universala, ce are corespondente si in animatia occidentala.

Ma refeream la anime pur - animeuri ce nu au corespondenta in "cartoons" - shoujo anime, de exemplu. Oricum, am putea discuta mult despre ce inseamna "anime pur" :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 7 2007, 05:59 PM
Post #62


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Muza, trebuie sa te contrazic si eu, nici un ghibli nu e pur, si toate au ceva din Disney in ele (doar nu degeaba i se zice la studio Disney-ul japonezilor), poate naivitatea personajelor sau modul de a parcurge actiunea. Ce nu o sa fiu de acord e ca prin faptul ca Ghibli-urile trateaza idei mai universale, sau abordate si de desene animate, nu mai is anime-uri sau le scade valoarea. Da, e ecologic, mie mi-a placut mesajul, a fost bun si pe gustul meu. Si da, mi s-a parut ca mitologia folosita il face mai deosebit. Si violenta.

Emanuel, vreau sa stiu ce alte Ghibli-uri consideri mai bune, ca sincer daca-s romantice e clar...

Btw, anime pur inseamna desen animat de productie japoneza, restul is pretentii si aere de "cunoscatori" nascute din tendinta catre elitism a tuturor categoriilor de nisa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 7 2007, 06:10 PM
Post #63


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Stii ce e funny, acum suntem pe dos ca la Spirited Away... :P . hai sa te vad ce spui... Care e influenta Disney in Mononoke Hime?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 7 2007, 06:18 PM
Post #64


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Am fost vag pentru ca nu e ceva definit de genul animale vorbitoare dragalase sau printese.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post May 7 2007, 07:31 PM
Post #65


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



e cam aiurea cearta asta disney/ghibli. mai era parca si la spirited away

nu poate afirma nimeni ca monsieur miyazaki & restul nu au urmarit in viata lor un disney deci productiile lor sunt pur orginale.
poate ati vazut animatia de prin 60-70 le roi et l'oiseau. poate ati remarcat o multime de elemente comune intre filmul acesta si acelea de la ghibli. chiar pe siteul lor ii fac reclama!
nu stiu exact ce afaceri au ei cu francezii dar se aseamana filmele (de exemplu cu Laputa)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post May 7 2007, 07:37 PM
Post #66


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Trickster, cum necum aici cam suntem de acord :D .

Ce ghibli le consider mai bune ? - ok, iti spun ,dar recunosc ca tine mai mult de parerea mea personala :
nausicaa of the valley of the wind (tot cu un mesaj ecologist, dar..nu stiu mi-a placut mult mai mult -lumea din nausicaa e mult mai faina si mai originala si mai excelent lucrata - adica animata decat mononoke), castle in the sky, whisper of the heart, my neighbour totoro, ocean's waves ... Adevaru ca Mononke si spirited Away sunt pe la coada i ntopul meu ghibli. Imi plac toate ghibliurile ,dar dar astea 2... sunt at the bottom of my list :P

Muza, daca si TRickster recunoaste o tenta disney... :twisted: . Dar are dreptate, asta nu inseamna neaparat un minus - daor ca nu-i tocami pe gustul meu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 7 2007, 07:59 PM
Post #67


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Muza, vreau sa inteleagi ca Disney e totusi parintele animatiei, si ca e imposibil ca influenta lui sa nu ajunga intr-o anumita masura si in Japonia. Oricum, Mononoke e ghibli-ul meu preferat, probabil pentru ca e unul din primele anime-uri vazute (poate chiar primul contact adevarat cu genul), si poate pentru ca prefer un fantasy medieval la un pretext sf tras de par pentru o poveste simpatica (Nausicaa, daca tot are tenta ecologista). Pur subiectiv. Ca de altfel tot ce s-a zis aici. Mie-mi place, altuia nu, whatever. The end. No sequels. Batman wins.

KenyaSong, da, noi suntem aia care ne repetam prin toate topicurile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 8 2007, 04:44 PM
Post #68


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



KenyaSong:
Nu e cearta, n-a fost nici la Spirited Away... e clasica noastra discutie in 3... :P

Nu mi-ati adus nici un argument valabil, mi-ati spus numai generalitati... :P Dar va respect parerea.

Ca tot vorbeam de preferinte, pentru mine la fel de bun cu Mononoke Hime este Nausicaa. Aici se pare ca ma potrivesc cu Emanuel. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 9 2007, 01:11 PM
Post #69


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... aham... Nausicaa pt mine este peste M Hime... Nausicaa cred ca este cel mai puternic caracter creat de Ghibli pina in prezent... nivelul emotional pe care il genereaza Nausicaa este neegalat pina acum in alt film Ghibli...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

leyeon_ss
post Nov 25 2007, 06:38 PM
Post #70


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 25-November 07
Member No.: 5.624
Points: 62
Gender:



Trickster are dreptate. Disney a avut o influenta importanta asupra desenatorilor de manga contemporani lui dar influenta a avut loc si invers. v-ati gandit vreodata de unde vine ideea din Lion King pt ca nu de la Disney.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 26 2007, 01:36 PM
Post #71


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



leyeon_ss:
Stiu la ce te referi, am citit si eu. Cu toate ca n-am vazut anime-ul (am citit doar ca are niste lucruri comune in ce priveste numele personajului principal, modul in care e desenat), feeling-ul la The Lion King e cat se poate de "Disney"... din toate punctele de vedere. Nu are nimic "de anime".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

leyeon_ss
post Nov 26 2007, 01:58 PM
Post #72


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 25-November 07
Member No.: 5.624
Points: 62
Gender:



De fapt numele personajelor sunt putin diferite, iar Kimba este un leu alb in timp ce Simba nu e. In Imparatul Junglei cel care moare nu este tatal ci mama lui Kimba iar personajul negativ este matusa lui Kimba. Dar cu exceptia a catorva mici diferente cele doua seamana foarte mult. Este evident ca Disney si Tezuka s-au influentat foarte mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Nov 16 2010, 02:38 PM
Post #73


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Povestea e foarte buna, complexa, foarte bine realizata si emotionanta. Tema e intr-un profund mod descrisa, grafica e super, pot spune ca mi se pare mai buna chiar decat cea din zilele de azi. Coloana sonora e okay, n-au fost nu stiu cate OSTuri, deci nu pot sa spun ca a fost exceptionala. Mi-a placut ca intr-un fel sau altul, era o urma de sentimente intre San si Ashitaka.
Omuletii aceia micuti, care scoteau sunete ciudate cand isi roteau capul sunt adorabili |love them|. Ce mi-a placut foarte mult e grafica padurii. Parea a fi din basme, sau cel putin dintr-un loc ideal pe care nu-l intalnesti prea des. Mi-a amintit parca de WoW (ciudata comparatie, da' sincer exact sentimentul ala de calm mi l-a inspirat). Oricum, e unul dintre cele mai renumite in Japonia, avand in vedere ca pana si in carti despre Japonia l-am vazut. Chiar am fost mirata, insa acum stiu de ce. Trateaza o tema realistica, dar intr-un mod fictiv aparte. Frumos 9/10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 3 2011, 09:23 PM
Post #74


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Parerea mea dspre acest film se rezuma la un singur cuvant: SUPERB. Si totusi sentimntele pe care le-am avut cand am vazut-o sunt prea multe si neclare ca sa pot sa le descriu intr-un post. Initial am vazut filmul in timpul sarbatorilor de Craciun pe RTL2 cand eram mai mica. Cum nu am stiut bine germana finalul mi-a lasat un gust amar crezand ca cei doi nu au ramas impreuna. De curand am revazut filmul si mare mi-a fost surprinderea cand am aflat ca doar locul in care vor locui e altul ^_^.
Grafica e tipic stilului Ghibli. Personajle sunt desenate destul de simplist avand un caracter complex, iar peisajele sunt pline de detalii. Am adorat realizarea padurii si a zeilor. Culorile acelea pur si simplu te fermecau. O.O cum ai spus si tu Kassy, pareau scoase din basme :) .
Revenind la poveste: ce m-a surprins a fost mandria lui Eboshi. Ea si femeile din sat sunt total opuse tipului femei japoneze: supusa si ascultatoare. Ea e curajoasa si incapatanata. Arata faptul ca atunci cand o femei isi pune ceva in minte reuseste. Nu a fost ea prea buna, dar orgoliul meu feminin m-a facut sa o plac.

Dupa parerea mea Mononoke Hime e una dintre cele mai bune productii Ghibli. Recunosc, toate sunt reusite si mi-au placut, dar aceasta ceva mai mult. E in top impreuna cu Howl's moving castle si Spirited Away.

Nu ratati acest film!

Offtopic: Kasy, joci WoW? XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 3 2011, 09:37 PM
Post #75


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



QUOTE(Tessa @ Jan 3 2011, 09:23 PM)
Offtopic: Kasy, joci WoW? XD
*



Sa spunem ca am jucat pana sa descopar animeurile. Adica era obsesia mea de pe atunci, dar n-a tinut mai mult de o vara xD desi uneori, cand ascult soundrackurile, chiar m-ar tenta sa ma reapuc. In rest, nu mi s-a parut ceva deosebit. Dar de ce intrebi, pare ciudat? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 3 2011, 09:56 PM
Post #76


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



A little, dar mai cunosc fete care joaca WoW [tot anime fane, mai ca sa vezi :P], but you're "secret" is safe with me XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:26 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |