Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Toradora


Ranma-kun
post Feb 14 2009, 11:30 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Anime-club, ma dezamagiti, de atata timp n-a facut nimeni un topic despre acest anime. Cred ca signature-ul meu spune bucket-loads about the awesomeness of this anime (imi cer scuze pentru folosirea excesiva a limbii engleza, but i forgot how to express myself in romanian about certain things :P ).

Anime-ul e o comedie tare despre o fata si un baiat care ambii sunt victimele unei iubiri nereciproce, si ajung sa se ajute reciproc in quest-ul lor spre a-si confesa sentimentele catre cei iubiti.
Asa, descrierea mea sux really bad, asa ca in loc sa mai spun prostii, va dau direct linkul spre anidb: http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=5909

Apropo, protagonista din acest anime(Taiga), seamana foarte mult cu Zero din Zero no Tsukaima, si la aspect, si la comportament, si la faptul ca au acelasi Seiyuu.

<center><object width="600" height="338"><param name="allowfullscreen" value="true" /><param name="allowscriptaccess" value="always" /><param name="movie" value="http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=2357783&amp;server=vimeo.com&amp;show_title=0&amp;show_byline=0&amp;show_portrait=0&amp;color=00ADEF&amp;fullscreen=1" /><embed src="http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=2357783&amp;server=vimeo.com&amp;show_title=0&amp;show_byline=0&amp;show_portrait=0&amp;color=00ADEF&amp;fullscreen=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" width="600" height="338"></embed></object></center>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 14 2009, 11:46 PM
Post #2


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



ok, if I may be allowed a small offtopic, cause that line over there Cred ca signature-ul meu spune bucket-loads about the awesomeness of this anime makes me not being able to help it. dude, your signature is annoying! :lol: i had to filter it with adblock cause it just freakin' gets on my nerves :P

LE: i can't even figure out what the hell they're doing! :P

(toradora nu mi se pare interesant, 25 de episoade pentru o comedie de genul asta mi se pare mult prea mult; ea imi aduce oarecum aminte de shana din shakugan no shana si vad ca si au acelasi seiyuu. cel putin daca ar fi sa aleg dintre toradora si zero no tsukaima, as alege toradora. macar personajul principal nu are parul roz :P)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 15 2009, 12:10 AM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Offtopic: Ohoho, i have to change the url of the image to go past your addblock *mwahahaha* . Sry if you find it annoying, probabil te simti vizata de respectiva faza *insert evil grin* (did someone eat too much chocolate for valentine's day)

De shokugan no shana am uitat, a trecut mult timp de cand am vazut-o, si am si abandonat seria pe la episodul 21 pentru ca m-a cam plictisit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 15 2009, 12:57 AM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Ranma-kun, observ ca ai gusturi foarte bune in materie de anime, daca esti fan al acestei serii. A devenit una din preferatele mele, incat caut raws de cea mai buna calitate la care sa pun subtitrarile de la CoalGuys....desi as prefera qq.

Am crezut ca va fi inca o serie mediocra cu o loli-tsundere care abuzeaza personajul masculin. Da...asa a si fost, 3 episode. Dar relatia dintre Taiga si Ryuuji a crescut in mod fenomenal. Sunt perfecti unul pentru celelalt, dar sunt singurii care inca nu s-au prins de asta.

Shakugan No Shana este destul de plictisitor, dar incearca sa te uiti nitel la seria II. Este un pic mai interesanta. Macar la ultimele 5 episode.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 15 2009, 01:04 AM
Post #5


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



De toradora am dat printr-un *ahem* doujinshi. De atunci e sus de tot pe lista de "to see", dar la vremea respectiva era ongoing si n-am rabdare.

Zero no tsukaima, do yourself a favor. Nu se compara cu anime-ul, e probabil cea mai faina love-story pe care am citit-o (si am barba, so nu ma impresioneaza usor).


Edit: @DmonHiro: POFTIM? Seria a doua este cea mai mare tzeapa de la... de la... de la ep 130-200 din Naruto. Prima incepe fain, chiar sadic, dar o lalaie dupa jumate. A doua in schimb...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 15 2009, 01:14 AM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Well...at least in season II......whats-his-name male character actually DID something :D. Nu mult...da macar a omorat si el ceva acolo.

Also: do watch Toradora. Seriously...you'll love it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Feb 15 2009, 03:43 AM
Post #7


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Prima oara am vazut Toradora manga acum un an si mi-a placut FOARTE MULT! It was just as epic as the anime. O comedie care nu trebuie ratata daca iti place genul. Animatie este foarte bine regizata si desenata si actiunea este originala ( ceea ce se intampla rar ) si foarte amuzanta.

It's worth it so watch it!

P.S. Ranma-kun avatarul este foarte misto :D . ORYA ORYA ORYA :D attack baka-chi and her fat !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Feb 15 2009, 08:43 AM
Post #8


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Cu Toradora am inceput ca si cu restul animeurilor din toamna 2008.. luat lista de pe anidb sa vad ce ma atrage... parea amuzanta si nu mai vazusem demult o comedie shounen.
Nu m-a dezamagit, adica e chiar ok la poveste, cu faze amuzante presarate cu momente dramatice pe ici pe colo. Nu stiu de ce, dar pe mine ma duce mereu cu gandul la Midori no hibi... poate din cauza ui Takasu. Nu am vazut nici Zero no tskaima sau Shana (si nici nu intentionez) asa nu le pot compara ca voi mai sus.
Imi place mult de Kitamura... mi se pare foarte amuzant, iar l-a faza cu costumul de Mos Craciun m-a lasat speechless :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 15 2009, 11:07 AM
Post #9


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Hm.. Da, probabil din cauza lui Takasu, insa Seiji nu doar arata scary, ci si era, fata de Takasu care e un fel de gospodina. Cu Midori no Hibi chiar nu l-am comparat, pt ca MNH e mai mult un deliquent anime, cu destul de multa actiune. Toradora in schimb cam lacks action, e mai mult happy go lucky school life anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Feb 17 2009, 12:00 AM
Post #10


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



N-ar fi mai bine sa NU mai facem atatea comparatii cu alte anime-uri ?

Nu ma pot pronuntza in privinta ultimelor episoade fiindca astept grupul qq pt suburi dar pana acum, Toradora nu m-a dezamagit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 17 2009, 12:16 AM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Coyote, crede-ma, nu are rost sa mai astepti. Traducerea celor de la CoalGuys este la fel de buna...deci membrii lor sunt cam...imaturi. Ma rog...nu ca m-as fi uitat la episodele lor, cu exceptia episodului 5. Dar tot zic ca ma uit...le am pe HDD de mult timp. Anyway....nu are rost sa ma astepti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cami
post Feb 17 2009, 10:27 AM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: 1-June 07
Member No.: 4.388
Points: 232
Gender:



QUOTE(Coyotee @ Feb 17 2009, 12:00 AM)
N-ar fi mai bine sa NU mai facem atatea comparatii cu alte anime-uri ?

Nu ma pot pronuntza in privinta ultimelor episoade fiindca astept grupul qq pt suburi dar pana acum, Toradora nu m-a dezamagit.
*



nu cred ca o sa mai fie sub de la qq ... s-au oprtit la 11 si acum seria a ajuns la 19 <_<

seria este excelenta, povestea nu mi se pare a fi stagnat deloc si chiar imi pare rau ca nu mai sunt decat 6 episoade. poate dupa ce se termina o sa-mi calc pe inima si am sa citesc si manga :D

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nessaja
post Feb 17 2009, 01:44 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 226
Joined: 6-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.521
Points: 487
Gender:



Anunt gg. Traducatorul continua cu un alt grup, dar nu am gasit care.

Edit: Am citit gg in loc de qq mai sus, my bad. Traducatorul de la gg s-a mutat cu Toradora la qq. Pe site-ul lor apare un anunt ca nu sunt morti :) iar ep. 11 a fost lansat la sfarsitul lui ianuarie. Ca Triad.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 26 2009, 11:42 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



M-am apucat de el, is pe la ep 5. Niceee! La faza cu biletelele in clasa am dat back numa' sa mai vad odata... Cred ca devine din ce in ce mai fain.
Anyways, inteleg de ce merita asteptat dupa qq. Mi-am dezinstalat codec pack-ul, reinstalat vlc-ul si mplayer-ul si tot mi se vedea ba in reluare ba fara subtitrari. qq-ul o mers uns.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Feb 26 2009, 11:49 PM
Post #15


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(rogueman999 @ Feb 26 2009, 11:42 PM)
Mi-am dezinstalat codec pack-ul, reinstalat vlc-ul si mplayer-ul si tot mi se vedea ba in reluare ba fara subtitrari. qq-ul o mers uns.


Vlc si mplayer n-au nimic de-aface cu codec packul tau. Ambele playere au codecuri proprii si nu au nici o legatura cu codecurile directshow instalate de code packuri.

Iar pt codec pack, incearca CCCP-ul daca nu asta e cel care-l aveai instalat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 27 2009, 12:23 AM
Post #16


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Povestea e mai luunga. Am dezinstalat codecul pentru ca dintr-un motiv ciudat nu mai mergea sonorul de la mplayer, si cu ocazia asta am luat si ultimele versiuni de vlc si mplayer. Dupa care la vlc pierdeam cam 5 sec pe minut, iar mplayerul nu are subtitrari.
Dar acum e ok, pana la ep 11 am qq si dupa asta am gasit pe dc de la CoalGuys.

On-topic: ep 6 and going strong. Au niste fete ocazional... nu obisnuitele comic faces, ci extraordinar de expresive. De exemplu privirea lui Ami-chan din generic... cat poate sa fie de "inviting, but not healthy".

Edit: Iar am dat inapoi. De data asta cam tot ep. 16... si inca l-as mai vedea odata. E ciudat ca mi se pare ca seamana atat de mult cu Kujibiki Unbalanace?

MPlayer/SMPlayer merge uns btw. Merci frumos.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Feb 27 2009, 12:46 AM
Post #17


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(rogueman999 @ Feb 27 2009, 12:23 AM)
iar mplayerul nu are subtitrari.


mPlayer are subtitrari, doar ca trebuie sa le activezi cu parametrul
CODE
-sid 0
. Daca vrei si stilizarea oferita de suburile Substation Alpha, trebuie sa incluzi si parametrii
CODE
-ass -embeddedsubs

O metoda mai simpla ar fi sa folosesti SMPlayer in loc de mPlayer. SMplayer fiind un frontend pentru mPlayer.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 4 2009, 02:21 AM
Post #18


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



So, let's make bets. Pariez 2 legaturi de tag-uri de la zeri ca Minorin e indragostita lulea de Taiga. Nu explica tot? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gngn
post Mar 4 2009, 03:00 AM
Post #19


the hedgehog
***

Group: Members+
Posts: 194
Joined: 16-November 07
From: a world that has ended
Member No.: 5.579
Points: 423
Gender:



tocmai ce am ajuns si eu la ep 16. asta fiindca am tot asteptat dupa qq.
Minorin este pana acuma singura persoana misterioasa. despre ceilalti cam stim ce/pe cine vor si ce le trece prin cap. in cazul ei insa, nui stim viata personala, si de unde toate acele remarci ciudate si confuze. care este problema ei?
rogueman999, tot o mai antipatizezi pe Ami? eu zic ca rolul ei se potriveste perfect in toata povestea, iar imaginea exterioara de "bitch" este mai mult sau mai putin un paravan. try to understand her! :))

intrebare: ColaGuys sunt chiar asa de inferiori cum ii prezinta unii?

pariez o duzina de spoiler-tags ca Minorin e interesata de
Kitamura
. am o teorie pe acesta tema :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 4 2009, 11:18 AM
Post #20


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Nu te lua bre dupa poza aia... imi place mult de Ami. Si-mi pare mai rau de ea decat de ceilalti la un loc. Da' no, n-am voie s-o simpatizez pe Minorin? :P

Fain 16-le... si 19 o sa fie f. fain, si probabil 22 in ritmul asta :)

CG-ul... n-am bagat de seama diferente. So cel putin nu-i nimic care sa sara in ochi.

Si tin pariul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:14 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |