Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> anime romanesc


zeri
post May 21 2004, 11:04 PM
Post #21


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Poate reusim si noi sa realizam ceva cand o sa trecem de faza: citesti manga/te uiti la anime = copil. Probabil de aia in Japonia s-a dezvoltat asha mult domeniul animatiei, alti oameni, alta mentalitate.

Mai intai sa-i ajungem din urma pe francezi si pe urma apucam sa ne intrecem cu japonezii. A vazut toata lumea Asterix si Obelix :), sau mai recent Kaena. Cand o sa facem si noi asha ceva atunci mai vedem...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jun 24 2004, 04:02 PM
Post #22


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



Nu cred ca se poate face anime in romania, rectific, romanii nu pot face anime pentru ca ai nevoie de o bursa pana in japonia la o facultate ca sa inveti toate tehnicile.
Manga nu cred k s-ar vinde bine la noi. De exemplu, pana shi tatal meu, cand vede ca ma uit la anime, zice :GROW UP! si sora si mama .... si tu brutus
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 24 2004, 06:57 PM
Post #23


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yep...anime e valabil ca hobby dar nu e totul in viata...la noi va fi etichetat ca "kids stuff" indiferent de ceea ce se va face..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jun 25 2004, 06:30 AM
Post #24


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Oare exista cineva pt care animeul e totul in viata? Fiecare se foloseste de anime ca substitut pt altele .. zic eu. Contraziceti-ma.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 25 2004, 03:53 PM
Post #25


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



yeap ... like scorp for women :D :lol: :twisted:
PS. joking ... haha
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post May 27 2005, 11:45 AM
Post #26


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



nush daca romanii pot face sau nu anime. dartind sa cred ca nu. nu am intalnit la nimeni o mentalitate care sa imi scimbe parerea. (nu ma puneti sa descriu cum ar trebui sa fie mentalitatea /! ) dar asta o pot spune doar din instinct...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post May 27 2005, 12:13 PM
Post #27


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



QUOTE(Diana)
e vorba de cei 2 frati care ajunsesera sa creasca in tari diferite si isi trageau puteri din pamantul romanesc ...

Ala se numea Clanul Novacestilor? oh my god... credeam ca sunt singurul; am cautat de nebun cateva luni desenul acela, dar se pare ca a disparut pe undeve prin arhivele TVR... mai tin minte decat flash-uri din desenul acela, gen sageti aruncate catre unul din frati si cum sabia ii iesea singura din teaca si se invartea in spatele lui bloc?nd efectul ucigator al armelor dusmanului :P , sau cum luau pamant in traista aia nenorocita si aruncau pe sabie inainte de a lovi inamicul fulgerator :twisted: ...
Anywayz, anime facut de romani nu cred, dar Clanul Novacestilor este un exemplu bun de originalitate romaneasca... cred :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post May 27 2005, 12:15 PM
Post #28


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



In ultima vreme am vazut foarte multi oameni talentati la desen. Cred ca daca ar veni un studio de animatie din Japonia si ar incerca sa-si deschida un sediu la noi, angajand tineri romani talentati am mai avea si noi o sansa. Asta cu conditia ca japonezul sa pregateasca mai intai oamenii, ca oricat de bun ai fi, nu ai mai desenat niciodata animatie pentru televiziune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rockeritza
post May 27 2005, 12:57 PM
Post #29


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 48
Joined: --
From: acum, aici.
Member No.: 1.271
Points: 13
Gender:



Da, da da si iarasi da! /!
Sunt convinsa ca sunt o gramada de romani talentati care ar fi in stare sa faca anime-uri de talia celor japoneze.
Optimism cronic?
Sa o luam logic, cati dintre voi nu postati la sectiunea Fan Art? Ganditi-va cati oameni deseneaza anime-uri in fiecare zi, si le deseneaza bine dar poate nu au acces la internet ca sa se inscrie in clubul nostru? Mai departe... sunt f. multi care s-ar pricepe de minune dar nu sunt f. familiarizati cu stilul, si asta pt. ca momentan anime/manga nu e f. promovat la noi...aici e treaba de "educatie artistica"... .
:magao: Avand in vedere ca sunt obosita si risc sa-mi pierd ideile, nu mai spun decat ca treaba cere bani si organizare... mai multi oameni sa vina cu o poveste, personaje, sa se aleaga ce e cal mai bun si sa se caute (ca nu ai cum sa nu gasesti) oameni talentati care sa fie pusi in legatura unii cu altii si sa se formeze o echipa care sa-i dea bice (ceva cam in genul a ce se intentioneaza pe manga.ro) PE BUNE! Doi-trei lideri acolo care sa supravegheze toata mustaria si o sa iasa o minunatie...
intrebarea este: are cineva chef sa se ofere? are cineva incredere ca o sa iasa intr-adevar un prim anime romanesc DEMENTIAL? are cineva suficient curaj? astea-s intrebarile (mda, de fapt E mai multe)... ca de putut se poate numa' sa vrei... si poate suna a cliseu... but it's how things are. really.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 30 2005, 04:16 PM
Post #30


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



off-topic: omg, Clanul Novacestilor... un desen kre mi-a placut knd eram mic. Il are cineva? plssssss, il vreau... mi-a placut f mult si as vrea sa il revad

on-topic: cu bani gramada, si o organizare cat de cat buna romanii pot construi cladiri care sa concureze cu turnurile petronas (sau cum dreaq se numesc) din malayezia
really ar trebui sa jtit k orice poate fi facut oriunde atata timp cat ai banu' gramada... ai banu, vin si creierele

cum insa la noi desi 'ie' creiere&talente, nu 'ie' bani, nu prea vad k se va face asa ceva f curand
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post May 30 2005, 06:12 PM
Post #31


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Anime=desene animate japoneze .Deci e imposibil ca romanii s afaca un anime.Sa faca desen stil anime da,dar nu anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post May 31 2005, 03:51 AM
Post #32


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Romanii nu-s in stare sa faca chestii de gen Mickey Mouse, nu avem nici macar 3 benzi desenate romaneshti in toata tzara, numai 2-3 care sunt carti de colorat pentru copii mici, cum sa ne putem compara cu japonezii care produc sute de mii de astfel de magazine. De anime-uri nici sa nu mai vorbim, daca nu suntem in stare sa facem nishte manga-uri, ce sa mai visam la anime-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post May 31 2005, 08:55 AM
Post #33


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



QUOTE(Ranma-kun)
Romanii nu-s in stare sa faca chestii de gen Mickey Mouse, nu avem nici macar 3 benzi desenate romaneshti in toata tzara, numai 2-3 care sunt carti de colorat pentru copii mici, cum sa ne putem compara cu japonezii care produc sute de mii de astfel de magazine. De anime-uri nici sa nu mai vorbim, daca nu suntem in stare sa facem nishte manga-uri, ce sa mai visam la anime-uri.

Aici te contrazic.Benzi desenate se fac,dar nu s epublica.si aveti foarte multi oameni talentati.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post May 31 2005, 01:42 PM
Post #34


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Immortality, am primit si eu un exemplar Manga Inc. 1, insa nu vreau sa-l comentez /... , tacerea zice totul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post May 31 2005, 05:14 PM
Post #35


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



QUOTE(Ranma-kun)
Immortality, am primit si eu un exemplar Manga Inc. 1, insa nu vreau sa-l comentez  /... , tacerea zice totul...

Eu nu ma refeream la story,dar la modul de desenare.Care aduce cu cel al japonezilor.Avem multi oameni talentati.Din pacate,foarte putini au stil unic.Cei mai multi copiaza exact stilul anime. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Jun 1 2005, 08:30 AM
Post #36


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



QUOTE(Immortality)
Eu nu ma refeream la story,dar la modul de desenare.Care aduce cu cel al japonezilor.Avem multi oameni talentati.Din pacate,foarte putini au stil unic.Cei mai multi copiaza exact stilul anime. :(

nu zic ca nu sunt persoana talentate la desen, pt ca sunt. dar degeaba se poate desena daca nu vii si cu un story. pe tine ce te tine mai mult in fata monitorului? grafica sau story-ul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Jun 1 2005, 01:11 PM
Post #37


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Mai intai,daca imi place grafica,ma uit.Si daca story-ul e si el fain,atunci ma captiveaza.Dar primul lucru la cre ma uit e grafica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 1 2005, 03:47 PM
Post #38


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Mey...avem si romani talentati si la scris povesti. Luati ca exemplu pe Dan Dobos. Abatia, dupa parerea mea de fan SF inrait (mort dupa tot ce incepe cu Star :D ), intrece si lasa in urma mult de tot orice alta poveste SF; Star Wars cam paleste in fata ei.
Un anime cu o astfel de poveste ar fi un succes imediat, desi mai bine ar face-o film artistic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jun 1 2005, 03:52 PM
Post #39


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nici eu nu ma refeream la story, ci la grafica, Immortality, pentru a face benzi desenate nu trebuie numai talent, de fapt trebuie foarte putin talent, si multa practica si disciplina, acolo trebuie sa faci sute de desene unul dupa altul, toate in acelasi stil, si trebuie respectate anumite reguli de desen, romanii nu vor fi niciodata in stare de asha ceva.
Oameni talentati.. sa avem multi.. fi serioasa, avem o mana de ei, si pe aia de-i pui sa deseneze zilnic si sa predeie munca la un deadline, fac pariu ca 90% din ei nu-s in stare de asha ceva.
Immortality... nu crede totul ce auzi la televizor sau ce zice in ziar, ca e dezinformare totala, n-are sens sa mai aduc argumente in privintza.. ai sa vezi.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Jun 2 2005, 10:45 AM
Post #40


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Nu ma luasem dupa ziare/tv ,ci dupa fanarturi.Oh,well!Ai dreptate in privinta disciplinei.Noi nu vom fi niciodata la nivelul japonezilor sau al oricarei alte tari civilizate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:45 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |