Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Record of Lodoss Wars....Heros & Destiny colides!!


SebyTheDragon
post Feb 26 2004, 03:15 AM
Post #21


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Filmul de la D&D E PENIBIL.....mai bine nu se mai chinuiau sa il faca...!!!

Cartea mai buna ca filmul....depinde ...e o afirmatie care nu e 100% corecta...Depinde foarte mult de imaginatia cititorului....Daca el are imaginatie...si e capabil sa isi creze universul pe baza a ceea ce citeste ...e PERFECT!!!Daca nu....Huston..We have a problem!!! :lol: ...Sa nu credeti ca toata lumea are imaginatie....sunt momente in care raman stupefiat ...cat de "inchisi" pot fi unii oameni... :?


PS: Sa nu uitam ca avem si carti dupa filme!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Feb 27 2004, 01:58 AM
Post #22


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Filmul D&D este mai mult decat penibil. Mi-a lasat un gust amar si o dezamagire profunda.

Acum de ce exista aceasta idee ca filmul este mai slab decat cartea. Pana la urma sunt doua medi complete diferite de arta. Cum nu compari un tablou cu o simfonie (Enescu are un concert bun, dar parca Grigorescu picteaza mai bine !?) asa nu compari filmele cu cartile.
Singurul mod in care o carte devine film este atunci cand o carte este literamente filmata.

Vad ca la ROLW, OAV este cel care este preferat de majoritatea. Ca sa fie si negru pe alb (sau cum aveti setate preferintele) eu unul prefer seria. Versunea de Parn "ruginit" de aventura mi-a placut mai mult decat cea de "prospatura" din OAV.


P.S.
LOTR 1: aventura.
LOTR 2: epic.
LOTR 3: ingramadit, ca sa il poata in sfarsit termina.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 27 2004, 12:35 PM
Post #23


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut si eu filmul D&D pe HBO.Frate,mai rau de atat nu-l puteau face.

Scuze,baieti dar ce s-a scris pe pagina asta n-am zis si eu pe pagina precedenta??.

Seby>Cartile dupa filme nu prea merita citite,fiind de multe ori mai mult decat slabe.In general,o astfel de carte este buna doar daca creeaza o poveste proprie,doar cu ideea si personajele din film.Aduc ca exemplu aici Dosarele X.Am citit cam tot ce s-a publicat si singura care mi s-a parut cu adevarat slaba este carte dupa film.

Ranma>aici sunt de acord cu tine.Ar fi misto daca ar face un anime dupa Lotr.Macar atunci ai vedea cat de "kawaii" e Galadriel,"Regina elfilor" cum vad ca a fost numita.Si bravo,ai reusit sa isti o discutie cum n-am mai vazut de mult.

P.S>stie cineva cine a scris Record of Lodos War?Chiar vreau sa caut cartea si s-o citesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 27 2004, 03:05 PM
Post #24


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Logic....cartile dupa film sunt in general...proaste...
Exemplu Rambo....!!! :lol:
Nus daca e o cartede sine statatoare...e posibil sa fie un scenariu facut de un impatimit al universului lui Tolkein!! Daca stai sa te gandesti...povestea nu-i grandioasa...insa, imbinata cu universul...da nastere la ceva super!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 27 2004, 08:11 PM
Post #25


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Si eu stiu de anime / manga. Sii am tot cautat episoade, dar cum spuneai e o raritate -_- Dar cel putin imagini se gasesc, si m-au fascinat , au o grafica superba, mai ales anime-ul. Daca cineva stie de unde se poate face rost de manga sau anime ( sau si mai bine, are episoade ) ajutorul e bine venit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Apr 14 2004, 04:42 PM
Post #26


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut de curand si Ova-urile si chiar mi s-au parut mai bune decat seria in sine.Chiar si personajele sunt realizate mai bine mai putin Shiris(pref).Plus ca-mi place ca Orsen e tot sictirit.
Deed is a cutie!!!Zic si eu kawaiii!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 14 2004, 07:47 PM
Post #27


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



elfii nu sunt o creatie a lui tolkien din cate stiu eu. apar in legendele nordice, cred, daca imi aduc bine aminte, iar legendele alea dateaza de vreme indelungata. nu sunteti de acord?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 14 2004, 10:57 PM
Post #28


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Nu!!!!
..Inca nu m-am documentat in domeniu...insa din cate stiu eu ...Tolken a creat limba si chiar alfabetul elfesc....ce vrei mai mult de atat!!! O sa dau o data un search mai amplu asupra chestiei astea...insa nu cred ca are a face cu legendele nordice!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Apr 16 2004, 02:21 PM
Post #29


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Sunt de acord si nu cu Seby.De curand am primit Silmarilion inapoi de la profa de romana si in opinia ei trebuie sa fii un om cu o oarecare cultura pt a putea citi cartea cu placere.Ce vreau sa zic e faptul ca Tolkien se inspira oarecum din celelalte mitologii pentru a crea una proprie si apar chiar si influente nordice.
In ciuda acestor influente,elful este o creatie pur Tolkien,acesta creeindule numele,limba,alfabetul si chiar...nu...si cel mai important istoria de la nastere pana la apunerea rasei odata cu venirea domniei oamenilor.
Cu toate aceste lucruri nu cred ca se poate spune ca Tolkien a avut vreo inspiratie in legatura cu acestia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 16 2004, 02:51 PM
Post #30


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Deci...defapt esti de acord cu mine...Logic ..s-a inspirat omul...ca toti o facem...dar rasa ELFI e a lui....si nimeni nu contesta asta!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 16 2004, 06:12 PM
Post #31


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Normal... ar fi doua fete care au zis ca se intereseaza despre originea elfilor, si alte chestii in legatura cu aceasta rasa, dar nu au mai dat semne pe forum... S-ar putea sa fie preocupate cu Facultatea... o sa mai vb eu cu ele...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 10 2004, 08:32 AM
Post #32


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut de curand Legend of Crystania....care daca numa insel e de fapt o continuare la ROLW....mi s-a parut extrem de slaba in comparatie cu seria TV RLW si sa nu mai zic de OVA-uri...a mai vazut careva Legend of Crystania?Cum vi s-a parut voua?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Oct 10 2004, 06:23 PM
Post #33


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



L-am vazut....dar atat de mult mi-a atras atentia ...incat am uitat tot despre el...Stiu ca erau niste faze in care erau spintecati niste insi in doua...De alea imi mai aduc aminte ceva vag...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 10 2004, 07:33 PM
Post #34


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Legend of Crystania chiar este o continuare la Lodos War dar doar din punctul de vedere a lui Ashram, si bineinteles Pirotess :twisted: . Crystania este insula pe care se refugiaza el parca. Nu am vazut decat filmul acum ceva timp, desi am si OVA-urile. Poate o sa ma uit intr-o zi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 21 2004, 11:13 PM
Post #35


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Vreau sa vad si eu Legend of Cristanya :cry: , mi-a placut enorm de mult Reccord of Lodoss war, e unul din anime-urile mele super favorite, it's so great, vreau si jocul de dreamcast, am auzit ca e destul de bun, il are cineva emulat cumva ?, se cheama Record of Lodoss War: The Advent of Cardice, is tare curios cum e, am incercat jocul de Super Nintendo, dar ala sux...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Dec 22 2004, 01:19 AM
Post #36


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ranma...Legend of Crystania...nu e cine stie ce.....chiar asa putea zice ca e jalnic la multe capitole....Io nu il recomand...pierdere de timp...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 22 2004, 02:00 AM
Post #37


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Tot vreau s-o vad, atata timp cat are Record of Lodoss War in titlu, vreau neaparat sa vad, pentru mine nu conteaza cat de bun/prost ar fi, orice ce se leaga de personajele din ROLW e great pt mine /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Dec 22 2004, 08:27 AM
Post #38


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ranma...Seby are dreptate...Legend of Crystania doar o sa te dezamageasca...eroii sunt prost ganditi,actiunea la fel.
Asram cel putin eu nu-l recunosc ca fiind cel din Tv series si OVA...Pyrotess nici atat.
Daca ai chef sa adormi in mijlocul episoadelor sau sa vezi niste oameni animale care se deplaseaza intr-un fel fara nici o logica sau rost...vezi seria...daca esti fan ROLW...nu te uita...pastreaza doar calitatea primelor serii.

P.s>Deedlit si Pan nici nu exista aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 22 2004, 11:37 AM
Post #39


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Hm... ce sa zic, eu tot vreau sa-l vad, si am sa ma uit la el cu ocazie, sunt prea curios sa vad cum e, dar inainte de toate cred ca am sa citesc si manga-ul de la ROLW, pentru ca e totushi destul de diferit fata de serie, asha ca sunt curios :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Archer
post Feb 13 2005, 01:16 AM
Post #40


Dreamer
**

Group: V.I.P.
Posts: 27
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 436
Points: 1.804
Gender:



Am vazut si eu de curand seria TV , OVA , LEGEND OF Crystania si OVA -urile dupa Legend of Crystania . Primele 2 au fost super , ma enerveaza ca se schimba povestea in cele 2 , mai mult m-am uitat la acest anime pentru ca e cu magii ,elfi ..... si ca e medieval [ astea imi plac la nebunie ] , dar filmul si specialele dupa film nu sunt prea stralucite , chiar m-am plictisit cand ma uitam la specialele dupa film /angry
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:24 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |