Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imbracaminte


mihaitza
post Jan 8 2007, 10:17 PM
Post #21


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



Stiu ca intr-un fel sunt offtopic pt ca s-a discutat despre kimono-uri in mare,dar numele topicului e imbracaminte. Am scos 4 episoade de la genshiken de pe youtube si am remarcat o chestie care m-a pus pe ganduri si ma intrebam daca stiti raspunsul. Cei care au vazut o parte din anime sau tot stiu despre ce vorbesc. Cel care isi sucise incheietura mainii cand cazuse,Madarame parca il chema spune despre baiatul acela blond ca se comporta ca un otaku ,dar nu se imbraca ca atare.
Deci,cum se imbraca un otaku?
Please tell me if you know.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mayteme
post Jan 11 2007, 04:00 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 14-November 06
Member No.: 3.270
Points: 49
Gender:



si mie imi plac super mult kimono-urile :D cred ca numai cuvantul acesta ma duce cu gandul la Japonia, pe care pur si simplu o ador!!
si mie mi-ar placea sa am unul...sau mai multe :P ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 13 2007, 07:13 PM
Post #23


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Da sunt interesante kimono-urile si e chiar fain ca le mai poarta , rareori vezi la noi un roman in costum national , uneori e considerat chiar nebun . Dar aceasta e tara noastra si cred ca nu ar trebui sa ne fie rusine :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Dec 18 2007, 08:24 PM
Post #24


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



Kimono着物

1) Termenul kimono desemna la origine toate obiectele de īmbrăcăminte. Īn prezent s-a specializat pentru a denumi numai īmbrăcămintea tradiţională japoneză.

2) Costumul tradiţional japonez īşi are originea īn China, de unde a fost importat īn secolele 5-6 e.n. Treptat liniile sale au căpătat forme originale diferenţiindu-se de cel chinezesc.

3) Īn funcţie de perioada istorică, kimonourile erau diferite de ceea ce numim noi astăzi cu acest termen. Īn perioada Heian femeile purtau 12 robe din mătase suprapuse, denumite juunihitoe 十二単 de culori diferite, cu mānecile din ce īn ce mai scurte cu cāt erau puse mai spre exterior. Fiecare combinaţie de culori care se observau la māneci şi la poalele robelor purta un nume şi se folosea īn anumite īmprejurări. Aristocraţia de la curtea Heian care īşi permitea procurarea acestor veşminte aprecia eleganţa cu care femeile īşi adaptau īmbrăcămintea la anotimp şi la ocazia pentru care se costumau.

4) Către secolul 15-16 apare brāul lat īn vestimentaţia femeilor, obi 帯, care va deveni obiect artistic ulterior.

5) Kimonourile pe care le cunoaştem azi şi-au avut perioada de glorie īn epoca Edo. Īn era Meiji, japonezii au īnceput să adopte moda occidentală, iar după al Doilea Război Mondial, foarte puţine persoane au continuat să poarte Kimono. Īn prezent, īn afară de cāteva ocazii speciale, precum Anul Nou, ceremonia de căsătorie, ceremonia de absolvire a facultăţii, majoratul, japonezii folosesc vestimentaţia occidentală şi nu kimonoul. Totuşi, kimonoul face parte din vestimentaţia obligatorie a geisha, care folosesc o costumaţie foarte complicată, dar şi a luptătorilor de sumo, care poartă o variantă simplificată, de vară, a kimonoului, yukata.

6) Tipuri de kimono pentru femei:

1) Uchikake内掛け, kimonoul de nuntă, care poate fi alb sau roşu. Este ţesut din mătase, este mai lung decāt un kimono obişnuit şi se īmbracă pe deasupra celorlalte kimonouri. Nu se leagă cu obi. are uneori trenă vătuită.

2) Tomesode留袖, kimono negru cu model doar la poale şi decorat pe piept, pe spate şi pe umeri cu 5 blazoane de familie, mon紋. Īl poartă de obicei rudele apropiate ale miresei sau soacrele.

3) Furisode, kimono cu māneci lungi, folosit la majorat.

4) Irotomesode, kimono cu model doar īn partea de jos a robei, asemănător cu tomesode, īnsă īn diverse culori. Este purtat de către rudele mirelui şi ale miresei la nuntă.

5) Houmongi, kimono de vizită, cu modele īn benzi oblice pe toată suprafaţa robei. E purtat la petreceri formale sau la nunţi.

6) Iromuji, kinomo īntr-o singură culoare, purtat de obicei la ceremonia ceaiului.

7) Komon, kimono cu modele mărunte repetate pe īntreaga suprafaţă a robei. E folosit pentru a ieşi īn oraş sau pentru a merge la restaurant.

8) Edo komon, kimono cu modele foarte mărunte repetate pe toată suprafaţa materialului. Este considerat la fel de formal ca iromuji şi dacă e decorat cu blazonul familiei poate fi folosit la ceremoniile de căsătorie, la fel ca şi houmongi.

9) Susohiki, kimono mult mai lung decāt cele obişnuite, folosit de geisha sau de persoanele care practică dansuri tradiţionale.

Accesorii pentru kimono:

-la femei se poartă:

-nagajuban, o robă albă sau coloratăcare se īmnracă pe sub kimono, cu guler care se poate īnlocui, pentru a se asorta kimonoului.

-obi, brāu lat de pānă la 40 cm, cu lungimea de 4m, care susţine talia şi leagă kimonoul. Acesta se leagă pe deasupra cu un şnur gros din mătase, obi-dome , iar pentru persoanele cu talia subţire se susţine cu o eşarfă obi-age. Īn faţă, pentru a fi susţinut se poate folosi o bucată de material mai tare, care se aplică pe abdomenul purtătoarei īnainte de legarea obi-ului, obi-ita.

-şosete albe cu un deget, tabi

La bărbaţi se poartă:

-hakama, fustă plisată sau pantaloni plisaţi largi. Kimonoul purtat de bărbaţi este o robă similară cu cea purtată de femei, iar īn situaţiile formale se acoperă cu hakama. De asemenea, hakama mai este purtată şi de către practicanţii de kendo, aikido, iaido.

-haori, jachetă purtată peste kimono īn situaţii formale.

Īncălţăminte:

.-geta, īncălţări din lemn

-zori, papuci moi

-waraji, sandale īmpletite din pai de orez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lumina
post Feb 21 2009, 09:40 AM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 16-February 09
Member No.: 8.353
Points: 6
Gender:



Unde gasesc un magazin online cu imbracaminte japoneza?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ume_bloom
post Sep 25 2009, 09:17 PM
Post #26


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 24-February 09
Member No.: 8.381
Points: 9
Gender:



QUOTE(aldonza @ Dec 18 2007, 09:24 PM)
Kimonoē€ē‰©

-obi, brļæ½u lat de pļæ½nă la 40 cm, cu lungimea de 4m, care susÅ£ine talia şi leagă kimonoul. Acesta se leagă pe deasupra cu un şnur gros din mătase, obi-dome , iar pentru persoanele cu talia subÅ£ire se susÅ£ine cu o eşarfă obi-age. ļæ½n faţă, pentru a fi susÅ£inut se poate folosi o bucată de material mai tare, care se aplică pe abdomenul purtătoarei ļæ½nainte de legarea obi-ului, obi-ita.


foarte frumos articolul, aldonza

am cateva precizari insa:

*uchikake nu este doar alb sau rosu; este alb sau colorat; la fel ca si kakeshita - kimono-ul care se poarta sub uchikake.
* snurul de matase cu care se "asigura" nodul obi-ului se numeste obi-jime; obi-dome este un tip de bijuterie care se poarta pe obi-jime;
* la orice tinuta care presupune folosirea unui obi de tip nagoya/fukuro/maru, se foloseste si esarfa obi-age, rolul acesteia fiind, printre altele, acela de a ascunde obi-makura (lit. perina) in orice nod/funda in care este necesara.

Obi-age si obi-jime au fost introduse in tinuta kimono-ului la sf. perioadei Edo, atunci cand a fost inventat nodul o-taiko - azi considerat cel mai formal mod de aranjare a obi-ului

M-am uitat si eu pe site-ul magazinuolui Japonica... si toate acele halate sunt made in China... forma respctivelor este, cat de cat, apropiata de cea originala, insa este, ami degraba un amestec intre nagajuban si kimono.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Sep 5 2010, 11:52 PM
Post #27


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Intradevar kimonourile sunt frumoase...dar lumea se duce de rapa...si se pare ca si japonezii sunt vizati...cu toata dorinta lor de a-si mentine traditionalismul.

Moda japoneza. Broaste testoase in loc de palarii

Japonia, o tara ce s-a facut placut cunoscuta in intreaga lume datorita istoriei si legendelor sale, devine tot mai recunoscuta pe plan international la capitolul moda.

Chimonourile frumos colorate si decorate cu motive inspirate din scene celebre ale mitologiei japoneze, tinutele elegante si incaltamintea, au facut inconjorul pamantului si au fost o adevarata sursa de inspiratie pentru creatorii secolului XX.

Cu toate acestea a fost si este imposibil sa opresti mintile creative de la a face ce stiu mai bine, anume sa creeze noi colectii, noi haine, noi costume si noi tendinde.

Unii designeri au impins creativitatea la extrem. Au combinat in colectiile lor caracteristicile tinutelor de basm cu stilul gotic, au creat stilul Shokotan, stil care presupune chiar purtarea unei broaste testoase vii pe cap in loc de palarie. Tinerii imbratiseaza moda excentrica si recurg la accesorii dintre cele mai bizare, idolul pop, Shoko Nakagawa, excentrica si ea in apariile sale fiind cunoscuta si sub numele Shokotan.

Daca vizitati Japonia si vreti sa fiti la curent cu noutatile puteti sa vizitati centrul modei, situat in districtul Harajuku.

Am gasit recent articolul acesta...acuma nu stiu cat de actualizat o fi...dar m-a amuzat sa il citesc...doamne se duc si astia de rapa...sa lase macar traditia asa cum e ea si sa se lege de alte aspecte
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:02 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |