Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Yamato Nadeshiko Shichi Henge Dorama, Adaptare dupa "Wallflower" manga


Reya
post Apr 5 2010, 08:51 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 14-July 09
Member No.: 8.858
Points: 15
Gender:



Pe la mijlocul lui martie, am dat intamplator, in timpul unei cautari pe Wiki peste o stire care m-a bucurat enorm : "Wallflower" a.k.a "Perfect Girl Evolution" a.k.a "Yamato Nadeshiko Shichi Henge" a fost ecranizat (si deja difuzat in Japonia). Si nu oricum, ci cu o distributie foarte reusita : http://i441.photobucket.com/albums/qq135/R...ShichiHenge.jpg
http://i441.photobucket.com/albums/qq135/Reyya/142054526.jpg

Oomasa Aya - Nakahara Sunako
Kamenashi Kazuya - Takano Kyohei
Uchi Hiroki - Oda Takenaga
Tegoshi Yuya - Toyama Yukinojo
Miyao Shuntaro - Morii Ranmaru
Kato Seishiro - Nakahara Takeru
Kanbe Ranko - Kasahara Noi
Osugi Ren - Shinichi (cafe master)
Takashima Reiko - Nakahara Mine

Din cate am vazut, aici pe a-club sectiunea de j-dorama este destul de bine conturata, asa ca m-am gandit sa deschid acest topic pentru fanii YNSH. Sunt foarte curioasa sa aflu parerile voastre despre realizare, cast, story-line si asa mai departe.
Per total , eu consider seria un real succes.

Good points:

Personajele originale au fost bine reprezentate
Actorii au jucat bine (in general sunt dezamagita de jdramas pentru ca sunt jucate prost/fals)
Au respectat bine storyline-ul Asta mi-a placut extrem de mult , mnai ales pentru ca au urmarit momente cheie din manga si nu au copiat animeul! Cu alte cuvinte au completat frumos povestea deja ecranizata in seria anime.
Au improvizat excelent combinand anumite momente si au realizat un final superb!! Iar personajele secundare noi au fost simpatico, desi expendable *spoiler alert* : declaratia lui Kyohei, sarutul dintre cei doi la sfarsit si modul cum s-a ajuns la el a fost foarte simpatic. In plus cuplurile si-au rezolvat problemele si s-au conturat frumos.

Bad points :
Povestea a fost putin grabita. Si nu spun asta doar pentru ca sunt fan al povestii :) Pur si simplu au incercat putin cam mult pentru un numar de numai 10 episoade.
Personajele secundare noi au fost mai mult de umplutura si au incarcat si mai mult actiunea si asa foarte comprimata.
Opening-ul….doamne ce dans stupid. Serios…leave it to the Asians to embarrass themselves…. They master that perfectly.


Partea cea mai buna a fost ca am aflat abia dupa ce s-a terminat difuzarea si episoadele erau deja uploadate peste tot. Nu cred ca as fi rezistat sa le urmaresc in regim de 1/week!
Bottom line, a fost o experienta foarte frumoasa sa urmaresc aceasta serie. Desi au incheiat-o in asa fel incat nu prea ne-au dat sperantele unei continuari, sper ca se vor razgandi.
Voi ce parere aveti de aceasta serie si de actorii alesi ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ToxiChou
post Apr 11 2010, 07:31 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 25-January 10
Member No.: 9.408
Points: 42
Gender:



Ah,asta a fost ultima doramă pe care am văzut-o,nu de alta dar nu mai aveam chef xD
Anyaway,povestea chiar mi.a plăcut şi "Mabushii!" -ul lui Sunako a fost cireaşa de pe tort prima dată când l-am văzut. :].Păcat că l-am prins când nu erau toate episoadele online şi a trebuit să aştept.
Aşa,am văzut pe câteva forumuri că cică în locul lui Kame trebuia să fie MatsuJun da' nu am mai înţeles ce s-a întâmplat.Anyway tot mi-a plăcut dorama,mai ales ce Kyohei când se enerva sau când era lovit de Sunako :]]..erau nişte faze la care muream de râs.În schimb mi-a plăcut şi de Sunako,bine chestia cu "Hiroshi-kun" începea să mă enerveze da' nu aşa mult încât să nu mai termin drama plus că îmi plăcea că se enerva şi venea electicitatea aia în clădirea respectivă şi erau fenomene d'astea :]] plus că dădea bine cu pumnul.
Sfârşitul mi-a plăcut :33 aka mi-a plăcut că în sfârşit Kyohei a zis că o place pe Sunako şi Takeru cu ceilalţi erau în spatele răpirii. Acţiunea chiar parcă s-a desfăşurat prea repede,iar openingul mi-a plăcut,aka doar melodia, că dansul m-a amuzat :]]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reya
post Apr 18 2010, 07:01 PM
Post #3


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 14-July 09
Member No.: 8.858
Points: 15
Gender:



QUOTE(ToxiChou @ Apr 11 2010, 07:31 PM)
Aşa,am văzut pe câteva forumuri că cică în locul lui Kame trebuia să fie MatsuJun da' nu am mai înţeles ce s-a întâmplat.

M-as fi suparat sa-l fi pus pe Jun in rol de Kyohei. Nu pentru ca nu-mi place ca actor, dar nu s-ar fi potrivit deloc nici aspectului fizic al lui Kyohei nici genului de personaj. Si deja a avut prea multe roluri principale :)) De fapt, daca stau sa ma gandesc, in general Kame sau Jun sunt actori principali in ultima vreme si, de cele mai multe ori insotiti de Oguri Shun sau Jin (din KAT-TUN)
Anyay, concluzia este ca Jun in rol de Kyohei - big NO NO in my eyes.

Ma bucur sa vad ca mai sunt persoane carora le-a placut ecranizarea si in cazul in care nu ai vazut si animeul, ti-l recomand eu pentru ca este foarte dragut, desi finalul nu este la fel de promitator ca cel din drama.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:06 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |