Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Romeo X Juliet, (when Shakespeare in Love meets Zorro)


yuuko
post May 22 2007, 08:13 PM
Post #21


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



QUOTE
Culmea culmilor este ca in generic apare si numele William Shakespeare... dc , nush.. ca legatura nu prea exista... nu prea multa


Exact la asta ma gandesc si eu <_< sorry pt toti cei care sunt fani dar eu vin si zic 'seria nu e atat de grozava'.

In primul rand sacrificiul doctorului nu compenseaza sacrificiul pe care cei doi indragostiti ar fi trebuit sa-l faca(pt ca sa fim seriosi nu o sa respecte astia povestea...la sfarsit tot happy, happy, joy, joy o sa fie asa ca aceasta drama falsa ca sa pastreze din sentimentul original nu-si are rostul).

Apoi iubirea celor doi mi se pare atat de falsa incat imi vine sa urlu. Chiar nu au stiut cum sa arate dragostea pe care a infatisat-o Shakespeare(care btw arata ca un ciudat >_> what did they do to my fav writer? :angry: ) in opera sa. Fazele cu incheietura mainii care e asa de subtire si cazutul din gresala peste Juliet cand aceasta poseda mult prea putine haine pt binele ei, apar in orice shoujo <_<

Au intors povestea in asa hal incat a devenit o rusine adusa piesei originale. I mean i love Mercutio dar desigur ca orice anime care se respecta de la GONZO nu putea personajul principal sa aiba doi prieteni de incredere asa ca l-au trasnformat pe Mercutio intr-un typical bad ass char with love for power. Au distrus pur si simplu personalitatea lui atat de frumoasa :(

Iar Juliet? Era intruchiparea puritatii, o adevarata enigma(si nu a Otiliei XD) iar acum este o copila care petrece prea mult timp in camera ei(deghizata in baiat mai nou) care are toate elemntele necesare pt a deveni emo.

Romeo? Nope, nici macar nu pot sa zic ce dezastru ambulant a iesit personajul asta T_T

Seria ar fi fost frumoasa...daca nu s-ar fi numit Romeo si Julieta, din cauza aceasta nu pot sa o privesc decat pe o incercare nereusita al studioului Gonzo sa transpuna povestea intr-un anime. Am inteles demult ca nici un film nu va fi exact ca romanul si ca nici un anime nu va putea cuprinde tot ce e in manga...dar asta e prea de tot si faptul ca mai pun si numele lui William Shakespeare e deja ridicol.

...cai care zboara...don't make me laugh <_<

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post May 22 2007, 08:26 PM
Post #22


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



yuuko, omg :lol: Ai desfiintat animeul de tot :P

Mai bine nici nu ati mai incerca sa comparati animeul cu piesa. Luati`l ca atare , altfel dezamagirea va fi profunda. Probabil japonezii n`au inteles profunzimea povestii lui Shakespeare (care ma calca pe nervi, btw yuuko :P) si au facut si ei ce au inteles. Pe de o parte, e dragutz ce a iesit, pe de alta parte...

QUOTE
...cai care zboara...don't make me laugh

Original? :D C`mon, e doar un anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post May 22 2007, 09:10 PM
Post #23


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



QUOTE
povestii lui Shakespeare (care ma calca pe nervi, btw yuuko )


Romeo si Julieta este ca Death Note...superb cand nu a auzit nimeni de el extrem de enervant dupa ce devine atat de popular.

Desi este pe departe piesa cea mai slaba a lui Shakespeare nu putem sa negam tragedia prin care au trecut personajele. Ceea ce ma face dinou sa zic ca seria aceasta nu-si meriat numele.

Pana la urma un nume reprezinta mult, faptul ca titlu este Romeo si Julieta si ca apare numele lui Shakespeare acolo o sa atraga multa lume...daca asta nu e scop publicitar atunci nu stiu ce e <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Potteritza
post May 22 2007, 09:33 PM
Post #24


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 20-May 07
From: Piatra-Neamt
Member No.: 4.325
Points: 310
Gender:



QUOTE(yuuko @ May 22 2007, 10:10 PM)
Desi este pe departe piesa cea mai slaba a lui Shakespeare nu putem sa negam tragedia prin care au trecut personajele. Ceea ce ma face dinou sa zic ca seria aceasta nu-si meriat numele.



Nu sunt de acord cu "piesa cea mai slaba a lui Shakespeare", dar sunt de acord cu "seria aceasta nu-si meriat numele" . Asta e.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 23 2007, 07:51 AM
Post #25


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Mey ce de carcotasi. :P
Cum a zis si VirginBlood, luati anime-ul ca atare. :P Nu-l mai comparati atat cu piesa pentru nu are nici o legatura... in afara de nume. :P
Sincer, si eu sunt fan Mercutio (mai ales cum apare in filmul lui Baz Luhrmann, dar asta este deja alta poveste :P).

Momentan mie imi place anime-ul si ma uit la el, foarte curioasa sa vad cum vor evolua lucrurile (si da! sper in continuare ca cei doi sa moara la final :lol: ).

P.S. @Crystall: A iesit intre timp si episodul 7. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Adela
post May 23 2007, 10:29 AM
Post #26


Black angel
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 29-August 06
From: Dry Bone Canyon
Member No.: 2.918
Points: 606
Gender:



QUOTE(yuuko @ May 22 2007, 09:13 PM)
Exact la asta ma gandesc si eu <_< sorry pt toti cei care sunt fani dar eu vin si zic 'seria nu e atat de grozava'.
*



Well, vii si zici ca seria nu e atat de grozava, iar din ce urmeaza reiese ceva de genul "esec total" :P

QUOTE(yuuko @ May 22 2007, 09:13 PM)
Seria ar fi fost frumoasa...daca nu s-ar fi numit Romeo si Julieta, din cauza aceasta nu pot sa o privesc decat pe o incercare nereusita al studioului Gonzo sa transpuna povestea intr-un anime. Am inteles demult ca nici un film nu va fi exact ca romanul si ca nici un anime nu va putea cuprinde tot ce e in manga...dar asta e prea de tot si faptul ca mai pun si numele lui William Shakespeare e deja ridicol.
*



Well, poate ca asta e versiunea Romeo X Juliet a japonezilor, cum au vrut ei sa vada piesa. Poate de asta e si scris la incepu William Shakespeare, care s-ar putea interpreta ceva de genul "story-ul original este scris de William Shakespeare, din care ne-am inspirat, pastrand numele personajelor, dar creand propria noastra versiune Romeo & Juliet. " (just a guess)
& anyway, exista o piesa, un film care respecta piesa, poate ca un anime care sa respecte si el piesa nu ar fi iesit la fel de bine..

QUOTE(yuuko @ May 22 2007, 09:13 PM)
...cai care zboara...don't make me laugh  <_<
*



I hate those horses, too T_T coada aia..nu puteau sa vina si ei cu o idee un pic mai originala? chiar daca e doar un anime ... arata mai bine pana si un unicorn acolo.


QUOTE(yuuko @ May 22 2007, 10:10 PM)
Romeo si Julieta este ca Death Note...superb cand nu a auzit nimeni de el extrem de enervant dupa ce devine atat de popular.
*




Well, eu nu cred ca a apucat sa devina deja popular, au aparut doar cateva episoade. Si nici nu sunt de acord cu atitudinea "e popular, se uita toata lumea, gata mie nu mai imi place, caut altceva mai putin cunoscut, apoi cand devine si ala popular, iar nu mai imi place..."


Anyway, am terminat si eu de vazut ce a aparut pana acum, primele 6 eps, o sa il iau si pe 7 cat de curand. Pot sa spun ca mi-a placut destul de mult, de la inceput nu m-am asteptat ca anime-ul sa respecte piesa. Nici dramatismul nu mi se pare atat de mare, ba din contra, in afara de eps in care doctorul se sacrifica sa o salveze pe Juliet, mi s-a parut mai mult "a love story", uneori destul de enervanta. (rosesc prea repede personajele, they just look like 2 kids si la faza in care el cade peste ea i was smth like: "omg <_< ") . I wanna now who was that guy, de la sfarsitul eps 6 ^_^ . In principiu mi se pare ok si o sa urmaresc seria in continuare :) .

@ kisa: well, putin probabil sa moara in final (in generic la sfarsit apar ei doi stand pe iarba with happy faces, asta s-ar putea interpreta, ma rog, not sure) pare genul de anime cu happy ending.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post May 23 2007, 04:39 PM
Post #27


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



ms, Kisa! acum am vazut si m-am apucat sa-l dld. :rolleyes: presimt ca se va intampla ceva nice in ep asta. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 23 2007, 05:28 PM
Post #28


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Da, o sa zboare si porcii :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post May 23 2007, 09:59 PM
Post #29


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE(Trickster @ May 24 2007, 02:28 AM)
Da, o sa zboare si porcii :lol:
*




So mean :lol:

Jesus, ce aveti mai cu animeul? E cute... nu se compara cu Parakiss, indeed, dar nu e nici ultimul anime care trebe huiduit <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post May 23 2007, 10:15 PM
Post #30


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



si cum ziceam.... it was a really nice episode. :rolleyes: ai avut dreptate, Kisa, cu privire la brunet. :P
nu stiu exact la ce se asteapta unii.... pana la urma, animeul nu preia decat numele personajelor si relatiile dintre acestia, firul actiunii fiind altul.
indeed, it's really cute :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post May 24 2007, 10:28 PM
Post #31


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Deci tocmai am terminat episodul 7. Mi-a placut mult sfarsitul. Se pare ca melodia "You raise me Up" al lui Josh Groban "domina" peste intreaga poveste. Am fost surprinsa cand a inceput. Nu credeam ca Lena Park o canta si in engleza, dupa versurile originale.
Abia astept sa apara si celelalte episoade. Nu imi pasa daca nu este un real "Romeo&Juliet". Imi place din ce in ce mai muuult! Poate acesta va avea un happy end! :lol: LOL
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 8 2007, 07:34 PM
Post #32


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Ok... so, in episodul 8, la final, o dau intr-un cliseu de telenovela de te doare capul. :lol: Ma asteptam la ceea ce s-a intamplat de cand a luat-o Tybalt pe Julieta dupa el... dar cand am vazut ca episodul este pe terminate si Romeo isi vede de ale lui, am zis ca mai exista o speranta. :P And I was wrong. :lol: Really now... De ce nu sunt oamenii astia mai inventivi? :lol: Ce mai urmeaza acum? O casatorie cu Paris-ul feminin? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Jun 8 2007, 09:16 PM
Post #33


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Don't be harsh, Kisa! Intr-adevar, faza de la sfarsit este specifica serialelor romantice comerciale, dar...let's still hope! (eu sper sa nu aiba mai mult de douazeci si de episoade. Altfel, chiar ca putem spune despre serie ca este o telenovela.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post Jun 8 2007, 09:45 PM
Post #34


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



Deja putem sa spunem ca e telenovela ^_^ da, m-am intors sa o mai critic putin, stiu ca va era dor de mine XD

Am gasit in sf un motiv pt care sa urmaresc aceasta serie comerciala: Tybalt ^^'

So yea, acum chiar nu ma mai intereseaza cine moare, cine cu cine ramane, al cui e copilul...ci doar soarta acelui uberly hot bishie XD meh ceva pt toti nu? Oricum mi-am lasat neuronii in urma cand am privit ep 8, eram prea ocupata sa salivez ca sa observ 'marea' revolutie interioara a Julietei.

Btw tin sa fiu de acord u VirginBlood doar la o singura faza: parca arata mai inteligent cand are parul scurt ^_^'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Blue
post Jun 13 2007, 11:31 AM
Post #35


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 11-June 07
Member No.: 4.449
Points: 15
Gender:



Ieri am urmarit si eu primele 3 episoade si deja ma captivat seria. De unde pot sa iau si eu restu de episoade?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

livia_c12
post Jun 13 2007, 11:49 AM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: 14-May 07
Member No.: 4.306
Points: 121
Gender:



ai incercat pe odc?
daca nu... incearca eu de acolo mi-am luat cateva episoade....sau dak nu gasesti si vrei sa vezi seria incearca pe youtube.com....s-ar putea sa gasesti... :) :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 13 2007, 01:04 PM
Post #37


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Torrentele sunt si ele o varianta. :P Un site gen animesuki sau baka updates ajuta foarte mult. :P

@yuuko: We did miss you. :P Iar Julieta cu parul lung este chiar uratica pentru un personaj principal feminin intr-un anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Jun 19 2007, 03:01 PM
Post #38


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Am urmarit episodul 10 si am ramas :mellow:. Cand am vazut ca au inclus si faza cu balconul mi-am zis :"Romeo X Juliet chiar este Romeo X Juliet, nu se glumeste chiar asa, dar nu vreau un final trist." :unsure: Voi ce credeti? O astfel de adaptare ar putea avea un sfarsit asemanator cu originalul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jun 20 2007, 11:48 AM
Post #39


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Am vazut primul ep si pot sa zic ca mi-a placut. Are un feeling misto, iar muzica face minuni. Cliseele, cu toate ca exista, nu m-au deranjat deloc, ceea ce-i mare lucru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Aug 7 2007, 11:57 AM
Post #40


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



si am urmarit si ultimele 3 episoade. e ok modul in care evolueaza povestea, dar hermione m-a enervat la culme in ultimul episod... ce trebuiau s-o bage si pe crizata asta, nu stiu... chiar ii stateau bine expresiile alea "mostruoase" <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:09 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |