Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recomandari, Filme Japu


Memnoch
post Jan 18 2007, 05:50 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Acestea sunt filmele japoneze care le-am vazut eu si le recomand cu caldura tuturor.

In primul rand ar fi Audition, Gozu, Ichi The Killer, toate de Takashi Miike. Daca ati vazut ceva de Miike deja stiti la ce sa va asteptati. Audition vad ca a fost deja discutat asa ca nu insist asupra lui. Gozu pare rupt din filmele lui Lynch asa ca absurdul si situatiile bolnave sunt ca la ele acasa :). Ichi de Killer e o adaptare dupa manga si este de asemenea......SICK...sangeros, violent...mie mi-a placut. Ca fapt divers, cand a fost lansat Ichi the Killer la un festival au fost impartite pungi pt spectatori ca sa vomeze in ele...si NU, nu au stat degeaba acolo... :lol:

Next, vi-as recomanda filmele lui Kitano (profesorul din Battle Royale..BR2 a fost penibil btw, asa ca nu va uitati). Printre ele ar fi Hana-Bi si Boiling Point.

Acum filmul care m-a marcat profund: SUICIDE CLUB. Un film FENOMENAL care se invarte in jurul sinuciderilor, o fina filozofie asupra rolului tau in lume si a motivului pt care traiesti....superb. Piesa de pe OST a lui Rolly e de milioane (simteam ca innebunesc cand am auzit-o in film).

Avalon de Oshii (Ghost in the Shell), ne introduce in un viitor nu prea placut. Jocurile au ajuns la un alt nivel, f. realiste, din care poti castiga bani buni. Ash e personajul principal care a ajuns la ult. nivel de dificultate la joc dar afla despre existenta unuia si mai avansat Un nivel in care putini au ajuns si nimeni nu s-a intors. Intrebarea e daca va reusi sa scape din realitatea virtuala in care se desfasoara jocul sau va ramane prinsa in el.

Hollywood Hong-Kong e un film dragut despre o familie de macelari si a cunostintelor care le au a caror viata incepe sa fie data peste cap ca urmare a intalnirii cu o prostituata, Tong Tong. Nu e japonez, evident dar e dragutz asa ca l-am inclus.

Ultimul dar in nici un caz cel mai slab e Eureka. Nu pot sa va explic filmul, imi pare rau. TREBUIE sa il vedeti si sa il gustati. Superb.

Cam atat. Am vazut si alte filme japoneze dar mi s-au parut stupide pur si simplu. (check out 964 Pinocchio ca sa va faceti o idee.....)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jan 18 2007, 10:12 PM
Post #2


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Audition - vazut. Impresie: boring pana la faza cu acele hipodermice. Finalul e in stilul David Lynch. What u see with ur eyes alone can be decieving.

Ichi the Killer - fain. Plotul e mai normal (make no mistake, plotul e kt se poate de anormal... ceea c vreau sa spun e k sirul evenimentelor poate fi inteles de un om normal - lucru pe kre nu'l pot spune despre celelalte filme ale lui Miike). Mi'a placut ala cu gura taiata..

Battle Royale (ma refer la prima aprte) e interesant. Pacat k n'am vazut dekt jumate din el din motive obiective. Sper sa am sansa sa'l vad complet.

Suicide Club..ciudat. Pt mine filmul asta prezinta o societate japoneza cam tampa. Ce il salveaza e k e plin d filosofie si are multe subtilitati. Plus memorabila faza cu degetele..nu spun ce se intampla k e spoiler.

Acum, dak iti plac filmele lui Miike, iti recomand Three Extremes. Sunt trei povesti, fara nicio legatura intre ele. Fiekre poveste e regizata de un regizor diferit. Primul mini-film/povestire e regizat de Miike si e destul d interesant. Dar cea mai tare povestire e ultima. Geniala.

Va mai recomand Oldboy. Defapt aste e prima recomandare. Best asian movie i've ever seen. S'a mai vb despre el asa k nu mai spun dekt sa'l vedeti.

A Tale of Two Sisters - o drama geniala. O sa para aiurea si plotul avanseaza destul de incet. Dar la final va fi explikt totul si va merita. Cel putin pt mine a meritat.

My Sassy Girl e o comedie romantica excelenta. Buna de vazut cu prietena.

Il Mare e un film ce a avut parte de remake: Lake House. Dar remakeul am inteles k nu se ridik la nivelul originalului. Filmul e fain...

Bin-Jip aka 3-Iron e alt film genial. Superb si cu multe subtilitati. Strongly Recommended.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 5 2007, 10:35 PM
Post #3


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



OMG, am vazut si eu Audition..... and it was stomach aching and brain aching at some point.... and pointless i would say... i mean, imi plac filmele complicate si care te pun la filozofat but i think this movie screws up in the end big time.... totul e asa nice si interesant (desi poate un pic lungita povestea) pana cand isi da in petec cu un final stupid... nu mi-a placut....

Three extremes e super tare... mie mi-a placut si "Box" foarte tare (primul filmulet din cele trei), ca e mai visual, cu mai putine dialoguri si mai multe idei implicite in imagini, iar sfarsitul (desi il intuiam, damn...) a fost absolut genial... it's a psychology lesson B) ... "Dumplings" e de-a dreptul wacho, sadic si scarbos (trust me, i'm in medical school, sunt extrem de putine lucruri care mi se par scarboase) dar e tare nice imaginea de final cu tipa care pleaca pe sub podul ala cantand, again final neasteptat... "Cut" e si ala tare interesant ca idee, mi-a placut... e asa.... un fel de "Saw" :D

E de fapt o continuare daca se poate spune asa la o serie de trei filmulete numita "Three..."... dar regizorii de acolo nu sunt prea cunoscuti... filmuletele de acolo se cheama "Going Home", "The Wheel", "Memories"....

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 10 2007, 10:56 AM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm... cam ce am vzut in ultimul timp...
...am testat pe Viera aseara DEVILMAN 2004... super reusita transpunerea anime-ului in live action... stunnin' visual effects... great action...
... ARAGAMI... well... nu abunda actiunea insa merita vazut...
... ZEIRAMU, ZEIRAMU2... filmele dupa care a fost realizata seria anime IRIA the Zeiram... le-am gasit dupa indelungi cautari si pot spune ca pt filme realizate in '90 au efecte speciale mai mult decit reusite...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Mar 24 2007, 04:49 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Ultimile doua filme ale lui Akira Kurosawa si anume Hachi-gatsu no kyôshikyoku (Rhapsody in August ) in care joaca si Richard Geer :) si Madadayo.

Un alt film interesant pe care l-am vazut de curand este Dô desu ka den, cam greu digerabil (cel putin pentru mine care nu sunt obisnuit cu aspecte din paturile sociale cele mai sarace din Japonia).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Matsi
post Apr 14 2007, 07:42 PM
Post #6


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 13-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.134
Points: 6
Gender:



Mie mi-a placut ffff mult "Clubul Joy Luck " e super l-am vazut pe TVRCultural de 2 ori dar nu am facut rost de el .Nu stiu daca e Japonez;
dar e fff misto
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

key_cee
post Apr 19 2007, 12:35 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



Continui in acelasi trend, ascendent, cu:
Chakushin ari (One Missed Call)
relativ vechi, dar face toti banii;
Normal, seria D.O.A. - unde scena finala din Dead or Alive 3 (Final) e absolut dementiala (por les connaisseurs)
Sa nu uitam
Chûgoku no chôjin (The Bird People of China )
Full Metal Yakuza, Fudoh: The New Generation, etc.
Cam astea ar fi cu Miike.

In rest,
Takeshi Kitano's Zatoichi, Fireworks, Sonatine, Boiling Point si inevitabil... Violent Cop!
Chan-Wook Park`s: deja-amintitul Oldboy, Sympathy for Mr. Vengeance (un pic mai slabut, dar la fel de.... "vizual")

si off the record, dar impresionant pt demonstratiile de flexibilitate/ stapanire si capoeira:
Tom yum goong (aka The Protector)

Scuze daca nu sunt toate de sorginte Jp, mai ales ultimul, dar oricum sunt demne de mentionat.

Si spre final, cu toate ca mi-am propus sa nu "va" repet, DUMPLINGS:
Draga jory,
e
QUOTE
de-a dreptul wacho, sadic si scarbos

Dar astea sunt reactii, reactii mai puternice decat placerea starnita de arta, frumusete, relaxarea din fata unui tablou, si alte asemnea.
Asa ca, din acest p.d.v., si filmul este mai "puternic" decat altele.
Pt ca atata timp cat nu te lasa indiferent, sau si mai bine spus, atata timp cat are un impact asupra ta, autorul/ regizorul/ scriitorul/ artistul, in genere si-a atins scopul mai mult decat ar fi putut spera.
Pt. ca asta este misia "artistului", a-ti "excita" simturile prin opera sa, nu?
Asa ca din partea mea, nota 10 (mai ales ca senzatia de freaky, cel putin mie asa mi s-a parut, a venit in principal din efectele acustice, si apoi din cele vizuale)
Anyway jory, in cazul asta nu-ti recomand
IMPRINT
... banned in the USA
:)

PS: Scuze ruxi, done!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 19 2007, 01:01 PM
Post #8


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



shit! mi s-a facut rau si greatza instantaneu cand am vazut coveru...dracu m-a pus sa intru pe topicul asta. pls incercati sa nu mai puneti poze prea horror pe forum , puneti si voi un link sau ceva (da, stiu ca multi pasionati vor rade, dar pt cineva care nu suporta genul - like me - e oribil)

*goes to throw up*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 21 2007, 09:24 PM
Post #9


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Key_cee: n-am zis ca nu mi-a placut filmul, dimpotriva, per total mi s-a parut super fain, doar ca in unele cazuri am impresia ca se face abuz de sugestii socante pentru a exprima ceva... mi se pare cateodata ca sunt faze facute pentru persoane pe care nimic altceva nu le mai emotioneaza si atunci apeleaza la o chestie la care sa-ti stea creierii in loc... ma rog, nu e chiar cazul lui "Dumplings", dar in cazul meu se atinge o coarda sensibila acolo, asta e...:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

key_cee
post Apr 23 2007, 08:03 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



jory, intr-adevar se face abuz de chestii socante (oricum, specifice pt. filmografia asiatica, asta daca facem comparatie cu cea americana, NU europeana), dar eu cred ca este mai mult decat o aglomerare haotica, si fara motiv! (sau ma rog, nu cred ca motivul este sa impresioneze "impresionabilii"). Pur si simplu si violenta (verbala, vizuala sau auditiva) consider ca este un mijloc specific de manifestare a unor emotii (mijloc mai pregnant, e adevarat, in cultura asiatica - dovada stau nenumaratele filme de gen pe care le-am vazut si crede-ma, f. putine nu se incadreaza in tiparul asta).

Oricum, glad you`ve enjoied! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

el_Domitro
post May 4 2007, 08:00 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 4-May 07
From: Zalau
Member No.: 4.250
Points: 20
Gender:



Shinobi...Este un film foarte frumos...
Drama...Foarte dramatica povestea...Invaluita in SF...!
Chiar daca nu va dati in vant dupa filmele de acest gen ...MErita vazut!
Casa sabiilor zburatoare un alt film...!SF si drama...!
Fara teama-Un film nou...!Cred ca merita cel putin un premiu Oscar...Ca toate cele mentionata mai sus!
Momentan nu imi amintesc prea multe filme Japoneze...Dar daca mai vad vreunul sau imi amintesc...Va anunt...Pe cei pe care ii intereseaza!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post May 4 2007, 08:04 PM
Post #12


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



el_domitro, exista deja un topic pentru filme japoneze, nu e nevoie sa mai deschizi altul.... <_< poti sa discuti acolo cat vrei despre Shinobi si restul <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 5 2007, 08:37 AM
Post #13


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@ el_Domitro: Dupa cum a scris si Crystall mai sus, exista deja un topic pentru recomandari de filme japoneze. Te rog sa fii mai atent data viitoare cand deschizi un topic nou.
Topics merged.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

el_Domitro
post May 5 2007, 11:34 AM
Post #14


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 4-May 07
From: Zalau
Member No.: 4.250
Points: 20
Gender:



Scz...Nu eram prea atent...!Voi fi pe viitor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kamen
post Oct 11 2008, 06:01 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 11-June 08
Member No.: 7.002
Points: 0
Gender:



A mai vazut cineva Harakiri sau Seppuku (1962) ?

Il vad ca un prilej de a cunoaste mai bine cultura si istoria Japoniei .

Mai multe detalii gasiti la http://www.imdb.com/title/tt0056058/ .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 10:43 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |