Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime-uri In Care Castiga Raul, Atentie... poate contine spoilere!


Muza chan
post Aug 30 2007, 03:22 PM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



N-am intalnit prea multe anime-uri in care sa castige raul. Sau macar terminate in coada de peste, cu posibila interpretare ca cei negativi au invins.

M-ar interesa o lista cu asa ceva si eventual comentarii. Daca faptul ca cei negativi inving, a adus un lucru nou, a dat valoare sau nu anime-ului.

Ca sa nu avem discutii, daca e vorba de un moment importat, folositi tag-ul de spoiler.

CODE
[spoiler] text [/spoiler]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkAngelGirl089
post Aug 30 2007, 03:39 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 29-August 07
From: Bucurescti
Member No.: 5.029
Points: 288
Gender:



Hmmm singurul anime pe care l-am vazut k serial fara Movies a fost Inuyasha si cel putin acolo nu a aratat sa castige nici binele nici raul k teoretic Naraku nu a fost omorat pur si simpu a scapat fugind iar s-ar presupune k Inuyasha si restul grupului are de gand sa-l "vaneze" in continuare deci teoretic nici raul nu a pierdut ceea ce apropo mi s-a parut cel mai incomplet serial ma asteptam k Naraku sa piara da de unde <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 30 2007, 04:10 PM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Inuyasha e un exemplu prost pentru ca nu e terminat si nici nu cred ca are vreo sansa ca sa castige raul. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shiro
post Aug 30 2007, 04:36 PM
Post #4


n00b
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 16-November 06
Member No.: 3.281
Points: 219
Gender:



hmm... Gilgamesh ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Aug 30 2007, 04:46 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Chrono Crusade. Sfarsitul deschis a dat multa valoare anime-ului...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noi chi
post Aug 30 2007, 05:22 PM
Post #6


Someone..
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: 31-December 06
Member No.: 3.525
Points: 1.585
Gender:



Da intradevar chrono crusade e un exemplu destul de bun ,raul invinge iar binele moare... ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Aug 30 2007, 05:28 PM
Post #7


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Who is this spanish person named Raul ? >_<

Ho-ho I made a pun >_>.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 30 2007, 05:39 PM
Post #8


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Animal:
Funny :D Mi-ai amintit de fotbalistul de la Real.... ;)

Definesc Răul: Personajul negativ, Cel care vrea sa cucereasca lumea/universul, Cel care vrea sa conduca lumea/universul, Organizatia criminala de orice tip, Imperiul, Zeul malefic, Demonul ;)

Acum chiar ca trebuie sa-mi dai un exemplu.... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Aug 30 2007, 06:06 PM
Post #9


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Vroiam si eu sa zic Chrno Crusade, dar mi-atzi luato inainte. In rest pot sa mentionez Tokko, poate si Tenjou Tenge, nu castiga raul, literar, dar se termina in coada de peste.

EDIT: Basilisk:
Toate personajele mor, si triumfatori raman cei care au tras de sfori si au facut clanurile sa se distruga reciproc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Aug 30 2007, 07:10 PM
Post #10


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Sunteti constienti ca peste jumatate din posturile de aici sunt spamice sau au deraiat de la subiect :blink:

Eu mi-am facut temele si nu am gasit nici un anime vazut de mine in care sa triumfeze raul. As putea zice ca sunt multe episoade in care raul triumfeaza pe moment, pana la urmatorul episod, dar in final tot binele invinge. Poate ca nici nu sunt... am intalnit persoane care gasesc unele endinguri triste desi eu nu le vad asa... eu unul ma lupt sa le redresez pana la happy din rasputeri (un exemplu ar fi Rozen Maiden Traumend... chiar si The Girl Who Leapt Through Time poate fi privit dintr-un unghi care il face trist). Deci pentru unul ca mine, care cauta happy-ul in orice, e cu mult mai greu sa clasifice un sfarsit ca fiind trist. Si pot fi si altii la fel. Probabil ar trebui sa fie un anime in care mor toti si este distrus universul. Poate atunci va invinge raul. (da' tot mai raman cativa ca in Blue Gender :P hope never dies)

Sunt curios daca se va gasi un astfel de anime... in sensul pur <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 30 2007, 08:16 PM
Post #11


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Yukikaze, daca poti numi o entitate curioasa din alta dimensiune rea :P. Ideea e ca multe anime-uri de valoare au valoare tocmai pentru ca abordeaza dualitatea bine/rau fara a ignora nuantele... sa fim seriosi, villainii care rad diabolic si vreau sa cucereasca lumea is de domeniul Austin Powers, si daca nu-s facuti cu suficient stil nu dau bine la o poveste mai complexa decat Power Puff Girls. Daca pe parcursul anime-ului a fost rau dar si-a indeplinit scopul fara a fi rau, sau s-a reformat, sau pur si simplu daca rautatea lui nu e una traditionala, clara, mai putem pomeni anime-urile aici?

Si (strict anime) ar mai fi Berserk. Sau Kigeki (manca oameni baiatul :P). Sau Trigun... idiotul ala de Vash din anumite perspective cauza mai mult rau prin natura lui pacifista decat o mana autoritara si capabila de crima, doar cate orase au fost distruse din cauza lui?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 31 2007, 07:16 AM
Post #12


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Vreau exemple de anime-uri cu sfarsit de genul:
- Death Note: Light castiga si devine kami
- Slayers: Dark Star distruge lumea
- X: Dragon of Heavens castiga si Pamantul e distrus.

Am deschis subiectul pentru ca ma intereseaza cate anime-uri de genul asta s-au facut, pentru ca vreau sa le vad. :) Nu cred ca sunt multe.. dar macar cateva sper ca sunt. Din cele enumerate n-am vazut decat Chrono Crusade.

Trickster:
Interesant ce spui tu. Raul e relativ... de asta am zis generic "rau". Dupa aceea, datorita glumei lui Animal m-am apucat sa definesc.

Daca rezulta o catastrofa, dispare omenirea, se transforma in ceva malefic, rezulta o lume controlata de o persoana sau un grup de persoane (o societate totalitara), sau orice in genul asta, consider ca e "rău".

Daca la sfarsit, printr-o schimbare, totusi binele e cel care triumfa, nu consider ca fac parte din aceasta categorie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Aug 31 2007, 07:57 AM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Ei bine, privind asa, eu as pune pe lista si NGE.
Stiu, este discutabil, insa din punctul meu de vedere e un final in care castiga cei "rai".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 2 2007, 12:25 AM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Stai că nu-i bine. Una e să se termine prost (sau ambiguu) şi alta e să cīştige cei răi. Adică Muza-chan presupun că vrea un cīştigător concret, nu abstract :) un personaj negativ care să rīdă la urmă cu mīinile īn şolduri, ceva de genul ăsta.

Eu nu reuşesc să-mi aduc aminte absolut nici unul care să se termine aşa. Singurele care se apropie sīnt de fapt chestii lăsate īn coadă de peşte, īn care nu cīştigă nimeni, sau toată lumea etc.

Mă īntreb dacă o să găsim aşa ceva. Ştiţi pe ce pun accent scenariile japoneze, dacă eşti perseverent şi muncitor o să reuşeşti. Un asemenea final ar fi extrem de needucativ. :)

Dacă găseşte cineva un asemenea anime zău că merită un premiu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 2 2007, 01:14 AM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Pai...faze ca, deobicei rasa umana ESTE DEJA cea rea, sau macar majoritatea. Exemplu ar fi Elfen Lied. 90% din personajele pur umane aratate sunt de o rautate intredibila, prin modul in care se poarta cu cei dieriti de ei. Eu sunt de parere ca toti "oamenii de stiinta" din acel laborator (cei care conduceau experimentele) ar trebui sa se ia la bataie cu Zaraki Kenpachi (din Bleach). In majoritatea seriilor Gundam, Federatia Terestra este cea care asupreste si comite cele mai oribile crime (genocid, experimente uname, etc). Deci mie cel putin mi se pare ca in acest gen de serii, daca "umanitatea" nu este distrusa, raul a castigat. Ar fi fost super daca Light ar fi continuat sa omoare oamenii rai de pe Pamant (dar nu cred ca ar fi treminat prea curand) in loc sa devina sie el nul din cei rai (relativ vorbind, nu era chiar rau, dar i se cam urcase puterea la cap)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 2 2007, 06:06 AM
Post #16


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Probably me:
QUOTE
un personaj negativ care să rīdă la urmă cu mīinile īn şolduri, ceva de genul ăsta


Nu cred ca gasim in anime un personaj de genul asta. Cel putin sper sa nu... :P ar fi prea slab anime-ul.

Cat priveste un castigator abstract, da, ma multumeste, in anumite conditii. Adica, daca finalul e in coada de peste, lasand interpretarea ca s-ar putea termina cu victoria raului.

O sa pun problema un pic mai larg. O idee de genul urmator ati intalnit? Raul e ciclic, a fost infrant la sfarsit, dar sunt dovezi clare ca sigur va reveni. Asta schimba datele problemei, fata de ce am vrut initiial, dar largeste mai mult categoria.

Asta nu inseamna ca am renuntat la conditiile initiale, doar ca ma intereseaza un nou aspect al problemei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Sep 2 2007, 10:30 AM
Post #17


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Sep 2 2007, 08:06 AM)
O sa pun problema un pic mai larg. O idee de genul urmator ati intalnit? Raul e ciclic, a fost infrant la sfarsit, dar sunt dovezi clare ca sigur va reveni. Asta schimba datele problemei, fata de ce am vrut initiial, dar largeste mai mult categoria.
*


Tocmai ai descris cuvant cu cuvant finalul din Wolf's Rain. Si ca bonus, toti mor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Sep 2 2007, 04:45 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Higurashi no naku koro ni de exemplu. Insa depinde foarte mult si de felul in care interpretezi ultima replica, a lui Rika. Si intamplator, Muza-Chan, ciclic e cuvantul perfect pentru a descrie evenimentele din serial. :lol: In Basilisk nu se poate spune ca a castigat raul...nu a castigat nimeni lupta efectiva insa parca a fost nevoie de un asemenea mesaj pentru generatiile viitoare. Asta a fost impresia cu care am ramas eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Sep 2 2007, 08:32 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Ati uitat cu totii de Monster. Cred ca ar fi cel mai bun exemplu pt. ceea ce vrea muza-chan sa vada. Dar sunt sigur ca l-ai vazut deja, neeee ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 2 2007, 10:08 PM
Post #20


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



cometez la topicul asta doar ptr ca am vazut specificat aici ceva ce nu a vazut prea multa lume, respectiv gilgamesh. grafica dificila oarecum (sau macar ciudata), personajele si story line-ul, nu atrag lumea, dar e un anime care mi se pare de vazut all the way.
si da, a fost specificat aici ca un anime in care invinge raul.
finalul, bineinteles, poate fi interpretat diferit, ca multe in care "invinge raul" ptr ca de obicei finalurile de genul asta nu sunt asa de clare ca cele de genul " au trait fericiti pana la adanci batraneti", dar, finalul e tragic, neasteptat, si categoric. si ai vrea sa plangi, daca te-ai atasat de acest anime, ptr ca e la fel ca viata. pune punct, fara explicatii, fara ratiune. it just happens. and bad things are a part of life.
c ya around :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:23 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |