Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

16 Pages « < 13 14 15 16 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Elfen Lied


intellect
post Apr 11 2007, 02:12 PM
Post #281


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Dar n-am spus că Elfen Lied ar fi un anime prost. Doar că... nu e chiar perfect. Şi ai dreptate, cam toate anime-urile sunt aşa. Ori accepţi povestea pe care ţi-o servesc, ori nu. La Elfen Lied n-am reuşit să accept lucrurile pe care le-am combătut mai sus. Mi s-au părut prea trase de păr. Īn rest, Elfen Lied m-a convins să-l traduc o dată, să revizuiesc traducerea a doua oară cu două fansuburi īn faţă şi să dau startul cu el grupului Diclonius Subs :lol:

P.S. Parcă totuşi KGNE este mai coerent şi mai apropiat de realitate decāt Elfen Lied...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 11 2007, 05:08 PM
Post #282


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



de acord. Nu e un anime perfect, dar e foarte fain, si in plus, deosebit. Ma miram eu cum sa nu-ti placa elfen lied odata ce ai subtitrat animeu asta in romana :P .
asa este, KGNE e mai realist decat elfen lied - un alt favorit de al meu - B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 11 2007, 07:08 PM
Post #283


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh... emanuel cred ca ti-a dat sweet_ayu o interpretare adecvata la ce faceam referire :P... ma rog... de dragul discutie chiar nu am ce sa mai discut pe tema asta... mi-am exprimat opinia plus ca sunt zeci de animeuri mai interesante decit elfen... nu-mi pierd timpul cu discutii ce nu-si mai au rostul... nu cred ca are rost sa ma apuc sa fac analiza traumei lui Lucy or whatever...

ps: ... heh... genocyber este unul din prototipurile action-sf-cyberpunk al anilor '90... same category ar mai fi... babelII, gunm, aermitageIII, angel cop, baoh, demon city shinjuku, wicked city, doomed megalopolis, cybercity oedo 808 si alte citeva nume care imi scapa momentan... este o perioada a evolutiei anime ce nu poate fi negata de cei care CITESC review-uri si-si dau cu parerea :P... ce vremuri... eh!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 11 2007, 08:41 PM
Post #284


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



sidonix, eu nu am negat de loc aceasta evolutie. Faptul ca acele anime pe care le-ai insirat fac parte din istoria anime nu inseamna in mod automat ca sunt si bune. Unele din ele intr'adevar, sunt (armitage sau gunm), dar altele...

cat despre cititul review-urilor... :D ce ai impotriva lor ? nu esti de acord cu cititul sau nu trebuie sa imi dau cu parerea pt ca citesc reviewuri ? sau te referi la faptul ca nu am vazut animeul ? :D - aici cam ai avea dreptate. Pe de alta parte, tind sa pun pret pe reviewuri si nu cred ca animeurile respective merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 13 2007, 12:48 PM
Post #285


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



O sa revin la discutia veche... :lol:

Emanuel:
QUOTE
Lucy nu e de loc o fiinta nevinovata - inainte sa fie prinsa a ucis o gramada de oameni nevinovati.


Stiu ca asa e... m-am exprimat gresit. :lol:

Intellect:
Cat despre soldati, nu sunt sigura daca sunt armata regulata sau sunt mercenari, din ce am revazut eu nu am gasit precizarea, tu poate stii exact... ca cunosti bine anime-ul. Ca daca sunt mercenari, imi pastrez ideea, pentru ca aveau posibilitatea sa aleaga pentru cine lucreaza. Cat despre secretara kawaii si impiedicata, stie unde lucreaza... :twisted: Eu, n-as lucra acolo pentru oricat m-ar plati. Problema de etica. Acum nu zic ca i-as pune pe scaunul electric, am exagerat data trecuta :lol: , ca de felul meu sunt impotriva pedepsei cu moartea, dar si-au asumat niste riscuri si au platit.

Hai sa revedem scena evadarii lui Lucy. Singurul lucru in neregula, daca e sa privesti obiectiv sunt cei 2 soldati care erau in camera cu ea. De ce stateau asa aproape de Lucy, cand ii stiau lungimea vectorilor. Si de ce aveau cheia la ei. In rest, masurile de securitate mi s-au parut bune, trece prin cateva usi blindate (3 sau 4, nu mai stiu exact) pana sa iasa afara, si pe parcurs intalneste destul de multi soldati, de la grupuri de 4, pana la 18-20, cati sunt cu Kurama. Cu arme de foc, dar se pare ca nu aveau altceva mai bun. Sniper-ul de la sfarsit nu avea glont normal, zice ca are "50 caliber antitank rifle".

Relativ la asta sunt de acord cu Emanuel, singurul lucru care a dus la evadarea lui Lucy a fost tradarea, pe care nu au luat-o in calcul. Nu mi se pare o scapare... si tot din acelasi motiv nu mi se pare o scapare faptul ca Lucy nu avea emitator. I-au pus lui Mariko, s-au invatat minte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Apr 13 2007, 02:00 PM
Post #286


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Orice-ai spune, mie mi se pare total aiurea ca īntr-un laborator plin de super-creiere, oameni selecţionaţi dintre best of the best, măcar unuia să nu-i treacă prin cap că Lucy ar putea evada īnt-o bună zi, oricāt de improbabil ar fi părut. mai ales că existase deja o tentativă de evadare, a dicloniusului Nr. 3. Īn locul lor, eu m-aş fi īnvăţat minte de la prima greşeală. Cānd te joci cu focul, īţi iei dinainte toate măsurile să nu te arzi.

Īn ce priveşte soldaţii, e puţin probabil să ştie ce se petrecea īn laborator.
Ei ştiau numai că trebuie să apere lumea de un duşman letal. Din punctul lor de vedere, procedează corect, īşi fac datoria. Īn război nu pionii sunt de vină, ci şefii cei mari.

QUOTE
Cu arme de foc, dar se pare ca nu aveau altceva mai bun

Păi de ce nu le-au dat şi soldaţilor gloanţe dintr-alea perforatoare, dacă tot le aveau? Nu s-o ucidă, s-o rănească suficient de mult ca să nu mai fie un pericol.

QUOTE
Cat despre secretara kawaii si impiedicata, stie unde lucreaza...

Oare? Sau, de fapt, īi pasă? Pentru ea, JPL, Diclonius Ltd. sau laboratorul şcolii erau cam totuna... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 13 2007, 02:41 PM
Post #287


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Stii ce cred eu... probabil ca amandoi avem dreptate, dintr-un anumit punct de vedere. :lol: Adevarul e relativ... Mi-a placut discutia oricum... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ghepardu
post May 6 2007, 10:25 PM
Post #288


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 60
Joined: 6-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.266
Points: 144
Gender:



Muza chan

QUOTE
Hai sa revedem scena evadarii lui Lucy. Singurul lucru in neregula, daca e sa privesti obiectiv sunt cei 2 soldati care erau in camera cu ea. De ce stateau asa aproape de Lucy, cand ii stiau lungimea vectorilor. Si de ce aveau cheia la ei.


rasppunsul asta se afla in manga
Lucy trebuia sa fie transportata nu stiu din ce motivi si au pus doi paznici sa o pazeasca si le-au si cheile si unul dintre paznici a sapat cheile in cusca ei, ca nu stiu cum sa ii zic, si ala din a bagat mana in cusca dupa cheii si stii ce sa intamplat dupa aceia.

P.S.: paznicul stia ca nu trebui sa intre, dar tot a intrat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 16 2007, 10:00 PM
Post #289


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Este o drama gandita foarte bine si imi place mult cum sunt conturate cele 2 personaje principale:Lucy si Nyu. Este impresionant cum cele 2 peronalitati atat de diferite sunt tintuite intr-un singur corp. Animeul arata cum ura si singuratatea se transforma in nebunie si in acelasi timp pot naste si dragoste. Violenta atinge cote maxime, si nu ma refer numai la grafica ( and that's what makes it so sweet). Plaseaza o persoana in mijlocul tuturor greutatilor pe care le poate intalni cineva: Pierderea unei persoane dragi, rusine, singuratate, respingere, lipsa dragostei materne, traumatism fizic, etc. si arata cum poate fi distrusa o minte de acestea si cata ura poate cuprinde. In acelasi timp arata prin Nyu ca oricine, oricat de evil ar deveni, nu poate sa nu mai aiba o parte blanda si iubitoare.
Scenele de erotism ale lui Nyu sunt condimentul animeului.
Elfen Lied este pt mine nr. 1 in topul animeurilor.


P.S. Melodia "Lilium" i se potriveste de minune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 16 2007, 10:26 PM
Post #290


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Vrei sa zici topic cum ar fi cel de 15 pagini de la sectiunea actiune? :D
http://forum.anime-club.ro/forum/Elfen-Lied-t1703.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 17 2007, 07:05 AM
Post #291


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Imi cer scuze nu am vazut, m-am grabit. Sper sa nu va suparati rau pe mine mi-a placut mult si m-am apucat sa deschid si eu topic.Sorry.

Muza chan:
Gata... e la locul lui :)


Muza chan multumesc si sper sa nu fi cauzat prea mult deranj.

Btw am vazut ca se leaga mai multi de scena in care Kurama face rost de proteze pentru Nana. Uitati ceva: Kurama a fost prins. Si-au dat seama. Deci nu a creat niste proteze prin cinestie ce metode miraculoase. Pur si simplu "a facut comanda", le-a primit si apoi ei si-au dat seama ca au fost pentru Nana.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Sep 19 2007, 05:10 PM
Post #292


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



orkum ii fain da ii cam scurt
puteau sa mai continue :D
o idee se mai putea dezvolta
:P
Are careva o idee de cum se putea continua?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dragos
post Sep 26 2007, 03:27 PM
Post #293


Incepator
**

Group: Members
Posts: 22
Joined: 25-September 07
From: Bacau
Member No.: 5.221
Points: 50
Gender:



Wa da mult ati mai scris despre "Elfen Lied", mie mi sa parut fain doar cand incepeau sa moara oamenii,dar in rest a fost cam aiurea povestea nu am inteles unele chestii ,ex: la sfarsit tipa aia Lucy a murit sau nu ca am vazut ca trageau soldatii in ea si a murit apoi la usa lu ala apare o umbra care pare a fi ea. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 26 2007, 06:58 PM
Post #294


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Nu stiu daca ai observat, dar gloantele nu prea faceau mare branza impotiva ei si inca ceva: asta nu e un anime la care sa vezi care pe care mai omoara si cine mai castiga vreo lupta. E o drama psihologica, abordeaza in principal violenta morala nu neaparat fizica. Capetele care zboara pe acolo sunt doar un bonus. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Randeemuss
post Sep 26 2007, 10:14 PM
Post #295


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 28-February 07
Member No.: 3.871
Points: 56
Gender:



Eu am interpretat sfarsitul in urmatorul fel... este o secventa in care se vede cum ,,coarnele" lui Lucy sunt rupte, coarne care simbolizeaza diferenta Diclonusului(am scris corect?) fata de om. Astfel umbra care apare at the end e probabil sa fie Lucy, dar o Lucy renascuta, scapata de blestemul de a fii altfel...sau de a fii altfel intr-un mod vizibil...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Broly
post Oct 20 2007, 12:04 PM
Post #296


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: --
Member No.: 823
Points: 70
Gender:



hmmm..ar putea fi Randeemuss ...dar poate fac seria 2; nu m-ar supara;)). Mi-a placut seria desi am vazut-o akum vre-o 2 ani de zile. Sfarsitul a fost prea nasol..prea din pushca, ii mai trebuia ceva vontinuare..mai ales cu umbra aia a lui Lucy..but ow well cine sunt eu sa le zic al cei care au facut anime-ul sa mai bage 2 -3 ep:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 21 2007, 08:41 AM
Post #297


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



E adevarat sfarsitul este putin cam abrupt, dar o serie 2 ar fi inutila. A aratat tot ce era de aratat, s-a incheiat povestea, tot ce ar mai putea fi e sa arate pe Lucy si Kouta ca sot si sotie ceva de genu asta, dar ar strica intreaga drama. In orice caz nu mai poate avea o continuare violenta, si fara violenta n-ar mai fi Elfen Lied.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Oct 26 2007, 01:15 AM
Post #298


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(scarz08 @ Oct 21 2007, 09:41 AM)
si fara violenta n-ar mai fi Elfen Lied.
*



nu numai asta....din cate stiu eu manga continua povestea destul de frumos si probabil e sangeroasa in continuare...
dar anime-ul fara kouta nu ar mai fi elfen lied...cel putin asta e parerea mea....s-a terminal logic si frumos...de ce tot vreti continuare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 8 2008, 11:11 PM
Post #299


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Mi-a placut animeul... Un singur lucru m-a deranjat (de obicei ma deranjeaza si in filme si in animeuri) -cruzimea fata de animale :P :P :( .Ma intreb, cum poti ucide un biet catel fara remuscarisau cea mai mica parere de rau?? Si copii?
Subliniez pe al doile "i". E clar ca in grup, copii si adolescentii, in general, sunt mult mai violenti decat ar fi singuri. Totusi, tot nu ma pot impaca cu ideea ca poti bate, tortura sau chiar omori un animal, gasind "explicatii" cum ca nu cuvanta sau ca nu simt si ele durerea la fel ca noi.. :( :( Asa ceva pare inacceptabil, dar in acelasi timp arata cat de slabi sunt oamenii!!
In loc sa demonstreze ca sunt superiori unui animal si ca au fost inzestrati cu ratiune, fac numai lucruri rele si profita de cei nferiori lor. <_< <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Julia Joanne Black
post May 31 2008, 02:19 PM
Post #300


Fantasy Writer
***

Group: Members+
Posts: 107
Joined: 24-September 05
From: London.... or Japan..
Member No.: 1.821
Points: 339
Gender:



Unul dintre putinele animeuri care mi-a lasat un gust amar. Ca fiu mai precisa.. nu mi-a placut DELOC. Violenta si sangele excesiv mi s-au parut f inutile. Poate ca e slice of life dat fiind ca seamana cu stirile de la ora 5 dar totusi e prea exagerat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

16 Pages « < 13 14 15 16 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 02:09 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |